Sony A7R III, univerzální zoom a jeden příslib do budoucna

26. října 2017
TWEET SDÍLET
Společnost Sony představila třetí generaci svých fullframových zrcadlovek s vysokým rozlišením. Zároveň nabídla svým příznivcům lehký univerzální zoom FE 24–105 mm F4 G OSS a oznámila vývoj teleobjektivu FE 400 mm F2,8 G Master.

Fotoaparát Sony A7R III je stejně jako předchůdce osazen BSI CMOS snímačem s efektivním rozlišením 42,4 Mpx, jehož citlivost lze nastavit v rozmezí hodnost ISO 100–32 000 (rozšíření na ISO 50–102 400). Důležitou inovací je však nový procesor Bionz X, který je 1,8× rychlejší a dokáže současně zpracovávat větší objem dat.

Sériové snímání tak při kontinuálním ostření může dosáhnout rychlosti až 10 sn./s a 8 sn./s se živým náhledem a minimálními výpadky obrazu. Vyrovnávací paměť pojme 76 komprimovaných a 28 nekomprimovaných RAWů. Při ukládání sekvencí by měla být – podobně jako u Sony A6500 a A9 – dostupná většina fotografických funkcí.

Klepněte pro větší obrázek

Snímač je stabilizovaný v 5 osách s nadstandardní účinností 5,5 EV (podle standardu CIPA). Výhod stabilizace lze plně využít i v režimu natáčení videa. Přepracován byl také systém mechanické závěrky, jíž lze nyní využívat v „low“ režimu s redukovanými vibracemi, snižujícím riziko rozmazání snímku. Rychlost závěrky lze nastavit v rozmezí 30–1/8 000 s. 

Klepněte pro větší obrázek

Systém automatického ostření je opět hybridní – kombinuje detekci fáze se 399 body pokrývajícími cca 68 % záběru a detekci kontrastu s 425 ostřicími body, což je o 400 více než u Sony A7R II. Autofokus by měl být schopen ostřit až do -3 EV, čili téměř ve tmě. Díky výkonnějšímu procesoru se má navýšit, přibližně 2×, přesnost sledování objektu, jakož i ostření na oči. Důležitou inovací je AF joystick umožňující rychlé polohování oblasti zaostření, téhož lze dosáhnout prostřednictvím nově dotykového LCD.

Klepněte pro větší obrázek

Novinkou je režim Pixel Shift Multi, což je obdoba funkcí, které najdeme např. také u Olympusu. Fotoaparát postupně vyfotí 4 snímky s posunem snímače o jeden pixel tak, aby byla zachycena kompletní informace z jednotlivých barevných kanálů – 1× červeného a modrého a 2× zeleného (RGGB). Výsledkem je 170Mpx snímek s nižším šumem a větším množstvím detailů. Snímky bohužel nelze složit přímo ve fotoaparátu, nezbytný je speciální „externí“ software Imaging Edge.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče možností videa, tak jako předchůdce i Sony A7R III umí natáčet sekvence ve 4K rozlišení při snímkové frekvenci 30 sn./s. K dispozici je klasický režim pracující s celou plochou snímače a mód Super 35, kdy jsou data vyčítána z výřezu odpovídajícímu zhruba formátu APS-C (5176 × 2924 px) a poté převzorkovány na 3840 × 2160 px. V druhém případě je třeba počítat se změnou úhlu záběru.

Samozřejmě nechybí ani Full HD video se snímkovou frekvencí až 120 sn./s. Podporovány jsou speciální profily se širokým dynamickým rozsahem – Hybrid Log Gamma, S-Log2 a S-Log3 – a také XAVC-S Proxy, kdy je současně s videem zaznamenáván malý náhled videa pro snadnější editaci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Fyzicky se Sony A7R III od modelu předchozí generace příliš neliší, přesto na těle přístroje pár odlišností najdeme. Fotografy, kteří mají s touto řadou přístrojů zkušenosti, jistě potěší především již zmíněný joystick sloužící k polohování ostřícího bodu. Stejně chvályhodné je ovšem i zakomponování duálního slotu na karty (jeden z nich podporuje také SD karty UHS-II) i rozšířené možnosti kabelového propojení: na těle přístroje najdeme hned dvojici USB portů, USB-C a klasický microUSB, přes nějž lze fotoaparát napájet, nově je přítomen také vstup na synchronizační kabel blesku. Z předchozích generací zůstal HDMI výstup, poty pro mikrofon a sluchátka a také možnost připojení externího gripu. Bezdrátově lze data přenášet prostřednictvím WiFi nebo Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek

Ke komponování záběru slouží inovovaný velký elektronický hledáček s 3 686 000 body, zvětšením 0,78× a vysokou obnovovací frekvencí až 120 sn./s (lze uživatelsky nastavit). Hledáčku sekunduje 3“ zadní výklopný (vzhůru o 107°, dolů o 41°), dotykový displej s rozlišením 1 440 000 bodů. K zobrazení je řada pomůcek, namátkou živý náhled, vodováha, focus peaking či zebra.

Další dobrou zprávou je znatelné navýšení kapacity baterie, a tudíž výdrže fotoaparátu. S akumulátorem NP-FZ100 je fotoaparát schopen na jedno nabití zaznamenat 530 (přes EVF), nebo dokonce 650 (přes LCD) snímků. Přístroj má rozměry 126,9 × 65,6 × 73,7 mm a váhu 657 gramů (včetně baterie a karty). Sony A7R III se začne prodávat na konci listopadu za 3 199 USD.

Současně byl představen nový kompaktní a lehký univerzální zoom pro plnoformátové bezzrcadlovky Sony FE 24–105 mm F4 G OSS. Optická konstrukce objektivu sestává ze 17 členů uspořádaných ve 14 skupinách, zakomponovány jsou 4 asférické čočky a 3 prvky s nízkým rozptylem pro eliminaci chromatické aberace; použita byla také Nano AR úprava zamezující vzniku odlesků. Clona je tvořena 9 lamelami a její maximální hodnota činí F22. Závit na filtr má průměr 77 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Autofokus je poháněn SSM motorkem, slibujícím rychlé a tiché ostření, objektiv by tedy měl být vhodný též pro natáčení videa, kde je jakýkoli hluk způsobený ostřicím mechanismem nežádoucí. Minimální zaostřovací vzdálenost je 38 mm. Sony FE 24–105 mm F4 G OSS patří ve své kategorii mezi nejmenší – na délku měří 113 mm a v průměru čítá 83 mm – a nejlehčí – váží 663 gramů. Zoom se začne prodávat v listopadu za 1 300 USD.

Klepněte pro větší obrázek

Dobrých zpráv se dočkali také fotografové sportu a divoké přírody. Společnost Sony totiž oznámila, že usilovně pracuje na vývoji pevného světelného teleobjektivu Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS. Na prodejních pultech by se měl objektiv objevit v létě příštího roku.​ 

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Objektivy, Sony

Určitě si přečtěte

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

35 Helena Vyplelová

Jak na mobilní Instagram v počítači

Jak na mobilní Instagram v počítači

Instagram je vyvinut speciálně pro operační systémy přenosných chytrých zařízení. Existují však způsoby, jak limity operačního systému obejít a s aplikací plnohodnotně pracovat i v počítači.

9 Helena Vyplelová

Panasonic Lumix S1R – první dojmy z terénu s novou bezzrcadlovkou

Panasonic Lumix S1R – první dojmy z terénu s novou bezzrcadlovkou

Panasonic se směle pustil do zatím neprobádaných vod plnoformátové digitální fotografie a hned první pokus nevyšel špatně, aspoň tomu nasvědčují první zkušenosti z terénu.

3 Petr Březina

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová

Panasonic Lumix GX9: nenápadný a praktický slídil nejen pro reportáž a street (test)

Panasonic Lumix GX9: nenápadný a praktický slídil nejen pro reportáž a street (test)

V dnešním testu se zaměříme na kompaktní bezzrcadlovku Panasonic Lumix GX9. Specifikace slibují vyspělý fotoaparát se širokou nabídkou funkcí a solidní hardwarovou výbavou. Čím nás Lumix GX9 potěšil a kde má své rezervy?

8 Helena Vyplelová

Lomogon 32 mm F2,5: kovové retro s dokonale kruhovým bokehem

Lomogon 32 mm F2,5: kovové retro s dokonale kruhovým bokehem

Lomography představuje prostřednictvím kampaně na Kickstarteru objektiv Lomogon s pevným ohniskem 32 mm a světelností F2,5. Od široké nabídky podobných objektivů se novinka odlišuje především netradičním systémem clonění pomocí disku.

5 Helena Vyplelová

Co se chystá ve Fujifilmu? Modulární středoformát, X-T30 a aktualizace firmwaru

Co se chystá ve Fujifilmu? Modulární středoformát, X-T30 a aktualizace firmwaru

Fujifilm oznámil vývoj středoformátového fotoaparátu založeného na systému GFX. Současně unikly dílčí specifikace chystané APS-C bezzrcadlovky X-T30 a zveřejněna byla též nová aktualizace pro stávající model X-T3.

Helena Vyplelová

Ricoh uvádí APS-C kompakt GR III a odolné fotoaparáty WG-6 a G-900

Ricoh uvádí APS-C kompakt GR III a odolné fotoaparáty WG-6 a G-900

Společnost Ricoh představila finální verzi profesionálního kompaktu s pevným světelným objektivem GR III, nově s dotykovým LCD, hybridním AF a Bluetooth,. Rozrostla se také řada outdoorových přístrojů – o nový top model WG-6 a superodolný G-900.

11 Helena Vyplelová