DIGIarena.e15.cz

Panasonic oznámil nový pokročilý kompakt Lumix LX15

Jen namátkou jmenujme základní charakteristiky nového přírůstku do modelové řady LX: světelný objektiv, velký snímač, 4K video… A na co dalšího se můžeme těšit?

Řada „LX“ byla odjakživa synonymem kvalitního kapesního kompaktu s (ve své třídě) velkým snímačem a výbornou světelnou optikou. Po několika generacích s 1/1,7" snímačem rozčísl před dvěma lety stojaté vody prémiových kompaktů model LX100.

Tento „klenot mezi kompakty“ stavěl na osvědčených vlastnostech svých předchůdců – poslední model s jednociferným číslováním, LX7, spatřil světlo světa v roce 2012 – a přidal k nim v té době nadstandardně velký snímač formátu m4/3, 4K video a netradiční, leč propracovaný systém ovládání.

Klepněte pro větší obrázek

Proč tak dlouhá overtura? V podstatě se jedná o hledání kořenů nově oznámeného modelu. Na první pohled je patrné, že se jedná nikoli o přímého následovníka LX100, nýbrž o jakési „volné“ pokračování původní řady „LX“ – s větším snímačem a světelnější optikou. Zároveň lze Lumix LX15 označit za souputníka na jaře oznámeného modelu cestovního ultrazoomu, po němž velmi pravděpodobně podědil (nejen) 1palcový snímač s rozlišením 20,1 Mpx. Ale představme si Panasonic Lumix LX15 v úplnosti.

Jednopalcový snímač a procesor Venus

Srdcem fotoaparátu je, jak už bylo řečeno výše, jednopalcový snímač s rozlišením 20,1 Mpx, ovšem maximální velikost snímku činí 4 864 × 3 648 px, což odpovídá zhruba 17,5 Mpx. Citlivost senzoru lze nastavit v rozmezí ISO 125–12 800 (rozšiřitelné na ISO 80–25 600). Jak už je u Panasonicu zvykem, snímač je stabilizovaný v pěti osách. Hybridní stabilizace funguje ve všech režimech, i při natáčení Full HD videa, s výjimkou 4K záznamu.

Klepněte pro větší obrázek

O zpracování obrazu se stará procesor Venus Engine, díky němuž lze dosáhnout rychlosti sériového snímání 10 sn./s při jednorázovém zaostření a 6 sn./s s přeostřováním. Závěrka (mechanická) pracuje v rozsahu rychlostí 60–1/4 000 s (elektronická až 1/16 000 s). Snímky se ukládají ve formátu JPEG a RAW.

Trojnásobný zoom se skvělou světelností

Výše zmíněné specifikace takřka do puntíku sdílí Lumix LX15 s jarní novinkou TZ100. V čem je tedy nový fotoaparát výjimečný? Objektivem, samozřejmě. Jako už tradičně svěřil Panasonic výrobu optiky do rukou firmy Leica a jako už tradičně se jedná o vysoce světelnou optiku.

LEICA DC VARIO-SUMMILUX nabízí ohniskový rozsah plně odpovídající kategorii prémiových kompaktů, konkrétně 3× zoom s ekvivalentními ohnisky 24–72 mm. Co je však na tomto sklíčku exkluzivní, je jeho světelnost, která začíná na výborných F1,4 a končí na F2,8. Otázkou je, jak strmě bude světelnost klesat v závislosti na použitém ohnisku.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv na širokém konci ostří od 30 cm, v makrorežimu už od centimetrů tří. Automatické ostření s technologií DFD funguje na bázi detekce kontrastu se 49 ostřicími body – AF systém je tedy totožný jako u „nestájového“ kolegy TZ100. Fotoaparát by měl zaostřit velmi rychle, a to za cca 0,12 s.

Video a foto ve 4K a záplava dalších funkcí

U prémiových kompaktů Panasonicu už se stalo pravidlem, že umí vedle Full HD videosekvencí (zde 1080/60p) pořizovat též záznamy ve 4K rozlišení rychlostí 30, 25, 24 sn./s. S použitím funkce FOTOGRAFIE 4K Photo lze z těchto záznamů vyjmout konkrétní 8Mpx snímek. Mnohé uživatele potěší „přítomnost“ vysokorychlostního Full HD videa se snímkovou frekvencí 120 sn./s, fázové animace či časosběrného snímání.

Klepněte pro větší obrázek

A když už mluvíme o funkcích, vězte, že jich v Lumixu LX15 najdeme pěknou řádku: nechybí možnost dodatečného zaostření Post Focus nebo skládání snímků s různou oblastí zaostření Focus Stacking či nejrůznější varianty bracketingu – expozice, clony, závěrky, vyvážení bílé. Samozřejmostí je možnost bezdrátového připojení Wi-Fi; NFC podporováno není.

Dva prstence, ale žádný hledáček

Fotoaparáty řady LX se vždy pyšnily dostatkem externích ovládacích prvků. A nový LX15 může v honosení pokračovat. Zaznamenáníhodné jsou především dva prstence kolem objektivu – v prvním případě se jedná o klasický clonový kroužek (který je dle mého soudu u tohoto typu fotoaparátu poněkud diskutabilním, ne-li přímo extravagantním prvkem) a v případě druhém o funkční prstenec s možností uživatelského nastavení. Jinak lze nabídku ovládacích prvků označit za tradiční, žádné experimenty typu LX100, s voličem fotorežimů, příkazovým rollerem apod.

Tak trochu zarážející je absence elektronického hledáčku, který najdeme jak u LX100, tak u TZ100, a v neposlední řadě též u přímých konkurentů jiných značek, třebas u modelové řady Sony RX100. Při komponování obrazu se tedy musíte spolehnout pouze na 3" dotykový displej s rozlišením 1 040 000 bodů. Tento monitor je tzv. selfiefriendly, neboť je výklopný o 180° nahoru.

Na závěr informace o fyzických proporcích Lumixu LX15: fotoaparát váží 310 g (včetně karty a baterie s výdrží 260 sn.) a měří 105,5 × 60 × 42 mm. Kompakt se začne prodávat v listopadu za cenu 699 USD.​

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

ADOX HR-50 – německá novinka pro filmové fotografy

ADOX HR-50 – německá novinka pro filmové fotografy

Pixii – první digitál francouzského startupu nemá displej

Pixii – první digitál francouzského startupu nemá displej

Svět digitální fotografie většinu času doprovází honba za technicky stále dokonalejšími stroji, vyšším rozlišením a vyšší obrazovou kvalitou. Všechno však jede v relativně stejných vodách. Nových přístupů k fotografování je jako šafránu...

Panasonic aktualizuje firmware v bezzrcadlovkách Lumix G, GH a GX

Panasonic aktualizuje firmware v bezzrcadlovkách Lumix G, GH a GX

LEICA INSTANT M – koncept instantu s vyměnitelnými objektivy

LEICA INSTANT M – koncept instantu s vyměnitelnými objektivy

Instantní fotografie je v současné době doménou několika málo fotoaparátů, které se snaží alespoň částečně přiblížit polaroidům z minulého tisíciletí. Co když se ale někdo rozhodně jít na to jinak?

Který je lepší – Lumix GH5 nebo Blackmagic Pocket Cinema Camera

Který je lepší – Lumix GH5 nebo Blackmagic Pocket Cinema Camera

TourBox: přenosný ovladač pro úpravu fotografií ve Photoshopu a Lightroomu

TourBox: přenosný ovladač pro úpravu fotografií ve Photoshopu a Lightroomu

FUjifilm X-T3 a Nikon Z7 jsou nejprodávanější digitály

FUjifilm X-T3 a Nikon Z7 jsou nejprodávanější digitály

Adonit Photogrip – stabilizace, stylus a dálková spoušť pro fotomobily

Adonit Photogrip – stabilizace, stylus a dálková spoušť pro fotomobily