Ricoh uvádí APS-C kompakt GR III a odolné fotoaparáty WG-6 a G-900

24. února 2019
TWEET SDÍLET
Společnost Ricoh představila finální verzi profesionálního kompaktu s pevným světelným objektivem GR III, nově s dotykovým LCD, hybridním AF a Bluetooth,. Rozrostla se také řada outdoorových přístrojů – o nový top model WG-6 a superodolný G-900.

Ricoh GR III byl k spatření již v září minulého roku na kolínské Photokině, s kusými doprovodnými informacemi. Nyní byl představen finální produkt, včetně kompletních specifikací.

Klepněte pro větší obrázek
 

V pořadí třetí model kompaktu se snímačem formátu APS-C přichází na rozdíl od „dvojky“, která přinesla jen drobné inovace – hlavním vylepšením bylo přidání podpory bezdrátové komunikace, s novými téměř všemi podstatnými komponenty – snímačem s vyšším rozlišením, výkonnějším procesorem, dotykovým LCD, podporou Bluetooth, hybridním autofokusem či mechanickou stabilizací.

Klepněte pro větší obrázek

Ricoh GR III je osazen CMOS snímačem typu APS-C, jehož efektivní rozlišení narostlo z 16 Mpx na 24,2 Mpx. Senzor je stabilizovaný ve 3 osách s dobrou účinností 4 EV. Stabilizaci lze mj. využít k simulaci AA filtru za účelem potlačení efektu moaré. Soubory se ukládají do formátu JPEG a/nebo 14bitových RAWů (DNG).

Novému snímači sekunduje přepracovaný objektiv s tradičním ohniskem 28 mm a světelností F2,8. Optická soustava zahrnuje 6 prvků uspořádaných ve 4 skupinách. Výrobce slibuje ostřejší obraz a minimální distorzi a chromatickou aberaci. Ohnisko objektivu lze rozšířit prostřednictvím nového širokoúhlého 0,75× adaptéru GW-4, při jehož použití dostaneme ohniskovou vzdálenost 21 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Minimální zaostřovací vzdálenost klesla z 10 cm na 6 cm v režimu makro, v normálním módu objektiv ostří již od 10 cm (na rozdíl od 30 cm u GR II). Změnami prošel také systém automatického ostření, který je nově hybridní – k detekci kontrastu přibyly fázové detektory. Dle Ricohu by měl být AF rychlejší a přesnější.

Citlivost čipu lze nastavit v rozmezí hodnot ISO 100 až extrémních ISO 102 400. Závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 30–1/4 000 s. V příliš ostrém světle, které by vyžadovalo ještě kratší čas expozice, lze aktivovat ND filtr. Rychlost sériového snímání 4 sn./s se nezměnila a i nadále zaostává za konkurencí. K dispozici je několik typů bracketingu, intervalové snímání a režim multiexpozice.

Klepněte pro větší obrázek

Z těla byl „odoperován“ vyskakovací blesk, patice na blesk externí, případně další příslušenství (např. volitelný elektronický hledáček), zůstala zachována. Zajímavostí je redukce nabídky na voliči fotorežimů, odkud zmizely položky video a plná automatika. Tím dává Ricoh jasně najevo, že jeho produkt patří do rukou pokročilých fotografů a že video je jen nezbytným doplňkem.

A specifikace videa to jen potvrzují. 4K záznam opět podporován není, maximem jsou Full HD sekvence (ve formátu MP4) se standardní snímkovou frekvencí 60 sn./s. Nepřibyly ani vstupy pro externí příslušenství (ani HDMI výstup), spokojit se tak musíte pouze s USB-C 3.0 konektorem, přes nějž lze fotoaparát i nabíjet.

Klepněte pro větší obrázek

Poněkud kontroverzním krokem je odstranění páčky k přepínání mezi režimy ostření. Výrobce pravděpodobně spoléhá na 3", nově dotykovou, obrazovku s rozlišením 1 037 000 bodů (méně než u předchůdce), kde bude dostupná většina nastavení a přes niž bude lze provádět i volbu oblasti zaostření. Naopak, za správný krok považuji změnu funkčnosti ovládacího kroužku, který je nyní defaultně nastaven na kompenzaci expozice.

K ukládání dat jsou určeny paměťové karty SD, praktické je i zakomponování interní 2GB paměti. Co nepotěší, je znatelný pokles výdrže baterie, a to i přesto, že akumulátor má vyšší kapacitu. Na jedno nabití pořídíte pouhé dvě stovky snímků. Rozměry a hmotnost fotoaparátu zůstávají téměř neměnné: 109 × 62 × 33 mm, 257 g. Ricoh GR III se začne prodávat v březnu za 900 USD. Adaptér GW-4 bude dostupný za 250 USD.

Klepněte pro větší obrázek

Ricoh rozšířil také modelovou řadu odolných kompaktů a představil novou stájovou jedničku Ricoh WG-6. Novinka nabídne 1/2,3" BSI-CMOS snímač s vyšším rozlišením, konkrétně 20 Mpx, což nemusí být u malého čipu chápáno jako výhoda, neb lze očekávat vyšší úroveň šumu. Maximální citlivost snímače ISO 6 400 už bude jen stěží použitelná. Závěrka pracuje rychlostí 4–1/4 000 s a soubory se ukládají pouze do formátu JPEG.

Klepněte pro větší obrázek

Zcela jistým krokem zpět je osazení fotoaparátu objektivem z odlehčených verzí (poslední zástupce WG-50) odolných kompaktů Ricohu. Místo objektivu 25–100 mm F2–4,9 tu máme zoom, který sice nabídne větší přepočtený ohniskový rozsah 28–140 mm, ovšem za cenu horší světelnosti F3,5–5,5. Fotoaparát cloní pomocí ND filtru, přičemž maximem je F4,2–6,6.

Klepněte pro větší obrázek
 

Autofokus funguje na bázi detekce kontrastu s 9 ostřicími oblastmi. Ostřit lze už od 1 cm v režimu supermakro, v normálním módu pak od 50 cm. Při focení makra určitě využijete i šestice LED světýlek v kruhovém rozmístění kolem objektivu. Série snímků lze pořizovat rychlostí 3 sn./s.

Ricoh WG-6 umí nově natáčet video ve 4K rozlišení při 30 sn./s. Tatáž snímková frekvence je maximem i u Full HD videa (!). Frekvence 60 sn./s je dostupná až v HD rozlišení. Videozáznamy se ukládají ve formátu MP4. K dispozici je i režim časosběru.

Klepněte pro větší obrázek

Další vítanou inovací je navýšení rozlišení zadního 3" displeje, které z podprůměrných 460 000 bodů vzrostlo na velmi solidních 1 040 000 bodů. Bohužel stále není podporována bezdrátová konektivita, nicméně podporovány jsou FlashAir SD karty. Ve fotoaparátu je zabudován pouze GPS modul pro záznam zeměpisných souřadnic a logování trasy. K dipozici je také elektronický kompas a vodováha. Data se ukládají na paměťové karty typu SD. Akumulátor na jedno nabití zvládne pořídit až 340 snímků.

Klepněte pro větší obrázek

Ricoh WG-6 je samozřejmě důkladně utěsněný a všestranně odolný. Můžete s ním ponořit do hloubky 20 m po dobu dvou hodin, fotografovat v mrazu do -10 °C. Odolá také pádu z výšky 2,1 m. Rozměry přístroje činí 118 × 66 × 33 mm, hmotnost odpovídá 247 gramům. Kompakt se začne prodávat v březnu za 399 USD.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud požadujete ještě odolnější fotoaparát, Ricoh si pro vás připravil vysoce odolný model G-900. Co do fotografických specifikací se jedná o totožný přístroj jako WG-6, liší se jen provedením – odolá tlaku 100 kg a je rezistentní vůči (výrobcem nespecifikovaným) chemikáliím –, velikostí interní paměti (6,5 GB), podporou hlasových poznámek a možností zaheslování. A také cenou, která je víceméně dvojnásobná – 799 USD.

 

Témata článku: Technika, Kompaktní fotoaparáty, Ricoh

Určitě si přečtěte

Panasonic Lumix S1R – první dojmy z terénu s novou bezzrcadlovkou

Panasonic Lumix S1R – první dojmy z terénu s novou bezzrcadlovkou

Panasonic se směle pustil do zatím neprobádaných vod plnoformátové digitální fotografie a hned první pokus nevyšel špatně, aspoň tomu nasvědčují první zkušenosti z terénu.

3 Petr Březina

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

45 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

25 Helena Vyplelová

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

31 Helena Vyplelová

Seznamte se! Plnoformátové bezzrcadlovky Panasoniku Lumix S1 a S1R

Seznamte se! Plnoformátové bezzrcadlovky Panasoniku Lumix S1 a S1R

Panasonic představil finální verze fullframe bezzrcadlovek. Oba modely jsou stabilizované s vynikající účinností až 6 EV a osazeny hledáčkem s extrémně vysokým rozlišením. Společně s těly fotoaparátů přichází na trh také trojice objektivů Lumix S.

35 Helena Vyplelová

Nová bezzrcadlovka Canon EOS RP bude uvedena v průběhu února

Nová bezzrcadlovka Canon EOS RP bude uvedena v průběhu února

Velká očekávání má fotografický svět od připravovaného veletrhu CP+ v Japonsku. Vedle mnoha dalších novinek bychom se totiž měli dočkat také nové plnoformátové bezzrcadlovky Canon EOS řady R a také několika nových objektivů RF.

19 Petr Březina

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Dva týdny poté, co Nikon uvedl plnoformátové bezzrcadlovky Z6 a Z7, přichází se svou full-frame variantou také Canon. Vedle nového fotoaparátu byla představena čtveřice systémových objektivů, trojice adaptérů, bateriový grip a kompaktní blesk.

60 Helena Vyplelová