Překvapení od Sony: bezzrcadlovka Sony A6500

11. října 2016
TWEET SDÍLET
Na začátku tohoto roku Sony představilo novou vlajkovou loď svých systémových kompaktů s APS-C snímačem – A6300. Nastal podzim a světe div se, máme tu další model, tentokrát s označením A6500. S jakými novinkami přichází?

Sony A6500 je postavena na osvědčených vlastnostech svých předchůdců, většina parametrů bude tedy jakýmsi krátkým opáčkem specifikací A6300. Ovšem, výrobce vyslyšel nejčastější výtky uživatelů APS-C kompaktů s výměnnými objektivy. 

Sony se soustředilo na dva neuralgické body, jejichž vyřešení posune tuto modelovou řadu zase o stupínek výš. Novinka má konečně stabilizovaný snímač, a to v 5 osách, a dotykový displej, který značně usnadní volbu ostřícího bodu! Představme si však nový model v úplnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Stabilizovaný snímač a nenasytný buffer

Stejně jako jarní novinka je i ta podzimní osazena APS-C snímačem Exmor CMOS s rozlišením 24,2 Mpx s menšími měděnými obvody, díky nimž se zvětšila plocha fotodiod a zvýšila efektivita sběru dopadajícího světla. Citlivost senzoru lze nastavit na ISO 100–25 600 (ve spec. módu až na ISO 51 200).

Podstatnou inovací je však 5osá stabilizace snímače, která slibuje účinnost až 5 EV, což výrazně zvyšují kvalitu obrazu při fotografování v horších světelných podmínkách. Pokud je k tělu připojen stabilizovaný objektiv, stabilizace je rozdělena mezi snímač, který kompenzuje pohyby ve třech osách, a objektiv, který vyrovnává zbývající dva směry.

Klepněte pro větší obrázek

Zpracování obrazových dat do formátu JPEG či RAW (14 bitový) má na starosti procesor BIONZ X umožňující pořizování sérií rychlostí 11 sn./s. Zásadně navýšena byla velikost vyrovnávací paměti, která nyní pojme až 107 snímků ve formátu RAW a 100 fotek při současném ukládání do JPEGu a RAWu – model A6300 byla schopen zaznamenat v sérii pouze 21 surových souborů. Expoziční čas lze nastavit na 30–1/4000 s.

Systém autofokusu zůstává stejný jako u předchůdce, neb v tomto směru není zatím příliš co vylepšovat. Hybridní automatické ostření se 425 body detekce fáze a 169 detekce kontrastu dokáže zaostřit nejrychleji v kategorii APS-C bezzrcadlovek – za 0,05 s. Bez jakýchkoli kompromisů by měl přes adaptér LA-EA3 autofokus fungovat i s objektivy s bajonetem A.

Klepněte pro větší obrázek

Nové videorežimy a Bluetooth

Video bylo hlavním trhákem modelu A6300 a stejných „videovymožeností“ si užijí i majitelé nového Sony A6500. Tedy: fotoaparát umí natáčet 4K videa (3 840 × 2 160px, 30p/100 Mbps), přičemž při natáčení odečítá množství dat, která odpovídají rozlišení 6K, a ty poté převzorkovává na nižší rozlišení. Full HD videa lze natáčet rychlostí až 120 sn./s, další volby jsou 60, 30 a 24 sn./s. Podporovány jsou též profily S-Log2 a S-Log3 a S-Gamut.

Novinkou jsou režimy Slow a Quick, v nichž lze pořizovat zrychlené (až 60×) a zpomalené (až 5×) videosekvence a přehrávat je ihned po pořízení bez nutnosti další editace v počítači. Nově mohou uživatelé z videozáznamu vyjmout snímky v rozlišení 8 Mpx (ze 4K videa) nebo 2 Mpx (z Full HD videa). Data se ukládají do formátů XAVC S, AVCHD a MP4. Na těle přístroje najdeme též vstup pro externí mikrofon pro kvalitnější záznam zvuku.

Fotoaparát je vybaven Wi-Fi modulem, podporuje technologii NFC nově také Bluetooth. Pomocí aplikace Play Memories lze tedy přístroj ovládat dálkově a bezdrátově přenášet snímky do chytrých zařízení.

Konečně i s dotykem 

Mezi další, očekávané, inovace patří nový LCD displej. Výklopný – o 90°nahoru a 45°dolů – třípalcový monitor s rozlišením 921 600 bodů je konečně dotykový, což se cení zejména při výběru ostřícího bodu a listování v menu, které by nyní mělo být jednodušší a přehlednější. Dotykem lze vybírat ostřicí bod i při komponování záběru přes XGA OLED hledáček s 2 360 000 body a ekvivalentním zvětšením 0,7× a k dispozici je též plynulý režim pro ostření při natáčení videa.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledově se Sony A6500 od svého předchůdce příliš neliší – zachovává klasický hranatý výzor s výrazným předním gripem. Odolné tělo z hořčíkové slitiny, ač krapet nabylo, je opět drobné a poměrně lehké – jeho rozměry činí 12 × 67 × 53 mm a váha 453 g (včetně baterie a karty). Data se ukládají na SD/SDHC/SDXC karty a akumulátor NP-FW50 by měl nabídnout výdrž 310 (přes hledáček), resp. 350 (přes LCD) snímků na jedno nabití, což je cca o 50 fotek méně než u modelu A6300.

A cena? Dle očekávání je vyšší než u předchůdce. Za samotné tělo zaplatíte 1 400 EUR, u Sony A6300 činila zaváděcí částka 1 250 EUR.​

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Sony

Určitě si přečtěte

Lomogon 32 mm F2,5: kovové retro s dokonale kruhovým bokehem

Lomogon 32 mm F2,5: kovové retro s dokonale kruhovým bokehem

Lomography představuje prostřednictvím kampaně na Kickstarteru objektiv Lomogon s pevným ohniskem 32 mm a světelností F2,5. Od široké nabídky podobných objektivů se novinka odlišuje především netradičním systémem clonění pomocí disku.

5 Helena Vyplelová

Sony A6400 přichází s nejrychlejším autofokusem a příznivou cenou

Sony A6400 přichází s nejrychlejším autofokusem a příznivou cenou

Společnost Sony představila lowendový model svého APS-C systému. Těšit se můžeme na inovovaný autofokus, výkonnější procesor a dotykový displej s možností vyklopení o 180 °.

11 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

25 Helena Vyplelová

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

56 Petr Březina

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

1 Helena Vyplelová

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Dva týdny poté, co Nikon uvedl plnoformátové bezzrcadlovky Z6 a Z7, přichází se svou full-frame variantou také Canon. Vedle nového fotoaparátu byla představena čtveřice systémových objektivů, trojice adaptérů, bateriový grip a kompaktní blesk.

60 Helena Vyplelová

Nová bezzrcadlovka Canon EOS RP bude uvedena v průběhu února

Nová bezzrcadlovka Canon EOS RP bude uvedena v průběhu února

Velká očekávání má fotografický svět od připravovaného veletrhu CP+ v Japonsku. Vedle mnoha dalších novinek bychom se totiž měli dočkat také nové plnoformátové bezzrcadlovky Canon EOS řady R a také několika nových objektivů RF.

19 Petr Březina