DIGIarena.e15.cz

Sony útočí na poli fullframových zrcadlovek

Prozatím poslední model digitální zrcadlovky Sony nese označení A 900 a mezi ostatními vyčnívá velikostí snímače.

Sony A 900 je v pořadí již šestým modelem digitální zrcadlovky tohoto výrobce a aktuálně také nejvyšším modelem v modelové řadě Alfa. Poloprofesionální model A700 nyní dostal ještě vyspělejšího bratříčka, který je vybaven snímačem velikosti kinofilmového políčka s obřím rozlišením 24 Mpx. Fotoaparát Alfa A900 je tak v současnosti zrcadlovkou s největším rozlišením na světě, na druhé místo byl odsunut profesionální model Canon EOS 1Ds Mark III.

Alfa 900 se drží nastaveného designu a způsobu ovládání, jako tomu je u předchozího modelu A700, oproti němu se však výrazně zvětšila středová část, kde je uložen hranol pro přenos obrazu do hledáčku, ten má nyní dvojnásobnou velikost oproti zrcadlovce se snímačem velikosti APS-C.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Tělo zrcadlovky je vyrobeno z magnéziové slitiny s plastovým opláštěním, fotoaparát je odolný proti povětrnostním vlivům a prachu, samozřejmě v kombinaci s vhodným objektivem. Rozmístění ovládacích prvků j etaké velmi podobné jako u A700. Na levé horní straně je umístěn volič expozičních režimů s polohami P, A, S, M a 1, 2, 3 pro uložení vlastních nastavení. Na pravé straně pak najdete spoušť, dialogový volič a čtyři tlačítka přímého přístupu, vedle hranolu je umístěn čtvercový displej (podsvícený), který zobrazuje informace o nastaveném času, cloně, zbývajícím počtu snímků a informaci o aktivaci kompenzace expozice. Více informací na něm nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek 

Zadní straně dominuje velký třípalcový displej s vysokým rozlišením 922 000 obrazových bodů, obraz na displeji se podobně jako u staršího bratříčka natáčí v závislosti na poloze fotoaparátu. Vedle displeje najdete čtveřici tlačítek pro vstup do menu, změnu informací na displeji, mazání a vstup do režimu prohlížení. Pravá strana je vyhrazena křížovému voliči, přepínači stabilizace, volbě režimu měření a dvěma funkčním tlačítkům. V horní části najdete druhý dialogový volič, vlevo pak tradičně umístěný hlavní vypínač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | -

Hledáček nabídne 100% pokrytí snímané scény se zvětšením 0,74×, k dispozici je dioptrická korekce v rozmezí -3 až +1 D. těsně pod hledáčkem je umístěna dvojice senzorů, které zajišťují automatické zhasínání displeje při oddálení fotoaparátu od oka.

K fotoaparátu bude možní dokoupit bateriový grip, který je zároveň plnohodnotnu náhradou ovladačů na zadní straně a samozřejmě obsahuje i spoušť pro snímání ve vertikální poloze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Autofokus pracuje s devíti hlavními ostřícími body, které doplňuje desítka pomocných bodů, které pomáhají detekovat fotografovaný objekt. Obraz je zaznamenáván novým snímačem typu CMOS Exmor a následně zpracován dvojicí obrazových procesorů Bionz. Technologie Exmor provádí přímo ve snímači konverzi dat a dvoustupňovou redukci šumu. Snímač má velikost 35,9 × 24 mm při celkovém rozlišení 24,6 Mpx. Rozsah nastavitelných citlivostí je od ISO 100 až do ISO 6 400, standardní rozsah citlivostí je pak ISO 200 až ISO 3 200.

Dvojice procesorů Bionz pak zpracovává obraz spolu s aplikací algoritmů na odstranění šumu ještě před konverzí z RAW dat. Díky zdvojení obazového procesoru je také možné snímat sériove rychlostí pět snímků za sekundu při plném rozlišení 24,6 Mpx. Výrobce použil vylepšený systém stabilizace SteadShot Inside, který v kombinaci s kompatibilními objektivy dokáže prodloužit dobu expozice až o 4 EV. Novou funkcí je inteligentní náhled, který simuluje na displeji účinek nastavení vyvážení bílé, optimalizaci dynamického rozsahu a hodnoty expozice aniž by došlo k uložení snímku.

Klepněte pro větší obrázek 

Snímky se ukládají na paměťovou kartu CF, tradičně jek také k dispozici slot pro karty MemoryStick Duo. Li-Ion baterie má udávanou výdrž 880 snímků. Nabídka rozhraní je vcelku široká – USB, AV výstup, HDMI výstup, PC konektor a samozřejmě konektor pro síťový adaptér.

Dostupnost ani cena pro český trh zatím nebyla oznámena, podle zahranočních zdrojů by se však měl fotoaparát objevit na trhu v listopadu tohoto roku za cenu těsně pod 3 000 USD, cenu na českém trhu předpokládáme kolem 55 000 korun za tělo. Podle neoficiálních informací by koncová maloobchodní cena neměla překročit 60 000 korun.

Další článek
celkem 35 komentářů

Nejnovější komentáře

Blesk? Kaderas 19. 9. 2008, 17:36
Re: thats it IO 13. 9. 2008, 12:05
Re: thats it izak___ 13. 9. 2008, 04:47
Re: "a mezi ostatními vyčnívá velikostí sním… izak___ 13. 9. 2008, 04:42
Re: cena izak___ 13. 9. 2008, 04:37

Další podobné články

Sony a Hasselblad aktualizují firmware

Sony a Hasselblad aktualizují firmware

Vybíráme objektivy a příslušenství, které potěší fotografy pod stromečkem

Vybíráme objektivy a příslušenství, které potěší fotografy pod stromečkem

Výběrem a pořízením fotoaparátu cesta pouze začíná. Fotograf k němu potřebuje také další objektivy a hromadu příslušenství. Podívejte se na náš výběr a doporučení.

iPhone je na Flickru stále nejpoužívanějším fotoaparátem

iPhone je na Flickru stále nejpoužívanějším fotoaparátem

Jako každý rok, i letos Flickr uveřejnil statistiku, kterými zařízeními byly fotografie nahrané do této obrázkové sociální sítě pořízeny. I tentokrát vede Apple s jeho iPhony.

Kodak představil fotoaparát Mini Shot, který tiskne fotky

Kodak představil fotoaparát Mini Shot, který tiskne fotky

Kodak rozšiřuje své portfolio fotoaparátů umožňujících okamžitý tisk pořízených fotografií o nový 10megapixelový Mini Shot. Jedná se o digitální point-and-shoot model, nabízený ve třech barvách.

V akci se Sigmou 50–100 mm F1,8 DC HSM Art

V akci se Sigmou 50–100 mm F1,8 DC HSM Art

Pokud hledáte světelný střední teleobjektiv a nevadí vám krapet vyšší váha, pak jste na správném místě. Sigma vyrobila právě takový a nám se dostal na pár dní do rukou k vyzkoušení.

Fujifilm zřejmě pracuje na novém aparátu X-H1

Fujifilm zřejmě pracuje na novém aparátu X-H1

Leica představila nový supersvětelný objektiv a retroverzi 50mm Summicronu

Leica představila nový supersvětelný objektiv a retroverzi 50mm Summicronu

Podívejte se na výrobu jedné z nejlepších videokamer – RED

Podívejte se na výrobu jedné z nejlepších videokamer – RED