PicSizer: dávkové zpracování fotek zadarmo

PicSizer: dávkové zpracování fotek zadarmo

Drobných, ale poměrně výkonných freewarových grafických utilit je na internetu k dispozici takové množství, že by jejich kolekce mohla začít konkurovat za peníze nabízeným profesionálním programům. Jedním z dobrých kandidátů na místo v tomto výběru je PicSizer, který se zaměřuje na dávkové zpracování fotografií.

PicSizer (instalace 3,2 MB) nabízí strukturu funkcí zaměřenou zejména na zveřejňování fotografií na webových stránkách, i když to samozřejmě nemusí být podmínkou. Jedno omezení je ale jasné, na výstupu dokáže pracovat jen do maximálních rozměrů 1024 × 768 pixelů. Pokud se právě teď chytáte za hlavu, tak se svým odsouzením programu raději chvíli počkejte: pokud budou fotky mířit na web, pak jsou dané rozměry více než dostačující. Samozřejmě, při úpravách digitálních fotek před tiskem či při podobných úkonech, kdy nemá či přímo nesmí docházet ke zmenšování, se tento program stává nepoužitelným. Jeho deklarované pole působnosti je ale jiné a stojí za to ho respektovat.

Hlavní funkcí je zmenšování a zvětšování fotografií, respektive určení výstupní velikosti a následné zpracování, přičemž pixelové rozměry souborů mohou být rozdílné a program je přizpůsobí podle potřeb. Zároveň se na vstupu dá filtrovat jen podle konkrétních formátů (podporovány jsou JPG, GIF, PNG, BMP, TIF a TGA), výstup poté podporuje JPEG, PNG, BMP, TIFF a TGA. První dva uvedené formáty navíc nabízejí jednoduchou, ale výkonnou optimalizaci prostřednictvím základní procentuální stupnice. K dispozici je také možnost současné rotace a poměrně pokročilé možnosti pojmenovávání nově upravených souborů. Pochopitelně nechybí možnost čtení z i ukládání do libovolného adresáře.

Velké náhledové okno ale nenabízí náhled na zpracovávaný snímek, případně první z načtené kolekce. Opět je to logicky vysvětlený záměr tvůrců, který přirozeně vyplývá z nástrojového spektra programu. Nedochází k žádným úpravám (s výjimkou optimalizace, kterou je tak nutné testovat opakovaným ukládáním) týkajících se barevného podání či dalších primárně vizuálních složek, hlavně jde o úpravu velikosti, rotace, případně o převod do jiného formátu. Proto pro poměrný náhled velikosti stačí univerzální obrázek. Pokud ovšem chcete použít libovolný vlastní, tak prostřednictvím kliknutí na náhled se stisknutou klávesou Shift je to možné.

Zaměření této drobné utility je jasné, stejně nekomplikované je i uživatelské rozhraní. Jedna jediná obrazovka, kterou doplňuje několik oken spojených převážně s výběrem adresářů nebo pojmenovávání souborů. Vše na jednom místě, žádné složitě poschovávané nastavení, jasný záměr. Dalším plusem je skutečně velmi dobře navržená struktura grafického zpracování pracovního okna, takže se okamžitě zorientujete a při opakovaném používání rozhodně nebudete tápat. Za pozornost stojí neustále aktivní stavový řádek, který nabízí nápovědu ke každé funkci umístěné pod kurzorem myši, dočtete se zde i o klávesových zkratkách, které mohou být velmi důležité při práci s programem. Pokud si uvědomíte jasné zaměření programu a z toho vyplývající omezení, tak se PicSizer může stát dobrým a spolehlivým pomocníkem. Za vyzkoušení ani za pravidelné používání nic nedáte.

Určitě si přečtěte

Články odjinud