Photoshop: Rámečky II aneb Vyrobte si pohlednici

Photoshop: Rámečky II aneb Vyrobte si pohlednici

Minulý týden jsme vás seznámili s postupem pro vytváření nejjednodušších rámečků a seznámili vás s obecnými pravidly jejich používání. V dnešním článku se podíváme na možnost výroby graficky vyspělejších rámečků, které využijete například při vytváření pohlednic či reklamních materiálů.

Jak již bylo předesláno v předcházejícím článku, použití rámečků je věc ošidná a vždy je potřeba ji dobře zvážit. Stejně tak, jak mohou fotografii vynést do oblak, můžou ji i srazit do fotografických pekel. Druhy ohraničení, které vám představíme dnes, jsou spíše zajímavým obzvláštněním fotografií určených na pohlednice či na reklamní předměty než designovým prvkem pro vaše portfolio.

Veškeré dnešní návody jsou určeny pro Adobe Photoshop verze 5.5 a vyšší, doporučené jsou samozřejmě poslední verze Adobe Photoshop CS a CS2. Výrobu rámečků budeme demonstrovat na následující fotografii:

 

Vytváření rámečků má společný základ, ve kterém si vytvoříme masku, ve které budeme editovat budoucí okraje rámečku. Otevřeme si ve Photoshopu zvolený obrázek. Pomocí Edit in Quick Mask (q) vytvoříme masku, která pokrývá celý obrázek. Z nabídky Tools vybereme nástroj Rectangular Marquee Tool (m) a zvolíme budoucí ohraničení fotografie. TIP: Vnitřní výběr bude v  závěru jedinou viditelnou částí fotografie, takže fotografii vlastně trochu ořezáváme. Pokud nechcete přijít o detaily fotografie, můžete si hned na začátku rozšířit velikost podkladu pomocí Image -> Canvas size a pomocí výběru vybrat celou velikost fotografie. Pozor ale na překryvy s pozadím, které vzniknou při deformaci masky, mohly by výsledný efekt ořezat. Pomocí Alt+Delete vyplňte zvolený výběr, vybraná plocha bude zvýrazněna barvou masky a nakonec zrušte ohraničení pomocí Ctrl+D. Tím pádem máte připravený základ, nyní si ukázeme příklady možných filtrů. Jediné kroky, které se od sebe liší, jsou zvýrazněny odlišnou barvou písma.

Na větrné hůrce

Vyberte Filter -> Brush Strokes -> Sprayed Strokes a nastavte parametry. Mě osobně se vyplatilo zvolit Stroke Lenght: 12 a Spray radius: 10, Stroke direction jsem zvolil Left Diagonal. Potvrďte a okraje zvýrazněné plohy získají roztřepené konce.

Pomocí ikony Edit in Standart Mode (q) se vrátíte do normálního režimu zobrazení, z masky se stal výběr, který můžete pomocí tlačítka Delete odmazat, popřípadě pomocí Ctrl+Delete vyplnit barvou pozadí. Chcete-li použít barvu popředí, pak zmáčkněte Alt+Delete. Výsledek bude vypadat takto:


Z důvodu dobré viditelnosti změn jsem zvolil kontrastní pozadí.

Pokud vám připadnou vytvořené rámečky moc ostré, máte možnost je jemně upravit pomocí efektu Blur -> Gaussian Blur, který aplikujete hned po Sprayed Strokes. Doporučená hodnota rozostření je do velikosti 1,5. Samozřejmě můžete zvolit i jiné druhy Blur efektu, kreativitě se ani v tomto případě meze nekladou. Obrázek můžete dotvořit vložením textu, popřípadě rovnou uložit.

Skleněné peklo

Použijte  Filter -> Distort -> Glass a nastavte parametry: Distortion: 5, Smoothness: 3, Scaling: 100%. Efekt textury nechte na Frosted.

Pomocí ikony Edit in Standart Mode (q) se vrátíte do normálního režimu zobrazení, z masky se stal výběr, který můžete pomocí tlačítka Delete odmazat, popřípadě pomocí Ctrl+Delete vyplnit barvou pozadí. Chcete-li použít barvu popředí, pak zmáčkněte Alt+Delete. Výsledek bude vypadat takto:


Rozpité okraje mají své kouzlo

Plastový efekt

Použijte  Filter -> Sketch -> Plaster a nastavte parametry: Image Ballance: 16, Smootthness:15, Light: Top.  Po uložení sice rámeček nevypadá příliš plastově, ale výsledný efekt je také zajímavý a doslova láká k vepsání doplňkových textů.  


Kontrastní pozadí  bylo nahrazeno bílou barvou.

Využívejte detailů

Nemá smysl tady vypisovat veškeré efekty a nastavení ze sekce Filter, seznam by to byl opravdu dlouhý a byla by to především marná práce. I se sebemenší změnou můžete dostat překvapující výsledky, můžete zkusit jiné druhy výběru  - třeba kruhové, používat doostřující filtry či difúzi, kombinovat libovolně filtry mezi sebou. Nejzajímavejší výsledky nám potom zašlete do naší galerie, třeba budou vybrány naší redakcí a po zásluze se stanou nejlepší fotografií některého z následujících týdnů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud