DIGIarena.e15.cz

Recenze: Panasonic Lumix DMC-FZ5

Seznam kapitol
Po úspěchu nejvyspělejšího ultrazoomu řady FZ od Panasonicu – FZ20, vstupuje na scénu další model, disponující 5Mpx senzorem, objektivem zvučného jména Leica a stabilizátorem obrazu O.I.S.
Recenze: Panasonic Lumix DMC-FZ5

Po úspěchu modelu FZ20 Panasonic v únoru tohoto roku představil nová dítka nadějných vlastností, modely Lumix DMC-FZ4 a DMC-FZ5. Tyto digitály jsou přímým nástupcem třímegapixelového DMC-FZ3 a zčásti také navazují na zmiňovanou pětimegapixelovou FZ20.

Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce a ovládání
V oblasti designové se zachoval osvědčený klasický vzhled hranatějšího tvaru. Panasonic se jím nesnaží nijak zvláště zaujmout, jak vidíme třeba na příkladu Koniky Minolty (zejména modely řady Z). Ve srovnání s FZ20 blížící se rozměrovými parametry k jednooké zrcadlovce, je FZ5 menší a lehčí. Rozměry vychází z modelu FZ3, po nadšeném uchopení do ruky vás však překvapí nízkou hmotností. S akumulátorem a kartou váží přesně 326 g.

Klepněte pro větší obrázek

Někteří tedy mohou nabýt dojmu „bakelitové hračky“, navíc v souvislosti s matným stříbrným provedením. Dlužno dodat, že tento model je nabízen i ve slušivějším fotograficky černém kabátě. Většina uživatelů ale bude těmito parametry pravděpodobně potěšena – Panasonic si na kompaktních rozměrech a nízké hmotnosti opravdu zakládá. Ovšem nutno podotknout, že pokud Lumixe ozdobíte adaptérem se sluneční clonou, vzhledem k vyvážení těla se vám celek bude mírně převažovat dopředu, což ke stabilitě to nepřispěje.

I přes zachování rozměrů s FZ3 se však na práci designerů dostalo. Grip zmohutněl a byl vybaven pogumováním ve větším rozsahu. Spolu s malou reorganizací polohy spouště to přineslo pohodlnější a praktičtější možnost uchopení přístroje.

Klepněte pro větší obrázek

Tlačítka pro ovládání nejsou příliš vystouplá a citlivá, tudíž nehrozí, že se omylem dostanete na výběr funkci, kterou v té chvíli nepotřebujete.

Hledáček umístěný zcela vlevo nemusí zdaleka každému vyhovovat a navíc by nemusel čnít tak do prostoru. Na druhou stranu však disponuje dobrou očnicí, odstiňující parazitní světlo a také vestavěnou dioptrickou korekcí. Hledáček je malý a má pouhých 114 000 obrazových bodů, ale nutno dodat, že v praxi se s ním fotí kupodivu příjemně.


Klepněte pro větší obrázek

Digitální sekci zastupuje CCD snímač s rozlišením 5 milionů efektivních bodů o celkové velikosti 1/2,5". Jako u většiny vyspělých modelů Panasonicu padl výběr na kvalitní návrh objektivu osvědčené firmy Leica, zde Vario-Elmarit s rozsahem ohniskových vzdáleností 36–432 mm (v přepočtu na kinofilm). Datové hodnoty čipu zpracovává opět poměrně nový procesor Venus Engine II, který umožnil kvalitnější zpracování obrazu (svislé a vodorovné rozlišení bylo zlepšeno o 10 %) a rychlou odezvu, což jsou podstatné znaky celkové výkonnosti. I režim sekvenčního snímání byl vylepšen: snímky lze ukládat až do zaplnění kapacity paměťové karty.

Tento ultrazoom disponuje 12násobným rozsahem optiky, tzn. ohnisková vzdálenost objektivu se pohybuje v rozmezí 6–72 mm (v přepočtu na kinofilm 36–432 mm). Při ovládání transfokátoru se přesvědčíte, že je velmi jemné, přes nejmenší ohnisko k nejdelšímu se dostanete přes téměř 30 kroků, což je skvělé.
Další změnou v přirovnání k FZ3 je zhoršení světelnosti objektivu. Zatímco u FZ3 je v celém rozsahu ohnisek F2,8, u FZ5 je na nejdelším ohnisku F3,3. Nicméně stále jde o výbornou hodnotu, která vám umožní exponovat i s realtivně dlouhými časy.

Co za další změny oproti FZ3 následovalo, je zvětšení úhlopříčky LCD displeje z 1,5 na 1,8 palců a rozlišení. Škoda jen, že toto rozlišení stále zaostává, LCD má pouze 130 000 bodů. Útěchou vám budou funkce zobrazení při focení i přehrávání fotografií (viz. Funkce a vybavení).

Napravo nahoře od objektivu se nachází mikrofon a AF-assist lamp (pomocné světlo autofokusu). Tato funkce pro rychlejší a vůbec správné zaostření ve tmě je brána Panasonikem jako velké lákadlo, ale v praxi byla mírně zklamáním, jelikož vám „asistuje“ pouze na velmi krátké vzdálenosti.

Přístroj je určen pro spolupráci s paměťovými kartami Secure Digital. Většina aparátů pro SD karty, jako tento, je kompatibilní i s typem karet MMC. Pokud však chcete přístroj plně využít, nedoporučuji je pro jejich pomalou rychlost zápisu. Slot pro kartu je umístěn zespodu vedle akumulátoru, což oproti umístění karet na boku u jiných digitálů, znemožňuje manipulaci s paměťovou kartou, pokud je aparát na stativu.
Jako součást balení najdete kartu SD, která má pouze 16 MB. Počítejte tedy s tím, že pro fotky z 5 MP fotoaparátu je to místo velice nedostačující. V obvyklém formátu JPEG s nejvyšším rozlišením se sem natěsná přibližně 7 fotografií (záleží na charakteru snímané scény a tím množství informací v obraze). V nejobsáhlejším formátu TIFF ani jedna jediná. Nutností je dokoupit kartu s větší kapacitou, i tomu méně náročnému uživateli doporučuji větší než 256 MB.
 
Napájení je stejně jako u ostatních přístrojů řady FZ řešeno Li-Ion akumulátorem. Toto řešení považuji za velice elegantní. Akumulátor je malý, lehký a má velkou výdrž. Podle standardu CIPA za jeden cyklus zachytíte 300 fotografií. V praxi mám ověřeno, že výdrž vás opravdu nezklame. Navíc plné nasycení na další cyklus trvá pouze 2 hodiny. Indikace stavu baterií je velice přesná  a nemůže se vám stát, že by vás vybitý akumulátor zaskočil náhle.

Klepněte pro větší obrázek

Stálicí v příslušenství modelů řady FZ je masivní plastová sluneční clona, která zamezuje vzniku odrazů a přezáření při fotografování proti slunci. Upevnění na objektiv je však odlišné od FZ20 a jak jinak, vylepšené. Dříve se clona musela nasadit, zaklapnout, srovnat a přitáhnout šroubek. Nyní sluneční clonou objektiv nasadíte jednoduše přes bajonetový adaptér. Postup je snadný a rychlý: nasadit a pootočit a následně  zacvaknout. Na adaptér navíc můžete našroubovat filtry se závitem 55 mm, které bývají bez větších obtíží dostupné.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 50 komentářů

Nejnovější komentáře

Panasonic FZ 20 - datum na snímku a panorama… Viktor 25. 9. 2006, 17:50
Re: Dotaz? demokre 16. 7. 2006, 21:43
Re: Nuda Phetronius 25. 5. 2006, 13:02
pouzdro Marcco 27. 4. 2006, 16:55
Dotaz? charlie36 19. 3. 2006, 14:20

Další podobné články

Panasonic zlevnil model Lumix G9 o 10 000 Kč

Panasonic zlevnil model Lumix G9 o 10 000 Kč

Fujifilm X-E3: Stylová a výkonná bezzrcadlovka (test)

Fujifilm X-E3: Stylová a výkonná bezzrcadlovka (test)

V dnešním testu se budeme věnovat pokročilé bezzrcadlovce Fujifilmu X-E3, která v mnohých parametrech kopíruje top model značky Fuji X-T2. Co všechno tento fotoaparát zvládne a vyplatí se do něj investovat?

Leica C-Lux – kompakt s velkým snímačem a 15× zoomem

Leica C-Lux – kompakt s velkým snímačem a 15× zoomem

Nejlepší odolný digitál na dovolenou? Výběr není příliš velký.

Nejlepší odolný digitál na dovolenou? Výběr není příliš velký.

Období dovolených se pomalu ale jistě blíží a mnoho z nás by si rádo uchovalo vzpomínky na dobu strávenou u moře nejen pro zahřátí v zimních měsících. Právě na aktivní dovolenou se zdá být outdoorový kompakt ideálním přístrojem.

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Když vývojáři oblíbené mobilní fotografické aplikace oznámili, že chystají nástupce v podobě titulu Camera+ 2, byl to důvod k radosti. Ve finále to ale bohužel taková sláva není.

Panasonic připravil aktualizaci firmwaru pro bezzrcadlovky řady Lumix G

Panasonic připravil aktualizaci firmwaru pro bezzrcadlovky řady Lumix G

Panasonic zvýhodnil nákup digitálů a objektivů – ušetřit můžete přes 6000 Kč

Panasonic zvýhodnil nákup digitálů a objektivů – ušetřit můžete přes 6000 Kč

Další z významných výrobců digitálních fotoaparátů spustil letní cashback akci, do které je zahrnuto celkem 19 produktů. Vedle šestice bezzrcadlovek standardu micro 4/3 je to i třináctka zajímavých objektivů.

hähnel Modus 600RT – nový externí blesk pro standard micro 4/3

hähnel Modus 600RT – nový externí blesk pro standard micro 4/3