Seznamte se! Panasonic Lumix G9 a světelný 200mm teleobjektiv

8. listopadu 2017
TWEET SDÍLET
Společnost Panasonic dnes představila pokročilý model svých bezzrcadlovek nesoucí označení G9. Novinka by měla nabídnout dosud nejlepší obrazový výstup v řadě Lumix a mimořádně rychlý autofokus.

Nový Panasonic Lumix G9 se v mnohém inspiroval u „stájové jedničky“ GH5. Podědil zejména snímač a výkonný procesor Venus, v některých oblastech však starší model předčí, např. v rychlosti autofokusu či účinnosti stabilizace.

Panasonic Lumix G9

Panasonic Lumix G9 je stejně jako GH5 osazen Live MOS snímačem formátu 4/3 s efektivním rozlišením 20,3 Mpx bez low-pass filtru; jeho citlivost lze nastavit v rozmezí hodnot ISO 200–25 600.

Senzor je vybaven optickými vrstvami AR, které mají zabraňovat vzniku „duchů“ a odlesků. Procesor Venus Engine využívá technologie inteligentního zpracování obrazu zajišťující akurátní přenos detailů, optimalizaci dynamického rozsahu i barevného podání a také účinnou eliminaci šumu. Mechanická závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 60 až 1/8 000 s, elektronická až 1/32 000 s.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšen byl též systém stabilizace. K dispozici je 5osá stabilizace v těle fotoaparátu, která pracuje s novým algoritmem a získává informace o chvění přístroje prostřednictvím gyroskopického senzoru, pohybového senzoru i obrazového snímače. Díky tomu byla efektivita stabilizace navýšena na 6,5 EV, udržet byste tedy měli i velmi dlouhé časy bez nutnosti použití stativu.

Klepněte pro větší obrázek

Automatické ostření funguje na základě detekce kontrastu, přičemž k dispozici je 225 ostřicích zón (model G7 měl 49) a pracuje s osvědčenou technologií DFD, díky níž fotoaparáty značky Panasonic nabízejí rychlé a spolehlivé ostření, zejména při sledování objektu. Od toho se odvíjí nejen rychlost samého zaostření, kteréžto novinka zvládne za 0,04 s, ale také skvělý výkon při sériovém snímání, za jednu sekundu dokáže Lumix G9 při kontinuálním ostření zaznamenat až 20 snímků, s předostřením se cifra vyšplhá na 60 fotografií.

Výbornou pomůckou pro výběr ostřícího bodu při současném pohledu do hledáčku je nově integrovaný joystick pod gripem na palec. Zároveň přibyla možnost nastavení citlivosti autofokusu podle charakteru pohybu fotografovaného objektu.

Klepněte pro větší obrázek

U značky Panasonic je takřka samozřejmostí široká nabídka funkcí. Kromě Full HD videa (1080/60p) se tedy můžeme těšit na 4K videozáznamy (2160/60p), jakož i na režimy 4K fotografie, a dokonce 6K fotografie. V druhém zmíněném módu fotoaparát pořizuje záznamy rychlostí 30 sn./s, z nichž lze posléze vyjmout 18Mpx snímky. V režimu 4K fotografie lze natáčet rychlostí až 60 sn./s. Nechybí ani technologie WiFi a Bluetooth pro bezdrátové připojení s chytrými zařízeními.

Naprostou novinkou je poté režim vysokého rozlišení, který známe např. od Pentaxu nebo Olympusu: fotoaparát pořídí sérii 8 snímků, přičemž mezi každými dvěma dojde k mírnému posunu snímače. Výsledkem jsou fotografie s rozlišením až 80 Mpx (v JPEGu i RAWu).

Klepněte pro větší obrázek

Zásadními proměnami prošel též exteriér fotoaparátu. S rozměry 136,9 × 97,3 × 91,6 mm a váhou 658 g (s baterií a kartou) se stále jedná o poměrně kompaktní přístroj, zcela překomponováno však bylo rozmístění i pojetí ovládacích prvků. Kromě výše zmíněného joysticku na těle přístroje nově najdeme stavový displej, což je další významný krok vstříc kategorii profesionálních aparátů.

Ke komponování záběru slouží vylepšený elektronický hledáček s vynikajícím ekvivalentním zvětšením 0,83×, rozlišením 3 680 000 bodů a funkcí automatické regulace jasu. Výrobce slibuje plynulý obraz bez zatmívání i v režimu sekvenčního snímání. Zadní displej s úhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením 1 040 000 bodů je dotykový a na kloubovém uchycení s možností natáčení do nejrůznějších úhlů.

Klepněte pro větší obrázek

Přední a zadní konstrukce fotoaparátu je vyrobena z hořčíkové slitiny a na exponovaných místech utěsněna proti povětrnostním vlivům. Fotoaparát lze nabíjet přes USB konektor, a to i za provozu. Baterie by měla na jedno nabití umožnit pořízení až 400 (přes LCD), resp. 380 (přes hledáček) snímků. K dispozici je duální slot na karty se třemi možnostmi způsobu ukládání – postupné, zdvojené či podle typu souboru. Panasonic Lumix G9 se za zatím neupřesněnou cenu začne prodávat na konci prosince.

LEICA DG ELMARIT 200 mm F2,8 POWER O.I.S.

Současně s novým fotoaparátem Panasonic představil první teleobjektiv s vysokou světelností řady LEICA DG, který po vynásobení crop faktorem nabídne ohniskovou vzdálenost 400 mm. LEICA DG ELMARIT 200 mm je stabilizovaná a kompatibilní se systémem Dual I. S. a Dual I. S. 2 kombinující stabilizaci v těle fotoaparátu v samém objektivu. Ohniskovou vzdálenost lze navýšit pomocí volitelného 1,4× nebo 2× telekonvertoru.

Klepněte pro větší obrázek

Optická konstrukce sestává z 15 optických členů uspořádaných ve 13 skupinách, přičemž dva prvky jsou nízkodisperzní (UED). Výrobce slibuje vynikající kresbu a přenos kontrastu po celé ploše záběru, jako i minimální zkreslení a chromatickou aberaci. Clona je tvořena 9 lamelami a její maximální hodnota je F22. Rychlé a přesné ostření zajišťuje lineární motorek. Objektiv je schopen ostřit od 115 cm, ekvivalentní maximální zvětšení tedy činí 0,4×.

technické specifikace objektivu v přehledné tabulce

Tubus objektivu měřící 174 mm na délku a 87,5 mm v průměru je utěsněn proti prachu a vlhkosti. Na filtrový závit lze našroubovat filtry s průměrem 77 mm. Celková váha tohoto teleobjektivu činí 1 245 gramů. Dostupnost a cena novinky není zatím známa.​

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Objektivy, Panasonic

Určitě si přečtěte

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

35 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

25 Petr Březina

Lomogon 32 mm F2,5: kovové retro s dokonale kruhovým bokehem

Lomogon 32 mm F2,5: kovové retro s dokonale kruhovým bokehem

Lomography představuje prostřednictvím kampaně na Kickstarteru objektiv Lomogon s pevným ohniskem 32 mm a světelností F2,5. Od široké nabídky podobných objektivů se novinka odlišuje především netradičním systémem clonění pomocí disku.

5 Helena Vyplelová

Panasonic Lumix S1R – první dojmy z terénu s novou bezzrcadlovkou

Panasonic Lumix S1R – první dojmy z terénu s novou bezzrcadlovkou

Panasonic se směle pustil do zatím neprobádaných vod plnoformátové digitální fotografie a hned první pokus nevyšel špatně, aspoň tomu nasvědčují první zkušenosti z terénu.

3 Petr Březina

Leica Q2 láká na vysoké rozlišení, 4K video a odolné provedení

Leica Q2 láká na vysoké rozlišení, 4K video a odolné provedení

Druhá generace plnoformátového kompaktu se světelným objektivem na sebe nechala čekat přes tři roky. Inovace však nejsou malé – takřka dvojnásobné rozlišení a možnost kvalitního záznamu videa

3 Petr Březina

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Model Sony A7 byl prvním kompaktním fotoaparátem s výměnou optikou osazeným plnoformátovým snímačem. My jsme pro vás otestovali jeho následovníka – bezzrcadlovku Sony A7 II.

60 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

27 Petr Březina

Fotografie týdne – o chybách a jejich důležitosti v lidském životě

Fotografie týdne – o chybách a jejich důležitosti v lidském životě

Říká se, že jednou z nejlepších didaktických metod, je práce s chybou. Chybami se člověk učí a kdo nikdy neudělal žádnou chybu, o ničem novém nepřemýšlel, což je výrok, který se připisuje Albertu Einsteinovi.

Michal Černý