Středoformátové bezzrcadlovky Fujifilm nesou označení „GFX“

Středoformátové bezzrcadlovky Fujifilm nesou označení „GFX“

Již dříve se vědělo, že Fujifilm chystá něco velkého, nejdivočejší očekávání však končila u full-framu. Skutečnost je však jiná – přichází „středoformát“ Fujifilm GFX 50S se 6 systémovými GF objektivy.

Aby nedošlo k mýlce, Fujifilm, podobně jako Olympus s novou vlajkovou lodí řady OM-D, na Photokině nepřišel s kompletním produktem, který by ihned putoval na prodejní pulty. Na první prodejní model nové linie bezzrcadlovek si budeme muset počkat do začátku příštího roku.

Prozatím máme k dispozici pouze strohé základní specifikace a fotografie předprodukčního vzorku. Dle tiskové zprávy nový GFX systém navazuje na úspěšnou bezzrcadlovkovou sérii značenou písmenem „X“ a odpovídá na volání fotografů po profesionálním velkoformátovém fotoaparátu.

GFX_Image13.jpg

Zásadní komponentou přístroje je snímač Fujifilm G středního formátu a s rozměry 44 × 33 mm – plocha čipu je tedy 1,7× větší než u plnoformátu. Senzor neobsahuje low-pass filtr a byla u něj použita klasická Bayerova maska. Nejedná se tedy o čip X-Trans, kterým jsou osazeny modely řady „X“.

GFX_Image08.jpg

Kromě nativního poměru 4:3 jsou dostupné 3:2, 1:1, 4:5, 6:7 a 6:17. Rozlišení 51,4 Mpx je stejné jako u dříve oznámených středoformátových přístrojů Pentax 645Z a Hasselblad X1D, nicméně Fujifilm tvrdí, že se jedná o jejich snímač vyvinutý speciálně pro novou řadu GFX. O zpracování obrazu se stará X-Processor Pro. Maximální rychlost závěrky činí 1/4 000 s.

Dalších informací je již poskrovnu a týkají se zejména exteriéru a konstrukce fotoaparátu: Novináři, kteří měli šanci osahat si Fujifilm GFX 50S ve výstavním stánků na výstavě Photokina, potvrdili tvrzení výrobce, že je přístroj menší a lehčí než ostatní středoformáty – jeho rozměry a váha odpovídají kategorii plnoformátových DSLR.

GFX_SideLeft_63mm_EVF.jpg

Na první pohled zaujmou dva konstrukční prvky: hledáček, který je nejen odnímatelný, ale i výklopný o 90 °, zadní displej na kloubovém uchycení a LCD na horní hraně fotoaparátu zobrazující informace o nastavení expozice.

Tělo fotoaparátu, jak je u Fuji zvykem, je odolné proti povětrnostním vlivům, v mrazu má pracovat až do -10 °C. Totéž platí i pro šestici současně ohlášených objektivů pro bajonet G. Konkrétně se jedná o klasickou „padesátku“ (po přepočtu na 35mm film) FUJINON GF 63 mm F2,8 R WR, širokoúhlý zoom GF 32–64 mm F4 R LM WR (ekv. 25–51 mm), makroobjektiv GF 120 mm F4 Macro R LM OIS WR (ekv. 95 mm), teleobjektiv se středním dosahem GF 110 mm F2 R LM WR (ekv. 87mm), ultraširokáč GF 23 mm F4 R LM WR (ekv. 18 mm) a pevný GF 45 mm F2,8 R WR (ekv. 35 mm).

Fuji-GF-Lenses-700x668.jpg

Kromě objektivů bylo odhaleno i další příslušenství – speciálně řešený vertikální bateriový grip vybavený spouští a příkazovým kolečkem. Přesná cena zatím nebyla stanovena.​

Určitě si přečtěte

Články odjinud