DIGIarena.e15.cz

První foto s Fujifilm FinePix F10

Kompaktní stylový fotoaparát FinePix F10 od Fujifilmu obdržel před nedávnem cenu organizace DIWA i evropské asociace EISA. Nejen pro tuto skutečnost jsme si šestimegapixelový „Evropský kapesní fotoaparátu roku 2005–2006“ vypůjčili na testování.
První foto s Fujifilm FinePix F10

Podíváme-li se na designovou stránku oceněného kompaktu, není možné neshledat podobnou stavbu jako mají některé fotoaparáty vyspělé „éčkové“ řady od Fujifilmu (E500, E510, E550), společným rysem je zejména vystouplý grip na uchopení fotoaparátu. Příjemný je z hlediska držení také „důlek“ na zadní stěně, pod zoomovací kolébkou, kam se pohodlně vejde i objemnější palec.


Max. velikost  l Max. velikost

Pro naše objektivní testování jsme v terénu pořídili celou sadu fotografií. Některé z nich vám nyní představíme, abyste si mohli udělat představu o schopnostech tohoto nového modelu.

Fotoaparát má k dispozici trojnásobný optický zoom v rozsahu ohniskových vzdáleností 36–108 mm, F2,8–5. Bohužel většina výrobců – Fujifilm nevyjímaje – stále nic „nedělá“ se světelností (myšleno na dlouhém konci zoomu), která má i zde podprůměrnou hodnotu. Tento parametr se většinou negativně podepisuje na zhoršené zaostřovací schopnosti v přítmí, „ef desítka“ však díky silnému zelenému přisvětlovacímu reflektorku tento problém nemá. Nic to ale nemění na tom, že při vyzoomovaném objektivu s touto světelností fotoaparát nastavuje časy závěrky mnohdy delší než jste schopni udržet z ruky.

Nejdříve jsme ze stejného místa snímali na široké i dlouhé ohnisko. Musíme konstatovat, že „přezoomování“ z jednoho konce na druhý má pouze 5 kroků, což je standardní hodnota pro fotoaparáty s trojnásobným přiblížením.Max. velikost  l Max. velikost
Max. velikost l Max. velikost

Se „zoomy“ jde ruku v ruce posouzení chromatické vady objektivu. Její výskyt se v praxi ukázal jako nevyzpytatelný: některým fotografiím se aberace obloukem vyhnula, jiným je však dopřána fialová linka obkreslující fotografovaný útvar – tak jako zde na kontrastní hraně sochy, pořízené na dlouhé ohnisko. V praxi jsme vypozorovali, že aberace se téměř vždy objeví na kontrastních hranách u přepalů, u dobře exponovaných snímků ji najdete málokdy. Důkazem budiž druhá a třetí fotografie.


Max. velikost  l Max. velikost l Max. velikost

Při pošmourném počasí jsme si zkusili pohrát s nastavením teploty bílé barvy. U prvního záběru jsme použili automatické vyvážení, u druhého ikonku s mráčkem. Zatímco automatika pořídila snímek s nádechem do modra, fotografování s přednastaveným režimem „zataženo“ se vyplatilo: záběr má vyšší dynamiku i přirozenější barvy.


Max. velikost  l Max. velikost

Zcela nový je u tohoto fotoaparátu Super CCD snímač HR (High Resolution) páté generace se šesti miliony efektivních pixelů, o velikosti 1/1,7“. Novinku představuje i obrazový procesor Real Photo Technology. V této souvislosti výrobce avizuje možnost pořizování kvalitních snímků i na nejvyšší nastavení citlivosti ISO 1 600. Byli jsme zvědavi, jaká míra šumu bude fotografie sužovat, a tady jsou výsledky:

 
Všechny tři záběry jsou vyfotografovány při zhoršených světelných podmínkách za použití blesku.
Zleva ISO 80, ISO 800 a ISO 1 600
Max. velikost  l Max. velikost l Max. velikost

Jak sami vidíte, firmware fotoaparátu dokáže redukovat šum i při vysokých ISO. Hladina šumové složky je v tomto případě na lepší úrovni než u srovnatelných kompaktů při mnohem nižších nastaveních, takže snímky jsou opravdu „použitelné“. Přesto se ale shledáte s patrnými rysy „vyhlazenosti“. Vyhlazování šumu pracuje automaticky, tuto činnost neovlivníte.

Našemu oku samozřejmě neunikla oblíbená funkce makro. Standardně zaostřuje objektiv ze vzdálenosti 60 cm, při makru však dovolí přiblížit se až na 7,5 cm.


Max. velikost  l Max. velikost l Max. velikost

Samozřejmostí je u každého testovaného modelu zkouška pleťových barev. O jejich přirozenosti se můžete sami přesvědčit. První exteriérový snímek je pořízen bez blesku, druhý s ním, poslední záběr je vyfotografován v interiéru při použití blesku.


Max. velikost  l Max. velikost l Max. velikost

A jak se nový procesor stará o celkové barevné provedení? Nelze než konstatovat, že snímky mají přirozené, reálné podání. Pro jejich zvýraznění slouží barevný režim Chrome, jenž má za úkol zvýšit saturaci tak, aby fotografie připomínala záběr na diapozitivním filmu typu Fujifilm Velvia. Samostatnou funkci úpravy saturace však přístroj nemá.


Max. velikost  l Max. velikost l Max. velikost

Pravděpodobně nejvýraznějším zádrhelem v uživatelském komfortu se u tohoto fotoaparátu projevila absence reálného histogramu. U zjištění, že není k dispozici ani v náhledu při prohlížení snímků, vám nezbývá než zklamaně kroutit hlavou. Výsledkem tohoto „fau pax“ jsou leckdy velmi přepálené snímky, u kterých nedošlo k úpravě korekce expozice.


Max. velikost  l Max. velikost

Ptáte-li se na svižnost práce tohoto fotoaparátu, musíme zhodnotit, že rychlostní parametry odpovídají standardu kompaktních digitálů. Čas pro pořízení prvního snímku od spuštění fotoaparátu by mohl být maličko kratší (2,41 s), stejně jako prodleva při fotografování bez namáčknuté spouště (0,86 vteřin). Na jedničku je snímání s namáčknutím, které se ukázalo být na monitorových stopkách neměřitelné. Je zřejmé, u kompaktů tohoto typu není důvod dělat si starosti se sériovým snímáním, neboť je tato funkce velmi zřídka používaná. Tedy pro úplnost: FinePix F10 snímá v plném rozlišení 40 záběrů v sérii, a to rychlostí 0,5 sn./s.

Vybavení tohoto fotoaparátu může leckdo považovat za skoupé, díky absenci expozičních režimů: k dispozici je pouze programová automatika. Jak se již mnohokrát ukázalo, ne všechny fotoaparáty s automatikou musejí být low-endového provedení, jako je tomu také v tomto případě. Naše laboratorní testy například odhalily, že objektiv fotoaparátu nemá na širokém ani dlouhém konci takřka žádné sférické zkreslení, což je v porovnání se srovnatelnou konkurencí pozitivní zjištění.

Základní technické parametry fotoaparátu:
  • snímací prvek SuperCCD HR 6,1 Mpx
  • max. výst. rozlišení 2 848 × 2 136 bodů
  • paměťové médium xD-PictureCard
  • objektiv 36–108 mm, F2,8–5
  • LCD displej úhlopříčka 63,5 mm, 115 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení Li-Ion akumulátor
  • rozměry a hmotnost 92 × 58,2 × 27,3 mm, 200 g
Podrobnou recenzi najdete v šestém čísle časopisu DIGIfoto, které vyjde v říjnu
Další článek
celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: histogram jl 16. 9. 2005, 07:41
Re: histogram Neznalek 4. 9. 2005, 15:37
Re: histogram johny5 3. 9. 2005, 13:28
histogram Neznalek 2. 9. 2005, 21:22
Re: Všechny tři záběry .... hm 2. 9. 2005, 07:55

Další podobné články

LyfieEye200: nejmenší 360° VR/AR kamera pro mobily s Androidem

LyfieEye200: nejmenší 360° VR/AR kamera pro mobily s Androidem

LyfieEye je zajímavým kreativním doplňkem pro fotomobily s Androidem. Kamera o velikosti většího knoflíku umí natáčet 360° záběry v 3K rozlišení a pomocí kompatibilní aplikace s ní můžete vytvářet virtuální nebo tzv. rozšířenou realitu.

Canon přišel se zajímavým konceptem kamery a teleobjektivu

Canon přišel se zajímavým konceptem kamery a teleobjektivu

Pentax zveřejnil mapu plánovaných objektivů

Pentax zveřejnil mapu plánovaných objektivů

Joby GorillaPod Rig – novinka která má usnadnit natáčení videa

Joby GorillaPod Rig – novinka která má usnadnit natáčení videa

Nový typ ministativu GorillPod je k dispozici jak pro digitální fotoaparáty, tak v upravené podobě i pro mobilní telefony. Hlavní výhodou je přidán dvojice nezávislých ramen pro upevnění libovolného příslušenství.

Nová řada tabletů Wacom Intuos prošla zásadními změnami

Nová řada tabletů Wacom Intuos prošla zásadními změnami

Shiftcam 2.0 nabídne vašemu iPhonu hned 6 objektivů v jednom těle

Shiftcam 2.0 nabídne vašemu iPhonu hned 6 objektivů v jednom těle

Shiftcam není úplně novým typem příslušenství pro mobilní telefony, protože jste si ho mohli pořídit již pro iPhony 7. Nyní se však vrací na crowdfundingový server Kickstarter s novou kampaní.

Selfie Stick It – novinka od vynálezce selfie tyče

Selfie Stick It – novinka od vynálezce selfie tyče

Panasonic Lumix G9: našlapaný funkcemi (recenze)

Panasonic Lumix G9: našlapaný funkcemi (recenze)

Specifikace fotoaparátu slibují velmi dobrou výbavu pro pokročilé fotografy i milovníky videa. Namátkou jmenujme účinnou stabilizaci, 4K video, obrovský hledáček či široké možnosti uživatelské konfigurace přístroje. Jak si Lumix G9 vedl v našem testu?