DIGIarena.e15.cz

Revoluce od Nikonu: Bezzrcadlovky Nikon 1 V1 a J1

To, na co mnozí nejistě čekali, se 21. září 2011 stává realitou – firma Nikon představila svoji první bezzrcadlovku, která krom jiného slibuje, že bude fotit rychleji, než vy sami.
Revoluce od Nikonu: Bezzrcadlovky Nikon 1 V1 a J1

V kategorii kompaktů s výměnnými objektivy, alias bezzrcadlovek a nezrcadlovek (nebo jiných obskurních termínů, jak je libo do vydání nějaké směrnice od Ústavu pro jazyk český) dosud pozice dobývali pouze výrobci, kteří se na poli zrcadlovek dělí o ten menší díl koláče, přičemž jeho většina připadá na Nikon a Canon. Ačkoliv nejeden příznivec některé z těchto dvou značek už ze samé podstaty oblíbenosti toho svého „brandu“ by jistě uvítal bezzrcadlovku s logem svého favorita, bylo dosud nutné uchýlit se k produktům Olympusu, Sony, Samsungu nebo Panasonicu.

Vyznavači Nikonu mají po dnešku rozhodování snazší – novinky Nikon 1 V1 a Nikon 1 J1 mohou být právě pro ně jednoznačnou volbou. Oč lehčí je jejich rozhodování, o to složitější situaci znamenalo představení tohoto přelomového produktu pro samotný Nikon. Vzhledem k tomu, že vstupuje na čím dál sytější trh, v němž si své pevné postavení vybudovali už jiní výrobci, musel zákonitě nabídnout něco jedinečného. Oficiální tisková zpráva, kterou si v celé její délce můžete v češtině přečíst zde, těmto fotoaparátům přisuzuje unikum především v rychlosti.

Klepněte pro větší obrázek 
Bezzrcadlovka pro náročné Nikon 1 V1

Mohlo by vás zajímat:

Vyfotí dřív, než vy

Poskytnout mají nejrychlejší automatické zaostřování a nejrychlejší sériové snímání na světě. Tu rychlost je pak potřeba vnímat navíc i zcela jinak, než jsme dosud zvyklí – Nikon 1 je totiž schopen pořídit fotografii ještě dříve, než stihnete stisknout spoušť a zachránit tak nejeden výjimečný okamžik včas nehledě na zpomalení vašich osobních reflexů. Funkce pracuje tak, že aparát pořídí snímek sotva zavadíte o tlačítko spouště, aniž byste ji ještě stačili zcela domáčknout. Vděčí za to velmi hbitému ostření a hlavně extrémně rychlému mikroprocesoru EXPEED 3, kterému údajně nestíhají ani běžné procesory profesionálních fotoaparátů.

Takami Tsuchida, prezident firmy Nikon Europe prohlásil, že produktová řada Nikon 1 je nejvýznamnějším počinem Nikonu od uvedení jeho prvního digitálního fotoaparátu před 14 lety. Jakkoliv jde o žhavou novinku, již nyní je pro oba modely Nikon 1 připravena docela široká nabídka objektivů a základního příslušenství. Vybírat můžete například:

  • 1 Nikkor VR 10-30 mm – kompaktní a lehký širokoúhlý stabilizovaný objektiv s 3× přiblížením,
  • 1 Nikkor VR 30-110 mm – teleobjektiv s vestavěnou stabilizací,
  • 1 Nikkor 10 mm – velmi tenký širokoúhlý objektiv vyznačující se obzvláště vysokou rychlostí,
  • 1 Nikkor VR 10-100 mm PD-ZOOM – objektiv optimalizovaný pro natáčení videa s motorickým ovládáním zoomu a jeho rychlosti,
  • SB-N5 Speedlight – miniaturní blesk pro Nikon 1 V1 s pomocným předním světlem (LED),
  • GPS GP-N100 – GPS jednotka pro určení geografické polohy, kompatibilní s modelem Nikon 1 V1,
  • Adaptér s bajonetem F – umožní připojit libovolný objektiv Nikkor pro jednooké digitální zrcadlovky Nikon, je použitelný s oběma modely bezzrcadlovek (V1 a J1),
  • …a dále brašny, popruhy, sluneční clony, gripy nebo třeba stereofonní mikrofon ME-1.
Klepněte pro větší obrázek 
Barevné variace bezzrcadlovek Nikon 1 J1

60 snímků za sekundu v plném rozlišení

S nástupem „jedničkové“ řady se produktová rodina Nikonu rozrůstá o nový formát CMOS snímače označený jako CX, jenž doplní stávající linie DX a FX, používané v jednookých digitálních zrcadlovkách.

Obrazový snímač o rozměrech 13,2 × 8,8 mm s rozlišením 10,1 MPix má být schopen velmi rychlého zpracování snímků s nízkou úrovní šumu. Spolehlivost zaostřování podpoří úctyhodných 135 zaostřovacích polí, při natáčení videa zase pomůže automatické zaostřování s fázovou detekcí, jež by mělo hbitě reagovat i na rychlé děje před objektivem.

Fotoaparáty se chlubí nabídkou několika speciálních expozičních režimů, vděčících za svoji existenci jeho rychlému procesoru. Jde o módy Pohyblivá momentka (MMS), kombinující zpomalenou videosekvenci a statický snímek, Inteligentní výběr snímku (SPS), kdy fotoaparát pořídí sérii dvaceti snímků v plné kvalitě a z nich automaticky vybere pět nejlepších na základě vyhodnocení výrazů v obličejích, zaostření a kompozice a Režim statických snímků, umožňující snímání v plném rozlišení rychlostí 60 fotografií za sekundu. Za zmínku stojí i možnost pořizovat fotografie v plném rozlišení souběžně se záznamem Full HD videa.

Solidní kov i hravé barvičky

První dvě bezzrcadlovky od Nikonu se liší svými parametry a významněji hlavně cenou. Nikon 1 V1 s odolným tělem částečně tvořeným hořčíkovou slitinou je vybaven elektronickým hledáčkem s vysokým rozlišením a multifunkčním portem pro upevnění příslušenství. Jako takový zaujme nejspíše náročnější fotografy, kteří jsou zároveň ochotni akceptovat jeho vyšší cenu, začínající na necelých devatenácti tisících korunách v setu s objektivem 10-30 mm.

Nikon 1 J1 s menším tělem a minimalistickým designem, potom osloví hlavně ty zájemce, pro než je fotografování víc než co jiného zábavou, pročež oceňují maximální jednoduchost a stylovost podpořenou několika barevnými provedeními krytu. Jeho doporučená cena s objektivem 10-30 mm byla stanovena lehce pod třinácti tisíci.

Oba fotoaparáty budou v prodeji od 20. října 2011. Podrobnější informace naleznete v původní tiskové zprávě.

Další článek
celkem 91 komentářů

Nejnovější komentáře

Ponovém roce bude NX-20! Raději bych si počk… fefs 13. 10. 2011, 16:14
Přesně tak! Čím se liší Nikon od ostatních m… Tomáš X. 25. 9. 2011, 09:27
Milý Honzo, hluboce se omlouvám za tuto fatá… Jirka Honců 24. 9. 2011, 11:14
a nebo třeba taková Sigma 150-500 kde to po … Rudi 23. 9. 2011, 18:26
Jak píše Martin Kozák, na velkých scénách se… Honza Homola 23. 9. 2011, 16:46

Další podobné články

Sony FE 24 mm F1,4 GM – nejnovější širokáč pro plný formát

Sony FE 24 mm F1,4 GM – nejnovější širokáč pro plný formát

Voigtlander Color Skopar 21 mm F3,5 pro E bajonet

Voigtlander Color Skopar 21 mm F3,5 pro E bajonet

Plnoformátový Panasonic prý bude mít 42Mpx snímač

Plnoformátový Panasonic prý bude mít 42Mpx snímač

Canon PowerShot SX70 HS – 65× optický zoom a tělo jako zrcadlovka

Canon PowerShot SX70 HS – 65× optický zoom a tělo jako zrcadlovka

Ačkoli malým digitálním kompaktům už odzvonilo a nahradily je fotoaparáty v mobilních telefonech, specifická kategorie ultrazoomů se stále těší přízni amatérských fotografů. Protože čím větší kanón tím více parády...nebo ne?

Jak fotí iPhone Xs? Podívejte se na první uveřejněné snímky

Jak fotí iPhone Xs? Podívejte se na první uveřejněné snímky

Další bezzrcadlovka Canon prý bude mít stabilizovaný snímač

Další bezzrcadlovka Canon prý bude mít stabilizovaný snímač

Sigma chystá hned pět nových objektivů – potvrzují to uniklé fotografie

Sigma chystá hned pět nových objektivů – potvrzují to uniklé fotografie

O tom, že se Sigmě daří konkurovat tradičním výrobcům fotoaparátů v oblasti vyměnitelných objektivů není třeba pochybovat, nyní si připravila hned pět želízek do ohně.

Manfrotto rozšiřuje řadu stativů Befree o tripod 2N1

Manfrotto rozšiřuje řadu stativů Befree o tripod 2N1