Proč používat čtvercový formát při fotografování?

Proč používat čtvercový formát při fotografování?

Čtvercový formát je po delší době poměrně oblíbeným zvláště díky různým mobilním aplikacím, které simulují polaroidovou fotografii, pro niž byl právě čtverec typický.

Fotografie si za svůj život prošla řadou změn a zvratů, v průběhu času se však osvědčilo několikero používaných pravidel a standardů. Mezi ty nejvýraznější patřilo a dodnes patří používání formátu s poměrem stran 3:2 u kinofilmového materiálu a v současné době také u digitálního snímače.

Častým formátem ještě v dřívějších dobách pak byl právě čtverec s poměrem stran 1:1 a velikostí 6×6 cm. Svitkový film, který se v tomto případě používal, měl šířku 6 cm a podle typu fotoaparátu bylo vykreslováno různě velké obrazové políčko – 6×4,5 cm, 6×9 cm anebo právě nejčastějších 6×6 cm.

photographer.jpg
Pan Fotograf, foto: anjelicek.deviantart

S příchodem digitálních fotoaparátů se objevil ještě jeden poměr stran a to 4:3, který je dodnes používán především u kompaktních fotoaparátů a pak také u systémových kompaktů standardu micro 4/3 (Olympus, Panasonic). U zrcadlovek je striktně využíván poměr stran 3:2, u pokročilých kompaktů je pak možné poměr stran snímku změnit ještě před fotografováním. Proč by se tedy měl čtverec používat, když vlastně není u fotoaparátů tak často k dispozici?

Vylepšení kompozice u stávajících snímků

Dobrá kompozice je základem každé fotografie a spolu se správnou expozicí a dobrým zaostřením je předpokladem úspěšného snímku. Ne vždy je však možné najít ideální úhel pohledu pro klasický formát. V takovém případě můžete využít právě čtverec, který pomůže odstranit hluchá místa snímku. Pokud mají některé vaše snímky příliš mnoho prázdného prostoru na jedné ze stran, můžete je zkusmo oříznout na čtverec, uvidíte, jak se změní vnímání takové fotografie.

PS7101.jpg
Pálavské eurovinice, foto: back

Zajímavější kompozice fotografie

Při fotografování s vědomým ořezem na čtvercový formát můžete zapomenout na pravidlo třetin a zlatý řez. U čtverce se naopak nemusíte bát středové kompozice anebo umístění hlavního objektu k jedné straně. U obdélníku je na pravé a levé straně více prostoru, kdežto v případě čtverce se zdá, že od středu je to ke všem okrajům stejně daleko. Snažte se také využívat linií, které vedou oko diváka.

na_hladin_bwX4478_resize.jpg
Na hladině, foto: pepexdx

Mobilní aplikace

Ať už fotíte mobilem anebo máte mobil propojený s fotoaparátem, vždy budete moci využít některé z mnoha aplikací na úpravu fotografií. Mezi ty nejoblíbenější patří samozřejmě Instagram, který má přímo v sobě integrovanou řadu filtrů pro úpravu fotografií – navíc výsledný formát snímku, prohnaného Instagramem je obvykle čtverec.

Efektní černobílá fotka

Kombinace čtvercového formátu a černobílého provedení evokuje prakticky v každém snímky starých mistrů fotografie. Při pohledu do historie najdete spoustu fotografů, kteří využívali právě čtvercový formát. Využití čtverce a černobílého provedené je ideální z toho důvodu, že dává vyniknout detailům na fotografii. A ty jak známo dělají fotku zajímavou a mnohdy nezapomenutelnou.

DSC0592_4m.jpg
SI, foto: jewell

Nedokonalost je in

V posledních letech zaznamenaly své znovuzrození nepříliš dokonalé fotoaparáty typu Holga, Lomo nebo Diana. Ty byly charakteristické nepříliš reálnými barvami a spoustou nedokonalostí, které však byly velmi žádané. Některé ze zmíněných aparátů opět pracovali se svitkovým filmem, takže můžete bez problémů zkoušet simulovat jejich vzhled.

Určitě si přečtěte

Články odjinud