Přelomový týden roku na DigiAreně - Námořní deník hraběte Dubského podruhé...

2. července 2006
TWEET SDÍLET
Přelomový týden roku na DigiAreně - Námořní deník hraběte Dubského podruhé...
První polovinu roku 2006 máme za sebou. Přelomový týden nám přinesl kromě vlny veder i několik aktualizací firmwaru, první pohledy i recenze digitálních fotoaparátů, nový přehled cen a nový katalog objektivů Sigma.

Sony A100 a kompatibilita s objektivy Minolta
V úterý 20.června proběhlo oficiální představení digitální zrcadlovky Sony Alfa A100 v České republice. Vůbec první demosnímky jsme vám přinesli hned po oficiálním evropském představení A100 v Maroku, proto jsme se nyní rozhodli mimo jiné otestovat, jak je to se slibovanou kompatibilitou s objektivy Minolta. Vzali jsme si s sebou několik postarších objektivů a jak testy dopadly, se dozvíte v našem článku.

Aktualizace firmwaru
Společnost Olympus na svých stránkách zveřejnila aktualizace firmwaru pro své zrcadlovky E-300 a E-330. Nový software by měl vašim zrcadlovkám přinést mnohá vylepšení. Ani Pentax se nedrží zpátky a tak i na jeho zákazníky, kteří vlastní Pentax Optio A10, čeká nový firmware. Podle informací výrobce by tato aktualizace měla vylepšit funkčnost autofokusu.

Kodak V610 - první foto
Specialita společnosti Kodak, fotoaparát s dvěma objektivy, není na trhu ničím novým. Prvním dvouobjektivovým digitálem této značky byl model V570, u kterého byl jeden objektiv s pevným ohniskem a druhý zoomový. Novinka letošního jara – Kodak V610 má také dva objektivy, oba jsou však zoomové.

Nový katalog objektivů Sigma
Sigma vydala nový katalog objektivů, doplněný o nejnovější modely, pokud uvažujete o nákupu nového "skla", určitě nezapomeňte nahlédnout i do něj.

Nové Casio EX-Z70
Dalšího zástupce z řady Exilim Zoom, model EX-Z70, představila společnost Casio. Jak je u ní dobrým zvykem, i v tomto případě z názvu poznáte, jaké rozlišení má snímač fotoaparátu. Přesně tak, je to sedm megapixelů, respektive o něco více – 7,2 Mpx. Společnost Casio také vypustila na trh nový model kompaktu, který nese označení S600D. Od svého dvojčete S600 se neliší ničím jiným, než jen formátem ukládní videa - DivX.

Kodak EasyShare nově
Kodak vydal aktualizaci svého programu EasyShare, který je dodáván ke všem fotoaparátům tohoto výrobce. Tato aktualizace umožňuje vylepšený tisk fotografií, tvorbu blahopřání a mnohé další.

Přehled cen digitálních fotoaparátů
Poslední červnový týden přináší kromě tropického vedra také slevy. Zlevnil hlavně Nikon, konkrétně v Cybexu a Oehlingu. Druhý jmenovaný navíc ohromil nabídkou profesionální zrcadlovky Fujifilm FinePix S3 Pro Body za cenu 29 999 Kč. Mírně podražily kompakty Acer a HP. Zbytek najdete v našem přehledu cen.

Nejlepší portréty v galerii DigiAreny
Další článek v tomto týdnu se opět zaměřil na naši galerii. Protentokrát jsme nahlédli do kategorie Portrét a vybrali z ní nejúspěšnější snímky za posledního půl roku. Jak vidno, kvalita přetrvává, protože i po půl roce je stále nejoblíbenější snímek "Jedním očkem" autora Ondry N.

Klepněte pro větší obrázek
OndraN - Jedním očkem II

Pokračování výstavy Námořní deník hraběte Dubského
V pátek ve 14:00 zahájila Moravská galerie v Brně druhou část výstavy Námořní deník hraběte Dubského, a to na zámku v Lysicích. Přestože se jedná o reprízu výstavy, o které jsme vás již informovali, uvidíte na ní jiný soubor fotografií.

Základní úpravy v Zoner Photo Studiu
Cesty k fotografii z digitálního fotoaparátu, tak jak ji známe z dob dřívějších, jsou prakticky dvě. První možností je tisk v domácích podmínkách, druhou pak tisk v minilabu. V obou případech je však nutné exponovaný snímek alespoň částečně upravit. Tentokráte si ukážeme, jak na úpravy v Zoner Photo Studiu.

Recenze Canonu PowerShot A540
V květnu jsme vám přinesli první foto šestimegovým digitálem Canon PowerShot A540. Čas pokročil, a proto vám přinášíme kompletní recenzi přístroje. Jako obvykle přístroj testovala Lenka Lindnerová, aby pro vás našla všechny jeho kvality, ale i "mouchy".

 

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

23 Helena Vyplelová

Formáty obrázků

Formáty obrázků

Obrázky je možné ukládat v několika různých formátech, ačkoliv se nejčastěji používá grafický formát JPEG, existují i další typy. Na internetu se setkáte s omezeným počtem formátů.

47 Prokop Baron

DJI Osmo Pocket: gimbal, který umí fotit i natáčet video

DJI Osmo Pocket: gimbal, který umí fotit i natáčet video

DJI přišlo s nejmenším tříosým gimbalem na světě, který díky zabudované kameře dokáže zaznamenat jak statické snímky, tak videosekvence. V kombinaci s mobilem a určenou aplikací, se jedná o velmi zajímavé zařízení pro amatérské natáčení videa.

10 Helena Vyplelová

8 nejlepších mobilní aplikací pro fotografie z vašich dovolených

8 nejlepších mobilní aplikací pro fotografie z vašich dovolených

Ať už cestujete po světových letoviscích, nebo trávíte léto v tuzemsku, jistě se vám budou hodit mobilní aplikace pro zkrášlení vašich fotografií. Poskytnou ale i zajímavé tipy a triky nejen pro začínající fotografy.

1 Adam Kos

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Model Sony A7 byl prvním kompaktním fotoaparátem s výměnou optikou osazeným plnoformátovým snímačem. My jsme pro vás otestovali jeho následovníka – bezzrcadlovku Sony A7 II.

60 Helena Vyplelová

Novinky systému Nikon Z: širokoúhlý zoom, nový firmware a filmařský kit

Novinky systému Nikon Z: širokoúhlý zoom, nový firmware a filmařský kit

Nikon představil trojici novinek pro své plnoformátové bezzrcadlovky: rozšířil portfolio kompatibilních objektivů, prostřednictvím firmwaru přidal nové funkce a pro filmaře uvedl speciální kit s externím mikrofonem a dalším příslušenstvím.

10 Helena Vyplelová

Jak udělat fotoateliér v obýváku?

Jak udělat fotoateliér v obýváku?

Toužíte se stát portrétním fotografem, ale nemáte vlastní ateliér? Alternativou může být malé domácí studio třeba v obývacím pokoji.

27 Jan Novák