Překvapení od Sony: bezzrcadlovka Sony A6500

11. října 2016
TWEET SDÍLET
Na začátku tohoto roku Sony představilo novou vlajkovou loď svých systémových kompaktů s APS-C snímačem – A6300. Nastal podzim a světe div se, máme tu další model, tentokrát s označením A6500. S jakými novinkami přichází?

Sony A6500 je postavena na osvědčených vlastnostech svých předchůdců, většina parametrů bude tedy jakýmsi krátkým opáčkem specifikací A6300. Ovšem, výrobce vyslyšel nejčastější výtky uživatelů APS-C kompaktů s výměnnými objektivy. 

Sony se soustředilo na dva neuralgické body, jejichž vyřešení posune tuto modelovou řadu zase o stupínek výš. Novinka má konečně stabilizovaný snímač, a to v 5 osách, a dotykový displej, který značně usnadní volbu ostřícího bodu! Představme si však nový model v úplnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Stabilizovaný snímač a nenasytný buffer

Stejně jako jarní novinka je i ta podzimní osazena APS-C snímačem Exmor CMOS s rozlišením 24,2 Mpx s menšími měděnými obvody, díky nimž se zvětšila plocha fotodiod a zvýšila efektivita sběru dopadajícího světla. Citlivost senzoru lze nastavit na ISO 100–25 600 (ve spec. módu až na ISO 51 200).

Podstatnou inovací je však 5osá stabilizace snímače, která slibuje účinnost až 5 EV, což výrazně zvyšují kvalitu obrazu při fotografování v horších světelných podmínkách. Pokud je k tělu připojen stabilizovaný objektiv, stabilizace je rozdělena mezi snímač, který kompenzuje pohyby ve třech osách, a objektiv, který vyrovnává zbývající dva směry.

Klepněte pro větší obrázek

Zpracování obrazových dat do formátu JPEG či RAW (14 bitový) má na starosti procesor BIONZ X umožňující pořizování sérií rychlostí 11 sn./s. Zásadně navýšena byla velikost vyrovnávací paměti, která nyní pojme až 107 snímků ve formátu RAW a 100 fotek při současném ukládání do JPEGu a RAWu – model A6300 byla schopen zaznamenat v sérii pouze 21 surových souborů. Expoziční čas lze nastavit na 30–1/4000 s.

Systém autofokusu zůstává stejný jako u předchůdce, neb v tomto směru není zatím příliš co vylepšovat. Hybridní automatické ostření se 425 body detekce fáze a 169 detekce kontrastu dokáže zaostřit nejrychleji v kategorii APS-C bezzrcadlovek – za 0,05 s. Bez jakýchkoli kompromisů by měl přes adaptér LA-EA3 autofokus fungovat i s objektivy s bajonetem A.

Klepněte pro větší obrázek

Nové videorežimy a Bluetooth

Video bylo hlavním trhákem modelu A6300 a stejných „videovymožeností“ si užijí i majitelé nového Sony A6500. Tedy: fotoaparát umí natáčet 4K videa (3 840 × 2 160px, 30p/100 Mbps), přičemž při natáčení odečítá množství dat, která odpovídají rozlišení 6K, a ty poté převzorkovává na nižší rozlišení. Full HD videa lze natáčet rychlostí až 120 sn./s, další volby jsou 60, 30 a 24 sn./s. Podporovány jsou též profily S-Log2 a S-Log3 a S-Gamut.

Novinkou jsou režimy Slow a Quick, v nichž lze pořizovat zrychlené (až 60×) a zpomalené (až 5×) videosekvence a přehrávat je ihned po pořízení bez nutnosti další editace v počítači. Nově mohou uživatelé z videozáznamu vyjmout snímky v rozlišení 8 Mpx (ze 4K videa) nebo 2 Mpx (z Full HD videa). Data se ukládají do formátů XAVC S, AVCHD a MP4. Na těle přístroje najdeme též vstup pro externí mikrofon pro kvalitnější záznam zvuku.

Fotoaparát je vybaven Wi-Fi modulem, podporuje technologii NFC nově také Bluetooth. Pomocí aplikace Play Memories lze tedy přístroj ovládat dálkově a bezdrátově přenášet snímky do chytrých zařízení.

Konečně i s dotykem 

Mezi další, očekávané, inovace patří nový LCD displej. Výklopný – o 90°nahoru a 45°dolů – třípalcový monitor s rozlišením 921 600 bodů je konečně dotykový, což se cení zejména při výběru ostřícího bodu a listování v menu, které by nyní mělo být jednodušší a přehlednější. Dotykem lze vybírat ostřicí bod i při komponování záběru přes XGA OLED hledáček s 2 360 000 body a ekvivalentním zvětšením 0,7× a k dispozici je též plynulý režim pro ostření při natáčení videa.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledově se Sony A6500 od svého předchůdce příliš neliší – zachovává klasický hranatý výzor s výrazným předním gripem. Odolné tělo z hořčíkové slitiny, ač krapet nabylo, je opět drobné a poměrně lehké – jeho rozměry činí 12 × 67 × 53 mm a váha 453 g (včetně baterie a karty). Data se ukládají na SD/SDHC/SDXC karty a akumulátor NP-FW50 by měl nabídnout výdrž 310 (přes hledáček), resp. 350 (přes LCD) snímků na jedno nabití, což je cca o 50 fotek méně než u modelu A6300.

A cena? Dle očekávání je vyšší než u předchůdce. Za samotné tělo zaplatíte 1 400 EUR, u Sony A6300 činila zaváděcí částka 1 250 EUR.​

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Sony

Určitě si přečtěte

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

35 Helena Vyplelová

Kouzla ve Photoshopu: Jak změnit barvu... třeba u plavek

Kouzla ve Photoshopu: Jak změnit barvu... třeba u plavek

Nebudeme chodit kolem horké kaše – někdy prostě může nastat situace, kdy potřebujete ve fotografii změnit barvu části obrazu. Ukážeme vám, jak na to a přidáme tip pro grafické fajnšmekry.

14 Jan Homola

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

9 Helena Vyplelová

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

57 Petr Březina

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Oskar Schindler: Od filmu k realitě (reportáž)

Schindlerův seznam. Film s neobyčejně poutavým příběhem i zpracováním, oceněný mnoha Oskary. Jeho děj, obzvláště konec, mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla vydat se po stopách Oskara Schindlera a jeho fabriky.

1 Zuzana Součková

Extrémně jednoduchá dlouhá expozice s aplikací Spectre

Extrémně jednoduchá dlouhá expozice s aplikací Spectre

Mobilní fotografie má jiná specifika, než ta „dospělá“. Mobilní fotografové totiž nemají takové požadavky na manuální nastavení a často sáhnou po jednoduchém řešení, které vše obstará za ně.

1 Adam Kos

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm oficiálně představil levný model APS-C bezzrcadlovky X-T30. Těšit se můžeme na výbornou obrazovou kvalitu díky novému snímači, jakož i na pokročilé video. To vše v kompaktním a finančně dostupném balení. Zajímavou novinkou je také širokoúhlý objektiv XF 16 mm F2,8 R WR.

11 Helena Vyplelová