DIGIarena.e15.cz

Promítejte fotografie v televizoru

Prohlížení fotek v televizi pomocí DVD přehrávače již není nic neobvyklého. Chcete vytvořit víc než jen disk s obrázky? Zkuste DVD prezentaci.

Cena DVD přehrávačů klesla v posledních letech natolik, že je najdeme téměř ve všech rodinách – některé kvalitnější, jiné méně. Promítání obrázků v JPEGu umí většina přehrávačů, některé však s obrázky neúspěšně zápolí, a proto je lepší připravit jim menší lest. Vypálíte-li snímky ve stejném formátu, jako je DVD-Video, zvládne s nimi přehrávač mnohem lépe pracovat. Navíc můžete na jednom disku vytvořit několik samostatných alb.

Ideálním pomocníkem pro výrobu DVD s fotografiemi je program Zoner Photo Studio 9. Oproti předchozí verzi, která uměla vypálit pouze Video CD nebo CD/DVD s obrázky, je v poslední verzi programu možnost DVD promítání.

Prvním krokem při tvorbě DVD je výběr fotografií. Vytvořte si na disku novou složku, do které budete vybrané snímky ukládat. Jakmile budete mít snímky vybrané, dobře si rozmyslete jejich pořadí. Vyberte všechny snímky, které mají být obsahem jednoho alba a přejmenujte je tak, abyste dosáhli požadovaného pořadí. Přejmenování provedete pomocí příkazu Organizovat | Hromadné přejmenování (Ctrl+Shift+Q), jako jméno souboru zvolte písmeno (pro každé album jiné písmeno) a číslo, např. A01.jpg.

Klepněte pro větší obrázek

tip: Pořadí snímku při hromadném přejmenování můžete měnit tak, že vyberete požadovaný snímek v levé navigační liště a stisknete Aplikovat. Pokud pořadí měnit nechcete, stiskněte rovnou Aplikovat na vše.

Ačkoliv formát DVD Video umí pracovat s velkými snímky, je jistější provést zmenšení snímků pro lepší zobrazení na obrazovce televizoru. Fotografie pořízené 2–3Mpx digitálem většina televizorů zobrazí bezchybně. Pokud jsou však snímky pořízené digitálem s rozlišením 5 Mpx a více, dochází při zobrazení k deformaci hran a obrysů. V takovém případě je lepší obrázky opět hromadně zmenšit (Ctrl+Q). Rozumné zmenšení je na velikost, kdy má delší strana 1 600 obrazových bodů, po zmenšení nezapomeňte fotografie jemně doostřit (Ctr+8).

Nyní bychom měli mít ve složce všechny fotografie pojmenovány písmenem a číslem podle toho, do jakého alba patří. V horní liště zvolte Publikovat | DVD promítání, tím vyvoláte nové dialogové okno, určené pro nastavení parametrů DVD disku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dialogové okno je rozděleno do čtyř pomyslných částí. Vlevo nahoře volíte pro jakou televizní normu bude DVD určeno a v jakém poměru stran má být prezentace vytvořena. V našich končinách použijete prakticky vždy televizní normu PAL, poměr stran je pro běžnou televizi 4:3, pro širokoúhlou 16:9, dá se říci, že poměr stran 4:3 je univerzálnější.

Hned pod popsanou volbou je nastavení pokrytí obrazu. Televizory části krajních snímků ořezávají, proto pokud je na kraji fotografie něco důležitého, nezapomeňte zmenšit pokrytí přibližně na 90 %, jinak ponechte původní hodnotu 100 %. Nastavení okraje titulků (pokud je budete používat) ponechejte alespoň pět procent.

Klepněte pro větší obrázek

Dalším krokem je volba úvodního menu DVD disku. Z nabídky Styl menu vyberte to, které vám nejvíc vyhovuje. Připravte se ale na to, že program neumožňuje vložit lichý počet alb. V dlouhém okně pod výběrem stylu menu se objeví počet zvolených sérií, kliknutím na jejich názvy je můžete přejmenovat podle vlastního vkusu. Tlačítko Písmo slouží k nastavení typu písma.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V horní části okna pak zvolíte název celého disku v políčku Nadpis. K dispozici je i možnost vložit na pozadí menu obrázek. Ve většině případů je však lepší ponechat pozadí jednolité pro lepší čitelnost nadpisů, v opačném případě se může uživatel ztrácet. Změnit můžete i barvu pozadí. I v tomto případě je k dispozici několik typů a barev písma. Pamatujte však, že zde platí pravidlo méně je více, a proto nekombinujte příliš mnoho typů písma a barev.

Klepněte pro větší obrázek

Jste-li s podobou úvodního menu spokojeni, stiskněte tlačítko Další. Následující dialogové okno slouží k vložení snímků do jednotlivých alb. V horní roletce vyberte požadované album a tlačítkem Přidat soubory přidáte požadované obrázky. Při přidávání obrázků oceníte prvotní přiřazení písmene k fotografiím jednoho alba, můžete tak pracovat při jednoduchém zobrazení fotografií v seznamu bez nutnosti náhledů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vedle názvu alba zvolte písmo nadpisů a písmo popisů (pokud budete popisky používat), toto nastavení se týká všech fotografií v albu. Ostatní položky se týkají jednotlivých, momentálně označených, fotek. V roletce přechodový efekt vyberte z nabídky efekt, který má být použit mezi jednotlivými snímky. Opět se volba týká pouze označené fotografie, chcete-li uplatnit stejnou volbu pro všechny snímky v albu, vyberte je vlevo pomocí Ctrl+A, nebo klikněte se stisknutým shiftem na první a poslední snímek.

tip: po výběru efektu si jej můžete prohlédnout v náhledu vpravo dole, stačí pouze stisknout tlačítko Přehrát.

Způsob zobrazení ponechejte na volbě Vsadit, dobu zobrazení zvolte individuálně. Nastavte i vhodnou dobu trvání přechodu.

Klepněte pro větší obrázek

Dalším krokem je přiřazení popisků ke snímkům. Stiskem šipky vedle řádku Nadpis a Popis můžete v novém okně vybrat požadovanou kombinaci údajů. Osobně však mám raději prezentaci, kterou nenarušuje žádné písmo a je doplněna slovním komentářem autora.

Klepněte pro větší obrázek

Jakmile máte vše potřebné nastaveno, stiskněte tlačítok Další. Nyní můžete v dialogovém okně přiřadit hudební doprovod k vybranému albu. V horní liště opět vyberte požadované album a tlačítkem Přidat soubory vyberete na disku soubor s hudebním doprovodem (používejte běžné soubory MP3 nebo WAV). Je-li zvuk delší než prezentace nebo naopak, můžete jej oříznout nebo přizpůsobit délku promítání skladbě.

Klepněte pro větší obrázek

Posledním krokem (po stisku Další) je volba, zda DVD přímo vypálíte (jsou potřeba ovladače pro vypalování přímo ze ZPS9), či uložíte obraz disku pro pozdější vypálení nebo soubory uložíte do složky VIDEO_TS, z níž vypálíte snadno DVD. Univerzální je zvolit druhou možnost a ISO soubor s obrazem disku si uložit na pevný disk. Pokud budete chtít stejné DVD později vytvořit, stačí pouze vypálit obraz disku.

Klepněte pro větší obrázek

Po volbě Uložit ISO soubor, bude chvíli trvat vytvoření obrazu disku, doba závisí na počtu alb s fotografiemi a na výkonu vašeho počítače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výsledný ISO soubor vypalte na DVD jako obraz disku a jednoduchá prezentace fotografií je na světě.

Další článek
celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:alternativy petr384 18. 5. 2007, 18:59
Re:Těším se na další návody pro práci v Zone… Karel Kahovec 18. 5. 2007, 17:00
alternativy Pedro83 18. 5. 2007, 14:52
Re:Těším se na další návody pro práci v Zone… Kaphral 18. 5. 2007, 13:20
Těším se na další návody pro práci v Zoneru Jerry 18. 5. 2007, 11:56

Další podobné články

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple vydal pět nových videí, která učí uživatele iPhonu X kreativní fotografii. Všechny spoty jsou protknuty tématikou právě probíhajícího mistroství světa ve fotbale. Všechny tipy jsou stejně dobře použitelné i pro jiné modely značky.

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Začíná léto, čas dovolených, odpočinku a také spousty cestovních zážitků. S tím vším je spojené samozřejmě kromě relaxu, i zachycení vzpomínek pomocí fotek nebo videí. Ne vždy se však podaří udělat video líbivé a zábavné.

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

Kočky jsou úžasná a zábavná stvoření. V jistých ohledech ale může být jejich fotografování více než složité. Těchto pět užitečných tipů pomůže zachytit kočky o něco snadněji.

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Snímek ploché krajiny bez hloubky, obrovský nos a malinké uši fotografované osoby... S takovými záběry už jste se určitě nejednou setkali. Jak tyto deformace vznikají a kdo za ně může?

5 nejčastějších komunikačních omylů při fotografování portrétů

5 nejčastějších komunikačních omylů při fotografování portrétů

Udělat kvalitní portrétní fotografie vyžaduje spoustu profesních zkušeností, nejen fotografických, ale i psychologických. Chcete-li dostáhnout dokonalého portrétu, je velmi důležitá i správná komunikace i s focenou osobou.

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Léto se blíží a spousta z vás se jistě chystá na zahraniční dovolené. Nejpohodlnějším a nejrychlejším dopravním prostředkem je zajisté letadlo. Při letecké přepravě elektroniky je však třeba počítat s různými bezpečnostními omezeními.