S těžkou technikou bez únavy – DIY přepravní box

S těžkou technikou bez únavy – DIY přepravní box

Také se občas nevejdete s technikou ani do velkého fotobatohu? Nedávno jsem řešil podobný problém – jak bezpečně a levně přepravovat spoustu věcí, na které nemám obal nebo vyžadují jemné zacházení.

Světla, deštníky, mikrofony… a nově i hexakoptéra. Z nošení různých krabiček a tašek při odjezdu na focení nebo natáčení jsem už měl vytahané ruce někam až po kolena. Navíc spousta malých zavazadel ráda cestuje v kufru auta, což není úplně bezpečné.

Po nějaké hodině brouzdání s nejpoužívanějším vyhledávačem na světě jsem došel k závěru, že si buďto mohu pořídit speciální a opravdu kvalitní obal na techniku, jaký nabízí například renomovaná značka Pelican v řádu tisíců anebo si za zlomek ceny uzpůsobím nějakou přepravku přesně pro mé účely. Zvolil jsem druhou variantu.

Alternativ je mnoho... Dají se takto například upravit použité cestovní kufry do letadla s pevným skeletem. V potřebách pro kutily je také nepřeberné množství boxů na nářadí (např. Stanley, včetně pojízdných. A čtenáře jistě napadnou další varianty...

S rozměrem ale vždy roste cena a já hledal opravdu velký rozměr (alespoň 60×50×40 cm). Nakonec jsem objevil firmu Auer Packaging specializující se na přepravní obaly v průmyslové výrobě.

Vyrábějí variabilní plastové přepravky opravdu mnoha rozměrů až po obřích 80×60×44 cm, cenově přibližně od 200 do 2000 Kč. Výrobce navíc nabízí modifikace podle potřeb zákazníka – víko, úchyty po stranách, zámky, kolečka…

IMG_20140823_053408.jpg 

Za každý doplněk se ale připlácí. Volba padla na tu největší. Není to rozhodně žádný drobeček, váží skoro 7 kg a vyplní celý prostor kufru auta. Nacpu do ní vše potřebné, ale manipulace nebyla pohodlná.

Kutil na půli cesty

Navštívil jsem proto nejbližší železářství, dokoupil jsem kovové úchyty za stovku a osmicentimetrová kolečka za další dvě stovky. Stačila hodinka práce a vše pevně drží. Nyní stačí bednu naklopit na stranu s kolečky a pohodlně v ní převezu i neskladnou „koptéru“. Jako letadlový kufřík. Přitom v kufru auta se bedna sama nehýbe. Není to řešení pro kilometrové přesuny ani hrubý terén, ale bez problémů stačí na městské přesuny.

IMG_20140823_055030.jpg 

Za přibližně 1600 Kč plní bedna perfektní službu. Nedávno v nabídce přibyly také praktické černé ESD přepravky s antistatickou úpravou – vhodné především na elektroniku.

Vnitřní uspořádání si každý může také uzpůsobit na míru. Pomocí polystyrenových vložek nebo pěnových výplní.Mým účelům ale nejvíce vyhovuje polystyrenová přepážka přilepená obyčejnou Gaffa páskou a 3D samolepící suchý zip, který ke stěnám plastové bedny neuvěřitelně přilne a udrží nehybně i těžší koptéru. Bedna je větší než kopter, takže s pomocí polystyrenové přepážky vznikl úložný prostor na baterie a dokumenty.

Kopter jsem chtěl původně "obalit" polystyrenem nebo molitanem. To ale bylo nepraktické kvůli vrtulím. Tento suchý zip považuji společně s Gaffa páskou za nejužitečnější vynálezy lidstva.

IMG_20140823_053631.jpg 

Jak přepravujete techniku vy? Máte nějaké jiné zkušenosti? Podělte se o ně v diskuzi pod článkem...

Určitě si přečtěte

Články odjinud