Recenze Panasonic DMC-LS1: optický stabilizátor to jistí

Recenze Panasonic DMC-LS1: optický stabilizátor to jistí

Jednou z novinek firmy Panasonic, která byla představena na letošním veletrhu PMA, je model Lumix DMC-LS1. Je vybavený novým standardem všech Lumixů, optickým stabilizátorem obrazu Mega O.I.S.

Lumix DMC-LS1 se v mnohém podobá staršímu modelu DMC-LC70, a to vzhledem a rozměry společně s funkční vybaveností. Nebyla by to ovšem novinka, kdyby neměla také větší množství rozdílů a vylepšení, mezi nimi například vychvalovaný optický stabilizátor.

Konstrukce a ovládání

Parametry rozlišení snímače a rozsahu ohnisek objektivu jsou stejné jako u modelu LC70. Snímací CCD čip disponuje čtyřmi miliony efektivních pixelů, objektiv pak trojnásobným zoomem s rozsahem 35–105 mm. Optika se už ale nechlubí značkou Leica – objektiv je typu Lumix DC Vario.

Klepněte pro větší obrázek

Tělesnou konstitucí LS1 nijak nevyčnívá z řady digikompaktů. Veškerá elektronika je skryta v malém plastovém těle stříbrné barvy. Design s oživujícím detailem v podobě pochromovaného prstence kolem objektivu není příliš originální, líbit se však bude příznivcům jednoduché elegance. Ergonomii podporuje šikovný grip pro pravou ruku i místo pro palec na zadní straně přístroje.

Klepněte pro větší obrázek 

Vzhledem ke kapesním rozměrům snad nepřekvapí absence hledáčku, který stejně u mnoha uživatelů obdobných automatů zůstává nevyužit. U LCD displeje výrobce slibuje technologii TRM, čili „výborný odraz světla pro výborný obraz i venku“, což však není nijak dále specifikováno a taktéž jsem v praxi žádné výjimečné vlastnosti displeje nepozorovala. Navíc bylo zklamáním rozlišení pouhých 85 tisíc bodů. Dobrý dojem tedy zachraňuje LCD alespoň svojí sympaticky rozměrnou dvoupalcovou úhlopříčkou. K tomu možno přidat pochvalu za 4 zobrazovací módy, ovladatelné komfortně speciálním tlačítkem. Jeden z nich umožňuje zobrazení reálného histogramu, v této třídě digitálů funkcí nadstandardní, a další zobrazuje užitečnou mřížku pro snadnější komponování záběrů.

Klepněte pro větší obrázek 

Přístroj napájený 2× AA akumulátory nemá velkou spotřebu energie. Při testování s NiMH o kapacitě 1700 mAh jsem nafotila 385 snímků, z toho asi polovina byla vyfocena s použitím blesku.

Použitým paměťovým médiem může být SD či MMC karta a navíc je k dispozici i záložní interní 14MB paměť přímo ve fotoaparátu.

Pokračování 2 / 4

Funkce a vybavení

Funkce a vybavení

K fotografování s tímto kompaktem máte možnost užít běžné automatické režimy a jejich různé modifikace. Úplný začátečník uvítá režim „Srdíčko“ s minimem možností kontroly, ale s užitečnou funkcí kompenzace protisvětla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Za normálních podmínek je automatika v protisvětle zmatena a z vašeho objektu je pouze obrys. Funkcí protisvětla se kompenzuje expozice směrem výše, a tak je vše jak má být.

Na otočném voliči dále najdete kromě normálního automatického i ekonomický mód, který pouze navíc redukuje spotřebu baterií, především snížením jasu LCD displeje až jeho úplným vypnutím po několika sekundách nečinnosti. Nemějte jej však v dobrém úmyslu zapnutý trvale, pokud upřednostňujete připravenost a pohotovost focení.

Klasicky objevíte nabídku 9 ustálených scénických programů, skrývající se pod 2 shodnými položkami kruhového voliče. Tímto si můžete předvolit dva vaše oblíbené programy a mít je po ruce. Programy se zobrazují i s krátkými popisky pro usnadnění výběru, které jsou však dle mého nadbytečné. Ikona či název programu řeknou vše.

Rozsah zaostřovacího systému ve všech režimech, mimo makra, je od 50 cm, na nejširší ohnisko se vám někdy povede zaostřit i při 20 cm. Na své si přijdou i příznivci malých objektů, v makro režimu můžete zaostřit od 5 cm. Autofokus může pracovat se 4 systémy ostření. Dle fotografovaného objektu si tak vyberete 1bodové, 3bodové, 5bodové či spot měření podle 1 malého bodu. Celkově se mi ostření nejevilo příliš spolehlivé v problematických podmínkách, takže pro příklad, při fotografování portrétů, navíc s použitím nejdelšího ohniska, nepočítejte se 100% výsledky. Velký oříšek představuje také ostření v šeru, a to díky špatné světelnosti objektivu při jiném než nejširším ohnisku. Užitečným pomocníkem alespoň pro kratší vzdálenosti by bylo asistenční světlo autofokusu, které zde chybí.

Mezi nejlákavější výbavu jistě patří stabilizátor obrazu. U ultrazoomových modelů je tato funkce k mání běžně, ale u kompaktních fotoaparátů – navíc s pouhým trojnásobným zoomem – rozhodně nejde o samozřejmost. Panasonic jej zabudoval do všech nových modelů fotoaparátů a patřičně si na něm zakládá jako na velkém osvoboditeli od vašich roztřesených rukou a rozmazaných snímků. Základním pravidlem je, že stabilizátor obrazu eliminuje pouze pohybovou neostrost způsobenou pohybem vaší ruky při delších expozičních časech. Využijte jej tedy při fotografování při nedostatečných světelných podmínkách v místnosti či k večeru, ale i když hrozí větší roztřesení při dostatečném osvětlení.

A co ukázala praxe? Protože světelnost malých objektivů, jako u tohoto přístroje, není vůbec ideální, s delšími časy se potýkáte vcelku často a pomocník v podobě stabilizátoru se tak hodí. V některých případech jsem nebyla vzhledem k podmínkám (malý aparát, kompozice záběru pomocí odstupu od LCD či autoportrétování) schopna udržet ani časy 1/60 s, a tehdy stabilizátor šikovně vypomohl k ostrému snímku. Jindy byl užitečný při focení v temnější místnosti, kdy prokázal funkčnost i při čase 1/8 s.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vlevo bez stabilizátoru vidíte rozmazání vlivem roztřesení ruky při čase 1/40 s, vpravo se stabilizátorem je fotka ostrá.

I přesto, že se jedná o nejjednodušší z nových modelů Lumixů, nabízí tento kompakt nepříliš časté funkce i pro ty, co chtějí své výsledky ovlivnit a trochu si pohrát. Horní šipkou kurzorového tlačítka korigujete expozici, zvolíte autobracketing či ručně upravíte barevné podání. Vyvážení bílé nabízí kromě pěti voleb i ruční nastavení zaměřením na bílou plochu. A jen tak pro zajímavost, v režimu prohlížení fotografií můžete využít možnosti skupinového výběru fotek pro uzamčení či vymazání, místo provádění jednotlivě.

Některé potenciální zájemce jistě bude zajímat režim videosekvencí. Videokameru vám nenahradí ani zdaleka. Video s nepříliš velkým rozlišením 320 × 240 bodů je bez zvuku a při jeho natáčení nemůžete ani použít transfokátor. S volitelnou snímkovou frekvencí 30 fps však většina bude spokojena a navíc délka videozáznamu je omezena pouze kapacitou paměti vaší karty. Video je uloženo ve formátu Quick Time Motion (MOV).

Běžné používání blesku nečinilo žádné problémy, s podáním barev si přístroj poradil. Jen u tohoto malého blesku nepočítejte s velkým dosahem, hlavně při delším ohnisku.

Pokračování 3 / 4

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Obrazová kvalita, testy, demosnímky

Šum při citlivost do ISO 100 zvládá Panasonic LS1 dobře – na snímcích rušivě nepůsobí. Ostatně průběh šumu v jasovém kanále je více než příznivý, u vyšších citlivostí kazí obraz obvyklá odchylka modrého kanálu RGB.

Klepněte pro větší obrázek 

Bohužel, pokud si budete chtít ISO hodnotu hlídat a nastavit ji na tu nejnižší, nemůžete pak využít scénické režimy, kde ji neovlivníte.

Chromatická vada je na kontrastních hranách viditelná, ale při vyšších hodnotách clonového čísla je zanedbatelná.

Barevné podání je velmi dobré, zejména pleťové barvy jsou reprodukovány citlivě.

Malým zklamáním bylo rozlišení – s jemnými detaily si optika a snímací soustava příliš neporadila, na druhou stranu objektiv vykazuje ostrost v téměř celé ploše a může se pochlubit mizivým sférickým zkreslením.

Naměřili jsme

Při běžném fotografování v příznivých světelných podmínkách vás přístroj potěší poměrně rychlou reakcí s velmi rychlou odezvou závěrky a skvělou rychlostí sériového snímání. Pomalý 5sekundový náběh přístroje vás ale může dostatečně „poškádlit“. Nedočkaví lovci momentek nechť nepočítají s lovy při použití blesku, jelikož po jeho odpálení je přístroj opětovně připraven často až za 5 s.

  • první snímek: 5,00 s
  • snímek bez namáčknutí : 0,63 s
  • snímek s namáčknutím: neměřitelné
  • ukládání-připravenost k dalšímu snímku: 1,48 s
  • rychlé sériové snímání: 4,3 sn./s
  • počet snímků v rychlé sérii: 4 sn.
  • nekonečné sériové snímání: 1,8 sn./s
  • počet snímků v sérii: do zaplnění paměti

měřeno s paměťovou kartou Panasonic SD, 512 MB ve formátu JPEG s nejnižší kompresí

Demosnímky

Testovací obrazec – nejkratší ohnisko (nejvyšší rozlišení):

Klepněte pro větší obrázek 

Testovací obrazec – nejdelší ohnisko (nejvyšší rozlišení):

Klepněte pro větší obrázek

Standardní scéna (nejvyšší rozlišení):

Klepněte pro větší obrázek

Makro exaktní (nejvyšší rozlišení):

Klepněte pro větší obrázek 

Makro reálné (nejvyšší rozlišení):

Klepněte pro větší obrázek 

Zoom – nejkratší ohnisko (nejvyšší rozlišení):

 Klepněte pro větší obrázek

Zoom – nejdelší ohnisko (nejvyšší rozlišení):

Klepněte pro větší obrázek 

Pleťové odstíny – denní světlo (nejvyšší rozlišení):

Klepněte pro větší obrázek 

Pleťové odstíny – denní světlo + blesk (nejvyšší rozlišení):

Klepněte pro větší obrázek 

Pleťové odstíny s bleskem (nejvyšší rozlišení):

Klepněte pro větší obrázek 

Pokračování 4 / 4

Celkové hodnocení

Celkové hodnocení

Nejlevnější digitál od Panasonicu – Lumix DMC-LS1 je ze všech nových modelů tím nejjednodušším a je učen pro nenáročné uživatele. Přesto však s ním máte k dispozici alespoň trojnásobný zoom a rozlišení 4 megapixely. Zobrazování expozice, možnost její korekce a čtyři režimy ostření jsou důkazem, že to není model jen na pouhé „cvakání“.

Pokud srovnáte LS1 s ostatními digitály, zjistíte, že nepatří k nejlevnějším modelům, avšak jako jediný ve své třídě má velké plus v podobě stabilizátoru. Je tedy pouze na uživateli, zda si za tuto výjimečnou funkci připlatí.

Plusy a minusy

+ stabilizátor obrazu
+ reálný histogram
+ rychlé sériové snímání

– chromatická vada
– horší optika
– videozáznam bez zvuku


zdroj: Panasonic, Praha
kontakt: 236 032 511, www.panasonic.cz
cena: 7 495 Kč vč. DPH

Určitě si přečtěte

Články odjinud