85
Fotogalerie

Pohodový standard: Canon PowerShot A720 IS (test)

Hledáte typický rodinný kompakt, který není složitý na ovládání, a přesto není jen expozičním automatem?

O prázdninách uvedl Canon jednoho z dalších nástupců oblíbené „áčkové“ řady – PowerShot A720 IS, jenž přesně s ročním odstupem nahradil model A710 IS. Novinka si zachovala velké množství společných znaků (viz kapitola Funkce a vybavení), rozlišujícím prvkem je – jak jinak – navýšení buněk na snímači ze 7 na 8 milionů.

01.jpg
PowerShot A720IS se od svého předchůdce designově v podstatě neliší

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/2,5", CCD 8 megapixelů
  • optický stabilizátor: ano
  • max. výst. rozlišení: 3 264 × 2 448 bodů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC/MMCplus/HC MMCplus
  • objektiv: 35–210 mm, F2,8–4,8
  • LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 115 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: 2× AA akumulátor, síťový napaječ
  • záznamový formát: JPEG
  • video: 640 × 480 px, 30 sn./s, ozvučené
  • rozměry: 97 × 67 × 49 mm, 200 gramů
  • cena: 6 990 Kč vč. DPH

Kompletní technické parametry najdete v katalogu digitálů.

Canon A720 IS svým vzhledem nepřináší žádnou revoluci, s předchůdcem je téměř identický. Z ergonomického hlediska oceníte kapesní rozměry (délka necelých 10 cm) a zároveň sympaticky pohodlný grip. Jeho útroby jsou tradičně funkčně využity, vkládají se do nich akumulátory i paměťová karta.

06.jpg
2 AA akumulátory a karta mají společná dvířka

Fotoaparát je opět – tedy v kontinuitě s předchozími „áčkovými“ PowerShoty – vybaven optickým průhledovým hledáčkem, přestože jej asi pro jeho miniaturní rozměry příliš nevyužijete. Na druhou stranu je dobrým pomocníkem ve ztížených světelných situacích (prudké slunce), kdy je displej oslepen.

LCD panel má tak jako předchůdce úhlopříčku 2,5", což je na dnešní dobu standardní velikost. Bohužel se však nezměnilo nízké rozlišení 115 000 pixelů, které by mělo být nejlépe dvojnásobné – tento problém však nekritizujeme poprvé, PowerShoty A tento nešvar sužuje dlouhodobě. Obraz na displeji je docela hrubý a v některých případech nelze rozpoznat, zda bude výsledný záběr opravdu ostrý. Navíc se v režimu prohlížení při vyzoomování snímku setkáte s „falešnou“ chromatickou vadou, která na fotografiích v počítači při zobrazení 1:1 není ani zdaleka tak prokazatelná.

02.jpg
Nedostatkem 2,5“ displeje je jeho nízké rozlišení

Přehled tlačítek na zadní stěně sice není vyčerpávající, ale je dostačující a srozumitelný. Pro změnu mezi režimem snímání a prohlížení musíte použít samostatný přepínač. Tlačítkem ± a šipkami vpravo/vlevo korigujete expozici, ovládá se jím také clona, čas či manuální ostření. Typickým tlačítkem FUNC. SET aktivujete přístup pro všechny podstatné nastavitelné parametry. Tato „rychlá nabídka“ ale v rámci dlouhodobého testování kompaktů u Canonu neprošla žádným upgradem: přinejmenším parametr s nastavením optického stabilizátoru by zde neměl chybět.

Právě Režim IS (Image Stabilizer) je umístěn až na jedné z posledních položek Menu (jak uvidíte v následující kapitole na screenshotech), tedy velmi „z ruky“. Odpovědí na tento fakt není ani samostatné, modře podsvícené uživatelské tlačítko na těle přístroje, neboť ani jemu nemůžete položku se stabilizací přiřadit. V nabídce stojí poněkud nevyrovnaní hráči: citlivost ISO, vyvážení bílé, uživatelské vyvážení bílé, digitální telekonvertor, překrytí a vypnutí zobrazování – proč zde ale schází třeba způsob měření expozice, korekce blesku nebo nová (a stále častěji propagovaná) funkce Detekce obličeje? Možná to u dalších modelů výrobce vylepší.

S65.jpgS66.jpgS67.jpg
S68.jpgS69.jpgS70.jpg

Výběr položek, které lze přiřadit k uživatelskému tlačítku

Pro digitál tohoto typu by možná bylo také vhodnější připevnit jej na popruh, nikoli jen na poutko (úchyty však chybějí).

03.jpg04.jpg
Jedna boční strana ukrývá pod gumovou krytkou konektory, na druhé najdete průvlak na protažení poutka

Při pohledu na horní stěnu je zřejmé, že na kruhovém ovladači nechybí žádný z pokročilých režimů: ozubeným kolečkem snadno a velice rychle změníte požadovaný mód. Po pravé straně pak najdete spoušť, okolo níž je umístěna zoomovací kolébka – tolik typická právě pro PowerShoty.

05.jpg
Horní stěně dominuje kruhový ovladač

Přístroj samozřejmě hovoří česky, takže se s ním bez komplikací domluvíte.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Tak jako již Canon PowerShot A700 a A710 IS, také model A720 IS disponuje – na třídu rodinných kompaktů docela neobvyklým – šestinásobným optickým zoomem 35–210 mm. Svými ohniskovými vzdálenostmi je tedy jakýmsi mezistupněm mezi tradiční trojnásobnou optikou běžných digitálů a vysokorozsahovými ultrazoomy.

Paleta všech expozičních režimů je zřejmá již z pohledu na horní stěnu přístroje: vedle expoziční automatiky a pokročilých režimů (priorita času, clony a plný manuál) zde najdete také nabídku motivových programů. Výrobce ale neumístil tzv. paměť uživatelského nastavení, která mnohým Canonům není cizí (z nejnovějších jmenujme alespoň PowerShot A650 IS, S5 IS či G9).

S01_S13.gif
Přehled expozičních režimů včetně scénických programů

Z podstatných funkcí nechybí PowerShotu A720 IS vůbec žádná. S fotoaparátem můžete nastavovat citlivost snímače od ISO 80 do ISO 1 600, vyvážení bílé je k dispozici včetně uživatelské kalibrace, lze nastavit požadovaný režim řízení, ovlivnit výkon blesku či vybrat jeden ze tří způsobů měření expozice. Samozřejmostí je nastavení kvality formátu JPEG i velikosti obrazu. Data lze zaznamenávat nejen v tradičním formátu 4:3, ale i v populárním širokoúhlém 16:9.

S23_S28.gif  S29_S33.gif
Stupně citlivosti ISO | Bílou si můžete kromě přednastavených režimů také ručně nakalibrovat
S34_S39.gif
Režimy řízení včetně uživatelského nastavení samospouště
S47.jpgS48.jpg
Usměrňovat lze také sílu blesku
S49.jpgS50.jpgS51.jpg
Měření expozice poměrové, celoplošné se zdůrazněným středem a bodové
S52.jpgS53.jpgS54.jpg
Trojí kvalita JPEGu
S55_S60.gif
Velikost výsledných snímků záleží jen na vás a vašich potřebách

Velkým plusem tohoto rodinného kompaktu je i výběr vlastního zaostřovacího bodu.

S17_S22.gif
Při výběru vlastního zaostřovacího bodu se můžete pohybovat téměř po celé ploše displeje

V porovnání s nejrůznějšími srovnatelnými konkurenčními přístroji nedisponuje PowerShot A720 IS přílišným nadstandardem, některé „zábavné“ funkce jsou mu však také dopřány. Jednou z nich je režim Mé barvy, kde v podsekci Vlastní barva lze podle individuálních představ ovlivnit ostrost, kontrast a saturaci snímků, a to vždy ve stupních ±2 EV. Přístroj také v souvislosti s funkcí Detekce obličeje umí přímo ve fotoaparátu odstranit červené oči z fotografií.

S40_S46.gif
Režim mé barvy: mj. ovlivnění ostrosti, kontrastu a saturace
S61.jpgS62.jpg
S63.jpgS64.jpg

Vedle standardní zaostřovací vzdálenosti můžete volit režim Makro nebo manuální zaostřování
S71.jpgS72.jpg
Snímat můžete bez rušivých informací na displeji, nebo s jejich aktivací
S73.jpgS74.jpg
Reálný histogram přístroji chybí, v náhledu můžete sledovat přepálená místa na snímcích
M01_M31.gif
Kompletní nabídka Menu
N01_N12.gif
Možnosti nastavení
P01_P09.gif
Nabídka v režimu prohlížení

PowerShot A720 IS není ochuzen ani o krycí kroužek bajonetu pro redukční tubus na předsádky a filtry, které jsou samozřejmě nadstandardním vybavením, a volitelně je k dostání i podvodní pouzdro.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Optika fotoaparátu staví na dobrém základě. PowerShot A720 IS potvrdil v celém rozsahu objektivu dobrý přenos kontrastu, optimálně si stojí také v záznamu ostrosti až do krajů snímků. S přibývajícím ohniskem si však všimněte nižšího rozlišení optiky a tedy méně vykreslených detailů. Ani nezvyklé světelné podmínky fotoaparát nezviklají: potýká se jen s mírnou chromatickou vadou, a to ještě jen na nejširším ohnisku 35 mm. Budete-li fotografovat architekturu, možná u ohniska 35 mm zaznamenáte pouhým okem mírné soudkovité zkreslení, s vyzoomováním ale tato vada mizí.

S postupným zhoršováním obrazové kvality, kterou typicky doprovází nárůst šumu a částečná ztráta detailů, se shledáte u ISO 400 a 800. Citlivost ISO 1 600 již musíte brát s rezervou a vzhledem k téměř neostrým snímkům ji doporučuji používat jen v krajních případech.

D33.jpgD34.jpg
max. velikost | max. velikost
D35.jpgD36.jpg
max. velikost | max. velikost

Ukázka chromatické vady
S76_S79.gif
Stabilizátor obrazu můžete mít aktivován stále, nebo pouze při namáčknutí spouště, či při tvorbě panoramatických snímků
D31.jpgD32.jpg
max. velikost | max. velikost

Zleva snímek bez použití optického stabilizátoru a s jeho aktivací –clona F4,5, čas 1/25 s, ISO 100
sum_1.pngsum_2.png
Graf šumu
D25.jpgD26.jpgD27.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D28.jpgD29.jpgD30.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Zleva ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600

Naměřili jsme

Jestliže hledáte poměrně rychlý kompakt, v tomto směru vás A720 IS nezklame. První snímek je totiž fotoaparát schopen pořídit za čas kratší než 2 vteřiny, což je na tuto kategorii výborný parametr. Snímání bez namáčknuté spouště by sice mohlo být o chloupek rychlejší, s namáčknutím se však odezvy dočkáte okamžitě. Setkali jsme se však se stejným jevem jako např. u PowerShotu A570 IS: také zde je nutné čekat více než 3 vteřiny na možnost dalšího snímání, pokud exponujete fotografii s bleskem.

Canon PowerShot A720 IS 
dynamický rozsah–4,3 až 2,7 EV
první snímek1,65 s
snímek bez namáčknutí0,57 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
připravenost k dalšímu snímku1,49 s
rychlost sériového snímání1,1 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouSD SanDisk Ultra II 2 GB

Z hlediska energetické spotřeby nemusíte mít o PowerShot A720 IS žádné obavy. S dvojicí AA akumulátorů Sanyo eneloop o kapacitě 2 000 mAh totiž zvládne pořídit na 300 snímků, a to i tehdy, máte-li neustále aktivován stabilizátor obrazu a často snímky prohlížíte na LCD.

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

D01.jpgD02.jpgD03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Testovací obrazce – nejkratší ohnisko 35 mm, střed ohniska, nejdelší ohnisko 210 mm, ISO 80
D04.jpgD05.jpg
max. velikost | max. velikost

Zoom – nejkratší a nejdelší ohnisko
D06.jpgD07.jpg
max. velikost | max. velikost
D08.jpgD09.jpg
max. velikost | max. velikost

Pleťové odstíny. Zleva v plenéru bez blesku, v protisvětle, v místnosti s bleskem
D10.jpgD11.jpg
max. velikost | max. velikost

Standardní zaostřovací vzdálenost, makro reálné
D12.jpgD13.jpgD14.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
D15.jpgD16.jpgD17.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Standardní scéna, zleva ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600

Další demosnímky

D37.jpgD38.jpg
max. velikost | max. velikost
D39.jpgD40.jpg
max. velikost | max. velikost
D41.jpgD42.jpg
max. velikost | max. velikost
D43.jpgD44.jpg
max. velikost | max. velikost
D45.jpgD46.jpg
max. velikost | max. velikost
D47.jpgD48.jpg
max. velikost | max. velikost
D49.jpgD50.jpg
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Osmimegapixelový Canon PowerShot A720 IS je rozhodně příjemný rodinný kompakt – a to jak svou pohotovostí a nízkou spotřebou energie, tak i výbornou ergonomií s vystouplým gripem pro pohodlný úchop. Fotoaparát také není z hlediska funkcí v ničem ošizen: disponuje 6× zoomem a standardními funkcemi, které jsou pro tuto třídu digitálů běžné. Mínusem, který tak trochu kalí tvář fotoaparátu, je však absence reálného histogramu a displej s nízkým rozlišením.

Za funkce „navíc“ můžeme považovat nejen nastavení vlastního barevného profilu včetně ostrosti, kontrastu a saturace, ale také výběr vlastního zaostřovacího bodu či dnes už téměř „povinnou“ Detekci tváře.

Malý, a přesto inteligentní přístroj s optickou stabilizací nezklamal ani po stránce obrazové kvality. Má dobré rozlišení optiky, minimální zkreslení a jen mírnou chromatickou vadu. S nárůstem šumu a částečnou ztrátou detailů na snímcích počítejte od ISO 400.

„Ásedmsetdvacítka“ je v internetových obchodech k sehnání už pod 6 tisíc korun, což je mírumilovná cena.

Plusy:

  • optický obrazový stabilizátor
  • možnost korekce ostrosti, kontrastu i saturace
  • energetická spotřeba
  • volitelně možnost nasazení předsádek a filtrů

Minusy:

  • absence reálného histogramu
  • nízké rozlišení displeje
  • stabilizátor nemá samostatné tlačítko

Cena:

  • 6 990 Kč vč. DPH

Zdroj:

Redakce DIGIarena.cz používá akumulátory a nabíječku Sanyo eneloop. Zapůjčila společnost SOLID CZECH.

solid czech.gif

Určitě si přečtěte

Články odjinud