DIGIarena.e15.cz

Photoshop: Aby vám fotka neutekla

Občas možná máte pocit, že fotografii něco chybí, že by si určitě zasloužila nějakým způsobem vyzdvihnout a zkrášlit, nebo by potřebovala ohraničit a svázat, prostě že by potřebovala rámeček. V dnešním krátkém povídání se seznámíme s nejčastějšími druhy rámečků a řekneme si, jak je nejsnáz vyrobit.
Photoshop: Aby vám fotka neutekla

Je libo rámeček?

Jak již bylo poznamenáno v úvodníku článku, hlavní funkcí rámečků je rozšířit či podtrhnout obsah fotografie: zvýraznit ji, definovat určité body, ohraničit prostor, ukončit rozevláté linie, nebo naopak jim tento pocit přidat. Zní to jednoduše, ale ve skutečnosti už jen prvotnímu rozvržení je nutné věnovat alespoň nezbytné množství času, protože špatná kompozice okraje  můze mít nakonec efekt přesně opačný - pokazí celou fotku. Při tvorbě rámečku je potřeba potřeba vzít v uvahu několik základních věcí: 

  • Jakou má mít rámeček v dané fotce funkci?
  • Jaký druh rámečku by byl nejvhodnější?
  • Jaká má být barva rámečku?
  • Jaká má být tloušťka rámečku?
  • Jak je fotka koncipována?
  • Komu je fotka určena?

Pokud na některé otázky neexistuje jednoznačná odpověď, pak už je na pováženou, zda se skutečně pro rámeček rozhodnout či nikoli. Jestliže vám ale odpovědi nečiní žádný problém, pak je čas přikročit k dalšímu bodu a tím je samotná tvorba.

Celá řeč dnes bude jen o základních druzích rámečků. Mám na mysli opravdu jen ty nejpoužívanější typy, protože kreativitě se meze nekladou a je jen na vás, jak se s tímto tématem poperete a co nakonec bude výsledkem vaší práce. Neexistují přesně daná pravidla a úkolem tohto článku není je vytvářet. Níže uvedné návody berte spíš jako drobné pošťouchnutí a berličky, o které se můžete opřít na počátku vaší cesty k dokonalosti.

Spoutejte fotografii

Nejjednodušším a snad i nejběžnějším typem rámečku je rámeček vnější. Může ohraničovat fotografii ze všech stran, ze dvou protilehlých stran, někdy se používá jen dolní či horní pruh. Nejčastěji jej použijete pro ukončení fotografie či pokračujících linií - například když se jedná o detail celku, který není možno vtěsnat do celkové kompozice snímku. Velice častým druhem použití je vrchní a spodní pruh v panoramatických fotkách, který opticky zvětšuje šířku zachyceného panorama. Nepsaným pravidlem tohoto typu ohraničení je, že když už ne všechny, tak alespoň protilehlé strany mají stejnou šířku. Pokud by každá strana okraje měla jinou velikost, ve většině fotek by pokus o umělecký dojem vyzněl spíše jako neschopnost umístit fotografii do vámi zvolené pozice. Na následujících fotografiích je několik příkladů tohoto druhu rámečku:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výroba vnějšího rámečku ve Photoshopu je velice jednoduchá záležitost. Otevřete zvolenou fotografii. Pomocí funkce Set foreground color z panelu Tools zvolíte budoucí barvu rámečku. Pokud chcete vybrat přímo barvu obsaženou ve fotografii, můžete použít nástroj Eyedropper tool (i), který je taktéž v Tools.

V nabídce Image zvolíte možnost Canvas Size, což je velikost podkladu. Zvětšete hodnoty Width (šířka) a Height (výška)přesně o tolik, jakou chcete mít budoucí šířku rámečku. Nezapomeňte, že tímto rozšiřujete podklad fotografie, tudíž pokud chcete mít rámeček na široký všech stranách široků 10 pixelů, musíte obě hodnoty zvednout o 20 px. Zvolte zdroj barvy ve volbě Canvas extension color (v tomto případě to bude Foreground) a potvrďte. Kolem fotografie se objeví rámeček. Dle libosti můžete do rámečku doplnit informativní texty pomocí Horizontal type tool (t)- nejčasteji se vkládá jméno autora a název fotografie.

Šetřete místem

Dalším typem rámečku, který se používá o dost méně, je vnitřní rámeček. Zda-li použít vnitřní rámeček si vždy nejlépe dvakrát dobře rozmyslete, protože narozdíl od předchozího typu zasahuje přímo do fotografie a může ji dost ovlivnit, ať už pozitivně nebo negativně. Vnitřní rámečky mohou vypadat například takto:

 

Klepněte pro větší obrázek

Jednoduchý rámeček nejsnáze vyrobíte pomocí výběru. Ujistěte se, že jste v Tools v položce Rectangular marquee tool (M). Otevřete fotografii. Zvolte v menu Select položku All (Ctrl+A) nebo označte celou fotografii ručně. Pravým tlačítkem myši klikněte na označenou fotografii, vyvolejte kontextové menu, a zvolte Transform selection. V panelu Options

změňte parametry W a H - podle vašich požadavků (můžete i v pixelech, jen musíte za číslici přidat px) a potvrďte klepnutím na "fajfku". Výběr se změní podle zadaných parametrů. Poté jděte do menu Edit a zvolte Stroke. Parametr Width udává šířku rámečku, zvolte si barvu a potvrďte. Odznačte fotografii a místo výběru se objeví rámeček. Máte-li dobrodružnou povahu, můžete samozřejmě vyzkoušet veškeré možnosti, které funkce Stroke nabízí, určitě naleznete nejeden způsob, jak rámeček ještě vylepšit.

 

Rámečkujte s rozmyslem

Dnes jsme probrali pouze základní druhy rámečků, dvě nejjednodušší nastavení, která by měla ozvláštnit vaše fotografie. Rámečky můžete samozřejmě i kombinovat, v naší galerii najdete dostatek inspirace. Nezapomeňte na známý a stále platný výrok, že méně je někdy více.

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Začíná léto, čas dovolených, odpočinku a také spousty cestovních zážitků. S tím vším je spojené samozřejmě kromě relaxu, i zachycení vzpomínek pomocí fotek nebo videí. Ne vždy se však podaří udělat video líbivé a zábavné.

Technical Camera – aplikace, která potěší profesionální fotografy

Technical Camera – aplikace, která potěší profesionální fotografy

Vývojáři z maďarského Dire Studia vydali v App Store novou aplikaci pojmenovanou Technical Camera. Je zaměřena hlavně na profesionální fotografy, kteří vyžadují plně manuální ovládání aparátu.

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

Kočky jsou úžasná a zábavná stvoření. V jistých ohledech ale může být jejich fotografování více než složité. Těchto pět užitečných tipů pomůže zachytit kočky o něco snadněji.

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Když vývojáři oblíbené mobilní fotografické aplikace oznámili, že chystají nástupce v podobě titulu Camera+ 2, byl to důvod k radosti. Ve finále to ale bohužel taková sláva není.

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Snímek ploché krajiny bez hloubky, obrovský nos a malinké uši fotografované osoby... S takovými záběry už jste se určitě nejednou setkali. Jak tyto deformace vznikají a kdo za ně může?

Zapomeňte na Camera+, přichází nástupce v podobě titulu Camera+ 2

Zapomeňte na Camera+, přichází nástupce v podobě titulu Camera+ 2

Camera+ byla jednou z nejstarších fotografických aplikací, kterou jste si mohli na své iPhony nainstalovat. V App Store ji už nenajdete, nahradil jí titul Camera+ 2.

5 nejčastějších komunikačních omylů při fotografování portrétů

5 nejčastějších komunikačních omylů při fotografování portrétů

Udělat kvalitní portrétní fotografie vyžaduje spoustu profesních zkušeností, nejen fotografických, ale i psychologických. Chcete-li dostáhnout dokonalého portrétu, je velmi důležitá i správná komunikace i s focenou osobou.

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Léto se blíží a spousta z vás se jistě chystá na zahraniční dovolené. Nejpohodlnějším a nejrychlejším dopravním prostředkem je zajisté letadlo. Při letecké přepravě elektroniky je však třeba počítat s různými bezpečnostními omezeními.