DIGIarena.e15.cz

Sony Alpha 7R: plnoformát s rozměry kompaktu (test)

Seznam kapitol
Otestovali jsme jeden z nejzajímavějších a nejinovativnějších fotoaparátů posledních měsíců – Sony Alpha 7R. Budeme podobnými fotoaparáty za chvíli fotit všichni?

Pokud se prakticky kohokoliv z oboru zeptáte, který výrobce patří v dnešní době mezi nejinovativnější, dostanete s velkou pravděpodobností jako odpověď Sony. Tato japonská firma se prostě nikdy nebojí zkusit něco nového.

Jako vůbec první přišla před pár měsíci s plnoformátovými bezzrcadlovkami, které vzbudily značný rozruch. Modely A7 a A7R nejenže nabídnou velký snímač, ale zároveň mají malé rozměry a nízkou hmotnost. Je však všechno tak růžové, jak to vypadá na papíře, nebo má Sony A7R nějaké zásadní nedostatky? A jak je na tom objektiv Sony FE 35 mm F2,8 ZA Carl Zeiss Sonnar T*?

Ergonomie a ovládání

Hned když jsem fotoaparát poprvé uchopil do ruky, nemohl jsem uvěřit, že v ruce držím přístroj s plnoformátovým snímačem. Navzdory mým prvotním očekáváním mě ale nepřekvapil malými rozměry, nýbrž nízkou hmotností pouhých 465 g. Na papíře toto číslo možná nevypadá zázračně, ve skutečnosti je to však i oproti začátečnickým zrcadlovkám velký rozdíl. Obzvláště když objektiv váží jen těžce uvěřitelných 120 g.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Díky příjemné hmotnosti nebolí ani po celodenním nošení ruce, což se mi snad ještě u žádného jiného fotoaparátu se srovnatelnou obrazovou kvalitou nestalo.

Nízká váha má nicméně i svou stinnou stránku, delší časy lze udržet jen velice těžko. Už při časech okolo 1/60 s mohou, v důsledku nízké hmotnosti, vibrací způsobených pohybem závěrky a absenci stabilizace, nastat problémy. S objektivem s ohniskovou vzdáleností 35 mm bych přitom čekal naprosto ostré snímky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z hlediska ergonomie má vůbec přístroj do ideálu daleko. Úchop by mohl být větší a jako naprosto špatné hodnotím rozmístění prakticky veškerých tlačítek. K čemu je dobré, že jich je velký počet a lze si je dle libosti přizpůsobit, když na ně nelze dosáhnout nebo se špatně mačkají? Ne, tento fotoaparát opravdu nemohl člověk zodpovědný za ergonomii ani jednou držet v ruce. 

Abych byl trochu konkrétnější, spoušť by měla být více vepředu, tlačítko C1 není po hmatu téměř vůbec cítit, na tlačítko pro zvětšení snímků nelze bez přechytávání dosáhnout a spolu s tlačítkem pro přehrávání snímků mají obě nepřesný stisk. Taktéž by mi dávalo smysl, kdyby si vyměnili roli zadní otočný volič a volič pro kompenzaci expozice. V pohodlném používání mi pak vyloženě překážel pravý úchyt pro popruh, který nepříjemně tlačí do dlaně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Počet tlačítek a jejich smysl přitom v Sony vymysleli skvěle. Potěší takové drobnosti jako nastavení umístění ostřícího bodu přes otočné voliče, volič režimů s příjemně tuhým chodem či jejich celková přizpůsobitelnost. Díky třem otočným voličům je nastavení času, clony a zároveň citlivosti v manuálním režimu naprosto bezproblémové. Při běžném používání koneckonců člověk do menu snad ani jednou nezavítá.

Nevím tedy, zda někde vázla komunikace mezi týmem pracujícím na ergonomii a tím zodpovědným za funkčnost, každopádně jde o věc, na které by měli v Sony opravdu hodně zapracovat.

Klepněte pro větší obrázek 

Displej a hledáček

Naopak do nebes musím vychválit perfektní elektronický hledáček. Nemám mu naprosto co vytknout, má velice rychlou odezvu, vysoké rozlišení 2,4 milionu bodů a velké zvětšení 0,71×. Špatné světelné podmínky zvládá velice dobře.

Displej na tom s rozlišením 1,23 milionu bodů a úhlopříčkou 3“ taktéž není vůbec špatně. Navíc jej lze vyklápět nahoru a dolů. S viditelností na slunci jsem nezaznamenal větší problém.

Klepněte pro větší obrázek
S nasazeným adaptérem je možné používat i objektivy s bajonetem A

Výdrž a dojmy z kvality zpracování

Dostáváme se k další slabině Alpha 7R– výdrž na jedno nabití. Výrobce uvádí údaj 270 snímků, ve skutečnosti byl poměrně problém vymáčknout z akumulátoru více než 200 snímků (podotýkám, že v zapnutém režimu letadlo). Pár náhradních akumulátorů tedy určitě s sebou.

Dále mě velice zklamala absence nabíječky. Baterie může být nabíjena pouze ve fotoaparátu a to kabelem délky asi 20 cm. Zajímá mě, zda firma Sony vůbec ví, za kolik peněž fotoaparát prodává, když není schopná dodat v základním balení ani nabíječku, jejíž výrobní cena se pohybuje v desítkách korun?

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Součástí nabídky volitelného příslušenství je také bateriový grip

Celkově fotoaparát nepůsobí jako by stál 50 tisíc. Kvalita zpracování je sice na velmi vysoké úrovni, nic nikde nevrže, neprohýbá se, ale… přední plasty působí lacině, krytka konektorů na levé straně křičí „Made in China!“ a ten zvuk závěrky, ach ten nepříjemný, hlasitý zvuk závěrky.

Své dojmy z vnějšku fotoaparátu bych jednoduše shrnul asi tak, že jde o jakýsi mišmaš, který výrobce nedokázal sladit dohromady. Několik prohřešků proti dobré ergonomii a chybějící smysl pro detail – opravdu velká škoda.

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Nevím, jak u A7R, ale u A7 řeší problém s po… Michal 30. 5. 2014, 18:58
Tak sa zase ukazuje, k comu vedie prehnane z… lt 21. 5. 2014, 07:21
este jedna varianta :) <a rel="nofollow" hre… Pamo 20. 5. 2014, 00:13
Re: Nabíječka 7usd. lukas_highenergy.cz 19. 5. 2014, 16:54
Nabíječka 7usd. pompa 19. 5. 2014, 15:59

Další podobné články

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Yashica Y35 digiFilm: digitál s vůní analogu

Oznámení nového fotoaparátu značky Yashica, a ještě ke všemu digitálního, bylo avizováno několik měsíců dopředu. Inu, dočkali jsme se. Yashica představila velmi netradiční produkt, který sice je digitální, ale tak trochu i není…

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Jak zneviditelnit mikrofon ve videu?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon PowerShot G1X Mark III – kompakt s obrazem zrcadlovky?

Canon představil třetí generaci kompaktního fotoaparátu G1X – tentokrát nedošlo pouze na kosmetické změny. V zásadě nás čeká zcela nový fotoaparát, který se designem blíží dříve uvedeným modelům řady G.

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

Panasonic uvolnil nový firmware pro model Lumix GH5

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

V akci se Sony A6500 – první fotografie z terénu

Ačkoli je digitální bezzrcadlovka Sony A6500 na trhu již nějaký pátek, do testu se nám ji podařilo získat až nyní. V rychlosti jsme vyzkoušeli schopnosti tohoto aparátu v terénu, na detailní recenzi se můžete těšit v brzkých dnech.

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

DJI představilo Zenmuse X7 – videomodul s možností RAW záznamu

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

I’m Back: levná digitální stěna pro analogové fotoaparáty

Práší se vám doma na kinofilmový fotoaparát jen proto, že vám focení na film připadá náročné a zdlouhavé, ve srovnání s digitálem neefektivní? Potom by vás mohl zaujmout italský projekt I’m Back™, který promění váš analog v digitál.

Nová bezzrcadlovky Sony již v příštím týdnu?

Nová bezzrcadlovky Sony již v příštím týdnu?