DIGIarena.e15.cz

Překvapení od Sony: bezzrcadlovka Sony A6500

Na začátku tohoto roku Sony představilo novou vlajkovou loď svých systémových kompaktů s APS-C snímačem – A6300. Nastal podzim a světe div se, máme tu další model, tentokrát s označením A6500. S jakými novinkami přichází?

Sony A6500 je postavena na osvědčených vlastnostech svých předchůdců, většina parametrů bude tedy jakýmsi krátkým opáčkem specifikací A6300. Ovšem, výrobce vyslyšel nejčastější výtky uživatelů APS-C kompaktů s výměnnými objektivy. 

Sony se soustředilo na dva neuralgické body, jejichž vyřešení posune tuto modelovou řadu zase o stupínek výš. Novinka má konečně stabilizovaný snímač, a to v 5 osách, a dotykový displej, který značně usnadní volbu ostřícího bodu! Představme si však nový model v úplnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Stabilizovaný snímač a nenasytný buffer

Stejně jako jarní novinka je i ta podzimní osazena APS-C snímačem Exmor CMOS s rozlišením 24,2 Mpx s menšími měděnými obvody, díky nimž se zvětšila plocha fotodiod a zvýšila efektivita sběru dopadajícího světla. Citlivost senzoru lze nastavit na ISO 100–25 600 (ve spec. módu až na ISO 51 200).

Podstatnou inovací je však 5osá stabilizace snímače, která slibuje účinnost až 5 EV, což výrazně zvyšují kvalitu obrazu při fotografování v horších světelných podmínkách. Pokud je k tělu připojen stabilizovaný objektiv, stabilizace je rozdělena mezi snímač, který kompenzuje pohyby ve třech osách, a objektiv, který vyrovnává zbývající dva směry.

Klepněte pro větší obrázek

Zpracování obrazových dat do formátu JPEG či RAW (14 bitový) má na starosti procesor BIONZ X umožňující pořizování sérií rychlostí 11 sn./s. Zásadně navýšena byla velikost vyrovnávací paměti, která nyní pojme až 107 snímků ve formátu RAW a 100 fotek při současném ukládání do JPEGu a RAWu – model A6300 byla schopen zaznamenat v sérii pouze 21 surových souborů. Expoziční čas lze nastavit na 30–1/4000 s.

Systém autofokusu zůstává stejný jako u předchůdce, neb v tomto směru není zatím příliš co vylepšovat. Hybridní automatické ostření se 425 body detekce fáze a 169 detekce kontrastu dokáže zaostřit nejrychleji v kategorii APS-C bezzrcadlovek – za 0,05 s. Bez jakýchkoli kompromisů by měl přes adaptér LA-EA3 autofokus fungovat i s objektivy s bajonetem A.

Klepněte pro větší obrázek

Nové videorežimy a Bluetooth

Video bylo hlavním trhákem modelu A6300 a stejných „videovymožeností“ si užijí i majitelé nového Sony A6500. Tedy: fotoaparát umí natáčet 4K videa (3 840 × 2 160px, 30p/100 Mbps), přičemž při natáčení odečítá množství dat, která odpovídají rozlišení 6K, a ty poté převzorkovává na nižší rozlišení. Full HD videa lze natáčet rychlostí až 120 sn./s, další volby jsou 60, 30 a 24 sn./s. Podporovány jsou též profily S-Log2 a S-Log3 a S-Gamut.

Novinkou jsou režimy Slow a Quick, v nichž lze pořizovat zrychlené (až 60×) a zpomalené (až 5×) videosekvence a přehrávat je ihned po pořízení bez nutnosti další editace v počítači. Nově mohou uživatelé z videozáznamu vyjmout snímky v rozlišení 8 Mpx (ze 4K videa) nebo 2 Mpx (z Full HD videa). Data se ukládají do formátů XAVC S, AVCHD a MP4. Na těle přístroje najdeme též vstup pro externí mikrofon pro kvalitnější záznam zvuku.

Fotoaparát je vybaven Wi-Fi modulem, podporuje technologii NFC nově také Bluetooth. Pomocí aplikace Play Memories lze tedy přístroj ovládat dálkově a bezdrátově přenášet snímky do chytrých zařízení.

Konečně i s dotykem 

Mezi další, očekávané, inovace patří nový LCD displej. Výklopný – o 90°nahoru a 45°dolů – třípalcový monitor s rozlišením 921 600 bodů je konečně dotykový, což se cení zejména při výběru ostřícího bodu a listování v menu, které by nyní mělo být jednodušší a přehlednější. Dotykem lze vybírat ostřicí bod i při komponování záběru přes XGA OLED hledáček s 2 360 000 body a ekvivalentním zvětšením 0,7× a k dispozici je též plynulý režim pro ostření při natáčení videa.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledově se Sony A6500 od svého předchůdce příliš neliší – zachovává klasický hranatý výzor s výrazným předním gripem. Odolné tělo z hořčíkové slitiny, ač krapet nabylo, je opět drobné a poměrně lehké – jeho rozměry činí 12 × 67 × 53 mm a váha 453 g (včetně baterie a karty). Data se ukládají na SD/SDHC/SDXC karty a akumulátor NP-FW50 by měl nabídnout výdrž 310 (přes hledáček), resp. 350 (přes LCD) snímků na jedno nabití, což je cca o 50 fotek méně než u modelu A6300.

A cena? Dle očekávání je vyšší než u předchůdce. Za samotné tělo zaplatíte 1 400 EUR, u Sony A6300 činila zaváděcí částka 1 250 EUR.​

Další článek
celkem 48 komentářů

Nejnovější komentáře

Ano, A7R II je super, v rozměrech téměř stej… Andy 16. 10. 2016, 22:54
Absurdna hovadina, co si napisal, ze kmitani… lt 16. 10. 2016, 12:18
Proc ? Protoze SONY :) .. uz to tady bylo ne… lt 16. 10. 2016, 12:10
Jo jo, gancovo pruslulé time-lapse stolního … emve 15. 10. 2016, 01:39
Kvalita výstupu je len jedna z premenných, k… Milan 14. 10. 2016, 22:19

Další podobné články

Víte jak získat supersvětelný objektiv za hubičku?

Víte jak získat supersvětelný objektiv za hubičku?

Nově u Canonu: filmový telezoom a dvojice softwarových novinek

Nově u Canonu: filmový telezoom a dvojice softwarových novinek

Canon doplnil řadu velkoformátových filmových objektivů o telezoom CN-E70–200 mm T4,4 L IS KAS S, a k tomu přidává dvě softwarové novinky, s jejichž pomocí lze rozšířit možnosti vybraných fotoaparátů značky Canon.

TIPA 2017 – překvapení napříč kategoriemi? Žádné se nekoná!

TIPA 2017 – překvapení napříč kategoriemi? Žádné se nekoná!

Tak jako minulý rok i letos na jaře byly zveřejněni majitelé prestižních cen TIPA, jež uděluje porota složená z redaktorů odborných periodik. Které fotografické produkty představené během uplynulého roku byly vyhodnoceny jako nejlepší?

K 100. výročí odhaluje Nikon prototypy svých fotoaparátů

K 100. výročí odhaluje Nikon prototypy svých fotoaparátů

Sony A9 odhaleno: nový konkurent profesionálních DSLR?

Sony A9 odhaleno: nový konkurent profesionálních DSLR?

Že Sony představí svou novou vlajkovou loď, bylo již delší dobu jasné, ovšem většina čekala třetí generaci „ásedmiček“. Místo toho se objevil model „A9“ , který již svým názvem dává najevo, že se jedná o zbrusu nový přístroj s nemalými ambicemi…

Osahali jsme si nový Nikon D7500, jaké jsou první dojmy?

Osahali jsme si nový Nikon D7500, jaké jsou první dojmy?

Poslední novinka z dílny Nikonu je pokračovatelem dva roky staré zrcadlovky vyšší třídy D7200. Hlad po novém modelu byl již poměrně velký a našla se celá řada – nejen pozitivních – ohlasů. Co se změnilo a jaký posun se u tohoto modelu udál?

Sony přeskočilo Nikon v prodeji full-frame digitálů s výměnnou optikou

Sony přeskočilo Nikon v prodeji full-frame digitálů s výměnnou optikou

Panasonic radí, jak zrychlit ostření u modelu GH5 – videoodpovědí na YouTube

Panasonic radí, jak zrychlit ostření u modelu GH5 – videoodpovědí na YouTube