14
Fotogalerie

Stříbrný rychlík z Německa přijíždí

Konverze RAW formátu může mít různé podoby, od jednoduché až po složitou, jak je na tom SilverFast?

Když se řekne SilverFast, většině uživatelů se vybaví software pro skenování, ať už plochých předloh nebo kinofilmů. Mezi skenovacími programy patří SilverFast jednoznačně mezi špičku. Mimo skenovacích programů však SilverFast nabízí i několik dalších programů pro práci s různými obrazovými daty.

Jedním z nich je i SilverFast DC (DC = Digital Camera), který je editorem a RAW konvertorem v jednom. Podobně jako u většiny programů, tak i SilverFast DC se prodává v několika variantách, konkrétně je to SilverFast DC SE, DCVLT, DCPro, DCPro Studio.

Všechny verze programu mají stejné uživatelské rozhraní i ovládání. Hlavním rozdílem mezi verzemi SE, VLT a Pro, Pro Studio je především v možnostech barevného kódování výstupního formátu. První dvě jmenované umí pouze RGB, druhé dvě také CMYK. Druhým rozdílem je pak soubor předdefinovaných profilů pro práci s RAW soubory konkrétních modelů fotoaparátů.

01.png
Startovní obrázek

Podporovaných typů digitálů je v současné době opravdu velké množství, pro detailnější přehled doporučuji seznam podporovaných RAW formátů. Ten je stejný pro všechny vereze programu. V závislosti na požadavcích na funkčnost se SilverFast prodává v ceně od 49 EUR za verzi DC SE až po 399 EUR za verzi DCPro Studio.

Pokud jste někdy pracovali v programu SilverFast, jistě vás nepřekvapí stejné pracovní prostředí jako u jiných softwarů téhož výrobce. Základem je hlavní okno s náhledem snímku a lištou s nástroji. To je doplněno menší oknem, kde se volí výstupní formát a velikost společně s ikonami dalších nástrojů. Dalším okno je určeno pro nastavení parametrů obrazu a posledním je pak denzitometr.

plocha_1.pngplocha_2.pngplocha_3.pngplocha_4.png

Po spuštění programu se otevře navigátor, kde si vyberete složku se snímky určenými k úpravě. Poklepáním na vybraný snímek se pak otevře samotný editor včetně všech výše zmíněných oken.

03.pngplocha_komplet.png
max. velikost | max. velikost

Základním krokem je v hlavním navigačním okně zvolit výslednou podobu konvertovaného souboru, a to buďto barevný nebo černobílý obrázek v různé bitové hloubce. Další možností je zvolit některý z přednastavených doostřovacích filtrů.

Stěžejním prvkem programu je však okno pro nastavení parametrů obrazu. V něm můžete najít všechny nejpoužívanější funkce pro konverzi RAWu.  Okno má dvě záložky – Standard a Advanced. První jmenovaná obsahuje korekci expozice a nastavení vyvážení bílé včetně jejího jemného posunu, doplňujícím prvkem je histogram – jasový, každý barevný kanál samostatně, nebo jasový společně s barevnými kanály.

04.png05.png06.png

Ve druhé záložce pak najdete táhla pro nastavení kontrastu, saturace, světlosti a redukci šumu.

07.png

V horní části okna s parametry exportu najdete několk nástrojů – lupa, automatické korekce, nastavení úrovní, nastavení křivky, barevné korekce a nástroj pro výběr nejtmavšího a nejsvětlejšího bodu scény.

08.png

Po vhodném nastavení parametrů nezbývá než soubor uložit, k dispozici je opět několik datových formátů – JPEG, TIFF, PDF, EPS. Pokud použijete pouze demoverzi produktu, je na výsledném snímku úhlopříčně vodotisk s názvem výrobce, jako na našem obázku.

zdroj_0.jpgzdroj_1.jpg
max. velikost | max. velikost
Vlevo snímek bez úprav, vpravo po úpravách

SilverFast DC je poměrně jednoduchý a na systém nenáročný konvertor RAW formátu. Ačkoliv se nevyrovná profesionálním konvertorům, při troše trpělivosti odvede kus dobré práce a na vaše snímky se budete hned dívat jinak. Jaký software pro konverzi RAWu používáte vy? Podělte se s námi o zkušenosti.

Určitě si přečtěte

Články odjinud