DIGIarena.e15.cz

Retušování digitálních fotografií podle profesionálů

Vyplatí se investovat do výukových DVD Profesionální postprodukce od Stanislava Petery? Dozvíte se v naší recenzi.

Retušování a obecně úpravy digitálních fotografií v současnosti představují pracovní náplň mnoha profesionálů, stejně jako koníček pro několikanásobně větší skupinu amatérských fotografů. Oblibě těchto technik nasvědčují i desítky knižních titulů věnovaných pracovním postupům v Adobe Photoshopu, jež jsou dostupné i u nás.

Co zde na rozdíl od anglicky mluvících zemí doposud trochu chybělo, jsou výukové videokurzy, jež procesy digitální postprodukce líčí více či méně názornějším postupem, než jak to dokáže návod v podobě textu a obrázků. Tuto díru na trhu se rozhodl zaplňovat Stanislav Petera, nadějný mladý fotograf a grafik, jehož zkušenosti potvrzují fotografické editorialy publikované v předních módních magazínech, jako je Harper´s Bazaar nebo Dolce Vita.

Klepněte pro větší obrázek 
Na dosud vydané tři DVD Profesionální postprodukce: „Retuše“, „Matte painting a airbrush“ a „Barvy a tonalita“
v krátké době naváže disk věnovaný focení extrémních sportů.

Exkluzivita má svou cenu

Pod Peterovou značkou Light Garden Academy k dnešnímu dni vyšly již čtyři DVD disky, věnované pokročilé tvorbě a zpracování digitálních fotografií, z nichž prvním třem věnujeme tuto recenzi.

Už samotná cena (v rozmezí jedenácti až třinácti set korun za jeden disk) a luxusní zpracování bookletů napovídá, že cílovou skupinou těchto výukových kurzů mají být zřejmě lidé, kteří se postprodukci digitálních fotografií věnují s opravdovým zájmem, či na profesionální bázi.

První díl série „Profesionální postprodukce“ vás provede různými druhy retuší módních fotografií. Dozvíte se, jak s využitím základních nástrojů Photoshopu zdokonalit modelce pleť, prozářit oči, dodat vlasům věrohodný lesk, nebo přirozeným způsobem vyvážit barevnost celé postavy.

Zvláštní důraz je kladen na využití nástroje „high pass“ (česky „horní propust“), kterým lze snímek velmi rafinovaným způsobem například doostřovat. Řeč bude okrajově také o počítačové „plastické chirurgii“, tedy praktikách, při nichž jsou modelkám měněny tělesné proporce vstříc vytyčeným ideálům. Stanislav Petera poukáže též na to, jak úpravou světla a kontrastu dodat fotografiím patřičnou atmosféru a v základních rysech představí techniku airbrushe. Jeden a půl hodiny trvající disk obsahuje pět kapitol, z toho čtyři videonávody, z nichž ten poslední, nazvaný „úvod do komplexních kompozic“, je oproti ostatním spíše jen stručnou ochutnávkou toho, na co se můžete těšit v dalších titulech.

Klepněte pro větší obrázek 
Předpokladem pro zvládnutí prezentovaných technik je nejen dobrá znalost
Adobe Photoshopu, ale také jistý výtvarný talent.

Vytváření umělé reality

Tvorbu náročných fotomontáží v míře vrchovaté nabídne druhý disk pojmenovaný „Matte painting a airbrush“, v němž patří hlavní slovo zkušenému grafikovi Jaroslavu Stehlíkovi. Sto pět minut trvající kurz vychází z přípravy tří fotografií publikovaných v magazínu Dolce Vita, na kterých je představeno využití airbrushe při dotváření světelné atmosféry a prostorovosti snímků, například dokreslováním zcela neexistujících světelných zdrojů. Samotný matte painting, tedy skládání snímků z více obrazů zastupovaných maskami, je na DVD představen nejprve v názorném teoretickém úvodu na základě scén ze známých hollywoodských filmů (Pán prstenů a King Kong), v rámci poslední kapitoly pak i v praktické ukázce krok za krokem.

Náplní třetího disku je důkladné pojednání o zpracování barev a tonality v pojetí Stanislava Petery. Celkem sedm kapitol vás během hodiny a půl seznámí se základy teorie barev, přístupy ke globálním změnám tonality, selektivním tónováním a tvorbou optimálně černobílých snímků. Zdůraznění si zaslouží speciální techniky, při kterých je s pomocí rozličných kombinací vrstev a kanálů v barevných prostorech RGB a CMYK dosahováno velmi atraktivních efektů.

Klepněte pro větší obrázek 
K dokonalému výsledku někdy vede až překvapivě jednoduchá cesta.
Uvedený obrázek byl vylepšen pouhou manipulací s barevnými kanály.

Vyplatí se koupit?

Co do technické kvality zpracování DVD je zejména u prvního disku zřejmý nepoměr mezi skutečně luxusní formou (tzn. obalem) a obsahem DVD. Je patrné, že šlo o první vlaštovku a autoři teprve hledali cesty, jak svým posluchačům výukový kurz zprostředkovat. Kamera poměrně zbytečně často zachycuje samotného grafika, přičemž pro pozorovatele je zásadní pouze dění na monitoru.

Spousta postupů je prezentována bez bližšího vysvětlení a vzhledem k omezenému rozlišení DVD videa si i profesionál zběhlý v používání Photoshopu musí občas některé úkony pouze domýšlet. Záznam by zároveň zasloužil mírně prostříhat a oprostit od zcela hluchých míst. Na druhou stranu je popisovaná problematika skutečně velmi zajímavá a v mnohém přínosná. U zbývajících dvou disků je již kvalita zpracování záznamu na velmi vysoké úrovni, vše je názorné, zřetelné a s detailním výkladem.Vysoká obsahová úroveň je vlastní všem dílům série.

Klepněte pro větší obrázek 
Matte painting a airbrush v hojné míře využívají filmová studia, například pro dotváření „fotografií“
z počítačově renderovaných snímků, jako byl i zobrazený King Kong.

Na závěr se patří položit otázku, která se již objevila i v diskusních fórech na fotografických webech: Má pořízení výukových DVD od Stanislava Petery cenu? Odpověď závisí na tom, nakolik jste vy sami zběhlými v počítačové postprodukci fotografií, nakolik je pro vás přitažlivé seznámení s profesionálními technikami (o nichž se v běžné literatuře příliš nedočtete) a samozřejmě pak na ochotě investovat do rozšíření vlastních grafických obzorů poměrně nemalou částku. Faktem je, že DVD skutečně obsahují praktiky, při jejichž pochycení dokážete připravovat na pohled zajímavější snímky se zajímavějším světlem, větší hloubkou a působivými barvami.

Díky tomu, že autoři na disky umístili i zdrojové PSD soubory s rozdělenými vrstvami, můžete si všechny ilustrované postupy sami vyzkoušet a experimentovat s nimi. Odpověď tedy zní – ano, pokud je váš vztah k digitálním fotografiím skutečně vážný a běžné praktiky doporučované například matadorem literatury o digitálních úpravách Scottem Kelbym už máte v malíčku, pomohou vám DVD od Light Garden Academy postoupit v retušování a digitální postprodukci opět o úroveň výš.

Další článek
celkem 39 komentářů

Nejnovější komentáře

<a rel="nofollow" href="http://svet-online.w… deee 3. 2. 2015, 11:40
Re: Fotit ? Juraj 28. 7. 2010, 23:36
Re: DVD Martin 18. 6. 2010, 03:49
Re: DVD Martin 18. 6. 2010, 03:47
Re: Skutečná reakce na DVD Martin 18. 6. 2010, 03:41

Další podobné články

PhotoMirage umí vytvořit pohyblivý obraz z jediné fotografie

PhotoMirage umí vytvořit pohyblivý obraz z jediné fotografie

Pohyblivé fotografie patří k současným fotografickým trendům. Softwarová společnost Corel proto představila aplikaci, která dokáže vytvořit pohyblivý obraz, a stačí jí k tomu pouze jediný snímek.

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

O čem mnozí uživatelé tajně snili, se možná brzy stane realitou. Společnost Adobe totiž plánuje představit světu oficiální a plnohodnotnou verzi aplikace Photoshop pro Apple iPad Pro.

Mastin Labs představuje presety inspirované kinofilmy Kodak

Mastin Labs představuje presety inspirované kinofilmy Kodak

Aplikace Moment dostala aktualizaci. Ta je zaměřena na manuální ovládání fotoaparátu

Aplikace Moment dostala aktualizaci. Ta je zaměřena na manuální ovládání fotoaparátu

Pixbuf je dostupný v nové verzi pro všechny desktopové platformy

Pixbuf je dostupný v nové verzi pro všechny desktopové platformy

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

Zoner Photo Cloud – 5 GB prostoru zdarma pro všechny uživatele ZPS X

Zoner Photo Cloud – 5 GB prostoru zdarma pro všechny uživatele ZPS X

Instagram spustil video hovory a rozšířil nabídku Prozkoumat

Instagram spustil video hovory a rozšířil nabídku Prozkoumat