DIGIarena.e15.cz

Samsung GX-10: stabilizovaný obojživelník

Samsung dnes představil digitální zrcadlovku s označením GX-10. Fotoaparát doplňuje předchozí dva modely GX-1S a GX-1L. Nový model je zaměřen více profesionálněji, což potvrzuje robustnější, voděodolné a prachuodolné tělo, které samozřejmě nabylo na rozměrech.
Samsung GX-10: stabilizovaný obojživelník

V poslední době se stává celkem běžným fakt, že po představení nového fotoaparátu značky A, se objeví fotoaparát značky B, který je naprosto shodný s digitálem značky A. Na tuto situaci už jsme si zvykli u Panasoniku a Leiky. Jakmile Panasonic představí novou modelovou řadu, očekáváme, kdy Leika představí totožné modely s menší obměnou v podobě jiného loga a názvu výrobce.

Řady výrobců, kteří produkují jak svoje fotoaparáty, tak "cover-verze" jiných modelů se rozšiřují, a tak si pomalu zapisujeme novou dvojici: Pentax – Samsung. Není tajemstvím, že první dvě digitální zrcadlovky značky Samsung byly prakticky přelabelované zrcadlovky Pentax, o tom jsme vás již informovali. Pentax představil minulý týden novou zrcadlovku K10D, s napětím jsme očekávali, kdy přijde s novým modelem i Samsung a vyplatilo se, nová zrcadlovka je tu!

Klepněte pro větší obrázek

Samsung GX-10 má CCD snímač s rozlišením 10,2 Mpx. Snímač je usazen v "plovoucím" prvku, který zajišťuje jeho pohyb společně s pohybem fotoaparátu a zabraňuje tak neostrým snímkům při horších světelných situacích. Podle dostupných informací by měl tento systém fungovat i se staršími manuálními objektivy. Druhým zásadním prvkem je funkce odstranění prachu ze snímače, pomocí vibrací při každém zapnutí fotoaparátu. Snímač je navíc chráněn antistatickou vrstvou, zabraňující usazování prachu.

Klepněte pro větší obrázek

Velice dobré technické parametry by měl mít hledáček, který pokrývá 95% snímané scény, a to při zvětšení 0,95×. Obraz je do hledáčku přenášen optickým hranolem. Pro kontrolu pořízených snímků a pohyb v menu slouží 2,5" LCD displej s poměrně slušným rozlišením 210 000 obrazových bodů. Konstrukce těla zrcadlovky zajišťuje odolnost proti prachu a proti vodě přibližuje GX-10 zrcadlovkám vyšší třídy. I když nebudete používat fotoaparát v extrémních podmínkách, určit přijde vhod prachutěsnost a voděodolnost přístroje. Tělo je plastové s kovovou kostrou.

Klepněte pro větší obrázek

Zvláštním, pro někoho však praktickým, krokem je samostatné tlačítko pro snímání do RAWu. Podobně jako u Pentaxe K10D je umístěno na levé části těla, poblíž objektivu, jeho pomocí se aktivuje snímání do RAWu, bez nutnosti nastavování v menu. Zajímavou možností je také integrovaný RAW konvertor, díky kterému můžete přímo ve fotoaparátu převést snímky do JPEGu. Otázkou však zůstává, jestli je v tomto případě možné, nějakým způsoben "vyvolání" RAWu ovlivnit. Pravděpodobnější je však varianta, kdy bude k dispozici pouze defaultní nastavení konvertoru. Snímky ve formátu RAW se ukládají ve standardu DNG.

Klepněte pro větší obrázek

Další novinkou je funkce "My Set Dial", která umožňuje individuální nastavení předního a zadního otočného voliče podle požadavků fotografa. Autofokus pracuje s jedenácti zaostřovacími body. Sériové snímání je možné rychlostí 3 snímky za sekundu až do zaplnění paměťové karty. Při snímání do RAWu je počet pořízených fotografií omezen na 9.

 Klepněte pro větší obrázek

Zrcadlovka je kompatibilní jak s objektivy Schneider-Kreuznach, tak s objektivy Pentax s bajonetem typu K-, KA-, KAF- a KAF2. Společně s novou zrcadlovkou bude na trhu vedeno i pět nových objektivů – tři zoomové a dvě pevná skla. Prvním je ultraširokoúhlý zoom s rozsahem ohnisek 10–17 mm a světelností F3,5–4,5, druhým zoomem je objektiv s rozsahem ohnisek 12–24 mm a světelností F4,0 po celé délce. Třetím zoomem je pak 16–45 mm, který má také světelnost F4,0 v celé délce. Pevná skla mají ohnisko 35 a 100 mm. "Pětatřicítka! má světelnost F2 a stovka pak F2,8. Při použití s digitální zrcadlovkou se dostanete díky crop faktoru na ohnisko 53,5 mm, respektive 153 mm, což by mohl být ideální portrétní objektiv. Všechny objektivy mají bajonet Pentax KAF, takže jsou plně kompatibilní i se zrcadlovkami Pentax.

Podrobnou technickou specifikaci zrcadlovky GX-10si můžete prohlédnout zde. Více informací o Pentaxu K10D pak najdete zde.

Další článek
celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Cena Vitek 1. 10. 2006, 09:33
raw konvertor MartinJ 22. 9. 2006, 16:11
Re: hmotnost Hugo 22. 9. 2006, 11:49
hmotnost IvanP 21. 9. 2006, 19:41

Další podobné články

Samsung se chce stát lídrem ve výrobě obrazových snímačů

Samsung se chce stát lídrem ve výrobě obrazových snímačů

LEGENDY: Canon EOS DCS 3 – digitální zázrak z roku 1995

LEGENDY: Canon EOS DCS 3 – digitální zázrak z roku 1995

V dřevních dobách digitální fotografie nebyla výjimečná spolupráce více významných značek, které společně stály za mnoha dnes již kultovními modely digitálů. Výsledkem partnerství Kodaku a Canonu byl i model EOS DCS 3.

LyfieEye200: nejmenší 360° VR/AR kamera pro mobily s Androidem

LyfieEye200: nejmenší 360° VR/AR kamera pro mobily s Androidem

LyfieEye je zajímavým kreativním doplňkem pro fotomobily s Androidem. Kamera o velikosti většího knoflíku umí natáčet 360° záběry v 3K rozlišení a pomocí kompatibilní aplikace s ní můžete vytvářet virtuální nebo tzv. rozšířenou realitu.

Canon přišel se zajímavým konceptem kamery a teleobjektivu

Canon přišel se zajímavým konceptem kamery a teleobjektivu

Pentax zveřejnil mapu plánovaných objektivů

Pentax zveřejnil mapu plánovaných objektivů

Joby GorillaPod Rig – novinka která má usnadnit natáčení videa

Joby GorillaPod Rig – novinka která má usnadnit natáčení videa

Nový typ ministativu GorillPod je k dispozici jak pro digitální fotoaparáty, tak v upravené podobě i pro mobilní telefony. Hlavní výhodou je přidán dvojice nezávislých ramen pro upevnění libovolného příslušenství.

Nová řada tabletů Wacom Intuos prošla zásadními změnami

Nová řada tabletů Wacom Intuos prošla zásadními změnami

Shiftcam 2.0 nabídne vašemu iPhonu hned 6 objektivů v jednom těle

Shiftcam 2.0 nabídne vašemu iPhonu hned 6 objektivů v jednom těle

Shiftcam není úplně novým typem příslušenství pro mobilní telefony, protože jste si ho mohli pořídit již pro iPhony 7. Nyní se však vrací na crowdfundingový server Kickstarter s novou kampaní.