DIGIarena.e15.cz

Pixlr - takový malý Photoshop

Jak upravovat fotografie v online editoru, který je svými funkcemi plně konkurenceschopný i vůči instalovaným programům.

Oproti většině svých konkurentů, o kterých jsme psali v předchozích dílech našeho seriálu, nevyžaduje Pixlr ke svému používání registraci. Svým přístupem v mnohých oblastech působí, jako z jiného světa ve srovnání s konkurencí. Vsází na zcela jiný přístup k uživateli; snaží se být nástrojem který je možné kdykoli použít a nabídne dostatek funkcí. A to všechno s jistým podvědomým toho, že k běžné každodenní práci sloužit asi nebude.

Online aplikaci spustíte klepnutím na odkaz Pixlr.

Kouzelná hůlka, laso, text a další užitečné nástroje

Ovládací prvky jsou soustředěny do horního menu a ovládacího panelu. Tedy klasické spořádání jaké známe například z Photoshopu. Ovládání je rychlé, poměrně intuitivní a pohodlné. Panel nástrojů nabízí možnosti výběru oblasti; obdélník, laso pro volný výběr a populární „kouzelnou hůlku pro inteligentní výběr. Ta funguje poměrně dobře a její schopnosti rozlišování objektů jsou na základě mé zkušenosti srovnatelné s možnostmi hůlky GIMPu. Hned na dalším řádku je umístěno klonovací razítko. Je tedy vidět, že autoři na nástrojích pro pokročilé editace fotografií rozhodně nešetřili. Vždyť jen kombinace klonovacího razítka a kouzelné hůlky je mezi online foto editory poměrně neobvyklou kombinací.

Aplikace si udržuje rychlost i stabilitu i při šesti současně editovaných obrázcích:

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Mezi další nástroje patří štětec, u kterého bychom ale očekávali poněkud širší paletu hrotů. Ta stávající není úplně malá, ale oproti běžně instalovaným programům podobného zaměření působí trochu jako chudý příbuzný. Kromě něj je v menu umístěna také guma, plechovka, tužka, nástroj pro barevný přechod a pro výřez.

Další skupina funkcí představuje obvyklé nástroje pro rozostření a doostření, klasické rozmazání vybrané oblasti, její ztmavení či zesvětlení, nástroj na odstranění červených očí, deformací obrázku nebo nástroje na malování obdélníků či elips. Nástroje jsou voleny tak, aby umožnili co nejprofesionálnější a nejpohodlnější editaci s využitím většiny moderních funkcí a nástrojů. Pixrl se tak snaží oslovit především pokročilé a náročnější uživatele.

Užití efektů spojených se změnou intenzity barev a deformací:

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Poslední skupina nástrojů v tomto panelu se věnuje práci s textem. Tomu nelze v podstatě nic zásadního vytknout. Fontů je k dispozici dostatek, výběr barvy písma byl bezproblémový. S textem se pak pracuje jako s objektem, který lze různě přesouvat. Nechybí pochopitelně ani možnost nastavit velikost a styl. Kromě nástrojů na práci s textem je k dispozici kapátko, lupa pro selektivní výběr oblasti která se má přiblížit a obvyklá ruka pro pohyb na fotografii.

Nástroje na práci s textem nabízejí vše potřebné:

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Mezi nástroji tak nechybí nic podstatného. Panel je poměrně přehledný, ač můžeme mít výhrady k jeho estetickým kvalitám.

U ovládání je slušností říci několik slov ke klávesovým zkratkám. Ty fungují velice dobře a brzy se na ně jistě zvyknete. Daří se jim zajišťovat jistý komfort práce o který bychom byli jinak připraveni. Právě jejich přítomnost je dalším z prvků, který posouvá tento editor mezi absolutní špičku v oboru.

Vrstvy, kterým nelze nic vytknout

Stranou zájmu nezůstaly ani vrstvy a práce s nimi. K dispozici je klasický navigační panel, ze kterého je možno vrstvy různě vypínat, mazat a přesouvat. Nechybí ani nástroje na automatické dokreslování stínů, alfa vrstev či tvorba inverzních barev. Ve srovnání například s GIMP se mi zde práce s vrstvami jeví mnohem intuitivnější a pohodlnější, možná i s více možnostmi. Asi až na nějaké zcela profesionální funkce, lze v této kategorii Pixrl srovnávat klidně i s Photoshopem. V této oblasti snad není aplikaci nic, co by se jí dalo vytknout.

Bohaté možnosti nastavení vlastností jednotlivých vrstev:

Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost

Stabilní i nestabilní filtry a efekty

Mezi efekty a filtry pak nenalezneme žádné velké překvapení. Práce s efekty je rychlá a poměrně pohodlná. Jen u některých vykazuje aplikace drobné znaky nestability. Je tedy dobré si obrázek před aplikováním efektu uložit. Většina má možnost poměrně detailního nastavení. Kritici by možná mohli namítnout, že filtrů by se sneslo více. To je sice pravda, ale pro běžnou práci je jejich množství a možnosti opravdu dostatečné.

Efekty a filtry nabízejí dostatek funkcí pro editaci i umělecké vyžití:

Klepněte pro větší obrázek 
max. velikost

Pokud jde o jazykové mutace ve kterých je aplikace k dispozici, pak vězte, že kromě angličtiny, francouzštiny, španělštiny, ruštiny, němčiny, italštiny, je nástroj přístupný také například v polštině, rumunštině, brazilské portugalštině či v čínštině. Jazyk český bohužel zatím na seznamu není.

A co slabiny programu?

Asi jednou z nejslabších míst celé aplikace je absence provázanosti s jakýmkoli webovým albem. To je v dnešní době bráno jako naprostá samozřejmost. Možná to souvisí s tím, že program je určen pouze pro mimořádné editace a ne pro soustavnou práci. I tak by se ale nějaká možnost provázanosti s těmito službami hodila.

Import je možné provést z URL adresy, případně z vlastního disku. Podporovány jsou formáty jpg, jepg, gif a png. U takto kvalitního nástroje bychom ale očekávali možná i import z RAW. Ukládat je pak možné pouze na vlastní disk a to ve formátech jepg a png.

Další slabinou je například stále nedokončená nápověda, což na druhé straně vzhledem k tomu že se jedná o betaverzi musíme omluvit.

Rychlost online bez registrace a reklam

Pixlr je velmi silným nástrojem s profesionálními funkcemi a nástroji, přiměřeně velkou kvalitou filtrů, výbornou prací s textem či rozsáhlou jazykovou podporou a to vše bez registrace. Kromě toho je možné celou aplikace intenzivněji a efektivněji využívat díky rozšíření pro Firefox. Co ale sráží celkové hodnocení je právě nedostatečný import a export. Pokud by se zapracovalo alespoň na propojení s některými základními webovými alby, stál by před námi dost možná nejlepší online foto editor.

V porovnání s největším konkurentem, kterým je zřejmě FotoFlexer nabízí daleko konzervativnější rozhraní i celou řadu profesionálních funkcí. Avšak právě jen ty nešťastné V/V operace jej srážejí nejlépe na druhé místo. Na druhou stranu tato provázanost není technicky ničím příliš obtížným a Pixrl vyniká mimořádnou rychlostí při importu obrázků i za běhu. Nemá problém s prací ve více oknech a neobsahuje žádnou reklamu. V tomto kontextu je možná na čase se zeptat, kdy se stane novým králem online foto editorů. Pokud vývoj půjde tímto směrem dál, tak zřejmě brzy. 

Další článekSouvisející články


celkem 16 komentářů

Nejnovější komentáře

Pixlr je už i v češtině ;-) Martin 16. 2. 2009, 18:29
Proč? Tomáš 8. 2. 2009, 20:56
Vrstvy Radek 8. 2. 2009, 19:34
Sem vubec... Klara 8. 2. 2009, 11:18
Re: Odkaz js 8. 2. 2009, 10:48

Další podobné články

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční osvětlení je jednou z věcí, které využíváme v roce velmi krátce – obvykle pár týdnů na přelomu roku a případně jako výzdobu různých večírků a oslav. Proč ale nezkusit pomocí malých LED světýlek vytvořit zajímavé portréty?

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...

V aplikaci VSCO budete nově moci editovat i videa

V aplikaci VSCO budete nově moci editovat i videa

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Téměř každý fotograf upravuje své snímky v počítači. Než najde efektivní workflow s kvalitním výsledkem, může to nějaký čas trvat. V našem článku se dozvíte, kterým z nejčastějších chyb je záhodno se vyhnout.

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Pamatujete na první Adobe Photoshop? Taková je jeho historie

Pamatujete na první Adobe Photoshop? Taková je jeho historie

Adobe Photoshop je tu s námi už od roku 1990, kdy se objevila na trhu verze 1. Postupem času se stal Photoshop prakticky nezbytným nástrojem ve workflow celé řady fotografů. Kam se posunul za necelých třicet let?