DIGIarena.e15.cz

S přerostlým deníčkem na rameni (test)

Seznam kapitol
Výběr vhodné fotobrašny bývá mnohdy těžší než výběr digitálu. Většinou prahneme po kvalitní brašně, která bude sloužit dlouho.

Není to tak dlouho, co jsme pro vás otestovali malou brašnu, která byla svojí velikostí určená spíše pro pokročilejší kompakty větších rozměrů. Dnes se podíváme na zoubek větším fotobrašně, která je již plnohodnotnou úschovnou pro zrcadlovku nebo ultrazoom s příslušenstvím. Zvláštností testované fotobrašny je především její konstrukce, která z ní dělá částečně multifunkční výrobek. 

Je libo velikost XS nebo raději XXL

Brašna Twoten Daily je podle informací výrobce určena pro transport zrcadlovky nebo objemnějšího digitálu společně s příslušenstvím jako je výměnný objektiv, blesk, nabíječka, či předsádky. Podobně jako ostatní modelové řady Crumpleru, tak i Twoten Daily se vyrábí v několika variantách. Na výběr je celkem šest rozměrů a čtyři barevné kombinace. Velikosti jsou odstupňovány podobně jako u oblečení – XS, S, M, L, XL, XXL. Každé ze čtyř barevných provedení je vždy kombinací dvou kontrastních barev.

Klepněte pro větší obrázek

Nejmenší model (XS) má vnitřní rozměry 22 × 16 × 13,5 centimetru, naopak největší brašna (XXL) má vnitřní rozměry 41 × 26 × 14,5 centimetru. Největší tři modely jsou uzpůsobené nejen pro přenášení fotoaparátu s příslušenstvím, ale také pro přenos notebooku velikosti 12 až 17 palců, samozřejmě v závislosti na velikosti brašny. Specialitou modelu Twoten Daily je vyjímatelný vnitřní obal na techniku, po jeho vytažení může fotobrašna posloužit jako běžná taška přes rameno. S podobným systémem se většinou můžeme setkat u brašen na notebooky, kde je tento tzv. day pack poměrně rozšířený.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Námi testovaný kus Twoten Daily (S) měl vnější rozměry 28 × 19 × 19 cm, vnitřní rozměry pouzdra pro techniku pak byly 23 × 16 × 14 cm. Velikostí je brašna vhodná spíše pro menší digitální zrcadlovky typu Canon EOS 400D, Nikon D40/D80, Pentax K100D nebo Sony A100. Pokud digitální zrcadlovku větších rozměrů, typicky Canon EOS 30D/EOS 5D, Nikon D200, Olympus E-1 nebo Samsung GX-10 poohlédněte se spíče po větším modelu Twoten Daily M nebo L. Mimo některých detailů, jako jsou zdvojené zipy a přezky na víku nebo počet dělících přepážek, se od sebe různé velikost i neliší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

My jsme v průběhu testování použili následující techniku: digitální zrcadlovku Nikon D70, objektiv Nikkor AF-S DX 18–70 mm F3,5–4,5 G IF-ED, objektiv Sigma 10–20 mm F4–5,6 EX DC HSM a externí blesk Sigma EF-500 DG Super. Malé kapsičky na bocích a uvnitř brašny jsme ponechali prázdné.

Klepněte pro větší obrázek
Tak tohle jsme tam nacpali...

Bezpečnostní pásy nejen do auta

Podobně jako u ostatních výrobků Crumpleru, tak i u brašny Twoten Daily je zpracování na vysoké úrovni. Svrchní část je z pevného materiálu Chickentex Supreme, který je podobný většině materiálů používaných na outdorové vybavení jako batohy či ledvinky. Vnitřní podšívka je z hladkého materiálu s jemnou strukturou, který je částečně voděodolný. Z toho je také vyroben vnější povrch vyjímatelného obalu na techniku.

Klepněte pro větší obrázek
Velikostně jsou si brašna i vnitřní obal podobné 

Brašna má několik příjemných detailů. Jedním z nich je například vyztužení látky přišité k horní části hlavní komory a částečně i k víku. Na bocích je tento pruh vyztužen půlměsícem z pevného materiálu. Díky vyztužení, o které se při zavření brašny opírá víko, je zajištěn dostatečný prostor nad vnitřním obalem. Celý pás také slouží k eliminaci rizika vniknutí vody do brašny. U námi testovaného modelu se jedná o šedý pruh látky. Na bocích brašny můžete vidět našité krátké horizontální pásky, ty slouží k připevnění dalšího příslušenství, jako je například obal na objektiv nebo láhev s vodou.

Klepněte pro větší obrázek
Crumpler Twoten Daily včetně všech vnitřních částí

Brašna sama o sobě nemá příliš bohaté polstrování, nahrazuje je j totiž silné polstrování vyjímatelného obalu. Polstrování najdeme pouze na zadní části brašny a ve střední části víka. V obou případech slouží druhotně také jako výztuž pro zachování tvaru brašny. Ramenní popruh je napevno přišitý k brašně a je z materiálu, který se běžně používá pro výrobu bezpečnostních pásů v autech. Jeho zničení je tudíž v praxi nemožné.

Klepněte pro větší obrázek
Detail dvojitého prošití u ramenního pásu

Přezky, na kterých je pás připevněn a také přezka pro nastavení jeho délky jsou vyrobeny z tvrdého plastu. Otázkou je, zda by nebylo vhodnější použít kov, který při velkém tahu a tlaku nepraská ale ohne se a zdeformuje. Nepředpokládám ale, že by se běžný uživatel dostal do situace, kdy by mohl podobné vlastnosti brašny vyžadovat...

Klepněte pro větší obrázek

Oproti konkurenčním výrobkům není součástí ramenního popruhu všitý segment s pogumovanou plochou pro lepší usazení na rameni. Tuto funkci však přebírá odnímatelný, vypolstrovaný pásek látky, který se na popruh upíná pomocí suchého zipu, jeho spodní strana bohužel není pogumovaná. Polstrování je silné a poměrně nepřizpůsobivé. Podle zkušeností dlouhodobějších uživatelů se však časem podvolí. Toto řešení má údajně ještě jeden příjemný efekt.

Klepněte pro větší obrázek
Detail polstrování zadní části brašny

Materiál ramenního pásu je poměrně hladký, takže po něm pás látky lehce klouže. Pokud tedy máte naplněnou brašnu přes rameno a vypolstrovaný pásek si nastavíte přesně tak, aby vás ramenní popruh netlačil, tak se ani při posunu brašny nezmění jeho pozice. To jistě oceníte při delší době strávené s naplněnou brašnou na nějaké akci.

Klepněte pro větší obrázek

Další kapitola
Seznam kapitol

Související články


celkem 21 komentářů

Nejnovější komentáře

The Brazillion Dollar Home edita1 18. 3. 2007, 21:49
Re:trochu malé, ne? dee 18. 3. 2007, 21:04
Re:to neni test, ale propagace jedne firmy Michal 15. 3. 2007, 12:18
Re:trochu malé, ne? KArel 14. 3. 2007, 12:36
Re:trochu malé, ne? turista Franta 13. 3. 2007, 01:09

Další podobné články

3 Legged Thing přestavilo dva monopody a multifunkční „ministativ“

3 Legged Thing přestavilo dva monopody a multifunkční „ministativ“

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Xiaomi Mijia – gimbal s výdrží až 16 hodin

Xiaomi Mijia – gimbal s výdrží až 16 hodin

Fujifilm X-E3: Stylová a výkonná bezzrcadlovka (test)

Fujifilm X-E3: Stylová a výkonná bezzrcadlovka (test)

V dnešním testu se budeme věnovat pokročilé bezzrcadlovce Fujifilmu X-E3, která v mnohých parametrech kopíruje top model značky Fuji X-T2. Co všechno tento fotoaparát zvládne a vyplatí se do něj investovat?

Instant Magny 35: promění starý analog v instantní fotoaparát

Instant Magny 35: promění starý analog v instantní fotoaparát

Okamžitá fotka s možností výměny objektivů a malou hloubkou ostrosti. Nekonečně expozic v jednom snímku. Dokonalý přehled o dění před fotoaparátem. Svět v zrcadlovém odrazu. To vše může nabídnout „instantní“ stěna Instant Magny 35.

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Když vývojáři oblíbené mobilní fotografické aplikace oznámili, že chystají nástupce v podobě titulu Camera+ 2, byl to důvod k radosti. Ve finále to ale bohužel taková sláva není.

Sony RX100 VI – větší zoom a více ostřicích bodů

Sony RX100 VI – větší zoom a více ostřicích bodů

Sony představilo další generaci populárního kapesního kompaktu s velkým snímačem – aktuální model produktové řady RX100 nese pořadovou číslovku VI a přichází s několika evolučními změnami.

Freefly nabízí možnost předobjednat si gimbal pro chytré telefony

Freefly nabízí možnost předobjednat si gimbal pro chytré telefony

Pokud jde o stabilizaci kamer, je Freefly předním výrobcem různých gimbalů určených především pro větší záznamová zařízení. Nyní přichází i se svým řešením pro chytré mobilní telefony.