6
Fotogalerie

Paradoxy selfíček: nikdo je nemá rád, všichni je fotí, ale dají se i využít

Selfie jsou fenoménem zejména posledních několika let. Za tu dobu se staly předmětem řady studií, zkoumajících jejich společenské aspekty a možnosti využití v moderních technologiích.

Co to vlastně je selfie? Proč má takový úspěch? K čemu vůbec slouží? A jak by se dala využít? Z pořizování selfie se během několika let stal doslova celospolečenský fenomén.

retro-1585760_1920.jpgFuture of Selfies concept image3_Dating_angle1.jpg

Podle statistik Googlu, zveřejněných před dvěma lety, se na internetu objeví 93 milionů selfíček denně, a to jsou počítáni pouze uživatelé operačního systému Android. To už je opravdu vysoké číslo, které si zaslouží mnohostrannou pozornost – nejen z pohledu uměnovědců, kteří selfie povětšinou považují za pokleslý, pop-žánr, ale i sociologů, psychologů a IT vývojářů. O výrobcích selfie příslušenství či selfie-friendly vybavení fotoaparátů a mobilů nemluvě.

Cesta do hlubin chrličovy duše

Fotografická stránka selfíček – jejich forma či obsah – nás tentokrát zajímat nebude, omezíme se pouze na konstatování, že ač některé „sebeobrázky“ mohou mít i umělecké ambice, většinou se jedná především o jakýsi typ sebeprezentace, který může být vnímán velmi rozporuplně, a dokonce být spojen s nežádoucími povahovými – psychopatickými a narcisistickými – rysy.

Studie The Selfie Paradox: Nobody Seems to Like Them Yet Everyone Has Reasons to Take Them německých psychologů z mnichovské univerzity Ludwig-Maximilians se soustředí na jinou stránku problému – co nás motivuje k pořizování selfie a jak vnímáme autoportréty vlastní a těch ostatních.

Zkoumání bylo provedeno na vzorku 238 respondentů z Rakouska, Německa a Švýcarska. 77 % tázaných odpovědělo, že selfie pořizuje minimálně jednou za měsíc, 49 % poté minimálně jednou týdně obdrží selfie od ostatních. Selfíčkům se očividně nevyhneme, ani jako autoři, ani coby „diváci“.

Co je to selfie?

Výraz selfie se dostal do širšího povědomí v roce 2005, ovšem až o 8 let později se dostal do Oxfordského slovníku. Zde je selfie definována jako „typ autoportrétu pořízený fotoaparátem (chytrým telefonem) z ruky nebo před zrcadlem a posléze nahraný na sociální síť.“ V našich českých luzích a hájích si na oficiální přijetí pojmu selfie a jeho případných odvozenin (selfíčko) nejspíš budeme muset ještě chvíli počkat.

Ale co nás k fotografování selfíček vede? Autoři studie identifikovali tři hlavní popudy: sebeprezentaci, čili něco jako reklama na své úspěchy a schopnosti, a sebeodhalení neboli odkrývání vlastního vnitřního světa, emocí a v neposlední řadě sebeironie, tedy záměrné podhodnocování svých úspěchů, dovedností či svého vzhledu.

A tu se dostáváme k zásadní disproporci mezi vnímáním vlastních a „cizích“ selfíček. Vlastní výtvory byly hodnoceny jako sebeironické, vtipné a mnohem autentičtější, zatímco selfie ostatních byly vnímány jako způsob sebeprezentace, který neodpovídá realitě – je lživý. Např. 40 % respondentů označilo vlastní selfie za sebeironické, ale jen 13 % nalezlo tutéž kvalitu u ostatních selfíček. 90 % tázaných také označilo selfie druhých za prostředek sebeprezentace, ale jen 46 % tvrdilo totéž o vlastních „autoportrétech“. Autoři této studie označili tento jev pěknými termíny: Selfie-předsudky a romantizace vlastního přístupu k selfie.

selfie-1100722_1920.jpgman-839604_1920.jpg

Většina účastníků výzkumu se shodla na potenciálních negativních dopadech, zejm. ztrátě sebeúcty, důvěryhodnosti, vytváření iluzorního světa a lživého dojmu, minimální shoda ovšem panovala v možných pozitivních účincích. 82 % tázaných se vyjádřilo, že si mnohem raději na sociálních sítích prohlíží jiné snímky než selfie.

Toliko k oblibě, respektive neoblibě selfíček. Do budoucna by bylo zajímavé prozkoumat, jak se lidé staví např. k „autoportrétům“ známých osobností.

Selfie jako virtuální klíč

Selfíčka nemusí zůstat pouze módní vlnou, naopak velmi pravděpodobně se do budoucna dočkáme jejich praktického využití v oblasti informační technologie. Důkazem, že se již něco podobného „peče“ na uživatele chytrých telefonů, je studie, jejíž výsledky zveřejnilo na svém blogu Sony.

Future of Selfies concept image1_Banking_angle2.jpgFuture of Selfies concept image2_Medical_angle2.jpg

Studii The Future of Selfies si výrobce nechal vypracovat od futurologa Iana Pearsona z World Academy of Art and Science. Její součástí je průzkum (na vzorku 6 000 respondentů), který prokázal, že jsou uživatelé smartphonů připraveni na využití „autoportrétu“ coby identifikačního klíče v nejrůznějších aplikacích.

Profesor Pearson identifikoval několik oblastí, v nichž by se v horizontu pěti let mělo selfíčko prosadit jako multifunkční nástroj.

  • Medicína – více než čtvrtina lidí by místo osobní návštěvy obvodního lékaře upřednostnila komunikaci prostřednictví selfie nebo videorozhovoru
  • Bankovnictví – přibližně polovina respondentů mezi 25 až 34 lety považuje selfie za bezpečné přístupové heslo k účtu
  • Fitness – selfie pracující s umělou inteligencí jako nástroj ke sledování tělesných funkcí (např. srdečního tepu)
  • Oděvnictví – pořízení 3D obrázku vlastního těla k přesnému změření velikosti
  • Maloobchod – využití chytrého telefonu k vyzkoušení různých outfitů
  • Služby – platba za vstup do kina, galerie atd. prostřednictvím selfie
  • Domácnost – zabezpečení domu nebo auta pomocí selfie

Na závěr citujeme slova autora studie:

„Výsledky jasně ukázaly, že se selfie vydala správným směrem – z módního výstřelku se stává technologickému fenomén, který má potenciál postupně se propracovat do řady průmyslových odvětví.“

Určitě si přečtěte

Články odjinud