15
Fotogalerie

Pokřivená realita v Zoner Photo Studiu

Křivky jsou mocným nástrojem při úpravě fotografií. Ačkoli se jejich používání může zdát složité, v praxi je to velmi snadné.

V poslední části série o práci v Zoner Photo Studiu jsme si podrobně rozebrali postup pro zvýšení kontrastu a projasnění fotografií pomocí několika kombinovaných úprav a také pomocí nástroje úrovně. Velice podobnou funkci jako úrovně má i funkce křivky. Zásadní rozdíl je však ve schopnostech tohoto nástroje.

Při práci s křivkami máte mnohem větší kontrolu nad úpravami snímku a můžete se pustit do úprav, kterých s jiným nástrojem nedosáhnete. Podobně jako v případě úrovní, tak i u křivek pracujete s histogramem, který roztahujete, posunujete a jinam upravujete podle požadovaného výsledku. Podstatnou výhodou práce s křivkami je také to, že nástroj pracuje prakticky ve všech programech stejně (úrovně samozřejmě také). Pokud se tedy naučíte upravovat fotografie pomocí křivek v ZPS, snadno si se snímkem poradíte i v jiném editoru.

Samotná křivka pak definuje způsob převodu hodnot mezi původním a upraveným obrazem. K dispozici je převod jasových hodnot (kanál RGB) anebo převod jednotlivých barevných kanálů (R, G, B). V druhém případě ovlivňujete sytost zvolené barevné složky.

V Zoner Photo Studiu se ke křivkám dostanete vcelku snadno pomocí menu Upravit/Vylepšit obraz/Křivky anebo také jednoduchou klávesovou zkratkou Shift+C. Podobně jako u jiných funkcí, i v tomto případě vás čeká práce v novém dialogovém okně.

01.png 

Pro lepší kontrolu nad prováděnými úpravami doporučuji zapnout si v dialogovém okně zobrazování náhledu před a po úpravě, jednoduše a především okamžitě tak uvidíte účinek práce s křivkami. Pro toho komu by se zdál náhled v dialogovém okně příliš malý je k dipozici také kompaktní zobrazení dialogového okna, mezi nímž je možné jednoduše přepínat pomocí určené ikony.

02.png 03.png

Pracovní okno je rozděleno do dvou základních částí, vlevo najdete jednak výběr upravovaného kanálu, poté možnost zobrazit v histogramu barevné kanály. K dispozici jsou také dvě tlačítka pro automatickou úpravu kontrastu a úrovní. Pro případ, že nebudete spokojeni s výsledkem svého snažení je k dispozici volba smazat křivku.

Praví část okna je vyhrazena histogramu, přes nějž vede diagonálně křivka, naším úkolem tedy je tuto křivku zkrotit.

04.png

Práce s křivkou je poměrně jednoduchá – základem je posun krajních bodů, přidávání dalších bodů a změna tvaru křivky s jejich pomocí. Dva body (levý spodní a pravý horní) najdete v křivkách vždy, další body můžet přidávat sami. Jakmile najedete kurzorem myši nad křivku, změní se šipka v nitkový kříž se znaménkem plus. Kliknutím na křivku přidáte nový bod, počet těchto bodů není omezen, pravdou ale je, že při jejich větším počtu začíná být práce s křivkou nepohodlná a především nepřehledná.

05.png 06.png

Pokud byste potřebovali některý z přidaných bodů smazat, označte jej klepnutím a poté smažte pomocí klávesy Delete, případně na něj klikněte pravým tlačítkem myši, pro odstranění všech vložených bodů klikněte na tlačítko Smazat křivku vlevo od histogramu.

Pohyb vloženého bodu je možný pomocí myši, jakmile nad bod najedete myší, změní se šipka v ručičku, stiskem tlačítka a tažením myší změníte pozici bodu a tím křivku tavrujete. Pokud je pohyb myší příliš hrubý, můžete využít jmně odstupňovaného pohybu pomocí kurzorových šipek – klikněte na čtvereček (uvnitř se objeví bod) a poté šipkami posuňte bod vpravo, vlevo, nahoru či dolů. Poslední možností je zadání číselných hodnot do pole vstup a výstup vlevo od histogramu.

07.png

Pokud se budete chtít při úpravě zaměřit například na konkrétní odstín barvy (např. pleťové tóny), je vhodné použít kapátko pro přidání bodu, reprezentujícího danou barvu. Klikněte na kapátko, kurzor se změní v ikonu kapátka a tím posléze klepněte do požadovaného místa, na křivce se zobrazí poloha pomocí červeného nitkového kříže, klepnutím na něj přidáte další bod, s nímž můžete dále pracovat.

08.png

Praktickou funkcí je zobrazení původního histogramu na pozadí nově pozměněného, neustále tak máte přehled o provedených změnách a je snadnější hlídat si krajní části histogramu z důvodu hrozících přepalů či podexpozice.

09.png

V případě že chcete mít pro jistotu pod kontrolou i jednotlivé barevné kanály histogramu, můžete je zobrazit pomocí volby Zobrazovat barevné složky, výsledkem však je poněkud nepřehledný histogram.

Podobně jako v případě úrovní si i v případě křivky přidáme kontrast a projasníme snímek. Kliknutím na pravý horní čtvereček a jeho tažením vlevo nastavíme bílý bod a tím projasníme snímek, před úpravou je vhodné aktivovat zobrazování přepalů. To stejní pak v případě přidání kontrastu tažením levého spodního bodu vpravo.

10.png 11.png

Pro zesvětlení obrázku si vyberte některý z vnitřních bodů křivky a posuťe jej směrem vzhůru, největší změna nastane v okolí vybraného bodu. Pokud chcete například zesvětlit část snímku, vyberte bod, který odpovídá této části snímku a táhněte jej šikmo vpravo nahoru.

12.png 13.png

Podobným způsobem můžete upravovat jak světla, tak stíny i střední tóny snímku. Pokud chcete použít pouze lokální úpravu, je potřeba před prací s křivkamï provést výběr a poté spustit křivky.

01_zdroj.jpg 03_final.jpg
max. velikost | max. velikost
Vlevo snímek před úpravou, vpravo po úpravě

Věřím, že dnešní představení funkce křivek pro vás bylo přínosné a usnadní vám další úpravy snímků do podoby přesně podle vašich představ.

Určitě si přečtěte

Články odjinud