DIGIarena.e15.cz

První osmimegový kompakt: širokoúhlý Ricoh Caplio GX8

Začátkem tohoto týdne oznámil Ricoh nový digitál Caplio GX8. Je upgradem loňského pětimegového Caplia GX, přesto má výsostné postavení: na trhu digitálů je prvním kompaktním přístrojem s osmimegapixelovým CCD snímacím čipem.
První osmimegový kompakt: širokoúhlý Ricoh Caplio GX8

Přestože některé konkurenčních firmy ve své nabídce 8Mpx přístroje dávno mají, jedná se o vyspělé EVF digitály, nebo digitální zrcadlovky. Ty jsou z hlediska ergonomie vyrobeny tak, aby měl majitel pocit „pořádného“ foťáku v rukou. V případě Ricohu tomu tak není, jak napovídají jeho kompaktní rozměry.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Design i naprosto shodná velikost 113,6 × 58 × 29 mm: to jsou Ricoh Caplio GX a GX8


Na digitálních fotoaparátech od Ricohu – tedy ve většině případech – je velmi sympatické široké ohnisko začínající na 28 mm. Nový Caplio GX8 si ponechal zcela shodný firemní objektiv jako jeho předchůdce GX, disponuje tedy trojnásobným optickým zoomem a na dlouhém ohnisku končí hodnotou 85 mm. Totožná zůstává samozřejmě i světelnost objektivu, kterou lze od stolu hodnotit jako poměrně dobrou (F2,5–4,3). Také další vlastnosti objektivu se shodují: standardní zaostřovací schopnost od 30 cm a makro při nastavení širokého ohniska od 1 cm.

Přestože se jedná o upgradovaný Ricoh Caplio GX, počet světlocitlivých buněk na snímači se zvýšil hned o tři milióny. Bude však toto navýšení ku prospěchu? Vezmeme-li v úvahu, že si přístroj ponechal také snímací soustavu o velikosti 1/1,8“, vyvstávají obavy o míře šumu, kterou bude nový fotoaparát vykazovat.

Klepněte pro větší obrázek
Osmimegový kompakt je poháněn 2× AA akumulátorem nebo Li-Ion akumulátorem

Podle dostupných technických specifikací je evidentní, že se výrobce zaměřil zejména na navýšení počtu megapixelů. Proto nás nemohou překvapit další vlastnosti fotoaparátu, se kterými jsme se setkali již u předchůdce GX. Nový digitál disponuje nejen programovou automatikou, ale také prioritou clony a plným manuálním režimem. I nadále zůstává určen amatérským začátečníkům či mírně pokročilým fotografům, a tak v jeho výbavě nechybějí základní scénické programy (6).

Klepněte pro větší obrázek
Horní stěna nabízí sáňky na externí blesk, otočný volič s programovými režimy a tlačítko spouštěNa výsledné expozici se uživatel může velice dobře podílet. Nastavit je možné, zcela shodně s Capliem GX, citlivost snímače od ISO 64–1600, korekci expozice od ±2 EV v krocích po 1/3 EV, vyvážení teploty bílé barvy včetně manuální volby (One Push). V nabídce nechybí živý histogram, expoziční bracketing (±1/2 EV) ani bracketing vyvážení bílé. Fotoaparát samozřejmě nezměnil ani médium pro ukládání dat, kterým jsou SD/MMC paměťové karty, vybrat si můžete JPEG nebo nekomprimovaný TIFF. Se zvýšením počtu megapixelů a tedy vyšším rozlišením fotografií je zcela logické, že fotoaparát disponuje nyní větší interní pamětí. Oproti 16 MB ji výrobce rozšířil na 26 MB, otázkou zůstává, jestli by se bez ní osmimegáč zcela neobešel. Je to opravdu jen malá rezerva.

Klepněte pro větší obrázek
Na zadní stěně najdete pro Ricoh typické tlačítko ADJ. - pomocí něj se můžete rychle pohybovat v nejdůležitějších funkcích z menu

Ani v dalších položkách nepřišla firma s inovacemi: z celkově shodné ergonomie vychází i totožný LCD displej s úhlopříčkou 46 mm, s navýšením jeho rozlišení si výrobce nelámal hlavu - i když 130 tisíc obrazových bodů je hodnota solidní.  

Výrobce je pravděpodobně toho názoru, že s fotoaparátem se mají primárně pořizovat snímky, ne natáčet videosekvence. I proto možná ponechal v novém přístroji rozlišení videozáznamu na pouhých 320 × 240 pixelů. Je však ozvučený a v kvalitě AVI.

Shrneme-li podle dostupných technických specifikací skutečné rozdíly mezi GX a GX8, můžeme konstatovat, že je jich skutečně málo.

Ricoh Caplio GX8  Ricoh Caplio GX
Efektivní rozlišení snímače   8,24 Mpx  5,13 Mpx
Velikost interní paměti  26 MB  16 MB
Telemakro od 10 cm  od 8 cm
Rozhraní USB 2.0 Hi-Speed  USB 1.1 

U modelu Ricoh Caplio GX se hovořilo o tom, že má (na svou dobu - fotoaparát byl uveden před rokem) nejrychlejší reakci závěrky po stisku spouště, a to 0,12 sekund. Novinka jistě nebude mít parametr horší, naopak je u ní v tiskové zprávě vyzdvihován velice rychlý náběh fotoaparátu.


Říká se, že jedna vlaštovka jaro nedělá. Ale už jenom to, že Ricoh přichází jako první mezi amatérskými kompaktními digitály s osmimegapixelovým rozlišením snímače, se zapíše do dějin. Za nějakou dobu se tam ale také objeví, jak „gé osmička“ obstála mezi konkurencí, protože nyní jistě tento vzor budou následovat další firmy.

Novinka by se na zahraničním trhu měla prodávat už v květnu. Pětimegový Caplio GX firma na českých internetových stránkách nabízí za 10 803 Kč včetně DPH. Osmimegový nástupce se tedy jistě vejde do 15 tisíc. To není částka zrovna nejnižší, a tak uvidíme, jestli raději řada uživatelů nesáhne po skutečně vyspělém osmimegu.
 

Další článek
celkem 33 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:s bleskom pomaly M. Dvorník 25. 3. 2007, 17:22
gx mm 17. 9. 2005, 02:07
Re: me se libi. pepino 21. 5. 2005, 20:27
s bleskom pomaly m 14. 5. 2005, 22:54
Re: me se libi. PK 13. 5. 2005, 12:57

Další podobné články

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

Ačkoli je digitální bezzrcadlovka Sony A6500 na trhu již nějaký pátek, do testu se nám ji podařilo získat až nyní. V rychlosti jsme vyzkoušeli schopnosti tohoto aparátu v terénu, na detailní recenzi se můžete těšit v brzkých dnech.

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

Práší se vám doma na kinofilmový fotoaparát jen proto, že vám focení na film připadá náročné a zdlouhavé, ve srovnání s digitálem neefektivní? Potom by vás mohl zaujmout italský projekt I’m Back™, který promění váš analog v digitál.

Nová bezzrcadlovky Sony již v příštím týdnu?

Nová bezzrcadlovky Sony již v příštím týdnu?

Šušká se – bezzrcadlovky Nikon již v příštím roce

Šušká se – bezzrcadlovky Nikon již v příštím roce

5 nejlepších fotoaparátů, které si můžete pořídit právě nyní

5 nejlepších fotoaparátů, které si můžete pořídit právě nyní

Pro různé příležitosti a fotožánry se hodí různé aparáty. Pokud ale chcete mít přístroj co nejvíce univerzální a zároveň vám jde o obrazovou kvalitu a neřešíte velikost váhu ani cenu, jsou nezávislé laboratorní testy tím nejlepším vodítkem.