Recenze fotoaparátu Canon PowerShot S2 IS

Recenze fotoaparátu Canon PowerShot S2 IS

Nejen v České republice, ale i v ostatních zemích roste obliba ultrazoomových digitálních fotoaparátů. Na rozdíl od jiných značek se společnost Canon v této kategorii výrazněji nezapsala. Již je to delší doba, co Canon uvedl na trh model PowerShot S1 IS se kterým však nezabodoval. „Esjedničku“ nahradil její pokračovatel, typ PowerShot S2 IS. Jak si tento aparát povede v praxi, jsme měli možnost vyzkoušet během několika dní.

Konstrukce a ovládání

Nový model doznal oproti svému předchůdci několika změn, a to jak konstrukčních , tak i kosmetických. Rozsah zoomového objektivu byl navýšen o další dva stupně, celkem je tedy k dispozici 12ti násobný optický zoom (k tomu ještě 4 násobný zoom digitální). Rozsah objektivu je tedy úctyhodných 36 – 432 mm (ekvivalent 35mm filmu), u „esjedničky“ končilo dlouhé ohnisko na 380mm. Další podstatnou změnou bylo zvětšení úhlopříčky LCD displeje. Otázkou je, zda to byla změna k lepšímu, neboť při zvětšení o 7 milimetrů, si displej zachoval téměř totožné rozlišení, a to 115 000 pixelů. Stejným počtem obrazových bodů disponuje i elektronický hledáček. Další relativně zásadní změnou je výměna paměťové karty, původní CF byla nahrazena menší a oblíbenější SD kartou. Nejpodstatnějším rozdílem je však rozlišení snímače – 3,2 Mpx bylo nahrazeno 5 Mpx.


Max. velikost

Výrobci se v kategorii ultrazoomu snaží dobře zpracovat ergonomii fotoaparátu, protože si jsou vědomi nároků na udržení přístroje v klidu. U S2 se to Canonu celkem podařilo. Základem těla je pevný, částečně pogumovaný grip, který padne dobře do ruky. Ještě trochu lepšího držení by bylo možné dosáhnout, pokud by bylo celé tělo vyšší. Pokud máte větší ruce, fotoaparát se v nich téměř ztratí. Na zadní části přístroje je zdrsněná plocha, která je zakončením protaženého gripu a poskytuje oporu pro palec pravé ruky. Fotoaparát je spíše kompaktních rozměrů, přesto si zaslouží pochvalu dvě očka pro připevnění popruhu na krk. Napájení zajišťují čtyři baterie nebo akumulátory velikosti AA, možností je dokoupení síťového zdroje. Standardně se přístroj dodává se čtyřmi alkalickými bateriemi, 16 MB paměťovou kartou, USB a A/V kabelem a popruhem k zavěšení na krk. Podobně jako u ostatních modelů řady PowerShot, i u S2 je možné nasadit na aparát telekonvertor, širokoúhlý konvertor nebo sluneční clonu za pomoci redukčního tubusu, který se připevňuje bajonetovým uchycením, skrytým pod krytkou kolem objektivu. Bajonetové uchycení usnadňuje práci a je pohotovější než závitové přichycení. Ačkoli je celý přístroj z plastu, je dílensky velmi dobře zpracován. Tlačítka nemají vůli, nevržou a mají přesný stisk. Velikou pochvalu si zaslouží konstrukce výklopného displeje, jeho nastavení jde příjemně ztuha a nehrozí tak nechtěné otočení při expozici.


Max. velikost

Ovládání a nastavení funkcí fotoaparátu je zajištěno, pro Canon téměř tradiční, kombinací tlačítek MENU a FUNC. Pro pohyb v těchto dvou nabídkách se využívá čtyřsměrového voliče a potvrzovacího tlačítka SET. Volbu snímacího režimu nastavíte pomoc otočného kolečka na horní straně těla. Hned vedle je tlačítko pro zapnutí a vypnutí, zde výrobce použil pojistku proti nechtěnému zapnutí v podobě výsuvného zobáčku. V přední části gripu je pak spoušť s ovládáním zoomu, integrovaným do jejího okruží.


Max. velikost

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Vybavení je standardní pro typ a kategorii fotoaparátu. Uživatel si může vybrat mezi programovou automatikou, clonovou nebo časovou prioritou a plně manuálním nastavením expozice. Doplňkem je pak jedenáct přednastavených tvůrčích režimů a natáčení videosekvencí. Právě videosekvence si zaslouží zvýšenou pozornost. Rozlišení videa je 640 × 480 pixelů při rychlosti 30 snímků za sekundu. Zvuk je možné zaznamenávat buď jako mono nebo jako stereo. K dosažení kvalitního záznamu, zejména v exteriérech, slouží systémový větrný filtr. Spustit natáčení videosekvence není nijak složité ani zdlouhavé, neboť tato funkce má své speciální tlačítko s červeným prosvícením. Dobrou „featurou“ je možnost pořizovat při natáčení videa i statické snímky, a to v plném rozlišení. Režim videa na otočném voliči nabízí pouze možnost nastavit kvalitu záznamu obrazu a zvuku.


Max. velikost Max. velikost

Dost nešťastně jsou na těle přístroje umístěna tlačítka SET a MENU, pokud přístroj pevně uchopíte, následuje často jejich nechtěné stisknutí. Nejednou se tak stane, že čekáte na vytoužený záběr, pevně přístroj uchopíte a v okamžiku kdy se chystáte exponovat, uvidíte v hledáčku nebo na LCD displeji nabídku menu. Pomineme-li možnost přemístění těchto tlačítek, bylo by řešením např. jejich uzamčení… Na druhou stranu si však obě menu zaslouží pochvalu, neboť jsou přehledně uspořádaná a navíc komunikují v češtině. Menším nedostatkem je počet tlačítek přímé volby, takto totiž nabízí pouze možnost změny měření expozice, režimu snímání, ostření a typu záblesku. Vestavěný blesk pracuje ve dvou režimech a je nutné jej vyklápět ručně. Drobným, ale příjemným detailem je přítomnost programovatelného tlačítka.


Max. velikost Max. velikost

U EVF digitálů, jako je Canon PowerShot S2 IS, je často stěžejním prvkem elektronický hledáček. Tady však přístroj pokulhává, neboť rozlišení 115 000 pixelů je opravdu velmi málo nejen na hledáček, ale zejména na LCD displej. Hledáček má kvalitní očnici a umožňuje nastavení dioptrické korekce. Nemalá část ultrazoomů bývá vybavena optickým stabilizátorem obrazu, který usnadňuje expozici s nejdelším ohniskem a částečně eliminuje pohybovou neostrost. U Canonu S2 pracuje stabilizátor ve třech režimech – trvale aktivní, aktivní pouze v okamžiku stisku spouště a aktivní v režimu panorama, kdy koriguje vertikální pohyb. Stálá aktivace s projeví zejména na dlouhém ohnisku, obraz v hledáčku mírně plave, avšak nepůsobí nepřirozeně. Poměrně velkým nedostatkem je absence reálného histogramu, náhledový histogram je velice dobře čitelný.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Graf šumu

Poměrně nečekaným jevem je zvýšená hladina šumu v modrém kanále. Je vidět, že firmware fotoaparátu není bezchybný a nedokáže si s tímto problémem dostatečně poradit. Lze jen doufat, že případný update firmware srazí hodnotu modré na přijatelnou úroveň.

ISO

Jasová složka

Kanál R

Kanál G

Kanál B

ISO 50

1,93

2,2

1,99

3,24

ISO 100

2,47

2,7

2,55

4,27

ISO 200

3,4

3,82

3,53

6,27

ISO 400

4,84

5,49

5,0

9,35


Senzitometrie

Snímek

64

-10

 

-9

 

-8

 

-7

 

-6

 

-5

8

-4

15

-3

28

-2

52

-1

75

0

131

1

187

2

235

3

253

4

253

5

253

6

 

7

 

8

 

9

 

10

 


Naměřili jsme

  • první snímek: 2,33 s
  • snímek bez namáčknutí: 0,68 s
  • snímek s namáčknutím: 0,12 s
  • ukládání-připravenost k dalšímu snímku: 1,49 s
  • rychlost sériového snímání: 1,4 sn/s
  • max. počet snímků v sérii" 10

Měřeno s paměťovou kartou Lexar High Speed 32×, 256 MB

Demosnímky

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko


Max. velikost

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko


Max. velikost

Zoom – nejkratší ohnisko


Max. velikost

Zoom – nejdelší ohnisko


Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo


Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk


Max. velikost

Pleťové odstíny s bleskem


Max. velikost

Standardní scéna


Max. velikost

Makro exaktní


Max. velikost

Makro reálné


Max. velikost

Expozičním rozsahem se fotoaparát nevyrovná digitálním zrcadlovkám, avšak zvládne i náročnější scény


Max. velikost

První snímek je s vypnutým optickým stabilizátorem, druhý pak se zapnutým optickým stabilizátorem, Stabilizátor v žádném případě nenahradí kvalitní stativ


Max. velikost  Max. velikost

Barevné podání snímku je vyvážené i při zapnuté automatice vyvážení bílé


Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Fotoaparát jež je pokračovatelem modelu S1 IS nabízí standard ve své třídě. Ničím zásadním nezklame, naopak příjemně překvapí kvalitním záznamem vidosekvencí. Jediným výraznějším nedostatkem je absence reálného histogramu. V kombinaci s vyšší cenou, si bude asi těžko hledat zájemce o koupi. Konkurence totiž nabízí za menší peníz mnohem více muziky.

Plusy: 

  • české menu 
  • video 
  • optický stabilizátor obrazu 
  • kvalitní zpracování těla

Mínusy: 

  • absence reálného histogramu 
  • umístění tlačítek SET a MENU 
  • malé rozlišení LCD a hledáčku

Cena:

  • 15 800 Kč

Zdroj:

CANON CZ s.r.o.  
nám. Na Santince 2440
160 00  Praha 6
tel.: 225 280 111
www.canon.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud