DIGIarena.e15.cz

Picasa 3: Malíř by se divil

Ačkoliv zní Picasa skoro jako jméno slavného malíře, jde o program určený fotografům. V současné době se blíží vydání jeho třetí verze.

Když se řekne Google, každému jen trochu znalému uživateli internetu se ihned vybaví proslulý vyhledávač. Ovšem velmi dobrou pověst si postupně získávají i další aplikace od stejné firmy – například Google Earth či Google Docs. Amatérským fotografům pak internetový gigant nabízí zajímavého správce fotografií jménem Picasa. Jak je u firmy zvykem, I Picasa je ke stažení zde zdarma, a to pro různé operační systémy – kromě programu pro Windows tak můžete získat i verzi pro Linux.

Picasa je program navržený s ohledem na začátečníky. Nabízí tedy spíše jen základní funkce pro správu a editaci snímků, ovšem s důrazem na jednoduchost a rychlost obsluhy. Postupem práce se podobá vyspělejším profesionálním nástrojům – Lightroomu či Aperture. Fotografie, které chcete v Picase upravit, tedy musíte nejdříve importovat do její databáze. Program je ale schopen sám hlídat vybrané složky, jakmile se v nich objeví nové fotografie, importuje je automaticky hned po svém spuštění.

Zkuste štěstí

Importované snímky pak můžete velmi snadno procházet, mezi malými náhledy a zobrazením celé fotografie v okně se přepínáte dvojklikem, pokud na náhledu celé fotografie podržíte stisknuté tlačítko myši a potáhnete, aktivuje se lupa. Povedenější snímky lze označit hvězdičkou a následně doladit – pomocí několika posuvníků nastavit jas, vyjasnění stínů, barevné vyvážení, popřípadě nechat doladění na automatické funkci, která v české verzi nese název „Zkusím štěstí“ (v anglické I´m Feeling Lucky).

Bez jakéhokoliv ukládání pak hned pokračujete na další snímek, Picasa si totiž všechny úpravy ihned poznamená do své databáze a vždy zobrazí snímek tak, jak vypadá včetně těchto úprav, originál na disku ale zůstává nedotčen. Až na závěr celé práce můžete nechat exportovat upravené snímky – to pro případ, že si je chcete prohlížet v jiném programu. Naprosto shodným postupem lze upravit jak snímky ve formátu JPEG, tak v RAWu.

V současné době je na webu k dispozici stabilní verze 2.7, pokud jste ale nedočkaví a chcete vědět, co nového v blízké budoucnosti přinese třetí verze programu, můžete stáhnout její betaverzi. My jsme to ovšem udělali za vás. Chcete-li tedy se stahováním počkat na finální verzi, dozvíte se o chystaných novinkách již nyní.

Pro začátek malé změny

Po prvním prozkoumání si můžete všimnout drobných změn v rozvržení programu. Ikony, které byly hned pod hlavní nabídkou, ale vztahovaly se k jednotlivým složkám či albům, se přesunuly na logičtější místo – tedy k jednotlivým složkám a albům. Najdete tu funkce Prezentace a Vytvořit dárkové CD. Nově se zde objevilo i tlačítko Koláž.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Vlevo pracovní plocha verze 2.7, vpravo pak verze 3

Koláže sice bylo možné vytvářet už v předchozí verzi, až teď ale získáváte skutečně použitelný nástroj s mnoha možnostmi nastavení a použitelným rozvržením stránky. Fotografie můžete nejdříve vybrat a pak teprve stisknout tlačítko Koláž, i v průběhu tvorby ale lze dodatečně přidat další snímky či některé odstranit. Ve většině předdefinovaných rozvržení sice uživatel nemůže zvolit, kde bude který obrázek, program sám ale vytváří přijatelnou kombinaci. V případě volby rozvržení Picture Pile máte nad fotografiemi dokonce plnou kontrolu – můžete je posunovat, překrývat, zvětšovat, natáčet, volit šířku okrajů.

Klepněte pro větší obrázek
Možnosti koláže v Picase 2.7
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Možnosti koláže v Picase 3 Beta

Výrazně vzrostly i možnosti nastavení při tvorbě videa z fotografií – v předchozí verzi v podstatě nebylo co konfigurovat, nyní máte možnost vybrat efekt pro přechod mezi snímky, přidat k jednotlivým snímkům titulky, zvolit hudební doprovod. Stisknutím jednoho tlačítka pak vytvoříte celé video, stisknutím druhého je případně můžete přenést na web YouTube.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Využíváte-li kromě programu Picasa i webovou galerii picasaweb.google.com (odkaz), můžete do ní fotografie přenášet tak jako dosud – tedy jednoduše po stisku tlačítka Upload zvolíte velikost, na jakou má program fotografie pro web zmenšit, a zahájíte přenos.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | -

Synchronizujte automaticky

Nově však máte možnost využít také jinou, pokročilejší funkci – synchronizaci složky v počítači se svou webovou galerií. Tlačítko Sync to Web najdete vpravo u každé složky s fotografiemi. Funkce vlastně udělá totéž jako prostý Upload – tedy nahraje fotografie na picasaweb.google.com. Pak ale její práce neskončí. I nadále udržuje synchronizaci mezi složkou v počítači a na webu. Pokud tedy v budoucnu některou fotografii smažete, smaže se i na webu. Pokud ji upravíte, projeví se úpravy automaticky i na webu. Pomocí rozbalovacího seznamu vpravo od tlačítka Sync to Web také můžete kdykoliv změnit velikost fotografií na webu či status celého alba.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Hned vedle Sync to Web je další tlačítko Share. Má velmi podobnou funkci jako Sync to Web, navíc ale rozešle na zadané adresy e-mail o tom, že jste do své galerie přidali novou složku.

Klepněte pro větší obrázek 

Pokud zatím galerii picasaweb.google.com (odkaz) nevyužíváte, možná vás zaujme informace, že každému nabízí 1 GB prostoru pro fotografie zdarma, není tedy důvod ji nevyzkoušet. Dalších 9 GB si můžete přikoupit za 20 USD ročně.

Mezi užitečné drobnosti, které obsahuje nová verze Picasy, patří i funkce Screen Captures pro snadné pořizování snímků obrazovky. Jde vlastně spíše o doplněk k funkci, která je přímo součástí Windows – stisknete-li klávesu PrntScrn, pořídí operační systém snímek celé obrazovky a uloží jej do schránky. Je-li spuštěna Picasa, automaticky, bez nejmenšího zásahu uživatele, jej uloží na disk do své složky Screen Captures. Podobně platí, že stisknete-li při spuštěné Picase kombinaci kláves Ctrl+PrntScrn, ve složce Screen Captures se ihned objeví snímek aktivního okna.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Velmi důležitou novinku přináší modul pro editaci snímků v podobě nástroje Retouch. Jde o jednoduchou obdobu klonovacího razítka, která se dá použít pro odstranění drobných kazů na pleti nebo stop po prachu na snímači – prostě na snímku označíte kaz a necháte jej překrýt vybranou „čistou“ oblastí snímku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Mírného zdokonalení se dočkal nástroj pro odstranění červených očí. V některých případech nyní dokáže sám rozpoznat obličeje a oči v nich opravit. Jindy ale zůstává na uživateli, aby sám označil oblast myší – práce je to ovšem i tak velmi jednoduchá.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Mnohé uživatele jistě potěší i další nový nástroj sloužící pro vložení textu do fotografie – pracuje se s ním snadno a intuitivně, text lze zvětšovat, přemísťovat, rotovat, nastavit průhlednost atd.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Drobného vylepšení si možná povšimnete i v nástroji pro ořez snímku – nabízí výběr z více předdefinovaných poměrů stran.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Každý správný program pro správu fotografií musí umět přidávat ke snímkům klíčová slova a pak pomocí nich rychle vyhledávat. Picasa 3 nabízí dokonce možnost „víceslovných klíčových slov“, v betaverzi ale nelze použít českou diakritiku.

Klepněte pro větší obrázek 

Surová data nejsou problém

Pokud jste v předchozích verzích upravovali snímek ve formátu RAW, nebyla Picasa schopna zobrazit k němu žádné EXIF informace. To už ve verzi 3 neplatí. Přesto pokládám zobrazení EXIF informací za jednu ze slabin Picasy – jednak si dokážu představit lepší řešení, než je poloprůsvitné okno zakrývající část snímku, hlavně ale je informací velmi málo. K dalším funkcím, které by si zasloužily vylepšení a ani třetí verze je nepřináší, patří hvězdičkové hodnocení fotografií. Je totiž pouze dvoustavové – můžete přidělit jedinou hvězdičku. V důsledku toho je také nekompatibilní s hodnocením v jiných programech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Zobrazení EXIF dat ve verzi 2 (vlevo) a ve verzi 3 (vpravo)

Vhodným námětem pro vylepšení v příštích verzích je podle mne také úprava snímků ve formátu RAW. Chybí mi rozumné výchozí nastavení posuvníků pro poměr mezi světly a stíny. Picasa před úpravami vždy zobrazí celý rozsah RAWu, i správně exponované fotografie tedy vycházejí šedivé, potřebují doladit. Vzhledem k začátečnickému zaměření Picasy jde ovšem o drobnost. Je vlastně s podivem, že program vůbec umožňuje práci s RAWem, nadto stále velmi jednoduše (bez nutnosti každý snímek samostatně exportovat).

Picasa umožňuje zobrazit jen snímky, které jste zařadili do její databáze. Pokud si chcete jen rychle prohlédnout několik snímků třeba zaslaných e-mailem, není to moc praktické. Ve třetí verzi proto spolu s plnohodnotnou Picasou dostanete i jednoduchý prohlížeč Picasa Photo Viewer, který zobrazuje fotografie v celoobrazovkovém módu, fotografie však nepokrývá celou plochu monitoru, kolem ní je poloprůsvitné pozadí – což je sice zajímavé, ale zbytečné, větší prostor věnovaný fotografii samotné by byl užitečnější. Nespornou výhodou prohlížeče ovšem je schopnost velmi rychle zobrazovat i snímky ve formátu RAW.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Pokročilým uživatelům možná budou u Picasy scházet takové vyspělé nástroje pro editaci snímků, jako jsou úrovně nebo křivky. Je to pochopitelné, tvůrci programu se zaměřili na začátečníky, nabízejí jen takové nástroje, které jsou prakticky bez jakýchkoliv znalostí velmi snadno ovladatelné. Další či složitější možnosti by mohly nezkušené uživatele mást. Možná by ale Picasa mohla v budoucnu nabídnout dvě rozhraní, jednoduché pro začátečníky a druhé s pokročilými nástroji pro ostatní uživatele.

Plusy:

  • velmi snadná ovladatelnost
  • zdarma
  • možnost pracovat s RAWem
  • propojení s webovou galerií

Minusy:

  • chybí pokročilé nástroje
  • výchozí nastavení RAWu
  • dvoustavové hvězdičkové hodnocení
Další článek
celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Vyhody-Nevyhody Radek 22. 10. 2008, 22:49
GPS vasekk 22. 10. 2008, 21:03
Re: Vyhody-Nevyhody MD 22. 10. 2008, 20:39
Vyhody-Nevyhody Radek 22. 10. 2008, 09:14

Další podobné články

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční osvětlení je jednou z věcí, které využíváme v roce velmi krátce – obvykle pár týdnů na přelomu roku a případně jako výzdobu různých večírků a oslav. Proč ale nezkusit pomocí malých LED světýlek vytvořit zajímavé portréty?

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...

V aplikaci VSCO budete nově moci editovat i videa

V aplikaci VSCO budete nově moci editovat i videa

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Téměř každý fotograf upravuje své snímky v počítači. Než najde efektivní workflow s kvalitním výsledkem, může to nějaký čas trvat. V našem článku se dozvíte, kterým z nejčastějších chyb je záhodno se vyhnout.

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Pamatujete na první Adobe Photoshop? Taková je jeho historie

Pamatujete na první Adobe Photoshop? Taková je jeho historie

Adobe Photoshop je tu s námi už od roku 1990, kdy se objevila na trhu verze 1. Postupem času se stal Photoshop prakticky nezbytným nástrojem ve workflow celé řady fotografů. Kam se posunul za necelých třicet let?