11
Fotogalerie

Srovnejte si padající budovy

Fotogrfujete rádi zajímavé budovy, ale občas vám vadí, že na vás z fotografií koukají vysoké a podivně padající domy? Pomoc je snadná.

Při fotografování architektury se často stává, že není dostatek prostoru na to, abyste mohli vyfotit vyhlédnutý objekt tak, jak jste zamýšleli. Ve valné většině případů nebudete mít možnost navštívit balkon v domě, který je přímo naproti vámi vyhlédnutému a získat tak perfektní architektonický snímek.

Alternativou může být tzv. shift/tilt objektiv, s jehož pomocí vyfotografujete objekt rovně, a to i z malé vzdálenosti. Cena těchto objektivů však není malá. Nejčastějším řešením svízelné situace tedy bývá naklonění fotoaparátu směrem vzhůru, aby se do záběru vešel celý objekt. V tomto případě jistě oceníte co nejširší ohnisko objektivu. Důsledkem takového postavení fotoaparátu je sbíhání svislých linií na výsledném snímku.

Poměrně rozšířenou funkcí mnoha editorů je srovnání sbíhajících se linií (úprava kolinearity), s její pomocí jednoduše narovnáte budovu a ta bude vypadat přesně jako při fotografování z balkonu protějšího domu tj. podle vašich představ. Jednoduchou úpravu si ukážeme v Zoner Photo Studiu.

Při narovnávání snímků je většinou nutné provést ořez fotografie. Pokud tedy máte v úmyslu snímky upravovat, počítejte s tím a ponechejte kolem hlavního objektu dostatek volného místa. Sbíhání linií na fotografii, která bude sloužit jako demonstrační je záměrně extrémní, pro lepší názornost funkce.

Otevřete si požadovanou fotografii v editoru a vyberte nástroj upravit kolinearitu (K), přes snímek se zobrazí dvě svislé čáry, na každé z nich je pak dvojice bílých čtverečků.

01.png 02.png

Aby bylo možné srovnat linie, je potřeba najít na snímku nějakou rovnou linku, podle které bude možné snímek upravit. Nejčastěji je to okraj domu nebo sloupy na domu. Najeďte myší na čárkovanou čáru až se kurzor změní v čtyřsměrný ukazatel, klikněte na čáru levým tlačítkem a posuňte ji do požadované pozice.

03.png

Poté uchopte levým tlačítkem myši jeden z čtverečků na čáře a pootočte jí tak, aby se kryla se svislou linií na budově. Pokud se vám například kryje v horní části a ve spodní ne, stačí uchopit čtvereček na opačném konci a čáru přesně nastavit. Stejným způsobem nastavte obě čárkované linky.

04.png

V horní liště zvolte automatický ořez a stiskněte Použít. Pokud nezatrhnete volbu automatický ořez, budou části snímku nahrazeny černou výplní a můžete si snímek dodatečně oříznout podle vlastního vkusu.

05.png 06.png

Pokud chcete poonechat malou míru sbíhavosti linií, natočte obě vodící linky méně, než odpovídá sbíhajícím se hranám. Zcela rovnoběžné linie totiž působí také nepřirozeně a strnule. Když se podíváte na vysokou budovu, tak ji koneckonců vidíte mírně sbíhavě.

07.png 08.png

Výsledný snímek si můžete nakonec sami oříznout podle vlastního přání.

09.png

 před.jpgpo.jpg
Vlevo původní snímek před úpravou, vpravo po úpravě

Úprava sbíhajících se linií není příliš obtížná, ale ani ne příliš jednoduchá, občas dá hodně práce nastavit linky tak, aby byl výsledek přesně podle vašich představ. Přímky pro srovnání sbíhajících se linií není možné otočit do horizontální polohy. Proto pokud byste třeba chtěli srovnat vodorovné hrany (například schody), můžete celý snímek otočit o devadesát stupňů, srovnat linie a poté opět otočit nazpět.

Určitě si přečtěte

Články odjinud