Recenze fotoaparátu Casio Exilim EX-S500

Recenze fotoaparátu Casio Exilim EX-S500

Červnová stylová novinka od Casia, digitál Exilim Card EX-S500, se nám dostal velice brzy do rukou na testování. Fotoaparát osazený pětimegapixelovým snímačem je nástupcem třímegového modelu EX-S100, který taktéž svými rozměry připomíná kreditní kartu.

Nejnovější, celokovově opláštěná placatka od Casia má oproti předchůdci mnoho pozměněno, v pravém slova smyslu vylepšeno. I když se rozměry fotoaparátů lehce, řádově v milimetrech, odlišují, design byl částečně pozměněn. Tělo nového přístroje je lépe přizpůsobeno ergonomii držení, horní stěna je v pravém rohu lehce zkosená.


Ne nadarmo má tento přístroj pro své ultrakompaktní rozměry 90 × 59 × 16,1 mm v přívlastku dovětek „Card“
Max. velikost

Držím a nepustím

Také zadní strana fotoaparátu se dočkala malých úprav. Úhlopříčka LCD displeje povyrostla z 51 mm na netypických 2,2“, tedy 56 mm. Otázkou však zůstává, proč se zvětšováním, byť jen minimálním, nenarůstá také rozlišení zobrazovače: necelých 85 tisíc pixelů je hodnota opravdu podprůměrná. I přes nárůst velikosti LCD zůstalo zachováno praktické místo pro palec pod ovladači zoomu, škoda jen, že z něj vymizely zdrsňovací protiskluzové zarážky. Tento model si ponechal konstrukci bez optického hledáčku, který by byl pro svou miniaturní velikost sotva použitelný.


Tento digitál je možné aktivovat nejen hlavním vypínačem, ale také jedním z dvou tlačítek pro změnu pracovních režimů fotoaparátu. Hlavní vypínač tak opravdu slouží jen k vypínání přístroje
Max. velikost

S řadou stylových digitálů může mít uživatel nesnáze při jejich uchopení, tyto starosti lze u S500 pustit za hlavu. I přes plochý štíhlý tvar a minimální zarážku ve přední části se fotoaparát drží dobře oběma rukama, i když pozor si musíte dávat, aby vám občas palec levé ruky nesklouzl na displej.


Exilim S500 je štíhlejší než po požití odtučňovacího koktejlu. Kdybychom nepočítali designové výstupky, měří v nejtenčím místě pouhých 13 mm
Max. velikost l Max. velikost

Pokračování 2 / 4

Funkce, vybavení

Rosteme z plenek

Také ve funkční výbavě toho expoziční automat S500 pobral více než jeho dříve vylíhnutý kolega. Především jsme se již zmínili o pěti milionech světlocitlivých buněk na CCD snímači. Ten konečně dorostl na – pro tuto třídu běžnou – velikost 1/2,5“ (Exilim EX-S100 disponoval snímačem 1/3,2“). Do standardu – stále mějme na mysli stylové ultra/kompaktní digitály – se novinka zařadila také trojnásobným optickým zoomem oproti předchozímu 2,8× přiblížení. Parametr na širokém konci ohniska odpovídá při přepočtu na kinofilmové políčko 38 mm, na dlouhém 114 mm. Daní malých rozměrů je světelnost objektivu F2,7–5,2. Jak jsme ale konstatovali již v předešlém článku, jsou tato čísla výrazně pozitivnější než u Casia Exilim EX-S100.

Stejně jako jsme u předchozího modelu pochválili velice dobrou práci autofokusu, následovník si tuto pozici drží. Optika je schopna zaostřovat obrazy od 40 cm i ve ztížených podmínkách, a to poměrně rychle, nápomocna je jí silná AF lampa s dlouhým dosahem. Makrosnímky pořizuje fotoaparát na široké ohnisko poněkud „zdaleka“, při vzdálenosti objektu 17 cm. V nabídce motivových programů BestShot se vyskytuje program Flower (květina), který funkci Makro spouští automaticky (kromě toho, že nastavuje bodové měření a saturaci do +1).


Zleva: Standardní ostření, režim Makro, scénický program Flower
Max. velikost l Max. velikost l Max. velikost

Vedle nastavení Autofokusu, Makra nebo režimu Nekonečno najdete v nabídce tradiční „casiovský“ PanFocus a možnost manuálního zaostřování.

Funkcí jako Brno

Pro úplnost si shrňme, které parametry může majitel fotoaparátu ovlivnit. Patří mezi ně samozřejmě rozlišení fotografií (přístroj podporuje i poměr stran 3:2), výstupní kvalita, citlivost snímače v rozmezí ISO 50-400, vyvážení bílé barvy včetně uživatelské kalibrace a sotva by mohla chybět korekce expozice v tradičním rozsahu ±2 EV v krocích po 1/3 EV. Na výběr jsou také tři způsoby měření expozice, barevné filtry (včetně červeného, zeleného a modrého), ostrost, kontrast, saturace i korekce blesku ±2 EV v krocích po 1 EV.

Výborným pomocníkem při komponování scény je reálný i náhledový histogram, v obou případech ukazující i rozložení jednotlivých kanálů RGB. Příjemnou funkcí může pro začátečníky být úplný reset nastavení po vypnutí fotoaparátu a následný start do plné automatiky.

A budeme stabilní?

Nejvýraznější tahákem, který Casio propaguje, představuje „stabilizátor“ obrazu Anti Shake DSP. V tomto případě však zapomeňte na podobnost se skutečným Anti Shakem od Koniky Minolty a věnujte pozornost dovětku DSP, což znamená Digital Signal Processor a mnohé napovídá. U Casia se totiž nejedná o stabilizaci v pravém slova smyslu, ale o pouhé preferování vysoké citlivosti ISO 800 a 1 600, kterou jinak manuálně nenastavíte. Jak asi vypadají fotografie z malého snímače při ISO 1 600? Podívejte se na následující ukázky…


Nepříjemné je, že přístroj v režimu Anti Shake DSP nastavuje vysoké ISO i v situacích,
kdy to vůbec není nutné – například za jasného slunečného dne v exteriéru.
Max. velikost l Max. velikost

Jedeme ve stylu MPEG-4

Takřka žádný z digitálních fotoaparátů nepostrádá možnost záznamu krátkých videosekvencí. Casio EX-S500 nabízí ozvučený videozáznam v tom doposud nejlepším rozlišení (mimo výjimku KM A200) a formátu, jak to prozatím kompaktní digitály dokáží. Disponuje rozlišením 640 × 480 obrazových bodů při snímkové frekvenci 30 sn./s., navrch před konkurencí má kódování MPEG-4 (ostatně jako některé další firemní novinky, například Casio Exilim EX-Z750). Fotoaparát by však mohl ještě fungovat jako diktafon, chybí mu také možnost dodatečných zvukových poznámek k jednotlivým snímkům.

Všechna data jsou ukládána na SD/MMC paměťovou kartu, kterou si musíte dodatečně obstarat, neboť ve výbavě (ani jiných kompaktních Casií) žádnou neobdržíte. Malá výtka směřuje k velikosti interní paměti, neboť kapacita 8,3 MB je dostačující pouze pro dva snímky.

 
Tři vlastnosti, na které nové Casio láká uživatele:
5 megapixelů, stabilizátor obrazu a video ve formátu MPEG-4
Max. velikost

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Musíme konstatovat, že testy obrazové kvality Casia Exilim Card EX-S500 dopadly mnohem lépe než už předchůdce S100. Objektiv fotoaparátu sice vykazuje na širokém ohnisku soudkovité zkreslení, jedná se však spíše o standardní problém kompaktů než o odstrašující případ. Také snímky vyfotografované na dlouhé ohnisko nejsou žádní svatoušci, neboť jsou poznačeny mírnou sférickou vadou. Ani na jednom konci se však nemusíte obávat nepříjemností v podobě jiné fotografie než té, jakou jste skutečně chtěli pořídit: LCD displej má totiž 100 % pokrytí snímané scény.

Z hlediska rozlišení lph (lines per height), tedy rozpoznatelných čar na našem testchartu, si vede lépe široké ohnisko. Obávanou záležitostí digitálů bývá – ve větším či menším měřítku – vytrácející se ostrost směrem k okrajům snímků. U testovaného modelu docházelo ke ztrátě kresby na širokém ohnisku v pravém dolním rohu, na dlouhém konci pozvolna ve všech rozích.

Pouze málokterý digitál je osvobozen od chromatické vady, model Casio EX-S500 jí však trpí zcela zanedbatelně, a to pouze u snímků pořízených na široké ohnisko. Rozhodně potěšitelná je práce obrazového procesoru, který dobře zpracovává barvy, zvláště pleťové odstíny mají reálné podání. Pokud by se vám však přece jen zdály fotografie lehce saturované, můžete přímo v přístroji ovlivnit jejich nastavení, a to vždy v hodnotách ±2.

Naměřili jsme

Jak jsme si mohli v tradici fotoaparátů od Casia zvyknout, jejich rychlostní parametry patří k dobrým, a stejně tak Exilim EX-S500 je svižný přístroj. Pomalu se začíná standardizovat neměřitelná hodnota u pořizování snímků s namáčknutím, tuto hodnotu ukazovaly také naše monitorové stopky. Trochu vás však může podráždit delší prodleva při ukládání dat. Příznivci sériového snímání se tentokrát pomějí (i když rychlost 1,73 sn./s. není nijak závratná), předchozí S100 tuto záležitost bojkotovala.

  • první snímek: 1,53 s
  • zpoždění – bez namáčknutí: 0,23 s
  • zpoždění – s namáčknutím: neměřitelné
  • ukládání – připravenost k dalšímu snímku: 3,98 s
  • sekvenční snímání: 1,73 sn./s
  • max. počet snímků v sérii: omezený kapacitou karty

Všechna měření s použitím karty Lexar Media 512 MB High-Speed 32×, při rozlišení 2 560 × 1 920 px a nejnižší kompresi JPEG

Graf šumu

Podstatnou roli pro mnohé uživatele, kteří si chtějí tisknout větší snímky, je hladina šumu. Jak tomu bývá u srovnatelných digitálních šperků, i v případě Casia S500 je tento parametr sázkou 50 na 50. Jak ukazuje náš graf, při nejnižších nastaveních citlivosti ISO 50 a ISO 100 nečiní šum fotografiím nijakou zátěž, v ostatních případech je však pověstné „zrno“ velmi znatelné.

ISO

Jasová složka

Kanál R

Kanál G

Kanál B

ISO 50

2,13

2,93

2,27

3,11

ISO 100

2,53

3,44

2,75

4,06

ISO 200

5,69

6,55

5,73

6,81

ISO 400

4,54

5,78

4,99

7,71

Demosnímky

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko

 
Max. velikost

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko

 
Max. velikost

Zoom – nejkratší ohnisko

 
Max. velikost

Zoom – nejdelší ohnisko

 
Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo

 
Max. velikost

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk

 
Max. velikost

Pleťové odstíny s bleskem

 
Max. velikost

Standardní scéna

 
Max. velikost

Makro reálné

 
Max. velikost

Makro exaktní

 
Max. velikost

S Casiem S500 pořídíte i pěkné záběry ryb v akváriu, foceno s citlivostí ISO 400

 
Max. velikost
 
Max. velikost

Na dlouhé ohnisko fotoaparát netrpí chromatickou vadou

 
Max. velikost

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Není pochyb o tom, že ultratenký fotoaparát Casio Exilim Card EX-S500 má velice dobrou základnu ve funkční výbavě. Expoziční automatika pracuje, jak si můžete prohlédnout na demosnímcích, uspokojivě. Pokud máte v plánu prohlížet si snímky ihned po vyfotografování, oceníte 2,2“ displej, který je ve standardních světelných podmínkách dobře čitelný. Autofokus a jeho pomocný přisvětlovací reflektorek vás nezklamou ani při horším osvětlení, trochu delší je však prodleva při ukládání dat.

Pro ty, kteří si rádi vybírají, třeba z barevných variant, připravil výrobce trojí možné opláštění: bílé, šedé a oranžové. Bohužel se však za každou legraci platí, a tak i tento model má poněkud nadsazenou pořizovací cenu.

Plusy:

  • dobrá zaostřovací schopnost
  • RGB histogram
  • výkon akumulátoru

Mínusy: 

  • zavádějící označení „stabilizátoru“
  • rozlišení LCD 
  • délka ukládání dat

Cena:

  • 11 490 Kč

Zdroj:

FAST ČR, a. s.
Říčany u Prahy
kontakt: 323 204 111
www.fast-casio.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud