DIGIarena.e15.cz

Pidižvík pro výbavu: Lowepro Flipside 200

Od prosince si vobchodech s fototechnikou můžete koupit jednokomorové batohy Flipside, které zabezpečí vaši techniku.

Nabídka předního světového výrobce Lowepro se před nedávnem rozrostla o novou řadu fotobatohů Flipside, kterou prozatím tvoří pouze dva výrobky: menší Flipside 200 a o chlup větší Flipside 300. My jsme pro vás otestovali batoh s nižším typovým označením.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

A zloději jsou krátcí

U sympaticky štíhlého a malého modelu Flipside 200 je hned na první osahání zřejmé, že se jedná o odolný fotobatoh. Podle technických specifikací je voděodolný, a tak není na závadu, že nedisponuje integrovanou pláštěnku, jako jiné modely této firmy.

Zajímavostí batohu je přístup do jeho nitra ze zádové části. V případě této konstrukce máte jistotu, že když máte batoh na bedrech, nikdo vám z něj techniku nezcizí. Velká výhoda spočívá v tom, že pokud potřebujete vytáhnout nějaké příslušenství z batohu, aniž byste jej chtěli někam položit, stačí zapnout bederní pás a přetočit batoh na břicho. Poté jej otevíráte směrem k sobě, nemělo by se tedy stát, že by vám nějaký „kousek“ techniky vypadnul. Vhodné je samozřejmě umístění dvou jezdců na zip – ostatně s jedním by byla práce velmi nepraktická.

Jak pracovat s prostorem

Flipside 200 klidně může být přístřeškem třeba i pro zrcadlovku. Protože je konstruován jako jednokomorový, je jeho předpokladem variabilita – tedy možnost upravit si útroby pomocí přepážek přesně na míru svých požadavků. Ale právě přepažovací mřížky na suchý zip vás mohou u větších zrcadlovek trochu zaskočit a můžete lát, že je výrobce nevhodně navrhl.

Zcela zde totiž chybí vodorovná příčka – a tak pokud jste majitelem většího poloprofesionálního fotoaparátu, nezbude vám nic jiného, než uložit do batohu samostatně tělo a výměnné objektivy (nebo samozřejmě zvolit jiný typ fotobatohu): takto jsme to museli udělat například s Nikonem D300, čeká vás to jistě i u objektivu s max. ohniskovou vzdáleností 200 mm, pro který je batoh navržen. Zjevnou výhodou je vyjímatelné pouzdro na zip, které lze z horní části fotokomory přeskupit na jiné místo – jeho prostor lze využít třeba pro externí blesk, nebo např. kabeláž.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Je libo kapsičky?

Ptáte se, kam umístit osobní věci, když celou vnitřní část zaplníte fotovýbavou? Na jedné straně Flipsidu 200 najdete síťovanou kapsu, která je velmi úzká a věřte, že se do ní nevměstná ani obyčejná plastová láhev s pitím, pokud ji nechcete umístit násilím a tím síťku za nějaký čas protrhnout. Druhý boční úložný prostor – tentokrát pod zipem – je připraven skrýt např. mobil, propisku, nabíječku, paměťové karty, a je zde i karabina na připnutí klíčů. Jednu kapsu najdete i na vnitřní straně víka hlavní komory, ta je vhodná například na mapu či jiné papírové dokumenty.

Pokud byste chtěli obohatit batoh o další úschovná místa, pak můžete využít nadstandard v podobě dokoupení dalších pouzder modulárního systému SlipLock™, které lze připevnit na oba ramenní popruhy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Stativ raději menší

Výrobce, podobně jako u fotobatohů z jiných produktových řad, opět umístil do spodní části „dvoustovky“ přídavnou kapsičku, která je schovaná pod suchým zipem. Jejím účelem je zafixovat nohy stativu, tedy tvořit jakési „dno“ pro trojnožku. Rozhodně bych nedoporučila svěřit batohu nějaký větší stativ – pokud tak učiníte, do kapsičky se vám vejde třeba jen jedna jeho „končetina“. Ve střední části batohu je stativ jištěn očkem, a právě v něm spočívá potíž: aby se vám stativ na zádech nepohyboval (což je velice nepříjemné při chůzi, natož například při jízdě na kole), bylo by zapotřebí, aby úchyt na stativ nebyl prokluzovací na přezku.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Krásně sedne

K pohodlnému nošení Flipsidu 200 přispívá velice dobrá ergonomie a polstrování zad i ramenních pásů. Batoh je vybaven také bederními a hrudními pásky: posledně jmenované jsou přibližně v rozsahu 10 cm nahoru/dolů výškově nastavitelné. Pokud batoh potřebujete poponést v ruce, můžete kromě tradičního závěsného háčku využít perfektně tvarovanou rukojeť.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Obstojí?

Díky – v této kategorii – poměrně nezvyklým prsním a bederním popruhům se Flipside 200 jeví jako ideální pro „aktivní“ fotografii – tj. pro fotografy pohybující se např. na kole, in-linech apod. Nepočítejte však s tím, že do něj umístíte kompletní středoformátovou výbavu a vydáte se na Mt. Everest.

Danému provedení batohu odpovídá také jeho pořizovací cena: stojí za to pobrouzdat na internetu a vyhledat obchody s cenou 1 700 Kč včetně DPH namísto oficiální o 700 Kč vyšší sumy. A ještě pro úplnost na závěr: model si můžete koupit nejen v kombinaci červená/černá či modrá/černá, ale také v provedení černá.

Základní parametry

  • hmotnost: 1 kilogram
  • vnější rozměry: 21,8 ×15,7 × 42 cm
  • vnitřní rozměry: 17,8 × 12,6 × 38 cm

Plusy:

  • malé rozměry
  • odolné provedení
  • polstrování zádové části a popruhů

Mínusy:

  • řešení úchytu na stativ
  • horší variabilita přepážek

Cena:

  • 2 490 Kč vč. DPH

Zdroj:

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Když vývojáři oblíbené mobilní fotografické aplikace oznámili, že chystají nástupce v podobě titulu Camera+ 2, byl to důvod k radosti. Ve finále to ale bohužel taková sláva není.

Sony RX100 VI – větší zoom a více ostřicích bodů

Sony RX100 VI – větší zoom a více ostřicích bodů

Sony představilo další generaci populárního kapesního kompaktu s velkým snímačem – aktuální model produktové řady RX100 nese pořadovou číslovku VI a přichází s několika evolučními změnami.

Freefly nabízí možnost předobjednat si gimbal pro chytré telefony

Freefly nabízí možnost předobjednat si gimbal pro chytré telefony

Pokud jde o stabilizaci kamer, je Freefly předním výrobcem různých gimbalů určených především pro větší záznamová zařízení. Nyní přichází i se svým řešením pro chytré mobilní telefony.

Canon začíná prodávat své CMOS snímače, včetně typu se 120 Mpx

Canon začíná prodávat své CMOS snímače, včetně typu se 120 Mpx

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Léto se blíží a spousta z vás se jistě chystá na zahraniční dovolené. Nejpohodlnějším a nejrychlejším dopravním prostředkem je zajisté letadlo. Při letecké přepravě elektroniky je však třeba počítat s různými bezpečnostními omezeními.

Western Digital představil novou paměťovou kartu pro nepřetržitý provoz

Western Digital představil novou paměťovou kartu pro nepřetržitý provoz

Nejlepší fotokamery pro vaše domácí mazlíčky

Nejlepší fotokamery pro vaše domácí mazlíčky

Máte doma nějaké zvířátko a chtěli byste vědět, co dělá ve vaší nepřítomnosti, nebo natočit „wildlifehome“ video či pořídit netradiční snímek? Známe přístroje, které to umí, a dokonce vašeho mazlíčka odmění – pamlskem, dobrým slovem a/nebo hrou.

Má smysl kupovat rychlé paměťové karty?

Má smysl kupovat rychlé paměťové karty?

Pryč je doba, kdy jsme mohli na trhu najít několik různých typů paměťových karet. Současná nabídka se omezila na univerzální karty typu SD a profesionální CF a od nich odvozené mutace. Velké rozdíly jsou ale v rychlosti práce karty.