DIGIarena.e15.cz

Pentax *istDL2: Facelift šlechtí...(první pohled)

Poslední dobou vzrůstá počet digitálních zrcadlovek tempem takřka exponenciálním a není se čemu divit, že ani Pentax nehodlá zůstat stranou. Po úspěchu posledního modelu řady *ist je tu nový vyvolený, nástupce *istDL, digitální zrcadlovka Pentax *istDL2.
Pentax *istDL2: Facelift šlechtí...(první pohled)

Tělo fotoaparátu Pentax *istDL2 vyrobeno z kombinace plastů a vnitřního kovového rámu, jeho celkové parametry jsou 125 x 93 x 67 mm a hmotnost 470 gramů (bez baterií a ostatního příslušenství). Zrcadlovka je vybavena digitálním obrazovým snímačem typu CCD o velikosti 23,5 x 15,7 mm s osazeným 6,31 milionu bodů (efektivních 6,1 Mpx). Díky tomu je možné možné fotit v rozlišení 3008 x 2000, 2400 x 1600 a 1536 x 1024 pixelů ve formátu JPEG s možnými třemi stupni komprese, nebo zvolit RAW, ve kterém pořídíte největší snímek v rozlišení 3008 x 2008 pixelů. Citlivost snímače lze nastavovat v několika krocích a to ISO 200, 400, 800, 1600 a 3200. Automatické nastavení použije jako maximální horní hranici pouze hodnotu ISO 400, zbývající parametry musíte navolit ručně. Dynamický rozsah snímače je výrobcem udáván na 1-19 EV při ISO 200.

 


Design modelů *istDL a *istDL2 je prakticky shodný

Pět bodů do kříže

Ke komponování záběru poslouží TTL optický hledáček s pěti zaostřovacími body v křížovém uspořádání (u staršího modelu *istDL to byly 3) a pokrytím scény z 96%. Samozřejmostí je i dioptrická korekce od -2,5 do +1,5. Zaostřovat můžete manuálně, automaticky a také v tzv. akčním režimu, kdy automatické zaostřování funguje prakticky stále, neboli kontinuálně. Rychlosti závěrky nevybočují nijak z průměru dané kategorie, 1/4000 - 30 sekund s možností použití režimu bulb pro dlouhé snímaní scény jsou u digitálních zracadlovek dnes již samozřejmostí. Rychlost sériového snímaní je 2,8 fps do kapacity 5 JPEG fotek a nebo tří fotek v nekomprimovaném RAWu. Jako v téměř každém fotoaparátu je i u tohoto modelu elektronicky řízená samospoušť s prodlevou 2 nebo 12 sekund. K dispozici jsou režimy od plně automatického s možností scénických podvoleb jakými jsou např. portrét, krajina, makro, sport a další, až po režimy priority clony, času a plný manuál.


Pohled na přední a zadní část fotoaparátu

12 x zoom na TFT

Pro nastavování přístroje slouží mimo stavového displeje umístěného standardně vedle spouště také 2,5 palců velký TFT monitor pokrytý 210 tisíci body, který je možno použít na prohlížení nasnímaných fotografií a jejich až 12-ti násobné přiblížení pro zjištění ostrosti snímku. Objektivy použitelné pro Pentax *istDL2 musí mít bajonety Pentax KA, KAF nebo KAF2, další fungují jen s příslušným adaptérem a s omezením některých funkcí. Ořezový faktor je 1,5x. Vestavěný blesk, který se aktivuje při nízkém osvětlení, má směrné číslo 15,6 (200ISO/m) a nejmenší ohniskovou vzdálenost, kterou je schopen maximálně zabrat, 28 mm (eqv. 35mm).

Expoziční měření probíhá buď multi-segmentově, středově vyváženě nebo jen bodově. Korigovat hodnoty expozice je možno manuálně po 1/3 a 1/2 EV od -2 až po +2 EV. Další vítanou možností je použití AE bracketingu o třech snímcích s odkrokováním 1/3, 1/2 a 1 EV. Vyvážení bílé obsahuje snad všechny situace, do kterých se může fotograf dostat, namátkou například denní světlo, zataženo, zářivka nebo žárovka a nechybí ani manuál. V Menu jsou také volby umožňující úpravu saturace, ostrosti a kontrastu jednotlivých fotografií. Fotoaparát se k počítači připojuje přes rozhraní USB 2.0 Hi-Speed a podporuje pouze karty typu SD. O napájení se starají dva CR-V3 články nebo čtyři tužkové AA baterie (výrobce doporučuje použít typ NiMH).


A pohled svrchu

Do Evropy ni krok

A nakonec zpráva, která pravděpodobně mnoho čtenářů nepotěší: Pentax prodej modelu *istDL2 v Evropě neplánuje, nicméně to není zas až taková škoda, protože rozdílů oproti *istDL není zase tolik a na trhu existuje poměrně široká škála dalších DSLR přístrojů. Zarytí fandové mají samozřejmě možnost nakoupit tuto zrcadlovku v některém z amerických e-shopů a nechat si ji poslat.

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Nové objektivy Fujifilm přinášejí odolnost a vysokou světelnost

Nové objektivy Fujifilm přinášejí odolnost a vysokou světelnost

Nikon pravděpodobně končí s akčními kamerami KeyMission

Nikon pravděpodobně končí s akčními kamerami KeyMission

Fujifilm XF10 – novinka s APS-C snímačem a širokým objektivem

Fujifilm XF10 – novinka s APS-C snímačem a širokým objektivem

Kompakty s opravdu velkým snímačem a pevným objektivem by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Jejich řady nově rozšiřuje novinka od Fujifilmu, která navazuje na generačně starší model X70.

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

O čem mnozí uživatelé tajně snili, se možná brzy stane realitou. Společnost Adobe totiž plánuje představit světu oficiální a plnohodnotnou verzi aplikace Photoshop pro Apple iPad Pro.

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

Světelné digitální kompakty jsou v současné době asi tím nejlepším, co můžete pořídit. Nejedná se však o převratnou koncepci, obdobné fotoaparáty byly na trhu již v analogové podobě – jedním z nich je i Konica Hexar.