DIGIarena.e15.cz

První pohled: Sony Cyber-shot DSC-V3

Ačkoli firma Sony nemá ve svém výrobním programu digitální zrcadlovky s výměnnými objektivy, snaží se segment profesionální a poloprofesionální fotografie oslovit mimořádně kvalitními, dílensky pečlivě zpracovanými a funkcemi nabitými fotoaparáty. Do této kategorie spadá i tento nástupce legendárního kompaktu V1.
První pohled: Sony Cyber-shot DSC-V3

Již z prvního pohledu na fotografie nového Sony je patrné nasměrování tohoto kompaktu k „náročnějším“ fotografům. Stříbrnou barvu předchůdce nahradila profesionálně vyhlížející černá a k solidně vyhlížejícímu designu přispěl zvětšený grip pro pevný a jistý úchop.

Klepněte pro větší obrázek

Robustnější stavba snižuje nebezpečí rozhýbání fotoaparátu prudkým stiskem spouště, na krku ovšem oproti V1 budete mít o 100 gramů více (291 versus 390g).  Přesto svou vahou i rozměry patří ve srovnání se zrcadlovkami nebo fotoaparáty s elektronickým hledáčkem k těm skladnějším a může tak být vaším každodenním průvodcem.


Klepněte pro větší obrázek
Ve srovnání s předchozím modelem DSC-V1 je V3 mohutnější,
měl by však zaručovat lepší ergonomii


Rozlišení a optika

Ve svých útrobách ukrývá tento profesionální kompakt nový snímač firmy Sony o rozlišení 7,2 Mpx. O kvalitách obrazového výstupu 7 megapixelového snímače o velikosti 7,2 ×5,3 mm jste se již měli možnost přesvědčit v našem redakčním testu fotoaparátu Canon G6, který je jím také osazen.
Objektiv o ohniskové vzdálenosti 34 – 136 mm (v přepočtu na kinofilm) slibuje, jak už je u firmy Sony zvykem, dobrou kvalitu pod záštitou značky Carl Zeiss®. Zda se čtyřnásobný zoom o světelnosti F2,8-4,0 vypořádá uspokojivě s často kritizovanými barevnými aberacemi a přinese dostačující rozlišení pro 7Mpx snímač, ukáží až první snímky.
Z papírových specifikací nabízejících nejvyšší citlivost ISO 800 lze předpokládat dobré zvládnutí vyšší hladiny digitálního šumu. Softwarové potlačení šumu je vzhledem k velikosti jednotlivých buněk snímače nezbytností.

Ovládání a režimy focení

Horní straně fotoaparátu vévodí mohutný hlavní volič režimů. Multifunkční ovládací kolečko najdeme na zadní straně fotoaparátu. Možnost nezávislého ovládání nastavení parametrů fotoaparátu palcem, jako je například kompenzace expozice, je výhodná vzhledem k tomu že nemusíte sundat prst ze spouště ani na okamžik.
Rozmístění ovládacích prvků na zadní straně vychází z osvědčeného uspořádání. Vedle LCD displeje o úhlopříčce 2,5" a rozlišení 123 000 pixelů najdeme dostatečně velký čtyřsměrný ovladač.

Klepněte pro větší obrázek
Zadní části fotoaparátu dominuje LCD TFT displej o úhlopříčce 2,5"

Díky nadstandardně velkému LCD displeji nebudete muset využívat průhledový hledáček pokrývající zhruba 84 % finální velikosti snímku. O tom, že výrobce nepřikládá této části fotoaparátu příliš velkou důležitost, svědčí i fakt, že zde nenajdeme dioptrickou korekci.

Bonusy navíc

Naprostá svoboda v ovládání nastavení fotoaparátu je v této kategorii profesionálních kompaktů samozřejmostí. Díky možnosti manuálního nastavení clony a času, citlivosti snímače, vyvážení blesku, vyvážení bílé a mnoha dalších parametrů zpracování obrazu nebudou uživatelé odkázáni jen na kreativní režimy nebo automatiku fotoaparátu.
Potěšující je možnost nastavení způsobu měření expozice nebo možnost ukládat snímky ve formátu RAW.
Skutečnou lahůdkou, kterou najdeme jen u dražších modelů firmy Sony, jsou však NightShot Infrared a NightFraming systém. NightShot Infrared umožňuje pořízení fotografií za naprosté tmy díky infračerveným paprskům. Kvalita takových fotografií samozřejmě není srovnatelná se snímky za světla, ale někdy se tato funkce může hodit. NightFraming by měl zase spolehlivě zaostřit za úplné tmy díky promítnutí hologramu.

Rychlost nade vše

Hlavním požadavkem pro reportážní snímky, ke kterým může být kompaktní fotoaparát určen, je zejména rychlost. Tento bod podle tiskové zprávy splňuje DSC-V3 na jedničku. Nový procesor pro zpracování snímku by měl umožnit svižný náběh fotoaparátu a rychlost snímání následujících snímků v řádu jedné vteřiny. Rychlost sériového snímání je podle dostupných informací 2,5 snímků za vteřinu v plné kvalitě až do počtu osmi snímků.

Pokud vybavíte fotoaparát rychlejší kartou Memory Stick PRO, můžete natáčet video ve formátu MPEG o rozlišení 640 × 480 pixelů při rychlosti 30 snímků za vteřinu s délkou omezenou jen kapacitou paměťové karty.

Přístroj bude k dostání od října za 700 dolarů.

 

 

 

 


 

Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

ste se neukazali zoom 8. 9. 2004, 21:48
"Memory Stisk PRO" koxo 8. 9. 2004, 16:13

Další podobné články

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Oznámení nového fotoaparátu značky Yashica, a ještě ke všemu digitálního, bylo avizováno několik měsíců dopředu. Inu, dočkali jsme se. Yashica představila velmi netradiční produkt, který sice je digitální, ale tak trochu i není…

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

Ačkoli je digitální bezzrcadlovka Sony A6500 na trhu již nějaký pátek, do testu se nám ji podařilo získat až nyní. V rychlosti jsme vyzkoušeli schopnosti tohoto aparátu v terénu, na detailní recenzi se můžete těšit v brzkých dnech.

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

Práší se vám doma na kinofilmový fotoaparát jen proto, že vám focení na film připadá náročné a zdlouhavé, ve srovnání s digitálem neefektivní? Potom by vás mohl zaujmout italský projekt I’m Back™, který promění váš analog v digitál.

Nová bezzrcadlovky Sony již v příštím týdnu?

Nová bezzrcadlovky Sony již v příštím týdnu?