S digitálem na dovolenou?

S digitálem na dovolenou?

Toužíte-li po pěkných fotkách z dovolené, pak je digitál pouze jedním článkem řetězu, složeného z mnoha částí. Jaké máte příslušenství?

Obecně se toho o příslušenství k digitálním fotoaparátům mnoho nedočtete a uživatelských testů je na internetu také poskrovnu. Samotná koupě digitálu s sebou však nese nutný nákup alespoň minimálního příslušenství. Pojďme se podívat, jaké doplňky jsou těmi nejdůležitějšími a na co se při jejich výběru soustředit.

Bez paměti ani ránu

Paměťová karta je nejčastěji kupovaným typem příslušenství. Je to ostatně logické neboť většina výrobců vybaví digitál vestavěnou pamětí či paměťovou kartou o maximální kapacitě 50 MB. A to, jak jistě sami uznáte, na mnoho snímků nevystačí. Naštěstí se již paměťové karty zařadily mezi běžné spotřební zboží, a tak nemusíte za kapacity 1–2 GB platit horentní sumy.

Nejčastěji používaným typem karet jsou SD či SDHC, které většinou pořídíte v ceně kolem 130–150 Kč za 1GB verzi, u 2GB verze je cena přibližně dvojnásobná. Ještě lépe jsou na tom s cenou karty CompactFlash, ty však ocení především majitelé pokročilých zrcadlovek.

SD.jpg

U paměťových karet se pravděpodobně budete zaměřovat na dva parametry, a to na kapacitu a rychlost. V případě datové kapacity je vcelku jedno jak velkou kartu zvolíte, obecně je však lepší mít více karet s menší kapacitou než méně karet s větší kapacitou – malou kapacitou zde rozumíme cca 2 GB. Pokud se poškodí velkokapacitní karta, pravděpodobně přijdete o všechny snímky na ní uložené. Naopak pokud se poškodí a je nečitelná jedna karta ze čtyř, přeci jen vám většina snímků zůstane.

V případě přenosové rychlosti zřejmě nepoznáte v praxi rozdíl mezi rychlou a pomalou kartou, pokud používáte kompakt či ultrazoom nebo nefotíte sekvence snímků. Největší rozdíly v přenosových rychlostech karet jsou znát především u digitálních zrcadlovek, když snímáte do RAWu sérií snímků.

Neprůstřelná vesta nebo jen košile?

Hned po výběru paměťové karty se poohlédněte po vhodném pouzdře či brašně na digitál. Na tomto kousku příslušenství se nevyplatí příliš šetřit, neboť je to prakticky jediná ochrana fotoaparátu před okolním světem.

Pouzdra na fotoaparáty je možné rozdělit do několika skupin. Měkká pouzdra, vaky či sáčky jsou vhodné především jako ochrana před zašpiněním přístroje. Ochranu proti nárazu či povětrnostním vlivům zde nenajdete. Pokud tedy není takové pouzdro součástí balení přístroje, raději se mu vyhněte, jeho použití je velmi omezené.

Další skupinou jsou polstrovaná pouzdra s dvěma či třemi kapsami na drobné příslušenství (karta, baterie, nabíječka...). Tento typ pouzdra již poskytuje dostatečnou ochranu před poškozením přístroje, někteří výrobci navíc přidávají i pláštěnku na pouzdro. Je to asi nejlepší řešení.

Poslední skupinou jsou pak skořepinová pouzdra, která poskytují nejlepší ochranu před poškozením, jelikož jejich stěny jsou vyrobeny z odolného materiálu, případně jsou vyztuženy pevným materiálem. Nevýhodu skořepin jsou především velké rozměry vzhledem k možnostem použití a většinou žádné další kapsičky či přihrádky na drobnosti.

bag.jpg 

Majitelé zrcadlovek mají výběr brašny či pouzdra různorodý spíše co do typů než do použitých materiálů. Základem jsou tzv. pistolová pouzdra pro transport zrcadlovky se základním objektivem. Dalším stupněm jsou pak větší brašny pro tělo a ostatní příslušenství, na pomyslném vrcholu by pak mohly stát profesionální batohy pro dvě a více těl, sadu objektivů a příslušenství.

Ať to má šťávu

Valná většina fotoaparátů je v současnosti napájena Li-Ion akumulátorem (rejpalové prominou nepřesnosti kolem baterií a akumulátorů, v tomto diskurzu budeme říkat baterie článkům velikosti AA).

V případě napájení akumulátorem vám nezbývá než pro splnění požadavku rezervního zdroje dokoupit záložní akumulátor. U baterií je výhodou jejich prakticky snadná a celosvětová dostupnost, navíc již umí některé modely uchovat více jak 80% energie i při delším nepoužívání. Pokud se však přeci jen rozhodnete pro koupi nabíjecích baterií, držte se spíše vyšších kapacit a osvědčených značek.

Čistota půl zdraví

Pslední věcí, která by rozhodně neměla ve vaší výbavě chybět, je speciální mikrovláknová utěrka na optiku, pro otření nečistot z objektivu. Pro odstranění většiny nečistot pak skvěle postačí ofukovací balonek či stlačený vzduch.

Jaké jsou vaše zkušenosti při nákupu přílušenství? Co nakupujete nejčastěji? Jste s nabídkou obchodů pokojeni? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své poznatky.

Určitě si přečtěte

Články odjinud