DIGIarena.e15.cz

Sony T30 pokračuje v inovaci (první pohled)

Poté co společnost Sony představila nové modely digitálních fotoaparátů řady W, přichází ke slovu i novinka ve stylové řadě T. Nový přístroj nese označení Cyber-shot T30 a je nástupcem modelu T9, oproti němuž doznal několik změn.
Sony T30 pokračuje v inovaci (první pohled)

O uvedení novinky Sony T30 mezi stylové digitální fotoapapráty jsme již psali. Nyní vám o tomto kompaktním krasavci přinášíme další informace.

Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát se bude vyrábět ve stříbrné a tmavě modré barvě, která je téměř černá

Fotoaparát je podobně jako T9 vyroben v tenkém provedení s větším podílem kovových částí. Tvarově jsou si oba fotoaparáty velmi podobné, T30 se však vyrábí i v tmavě modré barvě.

Prakticky celou zadní stěnu zabírá velký třípalcový LCD displej s poměrně slušným rozlišením 230 tisíc obrazových bodů. Vedle něj je čtyřsměrový volič, čtyři tlačítka přímého přístupu a ovládání zoomu. V horní části přístroje nalezneme přepínač záznamu/prohlížení snímků, a spoušť společně s tlačítkem zapnutí/vypnutí a ovladač optického stabilizátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klasické uspořádání ovladačů vedle „televizní obrazovky“ na zadní straně přístroje

Nejpodstatnějším rozdílem oproti „tédevítce“ je rozlišení snímače, které ze zvýšilo z 6 Mpx na 7,2 Mpx. Snímač je shodného typu a velikosti jako u předchozího modelu - Super HAD CCD o velikosti 1/2,5 palce. Dalším podstatným rozdílem je pak navýšení citlivosti snímače o dva další stupně – ISO 800 a ISO 1000. U T9 byla maximální citlivost ISO 640.

Právě kombinace vysoké citlivosti snímače a optického stabilizátoru by měla umožnit pořizování snímků při nízké hladině osvětlení. Optický stabilizátor obrazu Super SteadyShot by měl automaticky vyrovnat drobné vibrace a chvění při stisku spouště. Technologie redukce šumu Clear RAW NR, by měla podle výrobce znatelně snížit míru šumu při vyšších citlivostech, jak tomu je ve skutečnosti však ukáže až praxe.

Zabudovaný objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar disponuje trojnásobným optickým zomem s rozsahem 6,3-19,0 mm (ekvivalent 38-114 mm u kinofilmu) a světelností F3,5-4,3. K dispozici je také šestinásobný digitální zoom a čtrnáctinásobný VGA digitální zoom.

Stejně jako u podobných stylových modelů od jiných výrobců, ani u T30 nenajdeme hledáček, kompozici obrazu je tedy možné provádět pouze prostřednictvím LCD displeje. Komfort při práci s displejem by měla dodat nová možnost přímé volby nastavení jeho jasu.

Klepněte pro větší obrázek 
Společná dvířka pro baterii a paměťovou kartu mohou někomu vadit

Jelikož je fotoaparát koncipován zejména jako stylový funkční šperk, pracuje pouze jako expoziční automat. K dispozici je devět scénických režimů. Práce s barvou je pak možná ve třech režimech – standardní, černobílý a sépiový. Měření expozice je možné bodově, se zvýhodněným středem nebo plošné. K praktickým doplňkům jistě patří zobrazení histogramu, kontinuální snímání nebo záznam ve formátu 16:9.

Klepněte pro větší obrázek 
Design odpovídá předpokládané cílové skupině

Jako úložiště slouží paměťová karta Memory Stick Duo nebo Memory Stick PRO Duo. Fotoaparát je také vybaven vnitřní pamětí s kapacitou 58 MB. Komunikaci s okolím zajišťuje USB rozhraní a protokol PictBridge pro přímý tisk fotografií. Přístroj je dodáván s programem pro základní editaci snímků. Plusem je také komunikace v češtině. Fotoaparát Sony Cyber-shot T30 by měl být dostupný během května 2006, předpokládaná cena je 14 tisíc korun.

Základní technické parametry:

  • efektivní rozlišení 7,2 Mpx
  • 3× optický zoom 6,3-19,0 mm (ekvivalent 38-114 mm) F3,5-4,3
  • 3“ LCD displej, s rozlišením 230 000 obrazových bodů
  • citlivost ISO: auto, 80, 100, 200, 400, 640, 800, 1000
  • optický stabilizátor obrazu
  • vnitřní paměť 58 MB
  • PictBridge a USB 2.0
  • české menu
  • rozměry 95 × 57 × 19 mm
  • hmotnost 132 gramů

Další článek
Přidejte svůj názor k tomuto článku

Další podobné články

Sony a Hasselblad aktualizují firmware

Sony a Hasselblad aktualizují firmware

Vybíráme objektivy a příslušenství, které potěší fotografy pod stromečkem

Vybíráme objektivy a příslušenství, které potěší fotografy pod stromečkem

Výběrem a pořízením fotoaparátu cesta pouze začíná. Fotograf k němu potřebuje také další objektivy a hromadu příslušenství. Podívejte se na náš výběr a doporučení.

iPhone je na Flickru stále nejpoužívanějším fotoaparátem

iPhone je na Flickru stále nejpoužívanějším fotoaparátem

Jako každý rok, i letos Flickr uveřejnil statistiku, kterými zařízeními byly fotografie nahrané do této obrázkové sociální sítě pořízeny. I tentokrát vede Apple s jeho iPhony.

Kodak představil fotoaparát Mini Shot, který tiskne fotky

Kodak představil fotoaparát Mini Shot, který tiskne fotky

Kodak rozšiřuje své portfolio fotoaparátů umožňujících okamžitý tisk pořízených fotografií o nový 10megapixelový Mini Shot. Jedná se o digitální point-and-shoot model, nabízený ve třech barvách.

V akci se Sigmou 50–100 mm F1,8 DC HSM Art

V akci se Sigmou 50–100 mm F1,8 DC HSM Art

Pokud hledáte světelný střední teleobjektiv a nevadí vám krapet vyšší váha, pak jste na správném místě. Sigma vyrobila právě takový a nám se dostal na pár dní do rukou k vyzkoušení.

Fujifilm zřejmě pracuje na novém aparátu X-H1

Fujifilm zřejmě pracuje na novém aparátu X-H1

Leica představila nový supersvětelný objektiv a retroverzi 50mm Summicronu

Leica představila nový supersvětelný objektiv a retroverzi 50mm Summicronu

Podívejte se na výrobu jedné z nejlepších videokamer – RED

Podívejte se na výrobu jedné z nejlepších videokamer – RED