DIGIarena.e15.cz

Splashup: plnohodnotný online foto editor?

Ambiciózní projekt se snaží plně simulovat možnosti a funkce běžného editoru. Již dříve vzbuzoval respekt jako Fauxto .

Dalším online foto editorem, který si představíme je Splashup. Svého času byl známý jako Fauxto (dnes nemá již ani tuto doménu), běží ve flashi a již dříve vzbuzoval dojem „nabušeného editoru“. Pokud se vrátíme do historie, pak jeho šedý design i ovládací panely nápadně připomínali Photoshop kolem verze 5.0. Vše bylo robustní a profesionální.

Ale jak se ukázalo během testování, není všechno zlato, co se třpytí. Na online nástroje klademe poněkud jiná kritéria než na instalované aplikace a celkové skóre projektu kazil fakt, že byl na online editor nesmírně pomalý a těžkopádný. Funkčně si s ním ale zadal jen málokdo. A jaký je nově zrozený Splashup dnes? O tom již následující řádky.

Projekt aktuálně naleznete na http://www.splashup.com/. K práci s aplikací je potřeba se zaregistrovat – zvolit si přihlašovací jméno, heslo a zadat email. Tedy oproti konkurenci nic mimořádného.

Sami tvůrci se o něm v nápovědě vyjadřují takto: "Splashup, formerly called Fauxto, is perhaps the world's most comprehensive, feature-laden, web-based image editor. It should go without saying that it's way beta." Tedy i oni samy mají za cíl editor, který bude skutečně obtěžkán funkcemi.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Prostředí aplikace s novým designem
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Práce s více okny je občas sice krkolomná, ale přesto použitelná a praktická

Práce s aplikací se místy o poznání zrychlila. Design je černý, s bílými či šedými popisky. To je zajímavý trend u foto editorů (zvláště těch online), pokud chce držet krok s konkurencí, musí být černý. Těch jinak barevných začíná povážlivě ubývat. Nevím, zda je důvodem to, že „černá je in“, nebo skutečnost, že má počítač při nevykreslování barvy (tj. zobrazování černé) nižší spotřebu a tak tvůrci myslí na ekologický aspekt užívání online aplikací.

Ovládání je podobné Photoshopu, takže s pochopením funkcí a jejich organizací by neměl být problém. Snad jediné co jsem hledal, byla lupa. Ta je poněkud nelogicky umístěna v pravém horním rohu a umožňuje pouze velmi hrubé kroky; 50, 100, 200, 400, 800 %. Což se tvůrcům příliš nepovedlo, zvážíme-li že většina konkurentů zvládá lupu s lineárním nárůstem.

Druhou věcí, kterou bych tvůrcům vytknul je absence jakéhokoli manuálu či dokumentace. K dispozici je sice blog, který ale pouze informuje o některých novinkách, ale nikde se nedozvíte, které formáty obrázků jsou například pro import podporovány. Pokud vše zůstalo jako u Fauxto, pak jsou podporovány jpg, gif, bmp, png, a tiff .Podobně nikde nezjistíte jak velké je vaše místo na virtuálním disku, který je k dispozici, ač u předchozí verze byla práce s diskem jedou z velkých předností.

Exportní formáty jsou jpg, png a fxo (interní formát aplikce, ten používalo již Fauxto). Během ukládání je sice sympatická možnost náhledu, ale tentokráte se musíte obejít úplně bez lupy. Nastavit můžete barvu pozadí, kvalitu komprese (již lineárně). Jako pozitivum hodnotím to, že sám program dokáže předem odhadnout velikost výsledného obrázku.

Pokud jde o provázanost s webovými alby, pak není problém s Google Picasa Web Album, Flickr, Facebook, Smugmug a Photobucket. Import je možné provést také z disku, pomocí URL nebo z virtuálního disku samotného Splashup. Export je ochuzen pouze o URL. Je škoda, že chybí například propojení se stále populární blogovací službou Blogger. Někteří uživatelé by možná také uvítaly provázání se sociální sítí MySpace. Spojení ani s podporovanými galeriemi se ale ne vždy podaří navázat.

Pokud jde o funkce a nástroje, pak vlajkovou lodí je práce s vrstvami. Ta je na velmi vysoké úrovni a nabízí vše, co bychom od vrstev mohli očekávat. Manipulace a nastavování jsou v podstatě totožné s Photoshopem. Právě co se týče vrstev, je tato aplikace v čele pelotonu online editorů a mnohým instalovaným aplikacím by mohla být vzorem.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Práce s vrstvami je na vysoké úrovni, práce s textem bezproblémová

Další ocenění si zaslouží možnost paralelní činnosti s více obrázky ve více oknech. Mezi těmi je možno se přepínat, pohybovat jimi, měnit jejich velikost, ale ne některé z nich minimalizovat, což trochu ubírá výslednému dojmu.

Práce s textem je poměrně pohodlná a například s fontem Times New Roman není problém ani s českými znaky. Velikost vzdálenosti písmen od sebe či mezi řádky je možno lineárně nastavovat. Možné je nastavit také zarovnání. Výběr fontů je také poměrně bohatý. Souhrnně lze tedy říci, že práce s textem je na velmi vysoké úrovni.

Mezi další funkce patří obdélník, polygon či elipsa. Práce s nimi je podobná jako v jiných editorech. Snad jen vykreslování reálně velkého obrazce probíhá s určitým zpožděním (v řádu stovek milisekund), což může někomu působit problémy. Objektům můžete nastavovat zaoblené rohy či zvýrazněné hranice. Mezi další funkce patří barevný gradient, guma, tužka, kapátko nebo plechovka. Vše funguje právě tak, jak bychom očekávali. Snad jediné co si zaslouží obsáhlejší komentář je štětec. Ten má sice ke světové elitě daleko, přesto je zde na výběr z celé řady „hrotů“, velikost, průhlednost či náhodný směr. Pracuje se s ním dobře, snad až na již zmíněné zpoždění.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Štětec s bohatými možnostmi nastavení
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Práce s geometrickými objekty či barevným gradientem

Dále jsou v panelu nástrojů zastoupeny různé výběry oblastí (nechybí laso), nástroj pro výřez (jen obdélníkový), rotace a „volná transformace“. Poslední položka se mi nepodařila nijak aplikovat a tak nemohu říci, jak a zda vůbec funguje.

Pokud jde o efekty, nečeká nás ani zde žádné překvapení. K dispozici je běžný základ. Nechybí rozmazání, přidání šumu, doostření, efekt oblaka, inverze barev, zabarvení do určité barvy, převod do černobílé podoby atd. Některé efekty nabízejí možnosti nastavení, jiné nikoli. Celkově mi přijde potenciál filtrů nevyužit. Mohlo a mělo jich být více a s detailnějším nastavením. Něco lze pracně kompenzovat přes interakci vrstev, ale to je poněkud nepraktické řešení.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Oproti běžné činnosti aplikace je realizace efektů překvapivě svižná

Co si naopak zaslouží uznání a pozornost je paleta barev. Ta nabízí možnost práce v RGB, CMYK, HSV a pak v tvaru označeným #. Tedy každý si vybere co je mu libo.

Mám li celý projekt Splashup zhodnotit, pak je třeba říci, že je zde několik vysoce pozitivních prvků – práce s vrstvami, barvami, štětcem... Na druhou stranu vše stále působí trochu neohrabaným a nedotaženým dojmem. Nejedná se o nijak stabilní aplikaci, její rychlost není nijak závratná a při konstituci, kterou se dle tvůrců pyšní, bych očekával například násobně více efektů, lepší práci s výřezy a podobně.

Jedná se sice stále o betaverzi, ale oproti tomu, když jsem předloni pracoval s Fauxto jsem žádný velký posun směrem k lepšímu nezaznamenal. Spíše naopak. Ale tím netvrdím, že si nemůže aplikace najít své příznivce. Pokud hledáte něco, co by napodobilo instalovanou aplikaci, potřebujete pracovat s vrstvami a nechcete si zvykat na nové ovládání, pak možná po Splashup sáhnete.

Další článek
celkem 16 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Lepsi editor je Pixlr Michal Černý 17. 1. 2009, 15:12
Lepsi editor je Pixlr pupik 16. 1. 2009, 21:02
Re: Podstata Radek 13. 1. 2009, 01:10
Re: Čeština... MonikaSh 12. 1. 2009, 13:36
Re: Podstata mk 11. 1. 2009, 21:28

Další podobné články

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční osvětlení je jednou z věcí, které využíváme v roce velmi krátce – obvykle pár týdnů na přelomu roku a případně jako výzdobu různých večírků a oslav. Proč ale nezkusit pomocí malých LED světýlek vytvořit zajímavé portréty?

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...

V aplikaci VSCO budete nově moci editovat i videa

V aplikaci VSCO budete nově moci editovat i videa

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Téměř každý fotograf upravuje své snímky v počítači. Než najde efektivní workflow s kvalitním výsledkem, může to nějaký čas trvat. V našem článku se dozvíte, kterým z nejčastějších chyb je záhodno se vyhnout.

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Proč je důležité rozptýlené světlo a jak ho použít?

Pamatujete na první Adobe Photoshop? Taková je jeho historie

Pamatujete na první Adobe Photoshop? Taková je jeho historie

Adobe Photoshop je tu s námi už od roku 1990, kdy se objevila na trhu verze 1. Postupem času se stal Photoshop prakticky nezbytným nástrojem ve workflow celé řady fotografů. Kam se posunul za necelých třicet let?