DIGIarena.e15.cz

Pentax K-1: Stvořen pro dokonalý obraz [test]

Seznam kapitol
Do našeho testu jsme vybrali přístroj, který jistě bude zajímat fotografy poohlížející se po cenově dostupné plnoformátové zrcadlovce. Právě takový je Pentax K-1. Bude pro vás dobrou volbou? Čtěte v naší recenzi.

Díky mechanicky stabilizovanému, a tedy pohyblivému snímači si mohou uživatelé Pentaxu K-1 užít řady speciálních funkcí:

Nejzajímavější funkcionalitou je zajisté Pixel Shift Resolution (PSR), v českém překladu rozlišení na základě posunu pixelů. Fotoaparát v tomto režimu zaznamená 4 snímky stejné scény s posunem obrazového senzoru o jeden pixel u každé expozice. Tyto fotografie jsou následně sloučeny do jedné. Tímto způsobem se získají všechna data pro každý pixel a výsledkem je snímek s velmi vysokým rozlišením, barevnou hloubkou, velkým množstvím detailů, nadstandardním dynamickým rozsahem a minimálním šumem. O tom se můžete koneckonců přesvědčit sami níže.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo bez PSR, vpravo skládaný snímek s aktivovanou funkcí rozlišení posunem pixelů

Při snímání je nezbytné použít stativu a zamezit tak rozmazání snímku roztřesením fotoaparátu, nicméně problémem může i pohyb v samotném záběru, způsobený např. větrem. S tím je nutné počítat i přesto, že je možné aktivovat korekci pohybu.

Další bonusovou funkcí je Korekce horizontu. Při fotografování dochází k jemnému vychýlení snímače a narovnání nechtěně nakloněného obzoru. Zde je nutné podotknout, že fotoaparát je schopen kompenzovat jen drobné odchýlení z vodorovné polohy, a to o 1° (s aktivovanou stabilizací) nebo 2° (bez stabilizace).

Funkce Astrotracer (Dráhy hvězd) pracuje nejen se stabilizačním mechanismem, ale i s GPS jednotkou, s jejíž pomocí vypočítá pohyb nebeských těles vzhledem k poloze fotoaparátu a synchronizuje pohyb snímače s nebeskými tělesy. Na své si tedy přijdou také astrofotografové, mezi něž já bohužel nepatřím… Doufám, že se mezi čtenáři najde fotograf, který má s Astrotracerem zkušenosti (najdeme ho i u modelu K-3 II), a podělí se s námi v diskuzi o své zkušenosti.

Kompatibilní optika

Při výběru nového fotoaparátu je důležitá nabídka kompatibilních objektivů, které umí plně komunikovat s tělem plnoformátového fotoaparátu. Vzhledem k tomu, že je Pentax K-1 první „fullframe“ této značky, není výběr optiky tzv. šité na míru příliš široký. V základním kitu se Pentax K-1 prodává s univerzálním zoomem HD PENTAX-D FA 28–105 mm F3,6–5,6 ED DC WR, s nímž jsme fotoaparát testovali.

Klepněte pro větší obrázek

K dostání jsou také zoomy s konstantní světelností, pokrývající různé ohniskové vzdálenosti: 15–30 mm F2,8, 24–70 mm F2,8, 70–200 mm F2,8 a super telezoom 150–450 mm F4,5–5,6. Poněkud skrovnější je seznam optiky s pevným ohniskem, jenž tohoto času čítá makro objektivy 100 mm F2,8 a 50 mm F2,8. Ovšem, na letošním CP+ Pentax ukázal první prototyp vysoce světelné (F1,4) „padesátky“ a na konci tohoto roku by se měla objevit i 85 mm F1,4!

Klepněte pro větší obrázek

Prozatím lze využít vysoce světelných objektivů s pevným ohniskem řady FA: 77 mm F1,8, 35 mm F2 a 50 mm 1,4 případně je možno použít i řadu starších objektivů, určených pro filmové fotoaparáty.

V neposlední řadě je tu široké spektrum APS-C objektivů (27), které lze s Pentaxem K-1 použít v režimu výřezu s výsledným rozlišením snímku 15,36 Mpx – v hledáčku je oblast fotografie vyznačena černým rámečkem, ale i ve „full-frame“ módu, s logickým poklesem kvality obrazu a vinětací po okrajích záběru.

Předchozí kapitola Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 74 komentářů

Nejnovější komentáře

Co se týče šumu tak já to odzkoušené mám na … David Baštář 12. 4. 2017, 19:01
No shodou okolností jsem s ním včera fotil a… celim 27. 3. 2017, 13:44
Re: Uvedené plasťáky od Pentaxu vychází kons… Neratovice 14. 3. 2017, 19:02
Ale priclonenie na FF vedie k tomu, že budet… Evžen 13. 3. 2017, 10:37
Rozumněl bych příměru, že Olcitu vyměnili pů… Puntík 12. 3. 2017, 18:04

Další podobné články

Nově u Canonu: filmový telezoom a dvojice softwarových novinek

Nově u Canonu: filmový telezoom a dvojice softwarových novinek

Canon doplnil řadu velkoformátových filmových objektivů o telezoom CN-E70–200 mm T4,4 L IS KAS S, a k tomu přidává dvě softwarové novinky, s jejichž pomocí lze rozšířit možnosti vybraných fotoaparátů značky Canon.

TIPA 2017 – překvapení napříč kategoriemi? Žádné se nekoná!

TIPA 2017 – překvapení napříč kategoriemi? Žádné se nekoná!

Tak jako minulý rok i letos na jaře byly zveřejněni majitelé prestižních cen TIPA, jež uděluje porota složená z redaktorů odborných periodik. Které fotografické produkty představené během uplynulého roku byly vyhodnoceny jako nejlepší?

K 100. výročí odhaluje Nikon prototypy svých fotoaparátů

K 100. výročí odhaluje Nikon prototypy svých fotoaparátů

Sony A9 odhaleno: nový konkurent profesionálních DSLR?

Sony A9 odhaleno: nový konkurent profesionálních DSLR?

Že Sony představí svou novou vlajkovou loď, bylo již delší dobu jasné, ovšem většina čekala třetí generaci „ásedmiček“. Místo toho se objevil model „A9“ , který již svým názvem dává najevo, že se jedná o zbrusu nový přístroj s nemalými ambicemi…

Osahali jsme si nový Nikon D7500, jaké jsou první dojmy?

Osahali jsme si nový Nikon D7500, jaké jsou první dojmy?

Poslední novinka z dílny Nikonu je pokračovatelem dva roky staré zrcadlovky vyšší třídy D7200. Hlad po novém modelu byl již poměrně velký a našla se celá řada – nejen pozitivních – ohlasů. Co se změnilo a jaký posun se u tohoto modelu udál?

Sony přeskočilo Nikon v prodeji full-frame digitálů s výměnnou optikou

Sony přeskočilo Nikon v prodeji full-frame digitálů s výměnnou optikou

Panasonic radí, jak zrychlit ostření u modelu GH5 – videoodpovědí na YouTube

Panasonic radí, jak zrychlit ostření u modelu GH5 – videoodpovědí na YouTube

Jak fotí nový objektiv Sigma 135 mm F1,8 DG HSM Art?

Jak fotí nový objektiv Sigma 135 mm F1,8 DG HSM Art?

Dlouho očekávaný objektiv řady Art – Sigma 135 mm F1,8 se konečně dostal do rukou českému zastoupení výrobce. Na pultech obchodů by se měl objevit velmi brzy, jaké jsou první dojmy z jeho používání?