Seabird: extrémně levná 4K sportovní kamera

6. prosince 2018
TWEET SDÍLET
S cenou okolo dvou tisíc je Seabird jednou z nejlevnějších 4K sportovních kamer na trhu. Jako u všeho levného je však třeba hledat mezi řádky.

Na jaře roku 2018 jsme byli svědky malého útlumu výrobců sportovních kamer. Na trhu byly „ležáky“ a bohužel i řada dříve aktivních „áčkových“ výrobců s kamerami skončila. Třeba novinek od Sony nebo Garminu jsme se již dlouho nedočkali. Trh s čínskými kopiemi Gopro se ale rozjel a kvete dál.

Neberte to jako pomluvu, často nabídnou překvapivou kvalitu za extrémně nízkou cenu spolu s tím, jak se na trhu objeví nový snímač a procesor. Cena se ale vždy někde projeví a záleží jen na tom, zda to bude v parametrech, které považujete za důležité.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Podobně je na tom i kamera Seabird 4K, která chtěla získat levné marketingové body líbivou kampaní na IndieGoGo. Nicméně nutno uznat, že s inzerovanou cenou 90 dolarů jde opravdu o zajímavou nabídku. Bohužel  současné době je kampaň již uzavřena a budoucnost značně nejistá, viz níže.

Kamera Seabird 4K v rámci kampaně na Indiegogo dosáhla na částku, která ji měla katapultovat do obchodů a rozjet sériovou výrobu. Bohužel však z dosud neuvedených důvodů k samotné realizaci nedojde. Jediné, co si můžete na stránce kampaně přečíst, je měsíc staré prohlášení:

„Hi backers,

Thank you for your support with our campaign again.

Due to product issues, we announced that this crowdfunding failed, thank you for your support, we will refund you as soon as possible.

Thank you, Team Seabirdcam“

V jednoduchosti je krása

Kamera dorazila v naprosto jednoduchém pouzdru a bez jakéhokoli příslušenství, nepočítáme-li obligátní micro-USB kabel pro dobíjení. Odkazuje tím tak trochu na kamery Xiaomi, které razí stejnou politiku: levná kamera, vše si ale musíte přikoupit. Zajímavý je povrch, plast s hrubší texturou, který ale vypadá betelně a pokud kameru poškrábete, nebude to působit tak nepatřičně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na boční straně najdete slot pro microSDHC kartu a micro-USB konektor. Ze spodní strany budete zklamáni: chybí zde totiž stativový závit. Bez dalšího příslušenství tak kameru maximálně položíte na stůl. Pod dvířky se nachází baterie s obvyklou kapacitou 1 050 mAh.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zadní strana patří výhradně 2“ barevnému dotykovému displeji. K další interakci slouží pouhá dvě tlačítka, je tedy zřejmé, že v rukavicích moc nastavení neprovedete. Jednotlivé položky hlavní nabídky jsou však rozumně velké, hravě jej ovládnou i větší prsty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zaklínadlo 4K

4K televizi mají již skoro všichni, tak proč ji neládovat rovnou obsahem ve stejném nativním rozlišení? Odpověď na tuto zřejmou otázku je však překvapivě prostá: zdaleka nezáleží jen na onom magickém slově rozlišení, právě u outdoorových kamer jsou důležité i jiné vlastnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie bez úprav

Je jasné, že za tuto cenu nelze očekávat výkon, který by 4K rozlišení v rozumném počtu snímků za vteřinu zvládl, a jistě se shodneme, že 30 snímků za vteřinu stačí pouze pro poklidné záběry, jakákoli akce však vyžaduje dvojnásobek. Osobně tedy vnímám kameru jako schopnou záznamu Full HD v 60p. Bohužel kamera není dostatečně výkonná na víc, pro zpomalené záběry by to chtělo Full HD v 120p, avšak to jsem vzhledem k ceně již velmi drzý.

Ukázka videa ve 4K 30p

Optika odvádí velmi dobrou práci, obraz je ostrý až do krajů a zachovává si řadu detailů, což podporuje průměrný datový tok okolo 21 Mb/s. Hlavní problém ale spočívá až v úporné snaze nepřepalovat oblohu, a tím pádem je vše pod ní utopeno ve tmě. To poukazuje na velmi úzký dynamický rozsah snímače, což je opět charakteristické pro levné kamery.

Naštěstí můžete sáhnout do velmi bohaté nabídky nastavení: najdete zde vedle korekce bílé (doporučuji používat, zamezí barevnému dýchání), ISO, ostrost, saturace i korekci expozice. Stačí přidat jeden či dva stupně, ale musíte se smířit s přepaly v obloze.

Ukázka videa ve Full HD 60p

Naopak poměrně dobře funguje elektronická stabilizace, avšak opět spíše jen v klidnějších záběrech – pro eliminaci třesu při chůzi. V akčnějších záběrech – a to především v těch z přírody – znamená stabilizace znatelný rozpad detailů. Vedle natáčení videa nechybí focení, time-lapse, burst, časovač a další volby. Zajímavá je přítomnost Bluetooth, které umožní připojení různého příslušenství.

Cena kamery je velmi lákavá, musíte však přikoupit řadu příslušenství a více si pohrát s nastavením videa. S podobnou cenou nenajdete na trhu velkou konkurenci. Avšak pozor, stačí si trošku připlatit a získáte kameru se stejnými schopnosti, s hromadou příslušenství a především běžnou dvouletou zárukou v České republice.

Témata článku: Technika, Testy, Video

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne – o chybách a jejich důležitosti v lidském životě

Fotografie týdne – o chybách a jejich důležitosti v lidském životě

Říká se, že jednou z nejlepších didaktických metod, je práce s chybou. Chybami se člověk učí a kdo nikdy neudělal žádnou chybu, o ničem novém nepřemýšlel, což je výrok, který se připisuje Albertu Einsteinovi.

Michal Černý

Novinky z dílny Nikonu – superzoomy s průměrnou světelností

Novinky z dílny Nikonu – superzoomy s průměrnou světelností

Nikon představil dva nové přírůstky do řady kompaktních fotoaparátů Coolpix. Menší digitál nabídne 35× optický zoom, zatímco jeho větší sourozenec má zoom šedesátinásobný.

6 Petr Březina

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

54 Petr Březina

Olympus OMD E-M1X: Nová vlajková loď cílí na profesionální fotografy především ostřením a rychlostí

Olympus OMD E-M1X: Nová vlajková loď cílí na profesionální fotografy především ostřením a rychlostí

Olympus představuje robustní bezzrcadlovku vyladěnou pro potřeby profi fotografů. Nadupaný přístroj slibuje maximální rychlost, výdrž, odolnost, propracované ovládání. To vše v netradičním provedení.

67 Helena Vyplelová

10 tipů, které vás naučí, jak fotit ohňostroje

10 tipů, které vás naučí, jak fotit ohňostroje

Focení ohňostrojů není pro každého. Vyžaduje trpělivost a do značné míry také ovládnutí fotografické techniky, s níž se nesžije každý. S našimi radami byste to ale mohli zvládnout.

29 Jan Homola

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

26 Petr Březina

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Dva týdny poté, co Nikon uvedl plnoformátové bezzrcadlovky Z6 a Z7, přichází se svou full-frame variantou také Canon. Vedle nového fotoaparátu byla představena čtveřice systémových objektivů, trojice adaptérů, bateriový grip a kompaktní blesk.

60 Helena Vyplelová