DIGIarena.e15.cz

Pět megapixelů v novém širokáči od Ricohu (první pohled)

Ricoh na lasvegaském veletrhu CES ohlásil nový digitální kompakt pod označením Caplio R30. Zatímco řada zde uvedených produktů se dostane na prodejní trh až v březnu, štíhlé pětimego s 5,7násobným optickým zoomem bude k dostání již na konci ledna.
Pět megapixelů v novém širokáči od Ricohu (první pohled)

Nová „er třicítka“ disponuje firemním objektivem počínajícím se na – pro kompakty Ricohu již tradičním – širokém ohnisku 28 mm, dlouhý konec dosahuje při přepočtu na kinofilm hodnoty 160 mm. Optika by však mohla pracovat s trochu lepší světelností, přece jen F3,3–4,8 patří spíše k nudnému standardu.


Elegantní tělo s mírným výstupkem u spouště je štíhlé pouze 26 mm, dlouhé 96 mm a vysoké 53 mm.
Bez příslušenství váží 135 gramů

Přístroj získal do vínku pouze expoziční automatiku a osm scénických režimů, odezvu tedy jistě najde především mezi amatérskými začátečníky. Ti jistě také přivítají možnost velkého přibližování, režim Makro je využitelný již ze vzdálenosti jeden centimetr od objektu, pozor ale na stíny způsobené objektivem fotoaparátu. Model je vybaven pevným LCD displejem s 2,5“ úhlopříčkou, jeho rozlišení 114 tisíc obrazových bodů však považujeme za údaj velmi podprůměrný.


Vykáže LCD displej stoprocentní pokrytí snímané scény?

Blýskání na lepší časy?

Výrobce do modelu integroval pětimegapixelový CCD snímač v kombinaci s technologií Ricoh Smooth Imaging Engine, která by měla zajistit jak čistý obraz (rozuměj věrné barevné podání), tak nízkou hladinu šumu. K tomuto výroku jsme ovšem skeptičtí, neboť námi dříve testované modely od Ricohu šuměly při vyšších nastaveních citlivosti ISO dost silně. Originální algoritmus by měl zase automaticky detekovat sférickou vadu objektivu a eliminovat ji, tedy „narovnávat“ soudkovité a poduškovité zkreslení na čtyřúhelník.

Škoda, že doposud nemáme k dispozici všechny technické parametry přístroje, Ricohy totiž bývají velmi slušně vybavené. Příslibem budiž alespoň informace o expozičním bracketingu, manuálním zaostřování, uživatelské kalibraci teploty bílé barvy či možnosti volby kinofilmového poměru stran 3:2. Podle produktových fotografií se můžeme těšit také na rychlou nabídku menu pod (pro Ricohy tradičním) tlačítkem ADJ, kde lze ovládat korekci expozice, vyvážení bílé a ISO.

S fotoaparátem bude možné pořizovat ozvučené videosekvence v kvalitě AVI až do vyčerpání SD/MMC paměťového média (nebo vestavěné 26 MB interní paměti), jejich rozlišení však zůstává jako u předchozích modelů jen 320 × 240 pixelů. Jak jsme si u Caplií zvykli, ukládat data bude možné jak do formátu JPEG, tak do nekomprimovaného TIFFu.


Přístoj bude k dostání v barvě champagne

Jede jede mašinka

Přístroj by měl mít velmi svižný provoz, tisková zpráva slibuje náběh fotoaparátu již za 1,1 vteřiny, prodlevu mezi zaostřením a pořízením snímku pouze 0,09 sekund, s namáčknutou spouští potom čas 0,007 vteřin. Pokud jsou tyto údaje pravdivé, budeme mít tedy co do činění s pěkným rychlíkem. Výrobce uvádí také velmi dlouhou životnost Li-Ion akumulátoru, se kterým byste měli být schopni pořídit až 330 snímků. Tento počet však berte s rezervou, šťávu vám totiž ubere prohlížení fotografií na LCD i používání vestavěného blesku.

Oficiální česká cena tohoto fotoaparátu prozatím nebyla stanovena, v zahraničí se bude prodávat za 299 Eur.


Mnozí uživatelé dají jistě přednost spíše elegantní "fotografické" černé

Ve zkratce:

  • Snímač: CCD 1,2,5“, 5,13 efektivních Mpx
  • Objektiv: 28-160 mm, F3,3–4,8
  • Nejvyšší rozlišení snímků: 2592 × 1944 pixelů
  • Rychlost závěrky: 1/30 – 1/2 000 s.
  • Zaostřovací schopnost: 30 cm (široké ohnisko), 84 cm (dlouhé ohnisko)
  • Makro: 1 cm (široké ohnisko), 8 cm (dlouhé ohnisko)
  • LCD: 2,5“, 114 tisíc pixelů
  • Citlivost: auto, ISO 64–800
  • Dosah blesku: 2,4 m (široké ohnisko), 1,85 m (dlouhé ohnisko) na automatické ISO
  • Rozhraní: USB 1.1

Další článek
celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

je to pravda? sezam 17. 1. 2006, 02:49

Další podobné články

Dočkáme se Sony A6700 na jaře?

Dočkáme se Sony A6700 na jaře?

Sony a Hasselblad aktualizují firmware

Sony a Hasselblad aktualizují firmware

Vybíráme objektivy a příslušenství, které potěší fotografy pod stromečkem

Vybíráme objektivy a příslušenství, které potěší fotografy pod stromečkem

Výběrem a pořízením fotoaparátu cesta pouze začíná. Fotograf k němu potřebuje také další objektivy a hromadu příslušenství. Podívejte se na náš výběr a doporučení.

iPhone je na Flickru stále nejpoužívanějším fotoaparátem

iPhone je na Flickru stále nejpoužívanějším fotoaparátem

Jako každý rok, i letos Flickr uveřejnil statistiku, kterými zařízeními byly fotografie nahrané do této obrázkové sociální sítě pořízeny. I tentokrát vede Apple s jeho iPhony.

Kodak představil fotoaparát Mini Shot, který tiskne fotky

Kodak představil fotoaparát Mini Shot, který tiskne fotky

Kodak rozšiřuje své portfolio fotoaparátů umožňujících okamžitý tisk pořízených fotografií o nový 10megapixelový Mini Shot. Jedná se o digitální point-and-shoot model, nabízený ve třech barvách.

V akci se Sigmou 50–100 mm F1,8 DC HSM Art

V akci se Sigmou 50–100 mm F1,8 DC HSM Art

Pokud hledáte světelný střední teleobjektiv a nevadí vám krapet vyšší váha, pak jste na správném místě. Sigma vyrobila právě takový a nám se dostal na pár dní do rukou k vyzkoušení.

Fujifilm zřejmě pracuje na novém aparátu X-H1

Fujifilm zřejmě pracuje na novém aparátu X-H1

Leica představila nový supersvětelný objektiv a retroverzi 50mm Summicronu

Leica představila nový supersvětelný objektiv a retroverzi 50mm Summicronu