Rolleiflex se vrací. Seznamte se s dvouokým instantním fotoaparátem!

Německá dvouoká zrcadlovka Rolleiflex patří bezesporu mezi fotografické ikony předdigitální éry. V posledních letech se analogová fotografie vrací v podobě instantních fotoaparátů. Mezi takové patří též novy Rolleiflex™ Instant Kamera.

Myšlenka oživení linie dvouokých aparátů Rolleiflex TLR (Twin Lens Reflex), jejíž poslední představitel Rolleiflex 2,8F byl oznámen v roce 1960, se zrodila ani ne před rokem. Nyní finální produkt hledá podporu prostřednictvím kampaně na Kickstarteru.

A již nyní je jasné, že projekt bude úspěšný, neboť cíl kampaně byl splněn za 22 minut od svého zveřejnění. Co přesně se pod názvem Rolleiflex™ Instant Kamera skrývá?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

„Instantní fotoaparát se vzhledem legendárních dvouokých zrcadlovek a moderními funkcemi.“ Tak představuje svou novinku výrobce. Instantní Rolleiflex opravdu věrně kopíruje vizáž původního modelu zrcadlovky z roku 1929. A co je myšleno těmi moderními funkcemi? Pravděpodobně fakt, že přístroj nabízí v kategorii instantních fotoaparátů nadstandardní možnosti nastavení.

Rolleiflex™ Instant Kamera využívá instantních filmů od Fujifilmu, konkrétně se jedná od Instax Mini s výslednou velikostí snímku 46 × 62 mm. Fotoaparát je osazen dvojicí asférických objektivů sestávajících ze 3 optických členů a nabízejících ohniskovou vzdálenost 61 mm. Ke komponování obrazu slouží tradiční „výklopný“ hledáček, do něhož se hledí shora. Začleněno je i zvětšovací sklo určené k detailnímu náhledu. Lze tedy předpokládat, že ve srovnání např. s Fujifilmem Instax bude zarámování obrazu doslova balada. A stejně tak zaostřování, k němuž je určen roller na levé stěně fotoaparátu, přičemž ostřit lze od 48 cm do nekonečna.

Klepněte pro větší obrázek

Netradiční, resp. nadstandardní výbavou tohoto typu fotoaparátu je proměnlivá clona: zaclonit lze na F5,6, F8, F16, F22 a využít můžete též tajemného režimu Bokeh. Dalším bonusovým prvkem je možnost kompenzace expozice +/- 1 EV. Délku expozice, tak jako u konkurenčních výrobků, lze nastavit ve dvou módech: A s automatickým nastavením času v rozmezí 1/500–1 s a B (Bulb) s maximální dobou otevření závěrky na 10 sekund.

Trocha historie...

Za vznikem fotografické legendy Rolleiflex stojí dvojice společníků Reinhold Heidecke a Paul Franke. První prototyp středoformátové dvouoké zrcadlovky se 6 × 6 negativy představili tito pánové v roce 1927, o dva roky později se začal prodávat pod názvem Original Rolleiflex. Fotoaparát se velmi rychle stal oblíbeným nástrojem dokumentárních fotografů – byl lehčí a snadněji ovladatelný než konkurenční aparáty a pyšnil se špičkovou optikou značky Carl Zeiss. Mezi nejznámější majitele Rolleiflexu patří Robert Capa, Vivian Meierová, Alfred Eisenstadt, Richard Avedon či Diane Arbusová.

Během dalšího půlstoletí byla představena řada verzí, např. Baby Rolleiflex se 4 × 4 negativy, Rolleiflex Automat s automatickým počítadlem filmu a posléze i jednooké modely jak pro střední formát, tak pro 35mm film. Na konci 70. let postihly společnost finanční problémy, které v roce 1981 vyústily v bankrot. Posléze následovalo několik desetiletí střídání majitelů. Od roku 2015 Rolleiflex funguje pod názvem Rollei GmBH & Co. KG

 

 

Ve fotoaparátu je zabudován měřič okolního osvětlení s indikátorem korektního (zelená)/nesprávného (červená) nastavení expozice. V horších světelných podmínkách je možné využít vestavěného blesku s automatickým nastavením síly záblesku. Tvořiví jedinci si mohou vyhrát také se skládanými expozicemi v režimu multiexpozice.

Rolleiflex™ Instant Kamera patří svými rozměry (141 × 102 × 80 mm) a váhou (525 g) s robustnějším přístrojům. O napájení se starají tři 1,5V AA baterie. V rámci kampaně je fotoaparát nabízen v několika variantách. Za samotný Rolleiflex Instant zaplatíte od 420 USD, v balení s filmem Fuji Instax Mini 484 USD a ve velkém setu s barevným a černobílým filmem, ND filtrem a makro předsádkou za 535 USD. Produkty by měly být zaslány v říjnu tohoto roku.

Ukázkové snímky:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Instantní fotografie, Rollei

Určitě si přečtěte

Panasonic Lumix S1R – první dojmy z terénu s novou bezzrcadlovkou

Panasonic Lumix S1R – první dojmy z terénu s novou bezzrcadlovkou

Panasonic se směle pustil do zatím neprobádaných vod plnoformátové digitální fotografie a hned první pokus nevyšel špatně, aspoň tomu nasvědčují první zkušenosti z terénu.

3 Petr Březina

Yongnuo YN450: další detaily k chystané chytré bezzrcadlovce s Androidem

Yongnuo YN450: další detaily k chystané chytré bezzrcadlovce s Androidem

Fotoaparát s funkcemi mobilu a možností výměny objektivů? S takovým konceptem se nyní snaží prorazit čínská společnost Yongnuo. Model YN450 je vybaven operačním systémem, 4/3 snímačem a bajonetem Canon EF.

7 Helena Vyplelová

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Model Sony A7 byl prvním kompaktním fotoaparátem s výměnou optikou osazeným plnoformátovým snímačem. My jsme pro vás otestovali jeho následovníka – bezzrcadlovku Sony A7 II.

60 Helena Vyplelová

Ricoh uvádí APS-C kompakt GR III a odolné fotoaparáty WG-6 a G-900

Ricoh uvádí APS-C kompakt GR III a odolné fotoaparáty WG-6 a G-900

Společnost Ricoh představila finální verzi profesionálního kompaktu s pevným světelným objektivem GR III, nově s dotykovým LCD, hybridním AF a Bluetooth,. Rozrostla se také řada outdoorových přístrojů – o nový top model WG-6 a superodolný G-900.

11 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

25 Petr Březina

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

25 Helena Vyplelová

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm oficiálně představil levný model APS-C bezzrcadlovky X-T30. Těšit se můžeme na výbornou obrazovou kvalitu díky novému snímači, jakož i na pokročilé video. To vše v kompaktním a finančně dostupném balení. Zajímavou novinkou je také širokoúhlý objektiv XF 16 mm F2,8 R WR.

11 Helena Vyplelová