DIGIarena.e15.cz

Picasa: Vylaďte svoje fotografie na maximum

Základním editačním úpravám v Picase jsme se již věnovali. Nyní přišel čas na nejrůznější možnosti úprav fotografií a vězte, že jich není málo.

Již dříve bylo uvedeno, že pro přechod do režimu úprav stačí poklepat v Picase na náhled fotografie, kterou chceme editovat. Na levé straně hlavního okna programu se pak objeví panel s nástroji pro úpravy. Panel obsahuje tři záložky: Základní opravy (Basic Fixes), Ladění (Tuning) a Efekty (Effects). Možnostem, které se skrývají pod záložkou Základní opravy, jsme se věnovali v předcházejícím článku, nyní se zaměříme na Ladění a Efekty.

Panel Ladění obsahuje čtyři posuvníky – Zjasnit (Fill Light), Světla (Highlights), Stíny (Shadows) a Teplota barev (Color Temperature). Pod posuvníky je tlačítko s kapátkem pro Výběr neutrální barvy (Neutral Color Picker).

Klepněte pro větší obrázek
Panel Ladění

Posuvníkem Zjasnit lze nastavit projasněni tmavých partií fotografie, posuvníkem Světla ovládáme jas ve světlých partiích a posuvníkem Stíny lze naopak fotografii ztmavit. Vedle těchto tří posuvníků je tlačítko se symbolem magické hůlky, kterým lze upravit jas obrázku automaticky. Všechny změny se samozřejmě okamžitě projeví v editačním okně, stejně tak i v histogramu (pokud je zapnut).

Posuvníkem Teplota barev můžeme do jisté míry ovlivnit barevné podání fotografie, například pokud bylo při fotografování špatně nastaveno vyvážení bílé. Pohybem posuvníku doleva nastává posun ke studenějším tonům, doprava naopak k teplejším tónům.

Poslední fukcí panelu Ladění je „kapátko“ pro Výběr neutrální barvy. Pomocí této funkce můžeme opět opravit barevné podání fotografie, a to tak, že „kapátkem“ ukážeme na místo, které by mělo mít ve skutečnosti neutrální bílou nebo šedou barvu.

Jistě není třeba připomínat, že všechny provedené editační zásahy do fotografie lze libovolně vracet zpátky pomocí tlačítka Zpět (Undo).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Použití nástroje Výběr neutrální barvy

Panel Efekty (Effects) nabízí celkem dvanáct dalších možností k úpravám fotografií. Některé jsou užitečné, jiné použijete asi jen výjimečně. Nyní si je postupně popíšeme:

Klepněte pro větší obrázek
Panel Efekty

Doostřit (Sharpen)Jak už vyplývá z názvu, slouží k doostření fotografie – bohužel však nemůžeme nijak ovlivnit intenzitu ostření, a nastavená intenzita není zcela ideální.

Sépie (Sepia)Tímto efektem převedeme obrázek do nahnědlého tónu, známého především ze starých fotografií.

ČB (B&W)Převede barevnou fotografii na černobílou.

Oteplit (Warmify)
Pomocí tohoto efektu můžeme změnit barevné podání fotografie směrem k teplejším tónům. Intenzitu nelze nastavit.

Zrnitý film (Film Grain)Přidává do fotografie zrnitost, vyvolává dojem obrázku z klasického filmu.

Tónování (Tint)Tento příkaz umožňuje fotografii tónovat do libovolného odstínu. Pomocí posuvníku Zachování barev (Color Preservation) nastavíme požadovanou sytost barev od původní barevnosti až do čenobílé škály a klepnutím na políčko Vybrat barvu (Pick Color) vybereme z palety požadovaný odstín, do kterého chceme fotografii tónovat.

Sytost (Sarturation)Pomocí posuvníku můžeme měnit sytost barev na fotografii – ve střední poloze odpovídá sytost originálnímu obrázku, doprava se sytost zvyšuje, na opačnou stranu snižuje.

Jemné rozostření (Soft Focus)Vytváří obrázek, kde je část obrazového pole ostrá, ale okolí je rozostřeno. Polohu zaostřené oblasti lze měnit pomocí kurzoru v editačním okně, její velikost nastavíme posuvníkem Velikost (Size) a míru rozostření okolí posuvníkem Intenzita (Amount).

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka efektu Jemné rozostření

Záře (Glow)
Tento zajímavý efekt simuluje ozáření objektů na fotografii zdrojem jemného rozptýleného světla. Používá se zejména v portrétní praxi a určitým zjemněním všech obrysů vyvolává dojem jakési „snové“ atmosféry. Posuvníkem Intenzita (Intensity) se nastavuje míra ozáření, posuvníkem Okruh (Radius) se mění velikost pomyslného zvětelného zdroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Použití nástroje Záře

Filtrováno ČB (Filtered B&W)
Simuluje používání barevných filtrů v černobílé fotografii. Určitý odstín můžeme zdůraznit použitím filtru doplňkové barvy.

Ohnisková ČB (Focal B&W)
Tento efekt převede fotografii do černobílé škály, pouze část obrazového pole je má původní barevnost. Polohu barevné oblasti lze měnit pomocí kurzoru v editačním okně. Velikost barevné oblasti můžeme měnit posuvníkem Velikost (Size), ostrost přechodu mezi barevnou a černobílou plochou posuvníkem Ostrost (Sharpness).

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka efektu Ohnisková ČB

Dělené tónování (Graduated Tint)
Poslední, ale velmi užitečný efekt, simuluje použití tzv. přechodového filtru. Digitální fotoaparáty mají bohužel dosti omezený dynamický rozsah, proto zvláště při focení krajiny dochází k tomu, že krajina je správně exponovaná, ale nebe je ploché a nevýrazné. Pro tyto účely se požívá přechodový filtr, který má horní část tmavší, a eliminuje tak vliv příliš jasné oblohy.

Efekt Dělené tónování má podobný účinek, dokáže oblohu zvýraznit. Kurzorem v editačním okně určíme dělící rovinu (horizont), pohybem kurzoru vpravo či vlevo ji lze naklánět. Pomocí posuvníku Prolnutí (Feather) nastavíme míru ostrosti přechodu, posuvníkem Odstín (Shadow) pak intenzitu ztmavení oblohy. Klepnutím na políčko Vybrat barvu (Pick Color) můžeme případně vybrat barevný odstín, kterým lze oblohu tónovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možnosti nástroje Dělené tónování

Tímto jsme definitivně vyčerpali veškeré možnosti, které Picasa nabízí na úpravu fotografií. Ještě se krátce vrátíme k možnostem prezentace našich výtvorů. V předcházejícím článku bylo uvedeno Promítání (Slideshow), Picasa však umožňuje ještě další. Samozřejmostí je Tisk (Print), dále například Koláž (Collage), zajímavá je také možnost vytvoření filmu z fotografií. Picasa také umí přímo odeslat vybrané fotografie mailem (ve spolupráci s přednastaveným poštovním klientem), další „vychytávkou“ je tvorba dárkového cédéčka (Gift CD).

Další článek
celkem 16 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Picasa pro upravu fotografii nevhodná ded 20. 10. 2009, 13:23
VELIKOST FOTKY Lenka Zagalská 13. 3. 2009, 21:47
Re:Picasa pro upravu fotografii nevhodná dedX 11. 5. 2007, 23:20
Re:Nezobrazuje se tlačítko WebAlbum bif 24. 4. 2007, 14:31
Nezobrazuje se tlačítko WebAlbum Váša 24. 4. 2007, 09:42

Další podobné články

Naučte se ovládat Lightroom klávesnicí

Naučte se ovládat Lightroom klávesnicí

10 rychlých úprav ve Photoshopu, které byste měli znát

10 rychlých úprav ve Photoshopu, které byste měli znát

DxOMark se odděluje od DxO Labs a je nově nezávislou soukromou společností

DxOMark se odděluje od DxO Labs a je nově nezávislou soukromou společností

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

13 nejčtenějších článků aneb co vás nejvíce zajímalo v roce 2017

Jsou témata běžná, témata kontroverzní a pak taková, nad kterými se rozvine konstruktivní diskuze a mnoha čtenářům přinesou i nové poznatky a informace. Vybrali jsme ty nejčtenější články uplynulého roku, snad se dozvíte i něco nového.

NIMA: Umělá inteligence, která pozná estetickou a technickou kvalitu fotek

NIMA: Umělá inteligence, která pozná estetickou a technickou kvalitu fotek

Vydělávejte na snímcích, které vyfotíte digitálem nebo mobilem

Vydělávejte na snímcích, které vyfotíte digitálem nebo mobilem

Chcete-li na svých fotografiích vydělat nějakou korunu, nemusíte je tisknout na velký formát a vystavovat v galeriích. Díky mnohým službám totiž můžete prodat jen jejich digitální kopii, a to velice snadno a s minimem práce

Nová verze pluginů Nik Collection by se měla objevit zřejmě v polovině roku 2018

Nová verze pluginů Nik Collection by se měla objevit zřejmě v polovině roku 2018

Darktable si připravil vánoční dárek pro všechny uživatele

Darktable si připravil vánoční dárek pro všechny uživatele

Uvažujete o přechodu k jinému softwaru než je Lightroom od společnosti Adobe? Pak by mohl být open sourcový Darktable jednou z alternativ, nyní se již chystá i pro platformu Windows.