Pidiultrazoom Panasonic Lumix DMC-TZ1 (recenze)

Pidiultrazoom Panasonic Lumix DMC-TZ1 (recenze)

Uvažujete o ultrazoomu, ale nepřitahuje vás představa, že byste jej nosili ve zvláštní brašně? Chtělo by to něco menšího? Na kapesní rozměry vysokorozsahového zoomu mysleli vývojáři Panasoniku – a vyrobili Lumix DMC-TZ1.

Ultrazoomem TZ1 otevírá Panasonic novou produktovou řadu TZ. Tento model je prozatím nejmenším digitálem s desetinásobným rozsahem zoomu na světě, který je zároveň vybaven optickou stabilizací obrazu.

Při zapnutí fotoaparátu se objektiv s lomenou konstrukcí nevysouvá, takže přístroj nemění své rozměry podobně jako u jiných ultrazoomů – k mírnému vysunutí dochází až při zoomování.

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát má na ultrazoom velmi malé rozměry 112 × 58,1 × 40,2 mm a váží 262 g

Existuje jen hrstka ultrazoomů, které jsou poznačeny absencí elektronického hledáčku tak jako Lumix TZ1. Majitel tohoto stroje se tedy musí plně spolehnout na displej: jakkoli není kvůli možnému roztřesení fotoaparátu vhodné používat dlouhé ohnisko s rukama nataženýma před sebou, v tomto případě vám nic jiného nezbude. Naštěstí je TZ1 vybaven účinným optickým stabilizátorem, který nepatřičné chvění maximálně eliminuje.

Displej můžeme hodnotit jako vynikající, a to jak pro jeho úhlopříčku 2,5“, tak i pro vynikající rozlišení 207 tisíc pixelů. Za samozřejmost výrobce považuje zobrazování reálného histogramu a pomocné kompoziční mřížky, škoda že je nelze aktivovat společně. Podobně jako u všech letošních novinek můžete využít také režim LCD nazvaný Širokoúhlý, který vylepšuje viditelnost displeje z ostrého spodního úhlu, což je výhodné zejména při snímání přes dav lidí s fotoaparátem nad hlavou.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka jsou na zadní stěně vzdušně rozmístěna, práci usnadňuje plné osazení čtyřsměrného ovladače

Model TZ1 můžete jako plnohodnotný ultrazoom pohodlně uchytit za vystouplý grip, jehož útroby opatrují výkonný Li-Ion akumulátor a nejrozšířenější paměťovou kartu SD/MMC. V dodávce žádné médium nehledejte, protože je přístroj vybaven (i když zcela mizivou) interní pamětí 13,4 MB.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek
Zoomovací páčka obkličuje tlačítko spouště
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Objektiv Leica se po vypnutí fotoaparátu zatáhne plně do těla, o skladnosti přístroje tedy nemusíte pochybovat

Stejně jako všichni noví „lumíci“ od Panasoniku má také TZ1 kompletní českou nabídku. Začátečník se však možná zpočátku uchýlí k českému návodu, který mu vysvětlí některé zašifrované zkratky, jako např. K.AUT.OSTŘ./P (aktivace autofokusové přisvětlovací lampy). Záhadou také zůstává, proč není Menu důsledně české, ale na několika místech operuje nepřeloženými anglickými pojmy (např. režim Soft skin, tedy Portrét s měkkým podáním pleťového odstínu).

Pokračování 2 / 4

Funkce, vybavení

Přestože v technické specifikaci najdete údaj o 1/2,5“ CCD čipu se 6,37 miliony obrazových bodů, efektivní rozlišení tohoto fotoaparátu je jen 5 Mpx. Objektiv věhlasné značky pracuje s 10× zoomem v rozsahu 35–350 mm (při přepočtu na kinofilmové políčko): máte-li chuť si zazoomovat ještě víc, můžete až 12,5násobně, ovšem při snížení rozlišení snímků na pouhé 3 megapixely či méně.

Světelnost optiky F2,8–4,2 můžeme na obou ohniscích hodnotit příznivě, optika i na dlouhém konci dobře „vidí“. Navíc je podpořena obrazovým stabilizátorem MEGA O.I.S, jenž eliminuje možné roztřesení fotoaparátu, a tím zajišťuje pořízení ostrých snímků.

První zprávy deklamovaly schopnost „té zet jedničky“ superrychle zaostřit i ve tmě. Nezbývá než konstatovat, že se zaostřováním nemá tento model nejmenší problémy: výborným pomocníkem na kratší vzdálenosti je mu silný autofokusový reflektorek.

Lumix TZ1 se vymyká tradiční představě o ultrazoomu, neboť v jeho portfoliu najdeme pouze expoziční automatiku, tedy žádný z pokročilých režimů. I když o amatérského uživatele šlo jistě výrobci především, pravdou je, že při použití delšího ohniska by se přinejmenším manuální nastavení clony hodilo. Jednoduchost tedy jistě přiláká celý zástup příznivců, kteří by si na pokročilé expoziční režimy netroufli, již poučení fotografové (pro které by přístroj mohl být třeba dobrým sekundantem k zrcadlovce) ale pravděpodobně zamíří do jiných vod.

Vedle programové automatiky nabízí tento digitál ještě dvacítku přednastavených scénických programů (mnohdy netypických jako Letecké foto či Hvězdná obloha), a vedle nich zcela automatický režim Srdíčko pro začátečníky. Specifikem novějších Panasoniků je režim Dítě: máte-li správně nastaveno systémové datum, pak se u snímků pořízených v tomto programu při prohlížení zobrazuje věk dítěte, jenž byl aktuální v době zmáčknutí spouště.

Dalším zajímavým scénickým programem určeným pro snímání za špatných světelných podmínek je Vysoká citlivost. I když v běžném fotografickém režimu můžete nastavit citlivost snímací soustavy pouze do ISO 800, při aktivaci Vysoké citlivosti je to až ISO 1 600.

I přes zařazení tohoto Lumixe mezi kompaktní digitální automaty je u něj možné řadu základních nastavení ovlivnit. Ke standardním „špekům“ kapesních Panasoniků patří uživatelská kalibrace vyvážení bílé, autobracketing, výběr poměru stran pro vyhovující kompozici záběru nebo typ zobrazovače (včetně širokoúhlého 16:9), lze volit dokonce mezi 1, 3 či 9bodovým autofokusem.

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Co se týče obrazové kvality, Lumix TZ1 v rámci kategorie pětimegapixelových přístrojů nemůžeme ani vyzdvihnout, ani smést pod stůl jako podprůměrný. Zkrátka si jde zlatou střední cestou. Jeho objektiv Leica má pouze zanedbatelné sférické zkreslení, v rozlišení a kresbě detailů však lépe obstál na širokém ohnisku. Zde se také takřka nevyskytuje chromatická aberace, na dlouhém ohnisku však budete s touto vadou velice často konfrontováni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Široký konec objektivu je ušetřen chromatické vady, dlouhé ohnisko s ní však bojuje
Max. velikost Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další ukázky chromatické aberace při použití ohniska 350 mm
Max. velikost Max. velikost

Výsledkem dobré práce obrazového procesoru – jinak to snad u kompaktních Panasoniků ani nelze – je realitě odpovídající barevné podání.

Jak jsme se zmínili již v kapitole Funkce, vybavení (proklik!!!), v běžném fotografickém režimu je možné nastavit citlivost snímací soustavy až do ISO 800. Tento Lumix bohužel patří k přístrojům nové generace, které používají poměrně brutální odšumovací algoritmy. Při vyšších citlivostech (od ISO 200) se tedy nebudete potýkat s rušivým šumem, ale naopak pocítíte ztrátu jemných detailů vlivem jeho „vyžehlení“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z laboratorního testu je zřejmé, že nejvíce „zlobí“ modrý kanál RGB – jeho hladina je nejvyšší při ISO 200, poté již dochází k samoúčelnému odšumování.

Nyní si prohlédněte reálné fotografie pořízené na všechny dostupné citlivosti. Obraz zejména u nejvyšších ISO připomíná při zvětšení 1:1 malbu akvarelovými barvami. Jistě by bylo lepší nechat digitál raději více šumět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Zleva ISO 80, 100, 200, 400 a 800
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek 
Interiérové snímky v režimu Vysoká citlivost. Zleva ISO 200, 800 a 1 600
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost

Naměřili jsme
Fotoaparát má na svou třídu velice dobré rychlostní výsledky. V porovnání s konkurencí má sice poněkud větší prodlevu při snímání bez namáčknuté spouště, tento rozdíl je však zanedbatelný.

první snímek 1,86
snímek bez namáčknutí 0,53
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,03
rychlost sériového snímání v režimu High/Low 3,6 sn/s, 2,7 sn./s
max. počet snímků v sérii 3
Všechna měření s použitím karty SD Lexar 512 MB 32× High-Speed při rozlišení 2 560 × 1 920 px a nejnižší kompresi JPEG

Demosnímky

Klepněte pro větší obrázek
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek 
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek 
Zoom – nejkratší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek 
Zoom – nejdelší ohnisko
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek 
Pleťové odstíny – denní světlo
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek 
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek 
Pleťové odstíny s bleskem
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek 
Standardní scéna
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek 
Makro exaktní
Max. velikost
Klepněte pro větší obrázek 
Makro reálné
Max. velikost

Více demosnímků z fotoaparátu Panasonic Lumix DMC-TZ1 si můžete prohlédnout zde.

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Řada amatérských uživatelů jistě tento ultrazoom nezavrhne jen pro absenci pokročilých režimů a hledáčku. Naopak uvítá kapesní rozměry s výbornou ergonomií, lákavý je také optický stabilizátor obrazu a kompletní česká nabídka. S nimi se snoubí velký displej s vysokým rozlišením a rychlý provoz. Spokojíte-li se při tisku s „klasickou“ velikostí snímků, pravděpodobně vás nezaskočí ani zvýšená hladina šumu, nižší rozlišení optiky na dlouhém ohnisku ani chromatická vada tamtéž.

Maličké tělo tohoto Lumixe má co nabídnout a to dokonce za (na Panasonic nezvyklou) příjemnou cenu.

Plusy:

  • stabilizátor obrazu
  • reálný histogram
  • expoziční bracketing

Mínusy:

  • na dlouhém ohnisku chromatická vada
  • nadměrná míra šumu
  • absence hledáčku

Cena:

  • 12 495 Kč vč. DPH

Zdroj:

Panasonic, Praha
tel.: 236 032 511
www.panasonic.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud