DIGIarena.e15.cz

Rozpačité PMA

Před několika málo dny skončil v Las Vegas jeden z největších fotografických veletrhů PMA. Přinesl vůbec nějaké závratné změny nebo nás opět jen navnadil a prodlouží čekání na vysněné digitály?

K monstrózním akcím typu PMA, nebo Photokina jsem poslední dobou více a více skeptický. Má vůbec smysl na podobné vletrhy jezdit. Prakticky devadesát procent nových výrobků představí výrobci nejpozději týden před zahájením veletrhu. Přímo na samotném veletrhu je pak odhaleno několik méně významných modelů.

Co je ještě horší, výrobci si zvykli vozit na veletrh nedotažené modely nových fotoaparátů. Že se na podobných akcích objevují předprodukční vzorky, to je vcelku logické, ale aby se vozily pouze makety pro nalákání potenciálních zákazníků, to už zavání ránou pod pás. Myslím, že marketingová strategie je tu vcelku jasná: my vám ukážeme, že chystáme něco, co právě teď chcete a zatím to nikdo jiný nemá, sice už jste byli rozhodnuti pro jinou značku, ale ten půlrok ještě počkáte.

Jenže z půlroku se vyklube rok a z roku dva a najednou zjistíte, že místo toho, abyste si už dávno koupili vysněnou zrcadlovku, tak stále cvakáte tím malým kompaktíkem, na jehož displeji není skoro nic vidět. Připadá vám to jako plácání nesmyslů od pomateného novináře? Konkrétních příkladů je hned několik: Sigma SD14 a Sigma DP1 jsou modely, které byly představeny již v říjnu na Photokině, na PMA se objevily také, stále jako vzorky, kterým k finální verzi něco málo chybí. Fujifilm FinePix S5 Pro  – do puntíku stejný případ jako u Sigmy, kdo držel v ruce ostrou verzi, ať se přihlásí. Dalo by se říct, že stálicí na poli nekonečně oznamovaných modelů je středoformátová zrcadlovka Pentax 645D, tradici Pentax neporušil ani tentokrát a na PMA byla opět k vidění maketa fotoaparátu.

Nechme však lamentování a pojďme se podívat, co zajímavého se ještě na PMA objevilo. Nebylo toho zas tak málo...

Supertele od Sigmy

Sigma opět představila dvojici avizovaných fotoaparátů Sigma SD14 a Sigma DP1, podle posledních dostupných informací už by oba modely měli být co nevidět k dispozici. Myslím si však, že produkce objektivů jde Sigmě lépe než je tomu u digitálních fotoaparátů. Ani na tomto poli výrobce nezaváhal a uvedl nové modely objektivů.

Klepněte pro větší obrázek

Sigma 18–200 mm F3,5–6,3 DC OS

Tento širokorozsahový objektiv byl sice oznámen již na Photokině, ovšem teprve na PMA se dočkal svojí fyzické podoby. Objektiv má jedenáctinásobný optický zoom a je vybaven firemní stabilizací obrazu – zkratka OS. Samozřejmostí jsou asférické čočky a kavlitní povrchová úprava skel pro eliminaci nežádoucích světelných efektů a optických vad.

Klepněte pro větší obrázek

Při nasazení na digitální zrvadlovku s crop faktorem 1,5× se dostáváme na virtuální ohniska 27–300 mm. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 45 cm a maximální zvětšení pak 1:3,9. Díky vnitřnímu zaostřovacímu systému se neotáčí přední příruba objektivu, což usnadňuje použití polarizačních a přechodových filtrů.

Sigma APO 200–500 mm  F2,8 EX DG

Teleobjektiv se světelností F2,8 a rozsahem ohnisek 200–500 mm je jistě snem každého lovce zvířat či sportovních detailů. Ovšem při pohledu na tuto obludu si možná většina fotografů nechá zajít chuť. Bližší technické parametry jako je váha či rozměry objektivu bohužel nejsou k dispozici. Jisté však je, že tyto hodnoty nebudou malé.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv má zabudovaný displej pro zobrazení aktuálně zvoleného ohniska a vzdálenosti snímaného objektu. Objektiv se bude prodávat v setu s telekonvertorem, který prodlouží ohniska na dvojnásobek. Při nasazení na fotoaparát s APS-C snímačem se dostaneme na virtuální ohnisko 300–750 mm, respektive 600–1 500 mm při použití konvertoru.

Profi zrcadlovka Sony

Sony na PMA představila nové objektivy Carl Zeiss, jejichž uvedení na trh bylo oznámeno již loni na Photokině. Kdy však budou skla v prodeji, to ještě nikdo neví. Mnohem zajímavější pohled se naskytl návštěvníkům veletrhu na makety dvou digitálních zrcadlovek Sony. Jeden z modelů by měl být zástupcem polofrofesionální třídy, druhý pak ryzím profesionálním tělem. Kdy budou fotoaparáty uvedeny na trh a jaké budou technické parametry, to neví ani zástupci společnosti. Jisté je pouze to, že jeden z fotoaparátů by se měl objevit na pultech obchodů  do konce roku 2007.

Klepněte pro větší obrázek

Všeodolný Olympus

Olympus ještě před zahájením PMA představil dvojici nových zrcadlovek E-410 a E-510. Nezapomněl však ani na spekulanty stran nové digitální zrcadlovky pro profesionály. Pracovní název nástupce modelu E-1 je P-1 a k vidění byla opět jen maketa. Zrcadlovka by měla mít výklopný displej a živý náhled scény na displeji. Dobrá ergonomie těla by podle fotografií měl zůstat zachována, k dispozici pak bude i bateriový grip. Výrobce nesdělil přesný termín uvedení fotoaparátu na trh, mělo by se tak ale stát ještě letos.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Digitál od General Electric

O tom, že společnost GE míří na trh digitálních fotoaparátů jsme již informovali. Digitály se budou prodávat pod značkou General Imaging. Podle dostupných informací by měly být fotoaparáty této značky dostupné i v evropských zemích. Výrobce představil poměrně široké portfolio digitálů od jednoduchých automatických fotoaparátů až po vybavený ultrazoom se stabilizací obrazu.

Klepněte pro větší obrázek

Zatím existují čtyři řady digitálních fotoaparátů GE/GI. Řada A je nejnižší a nejjednoduší typ fotoaparátů zamiř a stiskni, které jsou napájeny tužkovými bateriemi. E-řada jsou jednoduché kompakty s tenkým tělem a u několika modelů i s třípalcovým displejem. Řada G je prozatím zastoupena jedním modelem G1, ten naznačuje, že se bude profilovat jako stylová řada miniaturních kompaktíků. Posledním typem je model X1, který je koncipován jako ultrazoom s optickou stabilizací a pokročilými expozičními režimy.

Klepněte pro větší obrázek

Rozlišení jednotlivých modelů se pohybuje v rozmezí od 8 Mpx do 12 Mpx. Cena pak kolem 150 USD za modely Axx, těsně pod 200 USD by to mělo být u modelů Exx. Technické parametry ani dostupnost na trhu výrobce zatím nezveřejnil.

Další článek
celkem 16 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Proč jsem vsadil na Minoltu!!! Riman 15. 3. 2007, 11:00
Proč jsem vsadil na Minoltu!!! Knoller 14. 3. 2007, 13:14
Re:JAKEJ ČLÁNEK, TAKOVÁ DISKUSE Fotolín Matlák jr. 13. 3. 2007, 22:04
Re:JAKEJ ČLÁNEK, TAKOVÁ DISKUSE bubla 13. 3. 2007, 21:41
Re:Proc ta skepse? pepe 13. 3. 2007, 15:20

Další podobné články

Canon začíná prodávat své CMOS snímače, včetně typu se 120 Mpx

Canon začíná prodávat své CMOS snímače, včetně typu se 120 Mpx

Sony: už v roce 2021 chce být značkou číslo 1 na trhu s fotoaparáty

Sony: už v roce 2021 chce být značkou číslo 1 na trhu s fotoaparáty

PONF: digitální a filmový fotoaparát v jednom těle

PONF: digitální a filmový fotoaparát v jednom těle

Fotoaparát s výměnnými objektivy, který dokáže zaznamenávat obraz na film nebo také digitálně? Proč ne? Seznamte se s projektem hybridního fotografického přístroje – PONF.

Nikon hlásí zisky: pomohla restrukturalizace a úspěch zrcadlovky D850

Nikon hlásí zisky: pomohla restrukturalizace a úspěch zrcadlovky D850

Fujifilm X-T100 – stylová bezzrcadlovka s velkým hledáčkem

Fujifilm X-T100 – stylová bezzrcadlovka s velkým hledáčkem

Fujifilm představil nový přírůstek do bezzrcadlovkové řady X. Novinka nese označení X-T100 a je napěchovaná nemálo novými technologiemi a funkcemi, které Fujifilm vyvíjel pro své špičkové modely. Zajímavá je také cena novinky

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Léto se blíží a spousta z vás se jistě chystá na zahraniční dovolené. Nejpohodlnějším a nejrychlejším dopravním prostředkem je zajisté letadlo. Při letecké přepravě elektroniky je však třeba počítat s různými bezpečnostními omezeními.

Kodak uvede na trh jednorázový filmový fotoaparát

Kodak uvede na trh jednorázový filmový fotoaparát

hähnel Modus 600RT – nový externí blesk pro standard micro 4/3

hähnel Modus 600RT – nový externí blesk pro standard micro 4/3