DIGIarena.e15.cz

Pentax K-1: Stvořen pro dokonalý obraz [test]

Seznam kapitol
Do našeho testu jsme vybrali přístroj, který jistě bude zajímat fotografy poohlížející se po cenově dostupné plnoformátové zrcadlovce. Právě takový je Pentax K-1. Bude pro vás dobrou volbou? Čtěte v naší recenzi.

Šasi Pentaxu K-1 je vyrobeno ze solidní hořčíkové slitiny. Exteriér fotoaparátu je navíc na 87 místech utěsněn proti povětrnostním vlivům: odolá vlhkosti, prachu, mrazu do -10 °, a, z vlastní zkušenosti, také pádu.

Už na první potěžkání je to velmi solidní kus kovu, s nímž se opravdu nebudete bát vydat do náročného terénu. Krom této poctivé konstrukce nelze než ocenit výbornou ergonomii zajišťující vskutku pohodlné a jisté držení. Anatomicky tvarovaný je nejen bytelný přední grip, ale též část přední stěny mezi objektivem a madlem. Totéž platí i pro prostor vymezený pro palec. A navíc, Pentaxu se, nejspíš jako vůbec prvnímu výrobci, podařilo vymyslet univerzální tvarování, které padne do každé ruky – velké i malé.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na výbornou zvládl výrobce i nabídku a rozmístění ovládacích prvků. Samozřejmostí je pokrytí nastavení základních expozičních parametrů: rychlost závěrky a velikost clony se ovládá dvěma rollery zapuštěnými do předního gripu a zadní stěny. Těmto ovladačům sekunduje kruhový volič hezky nazvaný Smart function, na němž si můžete „vytočit“ jednu z deseti funkcí (např. korekci expozice, ISO, HDR, bracketing, režimy stabilizace), a tu posléze rychle spravovat (neoznačeným) otočným ovladačem. Oba tyto prvky jsou umístěny na horní stěně fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nejčastěji využívaným funkcím, jako je ISO, kompenzace a režim měření expozice a vyvážení bílé, jsou navíc dedikována samostatná tlačítka – možná je trochu škoda, že je nelze přeprogramovat, např. na přímý vstup k bonusovým funkcím, třebas rozlišení posunem pixelů, korekce horizontu apod. Tyto utilitky, nebo jednu z dalších 7 funkcí, však můžete přiřadit dvojici funkčních tlačítek Fx1 (u bajonetu) a Fx2 (spodní tlačítko na 4směrném voliči na zadní stěně).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ke komponování záběru je primárně určen optický hledáček. Na transparentní LCD vrstvě si lze zobrazit řadu údajů, jejichž výčet jsme již uváděli. Na tomto místě vyzdvihnu pouze elektronickou libelu, která se zobrazuje na dvou stupnicích (svislé a vodorovné) po stranách záběru – je to opravdu užitečný pomocník k udržení správné perspektivy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V některých situacích je vhodnější komponovat obraz přes zadní LCD monitor. Dle okolního osvětlení si můžete upravit jas obrazovky, ale především využít její „mobility“ při fotografování z netradičních pozic – podhledu a nadhledu – a samozřejmě během natáčení videa. S focením přes živý náhled jsou spojeny též některé funkce autofokusu, o nichž se dozvíte dále.

Klepněte pro větší obrázek

Inspirace outdoorovým vybavením se promítla i do další vychytávky, která má tentokrát usnadnit manipulaci s fotoaparátem ve tmě. Na horní stěně fotoaparátu vpravo, se nachází tlačítko označené žárovkou. Po jeho stisknutí se rozsvítí pomocná světýlka na různých částech přístroje, podle toho, která z nich aktivujete. Takto si můžete posvítit např. na zadní stranu LCD (po vyklopení), bajonet, na sloty na karty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Učiněno zadost bylo i drátové konektivitě – na těle najdeme vstupy pro sluchátka, mikrofon, USB i HDMI konektor a také zdířku k připojení dálkové spouště. Potěší i dvojí slot na SD, SDHC a SDXC paměťové karty s několika režimy ukládání (duplikované, zvlášť RAW a JPEG).

Předchozí kapitola Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 74 komentářů

Nejnovější komentáře

Co se týče šumu tak já to odzkoušené mám na … David Baštář 12. 4. 2017, 19:01
No shodou okolností jsem s ním včera fotil a… celim 27. 3. 2017, 13:44
Re: Uvedené plasťáky od Pentaxu vychází kons… Neratovice 14. 3. 2017, 19:02
Ale priclonenie na FF vedie k tomu, že budet… Evžen 13. 3. 2017, 10:37
Rozumněl bych příměru, že Olcitu vyměnili pů… Puntík 12. 3. 2017, 18:04

Další podobné články

Nově u Canonu: filmový telezoom a dvojice softwarových novinek

Nově u Canonu: filmový telezoom a dvojice softwarových novinek

Canon doplnil řadu velkoformátových filmových objektivů o telezoom CN-E70–200 mm T4,4 L IS KAS S, a k tomu přidává dvě softwarové novinky, s jejichž pomocí lze rozšířit možnosti vybraných fotoaparátů značky Canon.

TIPA 2017 – překvapení napříč kategoriemi? Žádné se nekoná!

TIPA 2017 – překvapení napříč kategoriemi? Žádné se nekoná!

Tak jako minulý rok i letos na jaře byly zveřejněni majitelé prestižních cen TIPA, jež uděluje porota složená z redaktorů odborných periodik. Které fotografické produkty představené během uplynulého roku byly vyhodnoceny jako nejlepší?

K 100. výročí odhaluje Nikon prototypy svých fotoaparátů

K 100. výročí odhaluje Nikon prototypy svých fotoaparátů

Sony A9 odhaleno: nový konkurent profesionálních DSLR?

Sony A9 odhaleno: nový konkurent profesionálních DSLR?

Že Sony představí svou novou vlajkovou loď, bylo již delší dobu jasné, ovšem většina čekala třetí generaci „ásedmiček“. Místo toho se objevil model „A9“ , který již svým názvem dává najevo, že se jedná o zbrusu nový přístroj s nemalými ambicemi…

Osahali jsme si nový Nikon D7500, jaké jsou první dojmy?

Osahali jsme si nový Nikon D7500, jaké jsou první dojmy?

Poslední novinka z dílny Nikonu je pokračovatelem dva roky staré zrcadlovky vyšší třídy D7200. Hlad po novém modelu byl již poměrně velký a našla se celá řada – nejen pozitivních – ohlasů. Co se změnilo a jaký posun se u tohoto modelu udál?

Sony přeskočilo Nikon v prodeji full-frame digitálů s výměnnou optikou

Sony přeskočilo Nikon v prodeji full-frame digitálů s výměnnou optikou

Panasonic radí, jak zrychlit ostření u modelu GH5 – videoodpovědí na YouTube

Panasonic radí, jak zrychlit ostření u modelu GH5 – videoodpovědí na YouTube

Jak fotí nový objektiv Sigma 135 mm F1,8 DG HSM Art?

Jak fotí nový objektiv Sigma 135 mm F1,8 DG HSM Art?

Dlouho očekávaný objektiv řady Art – Sigma 135 mm F1,8 se konečně dostal do rukou českému zastoupení výrobce. Na pultech obchodů by se měl objevit velmi brzy, jaké jsou první dojmy z jeho používání?