8
Fotogalerie

Rozhodující okamžik

Pro kvalitu reportážně – dokumentárních fotografií je zásadní okamžik záběru, který je v ideálním případě totožný s rozhodujícím okamžikem měnící se fotografované scény.

Promeškaný, nezaznamenaný rozhodující okamžik se nikdy nebude opakovat. Často rozhodují desetiny vteřiny. 

Inspirativní fotograf Henri Cartier-Bresson povýšil spojení rohodující okamžik na termín reportážní fotografie. Dnes se bohužel tento termín v žurnalistické fotografii poněkud vytrácí, protože převažuje poptávka po zaznamenání nejvypjatějších situací, třeba i stylizovaných, kdy fotograf ovlivňuje objekt a předem specifikuje cíle.

10.jpg
max. velikost
Henri Cartier-Bresson, Brusel 1932. Hlavní motiv, obličej muže v popředí, je umístěn ve třetinové kompozici. Rozhodující je bojácný pohled a celkový rámec scény

Rozhodujícím okamžikem je situace, kdy měnící se fotografovaná scéna nejlépe vystihuje atmosféru děje ve všech souvislostech a tím jej na jednom snímku podá nejpřesvědčivěji. Podstatnou roli hraje autorův subjektivní, osobitý náhled na děj. Je ideální, když obsahově silný snímek je i technicky dokonalý a zachovává kompoziční pravidla. Ne vždy je to ale možné.

V průběhu děje se může zásadně měnit jeho význam. Pak nazrává další rozhodující okamžik. Rozhodujícím okamžikem zpravidla nebývá situace nejvypjatější, ale nejcharakterističtější, která dokumentuje i rámec děje. V podstatě jde o „umění vidět“ a zachytit tvůrčím způsoben podstatu děje v jednom záběru.

2.JPG 4.JPG
max. velikost | max. velikost
Sadu záběrů jsem pořídil teleobjektivem z nadhledu. Tím jsem vyřešil rušivé pozadí za lavičkou a bezprostřednost fotografovaných, kteří mě neviděli. Mohu rozhodnout podle svého náhledu na děj. Jistě bych zvolil optimistický první snímek, který by se dal nazvat „naděje“. Ten druhý „beznaděj“. Sám nevím, co je pravdivé.

Protože nejsem vázán zakázkou, výběrem snímku velmi podstatně prezentuji svoje vidění světa, aniž by to divák při uveřejnění fotografie poznal. V kontextu článku je důležité, že považuji první fotografii za emotivnější a zaznamenaný rozhodující okamžik na ní vidím

Abych to poněkud odteoretizoval, nutno dodat, že vše posoudí divák. Ten neomylně ukáže na snímek, který zachycuje rozhodující okamžik mezi ostatními pouze dokumentujícími a „méně rozhodujícími“. Na rozdíl od fyzikálních veličin jsou tyto termíny poněkud volnější a méně uchopitelné.

8.jpg
max. velikost
Výraz ženy zaznamenaný ve správný okamžik, celkový rámec a tonální ladění dělá tuto fotografii tak nesmírně erotickou i bez odhalování těl. Ideální by byla dlaň mužovy ruky na rameni ženy, protože takto působí příliš nasvětlená ruka jako „pahýl“, ale bohužel se tak v daný okamžik nestalo. Emotivnost snímku tento nedostatek upozadila, respektive výraz ženy byl dominantní pro rozhodující okamžik

Nejvíc fotografií můžeme zařadit do kategorie tzv. momentek. Jak plyne z názvu, zaznamenávají moment běžícího děje. Ty mohou mít emotivní a dokumentační hodnotu nebo pouze hodnotu dokumentační. Emotivní momentka zachytí moment, který netalentovaný nebo netrénovaný člověk ani nepostřehne. Podstatné je plné soustředění a vědomí, že takovou situaci hledáte. Naleznete ji jako lovec okamžiků třeba na karnevalu, ale nikoli jako účastník karnevalu.

9.jpg
max. velikost
Vypravit se pouze za účelem emotivní dokumentární fotografie a plná soustředěnost na vytčený cíl je podmínkou zaznamenání podobných záběrů. Z výrazu muže je patrná jeho osamělost v davu. Ve fotografii se snoubí vhodný okamžik záběru, kompozice a vědomé použití malé clony k oddělení hlavního motivu od neostrého okolí
11.JPG
max. velikost
Momentka vystihující emoce velmi mladých lidí je podtržena charakteristickým pozadím

Trochu nebressonovsky lze využít různá ohniska objektivu, výřezy ve fotoeditoru, případně sekvenční snímání rychle se měnících dějů. Tím vymezíte část scény, respektive vyberete optimální záběr. Rozhodující okamžik, opět nikoli v pojetí H.Cartier-Bressona, vysledujeme i při fotografování krajiny nebo architektury. Ten může nastat v rozmezí minut až let. Hlavním kritériem je zde směr a barva světla, druh oblačnosti, viditelnost, vliv větru a roční období. Zaznamenáme vlastně časový výsek měnící se fotografované scény. Schválně nepíši moment, abychom výraz momentka ponechaly známým situacím.

7.jpg
max. velikost
Ansel Adams 1942

Významný fotograf zachytil krajinu Wyomingu ve správný okamžik s ideální kompozicí. Mohl na něj čekat s vědomím, kdy přijde (primární previzualizace) nebo ho zahlédnout, protože to uměl (sekundární previzualizace). Některé fotografie krajiny nejsou hezké, ale hezká je krajina na fotografii. Zachycení rozhodujícího okamžiku společně s kompozicí a expozicí je v tomto případě podstatným autorským přínosem, který umocňuje hezkou krajinu

6.jpg
max. velikost
Velmi emotivní, úchvatný záznam pomíjivého okamžiku s bezchybnou kompozicí se snad ani nedal předpokládát. Hlavním faktorem je světlo spojené s oblačností a umístění postavy, která jakoby vychází z dračí tlamy

Když bereme přes rameno fotoaparát, jsme plni očekávání, že „ulovíme“ rozhodující okamžik, podobně jako lovec zvěř. Proto je fotografování tak vzrušující.

Určitě si přečtěte

Články odjinud