70
Fotogalerie

Pošlape s vámi: Canon PowerShot A570 IS (test)

Podrobné testování PowerShotu A570 IS od Canonu odhalilo příjemnou obrazovou kvalitu tohoto kompaktu.

Na sedmimegapixelový PowerShot A570 IS jsme se v redakci těšili – nechtěli jsme si nechat ujít příležitost otestovat první fotoaparát řady A5xx, který je vybaven optickou stabilizací.

Digitál má při své délce 9 cm opravdu kapesní rozměry, a to i přes mírně vystouplý grip – ten je mimochodem velice důležitým konstrukčním počinem (jako jsme si už u fotoaparátů řad A5xx, A6xx a A7xx zvykli), protože díky němu přístroj perfektně sedne do ruky – tedy alespoň do mé ženské...

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/2,5", CCD 7 Mpx
  • optický stabilizátor: ano
  • max. výst. rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů
  • záznamový formát: JPEG
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
  • objektiv: 35–140 mm, F2,6–5,5
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5", 115 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: 2× AA akumulátor, síťový napáječ
  • video: 640 × 480 px, 30 sn./s, ozvučené
  • rozměry: 90 × 64 × 43 mm, 215 gramů
  • cena: 8 490 Kč vč. DPH

Kompletní technické parametry najdete v katalogu digitálů.

F1.jpg
Maličký sympaťák – přestože je obdařen gripem, schováte jej do dlaně

S výjimkou několika nových stylových IXUSů zachovává Canon u svých fotoaparátů optické průhledové hledáčky a nejinak je tomu také u námi testovaného PowerShotu. Jak jsme si ukázali už v předchozím článku, hledáček A570 IS má sice daleko slabší pokrytí scény oproti pevnému LCD displeji (74 % versus 100 %), přesto se však při snímání silně kontrastních scén může hodit.

Je-li řeč o displeji, na tomto místě jej nepochválíme za příliš nízké rozlišení 115 000 pixelů – vzhledem k tomu, že obvyklým standardem pro 2,5" displeje je hodnota dvojnásobná. Na zběžné prohlížení ale i přes dosti zrnitý obraz displej stačí – kvalitu snímků oceníte stejně až v počítači.

F2.jpg
Vzdušný prostor zadní stěny se strohým rozmístěním ovládacích prvků

Jak vidíte z produktové fotografie, PowerShot A570 IS je tlačítky osazen pouze po pravé straně displeje. Najdete tu na první pohled příjemný přepínač mezi režimem snímání a prohlížením fotografií, který má však jednu nevýhodu: z režimu náhledu se nedostanete pryč pouhým namáčknutím, jak je to praktické u jiných modelů, ale opětovným přepnutím na ikonku fotoaparátu. To je však jen hnidopišská poznámka, protože i tak je tato operace rychlá.

Čtyřsměrný kruhový ovladač není plně osazen (pouze funkce nahoru=blesk, dolů=makro, ruční ostření), zbylé dva směry fungují jako klasický přepínač doprava doleva. Samostatné tlačítko korekce expozice je výborná věc, pro usnadnění práce s ní však fotoaparátu citelně chybí reálný histogram. U pokročilého přístroje, jakým A570 IS je, je to docela škoda.

Některé snímky tak budete muset exponovat víckrát a až v režimu náhledu zjistíte, jestli nejsou přeexponované nebo podexponované. Tímto způsobem vám však může leckterý zajímavý záběr uniknout. Právě pomocí tlačítka ± a šipek vpravo/vlevo ovládáte u jednotlivých režimů také clonu a čas.

p.jpg
Ukázka práce s korekcí expozice – režim Programová automatika
a.jpg a2.jpg
Ukázka nastavení clony a korekce expozice v režimu Priorita clony
tv1.jpg tv2.jpg
Ukázka nastavení času a korekce expozice v režimu Priorita času
m.jpg m_2.jpg
Ukázka nastavení času a clony v režimu Manuál
F5.jpg
Horní stěně vévodí kruhový ovladač vyplněný ikonkami expozičních režimů

Dominantou horní stěny je ozubené otočné kolečko se všemi expozičními režimy P/A/S/M, paletou scénických módů a ikonkou pro natáčení videosekvencí. Tlačítko spouště je pak tradičně obkroužené ovladačem zoomu: ta však poměrně hrubě „krokuje“, v poměru ke 4× optickému rozsahu dokáže odstupňovat zoom jen v 6–7 krocích.

F3.jpg
Štítek na gripu upozorňuje na – podle výrobce – nejvýznamnější vlastnosti fotoaparátu
F4.jpg
Potřebné konektory jsou ukryty pod gumovou krytkou

Fotoaparát jsme testovali s dvojicí AA akumulátorů o kapacitě 2 000 mAh. Byli jsme příjemně potěšeni, že dokázal pořídit přes 350 snímků a několik videozáznamů na jedno nabití. Tento obdiv je umocněn i tím, že byl téměř permanentně aktivován obrazový stabilizátor a snímky stále prohlíženy na LCD panelu.

F6.jpg
Grip slouží jako úschovna pro dvojici akumulátorů

Jak uvidíte v následující kapitole ze screenshotů, fotoaparát hovoří českým jazykem. Dalším pozitivem je možnost rozšířit jeho „obzor“ pomocí předsádky, telekonvertoru a širokoúhlého konvertoru.

F7.jpg
Krycí kroužek bajonetu pro redukční tubus na předsádky a filtry

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Sedmimegapixelový PowerShot A570 IS je, jak už v textu zaznělo, vybaven všemi expozičními režimy od programové automatiky, priority clony, času až po plně manuální mód. Tím se tento „odlehčený“ model dostává do hledáčku nejen úplným amatérům, ale zejména uživatelům, kteří už mají o fotografování nějaké ponětí.

R1_R12.gif
Kompletní nabídka snímacích režimů, včetně motivových programů

Celková výbava ale znalce předchozích modelů od Canonu nijak nepřekvapí. Menu fotoaparátu nedoznalo žádných změn, přehled funkcí je uspořádán tak jako dříve. Pod tlačítkem FUNC. SET (uprostřed čtyřsměrného rozcestníku) jsou umístěny důležité položky, které vám v průběhu fotografování přijdou k duhu.

Kromě velikosti a komprese snímků si zde nastavíte potřebnou citlivost, která dosahuje až na závratných ISO 1 600. Nechybí samozřejmě přednastavené režimy pro vyvažování teploty bílé barvy, a to včetně uživatelské kalibrace. Dále je zde trojí nastavení režimů měření, stejně jako pro kompakty Canonu nepostradatelná korekce blesku v rozsahu ±2 EV.

I1_I7.gif
Citlivost můžete nastavit v rozmezí ISO 80–1 600
V1_V7.gif
Kompletní nabídka vyvážení bílé 
M1_M3.gif
Je libo poměrové, bodové nebo celoplošné měření se zdůrazněným středem?
blesk.jpg
U kapesních Canonů je korekce blesku samozřejmostí

Pod FUNC. SET je integrována také nabídka barevných režimů – u snímků si můžete navolit např. světlejší či tmavší odstín pleti, zdůraznit některou z barev (červená, modrá, zelená), čarování s barvami zahrnuje také korekci ostrosti, kontrastu a saturace (Vlastní barva), menším nedostatkem, je ukrytí nabídky hluboko v menu. Škoda, že tyto operace není možné provést také v režimu náhledu, kde byste je mohli provádět na kopiích snímků při zachování originálu. Na tomto místě se můžeme zmínit, že barevnou paletu při snímání i prohlížení nabízí např. Canon PowerShot S5 IS, jehož recenzi vám brzy také přineseme.

B1_B9.gif
Zbarvěte si své snímky podle nálady
31.jpg 32.jpg 33.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
34.jpg 35.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka barevných režimů v realitě: zleva živý, neutrální, sépiový, černobílý filtr a vlastní barva (nejvyšší nastavení ostrosti, kontrastu a saturace)

Vedle „standardních“ snímků si v A570 IS můžete vyrobit také širokoúhlé snímky, které mají výstup 3 072 × 1728 pixelů (oproti poměru 4:3 s 3 072 × 2 304 obrazovými body).

W.jpg
Širokoúhlý režim Wide
27.jpg 28.jpg
max. velikost | max. velikost
29.jpg 30.jpg
max. velikost | max. velikost
Zleva poměr stran 4:3, 16:9

Hlavní nabídka Menu obsahuje položky, které si můžete nastavit hned po zakoupení přístroje, a poté se o ně již nestarat (aktivace přisvětlovacího AF reflektorku, digitálního zoomu), jednu důležitou položku však najdete hluboce zamaskovanou: nastavení optického stabilizátoru.

Tato funkce by si zcela jistě zasloužila samostatné ovládací tlačítko: existuje totiž spousta situací, kdy stabilizátor nepotřebujete a jeho deaktivací si šetříte energii svých akumulátorů, pro zhoršené světelné podmínky je pak dobré mít jej rychle na dosah.

menu1_menu10.gif
Nabídka Menu

V souvislosti s funkcí Face Detection (detekce obličeje) dokáže fotoaparát odstraňovat také neduh červených očí, který vzniká na snímcích s použitím blesku. Buď si tuto funkci zpřístupníte v Menu, nebo lze „račí oči“ vyretušovat při prohlížení. Skutečně to funguje...

oci.jpg oci2.jpg
Červeným očím můžete zabránit už při snímání, či je odstranit dodatečně
K1_K5.gif
Ukázka postupu při odstraňování červených očí
25.jpg 26.jpg
max. velikost | max. velikost
Snímek s defektem červených očí a po jeho odstranění
D1_D3.gif
Snímky si na displeji můžete zobrazovat několikerým způsobem

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Nejdůležitějším „článkem“ každého fotoaparátu je jeho obrazová kvalita. A s tou jsme u A570 IS vcelku spokojeni. PowerShot vykazuje jen mírné soudkovité a na dlouhém konci poduškovité zkreslení, a takřka se nepotýká s chromatickou vadou. Optika nabírá dobrý vítr s rozlišením téměř 1 700 linek na testchartu při použití ohniska 35 mm, i když na protilehlých 140 mm připadá „jen“ 1 500 lph. Celkovou ostrost snímků hodnotíme pozitivně, a to včetně ostré kresby až k okrajům snímků.

Fotoaparát se sedmi miliony buněk je vybaven snímačem se standardní velikostí 1/2,5" – při této kombinaci je samozřejmě třeba počítat s určitou mírou šumu. Budete-li snímat do citlivosti ISO 200, shledáte se s výbornou prací firmwaru, který zachovává na snímcích i ty nejjemnější detaily, u ISO 400 dochází k mírnému zhoršení. Odšumovací algoritmus je – tedy na snímcích v poměru 1:1 – citelný až u ISO 800 a 1 600.

Přeneseně řečeno – sice na snímku s vyšší a vysokou citlivostí nerozeznáte přesné detaily (např. vlasy), přesto však budete schopni identifikovat, co je na fotografii zaznamenáno. Šum je redukován docela citlivě – část „zrna“ je na snímcích ponechána, plošně je však zřetelné jeho „žehlení“. Přesto ale odhaduji, že i papírové fotografie ve standardní velikosti budou vypadat obstojně, a to je pro uživatele tohoto typu přístroje asi rozhodující.

Šum

sum_1.png sum_2.png
Graf šumu
13.jpg 14.jpg
max. velikost | max. velikost
15.jpg 16.jpg
max. velikost | max. velikost
17.jpg 18.jpg
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, zleva ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600
23.jpg 24.jpg
max. velikost | max. velikost
Další ukázka vysoké citlivosti, zleva ISO 800 a 1 600

Důležitou součástí tohoto kompaktu je optický stabilizátor obrazu, který funguje – tak jako tradičně i u konkurenčních značek – ve dvou polohách: a to buď trvale, nebo pouze při namáčknutí spouště. Až ho na své „á pětsetsedmdesátce“ budete hledat, vzpomeňte si na předchozí kapitolu (proklik!), kde hovoříme o nastavení této funkce v hloubi Menu.

22.jpg 21.jpg
max. velikost | max. velikost
Zleva bez použití stabilizátoru a s jeho aktivací, čas 1/25 s, F4,5, ISO 80

Naměřili jsme

V rychlostních parametrech PowerShot A570 IS nezaváhal. První snímek pořízený od zapnutí fotoaparátu za čas mírně nad 2 vteřiny je hodnota velice dobrá, tak jako i fotografování bez namáčknutí za 0,35 sekund. Také ukládání dat je rychlé; mírně vás však může znervóznit „čekání na snímání“ poté, co jste odpálili záběr s bleskem – k jeho nabití dochází až průměrně za 3,5 vteřiny.

Canon PowerShot A570 IS
první snímek2,15 s
snímek bez namáčknutí0,35 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,29 s
rychlost sériového snímání1,6 sn./s
max. počet snímků v sériido zaplnění kapacity karty
měřeno s paměťovou kartouSD 1 GB Kingston

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

01.jpg 02.jpg 03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
04.jpg 05.jpg 06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazce – nejkratší ohnisko 35 mm, zleva ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600
07.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko 140 mm, ISO 80
08.jpg 09.jpg
max. velikost | max. velikost
Zoom – nejkratší a nejdelší ohnisko
10.jpg 11.jpg 12.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo bez blesku, s bleskem a v interiéru s bleskem
19.jpg 20.jpg
max. velikost | max. velikost
Standardní zaostřovací vzdálenost, makro reálné

Další demosnímky

36.jpg 37.jpg
max. velikost | max. velikost
38.jpg 39.jpg
max. velikost | max. velikost
40.jpg 41.jpg
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Ke Canonu PowerShot A570 IS nemám v podstatě závažnějších připomínek, podle mého soudu se v kategorii digitálů střední třídy určitě neztratí. Je příjemně vytvarovaný a ocení ho uživatelé malých a lehkých modelů. Ve funkční nabídce oceňuji zejména optický stabilizátor a výtku směřuji k výrobci snad jen ohledně absence reálného histogramu.

Pokud jdete jednoznačně po obrazové kvalitě, mohu vám přístroj jen doporučit. Sférické zkreslení optiky je na obou koncích ohniska minimální, objektiv také nemá sklony k barevné aberaci. Navíc má na třídu sedmimegapixelových přístrojů pěkné rozlišení 1 700 linek na širokém konci testovacího obrazce.

Máte-li obavy o hladinu šumu, která bude na snímcích zřetelná při fotografování za zhoršených světelných podmínek, tedy bez blesku s vyšší citlivostí, můžete je hodit za hlavu: firmware se chová „slušně“ i při nastavení vyšších hodnot. Zrnitého výstupu v kombinaci se snesitelným rozmazáváním detailů se dočkáte až u ISO 800 a 1 600.

Model má příjemné barevné podání, které – pokud by vám nevyhovovalo – můžete hravě vyladit podle svých představ: v režimu Mé barvy lze „vyspravit“ kontrast i saturaci. Věřte také, že A570 IS není žádným „vysavačem“ energie a na jedny baterky bude šlapat a šlapat a šlapat…

Pátrejte v internetových obchodech – cena už sklouzává na méně než 7 tisíc, což je suma optimistická

Plusy:

  • optický obrazový stabilizátor
  • téměř bez chromatické vady
  • možnost korekce ostrosti, kontrastu i saturace
  • volitelně možnost nasazení předsádek a filtrů
  • energetická spotřeba

Minusy:

  • absence reálného histogramu
  • nízké rozlišení displeje
  • stabilizátor nemá samostatné tlačítko

Cena:

  • 8 490 Kč vč. DPH (doporučená cena výrobce)

Zdroj:

Redakce DIGIarena.cz použivá akumulátory a nabíječku Sanyo eneloop. Zapůjčila společnost SOLID CZECH.

solid czech.gif

Určitě si přečtěte

Články odjinud