DIGIarena.e15.cz

Překoná fotomobil digitál?

Mobilní telefon bez vestavěného fotoaparátu dnes již najdete stěží, digitální fotoaparát se stal prakticky stejnou součástí mobilu jako například klávesnice.

Pro fotoaparát v mobilu hovoří několik faktorů, mezi něž patří především kombinace dvou často používaných zařízení v jednom. Fotomobil máte vždy při ruce, málokdy se stane, že vyrazíte z domu bez mobilu, na druhou stranu je však velmi nepravděpodobné, že si na každou sebekratší vycházku budete brát digitální kompakt. A právě možnost mít fotomobil vždy při sobě je příznačná pro argumentaci zastánců fotomobilů. Na jednu stranu jim musím dát za pravdu neboť fotomobil je z tohoto pohledu opravdu pohotový a mnohdy jej máte v situaci, kdy byste si na digitál nevzpomněli.

Nicméně ruku v ruce s tímto způsobem pohotovosti jdou i vlastnosti fotomobilu, které jsou prakticky u všech přístrojů shodné, ať už se jedná o low-endový mobil anebo o špičkové zařízení vysoké ceny a kvality. Mezi zmíněné vlastnosti patří stále ještě pomalá reakce na stisk spouště, pomalejší reakci při zapnutí a ve většině případů také slabý obrazový procesor, který ovlivňuje výslednou podobu snímku a také rychlost jeho zpracování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zástupci ze stáje Nokia – N82 a N79

Hlavně že má hodně mega

Podobně jako je tomu u digitálních fotoaparátů, tak i v případě fotomobilů se setkáváme s postupným navyšováním rozlišení použitých snímačů. U mobilů je toto navýšení naštěstí velmi pomalé. Doufali jsme, že někde kolem současné hranice 5 Mpx se zastaví a nebude pokračovat dále, opak je ale pravdou a důkazem je toho poslední mobil od Sony Ericssonu C905 s 8 Mpx fotoaparátem

Rozlišení snímače má na výslednou podobu fotografie poměrně malý vliv. Mnohem více ji totiž ovlivňuje způsob zpracování snímku a především použitý objektiv. Podobně jako u řetězu, i zde platí, že celá soustava je tak kvalitní jako její nejslabší článek. A věřte, že i kdybyste na snímač z profesionální digitální zrcadlovky za desítky tisíc připevnili „miniobjektiv “ z fotomobilu, pravděpodobně dosáhnete velmi podobných obrazových výsledků.

Klepněte pro větší obrázek 
Samsung i 900 Omnia – menší objektiv stěží najdete

Bohužel tento fakt zřejmě výrobcům fotomobilů , respektive jejich marketingovým oddělením, stále nedochází, a tak v přístrojích používají stále stejně titěrné objektivy neznačkových výrobců. Snad pouze Nokia dokázala něco vytěžit ze své spolupráce s firmou Carl Zeiss, kterou ale místy ubíjí softwarovým zpracováním.

Na co dát pozor při výběru fotomobilu

V případě rychlosti je možné vyzkoušet si mobil ještě před koupí, u obrazové kvality je ideální mít vlastní paměťovou kartu a na snímky se podívat v klidu doma na počítači.

Rychlost

  • start aplikace fotoaparát
  • odezva na stisk spouště
  • ukládání snímků
  • svižnost mobilu při zaplnění paměti
  • rychlost a spolehlivost zaotření

Obraz

  • fialové kontury na kontrastních hranách
  • celkový barevný nádech
  • věrnost podání barev
  • rozlišení jemných detailů a struktur

Stále stejná písnička

V průběhu letošního roku jsme ve spolupráci s časopisem Mobilit srovnávali desítku fotomobilů, které by mohli konkurovat malým digitálním kompaktům a snad je časem i vytlačit. Nicméně v přímém porovnání s nejlevnějším 5Mpx automatem Canon zaostávaly prakticky všechny fotomobily. Žádný z testovaných mobilů nedává stoprocentní výsledky bez nutnosti přimhouření oka nad některou z dílčích vlastností či funkcí.

Klepněte pro větší obrázek
U některých fotomobilů stěží poznáte, že se nejdená o digikompakt – LG KC550

Největším problémem fotomobilů stále zůstávají automatizované funkce jako je vyvážení bílé barvy a především převod surových dat do finálního výstupního formátu JPEG. Vhodné nastavení obrazového procesoru včetně kompresních algoritmů je pro výrobce fotomobilů tvrdým oříškem. Jak však ukazuje praxe v oblasti digitálních fotoaparátů, i tento oříšek je možné rozlousknout.

Naopak příznivou zprávou je zjištění, že se výrazně zkracují provozní časy fotomobilů, respektive integrovaných digitálních fotoaparátů. Při testování v průběhu roku se prodleva mezi stiskem spouště a samotnou expozicí snížila přibližně o polovinu a aktuálně se rychlost startu pohybuje pod 0,4 sekundy. To sice samo o sobě není nijak perfektní výsledek, avšak ve své podstatě je to velký krok kupředu. V době nástupu digitální fotografie a s ním spojeným rozmachem digitálů na všech frontách se s prodlevou potýkal téměř každý z výrobců. Současné digitální fotoaparáty již prodlevu minimalizovali natolik, že je nevýznamná.

Klepněte pro větší obrázek 
Digitál k pohledání? Kdepak fotomobil s inteligentní krytkou objektivu – Sony Ericsson K850i

Zaniknou kompakty

Ačkoliv se již několik let mluví o zániku nejnižší třídy digitálních kompaktů, jejich soumrak se stále ještě neblíží, prozatím se nepodařilo výrobcům mobilů vyrobit fotomobil, který by dokázal plně nahradit samotný digitál, najde se sice několik výjimek jako je například Nokia N82, avšak i jejich obrazový výstup není spolehlivý, respektive stabilně spolehlivý.

Svůj díl na tom, že se levné digitální kompakty stále drží na trhu, má také výrazný pokles ceny elektroniky za poslední rok. Cena mobilů s pětimegovým fotoaparátem se již dostala pod deset tisíc korun, cena levných digitálů začíná na částce 2 500 Kč, průměrný digitální kompakt malých rozměrů pak koupíte za cenu do 5 000 korun. Kromě ceny má koupě dvou přístrojů výhodu v přenositelnosti např. mezi členy domácnosti. Přeci jen mobil jen tak někomu na delší dobu nepůjčíte, byť by se za něj zaručil sebevíce.

Jak se na fotografování mobilem díváte vy? Je pro Vás schůdné nebo jej zavrhujete všemi deseti?

Další článek
celkem 38 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Překoná fotomobil digitál ALeš 2. 8. 2009, 10:32
Re: Sběrná plocha objektivu David 7. 11. 2008, 21:56
Re: fuj fotomobil Miki 7. 11. 2008, 21:50
Srovnání Miki 7. 11. 2008, 21:34
Re: Fotomobil je předražený. Petr1968 7. 11. 2008, 20:07

Další podobné články

Jak používat štítky na Instagramu? Tento průvodce vám poradí

Jak používat štítky na Instagramu? Tento průvodce vám poradí

Instagram je silné médium. Když víte, jak v něm vyhledávat, tak vás ani ten všelijaký balast kolem neobtěžuje. Nyní si dokonce můžete stáhnout příručku, které štítky na Instagramu ideálně používat, aby vaše fotka nezapadla.

Víte jak získat supersvětelný objektiv za hubičku?

Víte jak získat supersvětelný objektiv za hubičku?

Nově u Canonu: filmový telezoom a dvojice softwarových novinek

Nově u Canonu: filmový telezoom a dvojice softwarových novinek

Canon doplnil řadu velkoformátových filmových objektivů o telezoom CN-E70–200 mm T4,4 L IS KAS S, a k tomu přidává dvě softwarové novinky, s jejichž pomocí lze rozšířit možnosti vybraných fotoaparátů značky Canon.

Schyluje se k velkému souboji, bude lepší fotoaparát Samsungu Galaxy S8 nebo iPhonu 7 Plus?

Schyluje se k velkému souboji, bude lepší fotoaparát Samsungu Galaxy S8 nebo iPhonu 7 Plus?

TIPA 2017 – překvapení napříč kategoriemi? Žádné se nekoná!

TIPA 2017 – překvapení napříč kategoriemi? Žádné se nekoná!

Tak jako minulý rok i letos na jaře byly zveřejněni majitelé prestižních cen TIPA, jež uděluje porota složená z redaktorů odborných periodik. Které fotografické produkty představené během uplynulého roku byly vyhodnoceny jako nejlepší?

K 100. výročí odhaluje Nikon prototypy svých fotoaparátů

K 100. výročí odhaluje Nikon prototypy svých fotoaparátů

Sony A9 odhaleno: nový konkurent profesionálních DSLR?

Sony A9 odhaleno: nový konkurent profesionálních DSLR?

Že Sony představí svou novou vlajkovou loď, bylo již delší dobu jasné, ovšem většina čekala třetí generaci „ásedmiček“. Místo toho se objevil model „A9“ , který již svým názvem dává najevo, že se jedná o zbrusu nový přístroj s nemalými ambicemi…

Osahali jsme si nový Nikon D7500, jaké jsou první dojmy?

Osahali jsme si nový Nikon D7500, jaké jsou první dojmy?

Poslední novinka z dílny Nikonu je pokračovatelem dva roky staré zrcadlovky vyšší třídy D7200. Hlad po novém modelu byl již poměrně velký a našla se celá řada – nejen pozitivních – ohlasů. Co se změnilo a jaký posun se u tohoto modelu udál?