DIGIarena.e15.cz

Panasonic představil nový tenký kompakt a megaultrazoom

Aktuální novinky z dílny Panasonicu by se snad nemohly více lišit. Na jedné straně malinký kompakt, na druhé pak ultrazoom s šedesátinásobným přiblížením.

Portfolio Panasonicu patří mezi jedny z těch, které se stále vyvíjejí. Zatímco ostatní výrobci fotoaparátů si drží dvě až tři produktové řady a většinu rozdílů zvládají rozlišit číselným označením, Panasonic jde zcela jinou cestou.

V nabídce této společnosti najdeme snad desítku samostatně značených produktových řad – zkrátka proč to dělat pro zákazníka jednoduché a srozumitelné. Nicméně dva nově představené modely patří do řady XS a FZ. První jmenovaná byla dosud reprezentována pouze jedním zástupcem (XS-1). Řada FZ je na trhu již několik let a patří mezi poměrně oblíbené – zvláště se to týká modelů, které mají stálou světelnost objektivu v celém rozsahu ohnisek.

Klepněte pro větší obrázek 

Panasonic Lumix DMC-XS3

Jak již bylo uvedeno, je novinka druhým zástupcem relativně nové řady XS, která už svým názvem asociuje něco velmi malého. A také se o velmi malé fotoaparáty jedná, respektive výrobce se u této řady snaží dosáhnout co nejmenší tloušťky těla.

V případě modelu XS1 to bylo 14 mm u novinky XS3 je to 18,5 mm. Tlustší tělo fotoaparátu by teoreticky mohlo znamenat lepší objektiv, neboť v případě takto tenkých fotoaparátů nutně dochází ke kompromisu v oblasti obrazové kvality, respektive kvality zpracování objektivu.

Klepněte pro větší obrázek 

Co nás čeká pod kapotou

Fotoaparát je vyveden ve dvou barvách, horní část těla má stříbrnou barvu, spodní potom jednu ze tří barev – černá, červená, hnědá. Celé tělo je opláštěno kovovým krytem. Ovládacích prvků je minimum – na horní straně tlačítko zapnutí/vypnutí a spoušť, na zadní potom kolébka zoomu a klasické rozložení čtyř tlačítek a uprostřed čtyřsměrový volič s potvrzovacím středem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Snímač tentokrát použil Panasonic typu High Sensitivity MOS o velikosti 1/2,33" a rozlišení 14,1 Mpx. Maximální velikost fotografií je tedy 4320×3240 obrazových bodů při výchozím poměru stran 4:3, volitelně je k dispozici také poměr 1:1, 3:2 nebo 16:9. Video je možné natáčet ve Full HD rozlišení ve formátu MP4.

Objektiv placatého fotoaparátu má pětinásobný optický zoom s rozsahem 24–120 mm (4,3–21,5 mm fyzických) a lehce podprůměrnou světelností F2,8–6,9. Samozřejmostí je optická stabilizace MEGA O.I.S., kterou Panasonic využívá prakticky u všech svých fotoaparátů.

Klepněte pro větší obrázek 

Displej má velikost 2,7" a rozlišení 230 000 obrazových bodů, což není mnoho a obraz nebude zcela jemný.

Automatika vládne

Vzhledem k tomu, že se jedná o fotoaparát primárně designový, nepředpokládá se zde přílišná touha po kreativitě, vše je tedy podřízeno expoziční automatice. Pokud by však uživatel přeci jen zatoužil po kreativních snímcích, má k dispozici celou řadu filtrů, které dokáží prakticky to stejné, co populární mrvítka fotografií pro mobilní telefony.

Klepněte pro větší obrázek 

Panasonic ale šel až tak daleko, že v nabídce retušovacích nástrojů najdete například vyhlazení vrásek, bělení zubů či dodatečné nanesení make-upu. Prodejní ceny by se měla pohybovat do 4 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Panasonic Lumix DMC-FZ70

Novinka patřící do řady FZ se drží nastaveného designu a jak lze předpokládat, tak i nastaveného směru v podobě rozšiřování rozsahu optického zoomu, který má tentokrát šedesátinásobné přiblížení.

Po konstrukční stránce si zachovává FZ70 tvář svých předchůdců z řady FZ. Tělo je podobné jako u amatérské zrcadlovky, a to co do velikosti, tak i rozložení ovládacích prvků. Na horní straně je hlavní vypínač, otočný volič expozičních režimů, spoušť s integrovaným ovládáním zoomu, režim snímání a ostření a přímý přístup k nahrávání videa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zadní strana pak nabídne klasické rozložení se sedmi tlačítky a čtyřsměrovým voličem s potvrzovacím středem. Potěší samostatné dialogové kolečko pro rychlou změnu vybraného parametru. Displej má velikost 3" s rozlišením 460 000 obrazových bodů, hledáček má rozlišení pouhých 202 000 bodů.

Klepněte pro větší obrázek 

Supersklo

Objektiv s šedesátinásobným optickým zoomem vypadá na fotoaparátu mohutně, jeho rozsah začíná na 20 mm a končí na 1200 mm (fyzický rozsah je 3,58–215 mm). Světelnost je poměrně slušná, a to F2,8–5,9, zvláště na dlouhém ohnisku je to poměrně dobrá hodnota.

Předpokládáme však, že i v tomto případě došlo na kompromis v optické stavbě objektivu, což se projeví sníženou schopností přenosu kontrastu a klesající ostrostí při používání delších ohnisek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo maximálně vysunutý objektiv, vpravo s nasazeným telekonvertorem 

Uvnitř těla je CMOS snímač velikosti 1/2,3" s rozlišením 16,8 Mpx, maximální velikost snímku je tedy 4608×3456 obrazových bodů. Rozsah citlivostí začíná na ISO 100 a končí na ISO 6400. Fotografie je možno ukládat jak do JPEGu, tak i do RAWu.

Video zvládne fotoaparát natáčet ve full HD kvalitě 1920×1080 v režimu 50i/60i (17 Mbps, AVCHD), 25p/30p (20 Mbps, MP4). Pro záznam zvuku slouží stereomikrofon s masivní mřížkou, který je umístěn před sáňkami pro blesk. Mimo nich je k dispozici ještě miniHDMI a  USB rozhraní. O ceně zatím výrobce nehovoří.

 

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Ten megazoom má snad 6 aférických členů s ce… Karel Kahovec 21. 7. 2013, 07:34
Fuuu, tak toto je už ozaj megazoom...Panason… Ondrej 20. 7. 2013, 18:09
Pro vojenskou rozvedku "hlidajici" manžel… Josa 20. 7. 2013, 09:08
Koukám, že za chvíli pořádně zazoooomujeme a… oldbas 19. 7. 2013, 17:47
a komu tim prospejete? :-D revell 19. 7. 2013, 11:23

Další podobné články

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

Světelné digitální kompakty jsou v současné době asi tím nejlepším, co můžete pořídit. Nejedná se však o převratnou koncepci, obdobné fotoaparáty byly na trhu již v analogové podobě – jedním z nich je i Konica Hexar.

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Mobilní telefony bývají poslední dobou poměrně běžně osazovány duálním objektivem. Najdeme však i výjimku v podobě modelu Huawei P20 Pro, který má objektivy hned tři. Společnost Light však chce jít ještě dál a objektivů použít 9.

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Přes sto let vládl fotografickému průmyslu, sto let byl značkou číslo jedna a také průkopníkem nových technologií. Zkraje nového tisíciletí však došlo ke zvratu a prudkému pádu. Proč?

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

S cashbackem od Pentaxu ušetříte až 5 100 Kč

S cashbackem od Pentaxu ušetříte až 5 100 Kč

Jako každý rok se fotografické značky snaží podpořit prodej tzv. cashbacky. Se svou nabídkou přispěchal také Pentax – ušetřit můžete při nákupu fotoaparátů, setů i samotných objektivů. Zpětný bonus lze uplatnit na více než 35 produktů.